Koloryzacja włosów. Poznaj hot trendy w farbowaniu: sombre, blorange, ombre, splashlight, flamboyage, dip dye hair

Koloryzacja włosów. Poznaj hot trendy w farbowaniu: sombre, blorange, ombre, splashlight, flamboyage, dip dye hair

Stylizacja włosów to nie tylko ich upinanie, ale również zabawami kolorami od tych stonowanych do najbardziej soczystych. Farbowanie włosów ograniczone jest pewnymi zasadami, ale jedno jest pewne. Trendy w koloryzacji włosów są tak różnorodne, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Da mniej lub bardziej wyrazistego efektu.

Zastanów się chwilę. Czy wiesz wszystko na temat koloryzacji włosów? Czy znasz każdy z najnowszych trendów? Czy wiesz, czym różnią się od siebie sombre, ombre i bronde? Jeśli nie, koniecznie zajrzyj do tego poradnika. Znajdziesz tutaj przegląd najpopularniejszych rodzajów koloryzacji i przekonasz się, czy wierzyłaś w mity na temat farbowania włosów.

Koloryzacja włosów. Poznaj hot trendy w farbowaniu.

Koloryzacja włosów – definicja

Co to jest koloryzacja włosów? Proste pytanie i równie przejrzysta odpowiedź. Koloryzacja (in. farbowanie) włosów to zmiana naturalnego lub uprzednio zmienionego koloru włosów za pomocą środków chemicznych. Docelowy odcień możemy wybrać dowolnie, jednak farba do włosów jest jednak w stanie zmienić kolor tylko o kilka odcieni. Z tego względu przejście np. z ciemnego brązu do blondu to już zupełnie inna metoda, nazywana rozjaśnianiem.

Wyróżniamy trzy rodzaje koloryzacji włosów:

  • trwała koloryzacja włosów – zapewnia maksymalnie długotrwały efekt, bo pigment wnika głęboko w strukturę włosa podobnie jak tusz w skórę przy robieniu tatuażu; dlatego wybrany odcień pozostaje na włosach, dopóki całkowicie nie odrosną lub nie podda się ich ponownemu farbowaniu/rozjaśnianiu;
  • półtrwała koloryzacja włosów – charakteryzuje się różną trwałością w zależności od wybranej metody, produktu i naturalnej barwy włosów: nawet do 24 myć włosów; w tym przypadku pigment nie wnika w głąb włosa, ale osadza się na jego powierzchni i zmywa po kilku użyciach standardowego szamponu do włosów;
  • zmywalna koloryzacja włosów – jest nieco słabsza niż koloryzacja półtrwała, ponieważ kolor utrzymuje się na włosach od 2 do 8 myć ze względu na użycie zmywalnych produktów barwiących; rozpuszczalny w wodzie pigment nie wnika do wnętrza włosa i bardzo szybko zmywa się w trakcie mycia włosów.

Prawda czy fałsz? Farbowanie włosów bez tajemnic

Uwaga! Obalamy mity o koloryzacji! Powtarzane od pokoleń, przewijające się niemal na każdej grupie dyskusyjnej i stronie internetowej poświęconej pielęgnacji włosów, a tak naprawdę niemające żadnego podparcia w faktach. Fałszywe teorie o tym, czy farbowanie włosów jest szkodliwe lub przyspiesza wypadanie włosów. Ty też w nie wierzyłaś?

Farbowanie nie osłabia cebulek i nie przyspiesza wypadania włosów.

Łysienie spowodowane farbowaniem włosów to często powtarzany mit. Tak naprawdę farba nie ma żadnego wpływu na częstotliwość wypadania włosów. Owszem, dobranie nieodpowiedniego lub zbyt silnego dla wrażliwej skóry preparatu może spowodować podrażnienie, ale nie ma wpływu na to, jak silnie zakorzenione w mieszkach są włosy. Farbowanie włosów to zabieg, który oddziałuje tylko na widoczną część włosa, czyli włókno, a nie na cebulki i całą skórę głowy.

Farbowanie włosów zniszczonych jest możliwe.

Można spotkać się z opinią, że zniszczonych włosów nie można farbować. Wszystko da się zrobić, ale wiąże się to z pewnym ryzykiem. Zniszczone włosy wchłoną zdecydowanie więcej pigmentu, więc efekt będzie bardziej długotrwały i intensywniejszy. Są jednak bardziej osłabione i gorzej chronione przed działaniem środków chemicznych. Jeśli już decydujemy się na farbowanie włosów zniszczonych, koniecznie użyjmy preparatu łagodniejszego, o niskiej zawartości wody utlenionej np. mniej trwałego, ale bezpieczniejszego szamponu koloryzującego.

