Tajniki olejowania włosów. Jaki olej do włosów wybrać?

Tajniki olejowania włosów. Jaki olej do włosów wybrać?

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów to nie tylko modny, ale również skuteczny i łagodny sposób pielęgnacji. Odkąd olejki do włosów są coraz popularniejsze, jedno z najczęściej pojawiających się pytań brzmi: jaki olej wybrać do olejowania włosów? Pośród 100 olejków niełatwo znaleźć ten idealny.

Poniżej znajdziesz ściągę, która pomoże w zrozumieniu,
jaki olej jest dobry do włosów konkretnego rodzaju.

W kosmetologii wykorzystuje się co najmniej 100 różnych olejów roślinnych. Co ciekawe, w wielu przypadkach są to te same oleje, których używamy do celów spożywczych np. słonecznikowy, kukurydziany czy ryżowy. Te aplikowane na włosy lub skórę powinny być całkowicie naturalne, tłoczone na zimno, nierafinowane i bez dodatków substancji syntetycznych. Równie często spotykane są masła roślinne. Zaliczamy do nich oleje roślinne, które w temperaturze pokojowej mają stałą konsystencję.

Jaki olej do włosów na początek?

Spośród setek możliwości musimy wybrać jedną, która najlepiej sprawdzi się na naszych włosach. Nic dziwnego, że pytanie o to, jaki olej jest dobry do włosów, spędza nam sen z powiek. Zatem, jaki olej do włosów na początek? Idealny do naszej porowatości, jeden z popularniejszych i lepiej znanych. Koniecznie z pewnego źródła, nierafinowany i tłoczony na zimno.

Grafika z ikonkami ilustrującymi zalety olejku Nanoil: tłoczony na zimno, nierafinowany, z pewnego źródła Miniatura grafiki z ikonkami ilustrującymi zalety olejku Nanoil: tłoczony na zimno, nierafinowany, z pewnego źródła

OLEJOWANIE A POROWATOŚĆ WŁOSÓW

WYRÓŻNIAMY TRZY TYPY WŁOSÓW
I TYLE SAMO KATEGORII OLEJÓW ROŚLINNYCH

Znając właściwości jednych i drugich bez problemu przyporządkujemy olejek do włosów. Mogą one mieć różną porowatość, czyli stopień zniszczenia. Jak określić porowatość włosów? Obserwując zewnętrzną warstwę włosów tzw. osłonkę pod mikroskopem lub bardziej domowymi metodami.

Infografika przedstawiająca różne typy włosa i najlepsze dla nich oleje Infografika o treści: Włosy niskoporowate - oleje wnikające; włosy średnioporowate - oleje półwnikające; włosy wysokoporowate - oleje niewnikające

Oleje – zbudowane z estrów, kwasów tłuszczowych, witamin, fosfolipidów i minerałów – da się natomiast kategoryzować według ich właściwości. Można podzielić je pod względem wchłanialności, która zależy od wielkości cząsteczek oleju i zawartości kwasów tłuszczowych.

Nanoil do włosów niskoporowatych

Olejki wnikające łatwiej absorbują się we włosy, ponieważ mają niewielkie cząsteczki. Głównie są to masła roślinne o przewadze kwasów nasyconych np. olej kokosowy, masło shea, olej babassu i masło cupuacu, które zawiera olejek
Nanoil do włosów niskoporowatych


Nanoil do włosów średnioporowatych

Nieco większe cząsteczki mają oleje półwnikające z kwasami nienasyconymi omega 7 i omega 9. Do tej grupy możemy zaliczyć m.in. olej z makadamii, olej arganowy, olej marula, olej marakuja lub jojoba, które ma olejek
Nanoil do włosów średnioporowatych


Nanoil do włosów wysokoporowatych

Duże cząsteczki potrafią dopasować się do ubytków w strukturze włosa. Charakteryzują oleje niewnikające z kwasami nienasyconymi omega 3 i omega 6, np. olej z wiesiołka, olej bawełniany i olej z awokado, które łączy olejek
Nanoil do włosów wysokoporowatych

JAKI OLEJ DO WŁOSÓW WYBRAĆ?

Znając porowatość swoich włosów bardzo łatwo świadomie dopasować do nich olejek. Olejowanie włosów jest wówczas bardziej efektywne i nie ma ryzyka, że