Regularna koloryzacja nie zmienia naturalnego odcienia włosów.

Czy farbowanie włosów niszczy ich naturalny kolor? Wbrew temu, co sądzi wiele osób, wcale nie. Pigment wnika we włókno włosa i nadaje mu nowy kolor, ale nie ma żadnego wpływu na ilość naturalnego barwnika, który znajduje się w odrastających włosach i pozostaje taki sam. Zdarza się jednak, że wizualnie nasz naturalny kolor na odrostach jest mniej efektowny, intensywny i wydaje się wypłowiały w porównaniu z barwą reszty włosów uzyskaną przez koloryzację.

Nie należy myć włosów tuż przed i przez dobę po koloryzacji.

Podczas mycia włosów szamponem usuwane są naturalne tłuszcze, które ochraniają skórę głowy przed szkodliwymi czynnikami. Włosy najlepiej umyć wieczorem, dzień przed farbowaniem, aby warstwa lipidowa mogła się odbudować i zapewnić skórze lepszą ochronę w czasie koloryzacji. Po zabiegu włosy można umyć normalnym szamponem dopiero po dobie, ponieważ detergenty zawarte w takim kosmetyku mogą osłabić działanie farby, wypłukać świeży barwnik i sprawić, że kolor utrzyma się na włosach dużo krócej i szybciej wypłowieje.

HOT trendy w koloryzacji włosów

Ombre, balejaż, a może splashlight hair? Umiejętności dzisiejszych stylistów fryzur wykraczają daleko poza nasze wyobrażenia o tym, jak mogą wyglądać włosy. Farbowanie włosów nie jest już tylko nakładaniem jednokolorowego produktu na całej długości. Od mocno kontrastowych pasemek lub gradientowego ombre przeszliśmy do sombre, bronde itp. Czym różnią się od siebie te wszystkie trendy? Oto zestawienie tych najpopularniejszych.

  • Klasyczne ombre to rozjaśnienie włosów ciemnych na końcach. Ważne jest tutaj, że dużo jaśniejszy kolor na końcówkach gładko przechodzi w ciemniejszy u nasady włosów, mimo dużego kontrastu kolorystycznego. Ombre pozwala łączyć z brązowymi lub czarnymi włosami blondy, rudości, odcienie karmelu lub szarości.
  • Sombre (z ang. soft ombre) jest zdecydowanie mniej kontrastową i bardziej subtelną wersją ombre. Nadal jest to połączenie włosów jaśniejszych na końcach z ciemnymi u nasady, ale efekt jest dużo bardziej naturalny, ponieważ niektóre pasemka są rozjaśnianie już od samej skóry. Przejście kolorów nie jest tak płaskie i nie rzuca się w oczy.
  • Bronde to mniej popularna odmiana sombre, gdzie odwrócone zostają kolory. Ta metoda koloryzacji zakłada naturalne połączenie włosów jasnych, blond z ciemnymi końcówkami albo brązem w formie refleksów. Daje to efekt delikatnie muśniętych słońcem włosów.
  • Blorange jest kolejną, kolorystyczną odmianą naturalnego sombre. Nadaje fryzurze trójwymiarowości, podobnie jak dobrze wykonane bronde. Jednak w tym przypadku jasne włosy zyskują różowo-brzoskwiniowe refleksy i pasemka. To zdecydowanie bardziej dziewczęca koloryzacja w pastelowym wydaniu.
  • Splashlight to coraz popularniejszy trend w koloryzacji włosów, bo nadaje włosom bardzo filmowego efektu rozświetlenia. W tym przypadku farbowanie polega na rozjaśnieniu i rozświetleniu środkowej częściej włosów, gdzie włosy u nasady i końce pozostają w tym samym, ciemnym odcieniu. Przejście między kolorami musi być delikatne.
  • Dip dye hair będzie raczej trendem odpowiednim dla odważnych osób, które nie boją się kolorystycznych eksperymentów z włosami. To metoda polegająca na zafarbowaniu końcówek włosów na wyraziste i mocno kontrastujące kolory, najczęściej różowy, żółty, niebieski, fiolety, zielony, a nawet czerwony.
  • Baleyage to doskonale znana metoda koloryzacji, która odeszła w zapomnienie wraz z wieloma nieudanymi połączeniami mocno kontrastujących kolorów. Jednak dobrze wykonany balejaż, polegający na nakładaniu na wybrane pasemka farb o kilku różnych i dobrze dobranych barwach, daje naprawdę ciekawy efekt.
  • Flamboyage jest delikatniejszą wersją standardowego balejażu. Pozwala uzyskać dużo naturalniejszy efekt letniej „opalenizny” na włosach. Sekret polega na tym, żeby – w rezultacie nałożenia kilku podobnych do siebie odcieni farby na całą długość włosów – uzyskać włosy mieniące się różnymi tonami.

Farbowanie włosów „na olej”

W jaki sposób wykorzystać olej do farbowania włosów? Da się to zrobić, choć takie innowacje w technikach koloryzacji budzą wiele kontrowersji. Warto wiedzieć, że olej może zarówno przedłużyć trwałość farbowania, jak i ją skrócić. Prawidłowa technika użycia oleju do koloryzacji to klucz do osiągnięcia zamierzonego efektu. Olej do farbowania powinien być też odpowiednio dobrany i mieć kluczowe właściwości (musi nawilżać, regenerować, wzmacniać i ochraniać). Niektórych olejków warto unikać przy farbowaniu lub w gotowych produktach, za to inne są polecane.

  • Polecane oleje do farbowania włosów to m.in. olej z awokado, olej jojoba, olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów itp.
  • Oleje, których należy unikać przy koloryzacji to m.in. olej kokosowy, masło shea, olej palmowy lub masło kakaowe.

Jak prawidłowo zastosować olej do farbowania włosów? Najpopularniejsze jest dodanie kilku kropel ulubionego olejku do wybranego przez nas produktu koloryzacyjnego. Olej wzbogaci wówczas farbę o cenne składniki odżywcze i zapewni włosom oraz skórze głowy równowagę lipidową. Na rynku dostępne są już gotowe kosmetyki koloryzujące, które zawierają olejki (najczęściej olej arganowy). Można także nałożyć olej na godzinę lub nieco dłużej przez farbowaniem, ale w minimalnej ilości, aby nie przetłuścić i nie przeciążyć włosów. Nie zmywamy oleju przed farbowaniem, bo to on zapewnia naszej skórze głowy ochronę przed inwazyjnym działaniem substancji chemicznych zawartych w farbie. Farbowanie włosów na olej sprawia, że nie są tak przesuszone, natomiast skóra jest mniej podrażniona. Odpowiednio użyty olejek nie obniża trwałości koloryzacji, a nawet może zintensyfikować barwę.

Olejowanie włosów po farbowaniu warto sobie darować na przynajmniej tydzień po zabiegu. Unikniemy tym samym wypłukiwania barwnika ze świeżo farbowanych włosów, bo jak wiadomo, tłusty olej jest idealnym produktem do zmywania.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #11

GośkaP

Nie miałam pojęcia o tym, że można położyc olejek przed farbowaniem. Muszę to koniecznie przetestować podczas następnego farbowania. Oczywiście farby z olejkami znam i używam. :)

Kalina

A słyszałyście o holograficznych włosach?:) są cudne, ale ja nie mam odwagi ... nie pasują do biura

Oliwia

no co Ty :) dip dye hair <3

kasia23

Flamboyage <3

Hedonistka

@pimpulek, moje pierwsze farbowanie henną było w salonie, a później już sama wiedziałam co i jak z resztą wypytałam o wszystko co trzeba ;)

pimpulek

@hedonistka, a jakich farb używasz? sama farbujesz włosy czy gdzieś w gabinecie? moja koleżanka próbowała henny do włosów w domu i wyszedł jej okropny kolor :(

Li.La.

ziołowe są całkiem ok ale wybór kolorów jest bardzo mały..

Hedonistka

Do wrażliwych włosów polecam hennę - ziołowe farby my love!

MARTyna

ja też myslalam, ze mam takie zniszczone włosy przez to, że farbuje je chyba z 10 lat..

miuoshka

fajny artykuł, zawsze się tak obawiałam farbowania a tymczasem okazuje się, że z moimi włosami nie jest tak źle:)

Katrin

Dla mnie zawsze największym trendem w koloryzacji będzie farbowanie na naturalne kolory. Moją wielką bolączką było zawsze to, że te sklepowe farby bardzo często dawały bardzo sztuczny efekt.


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności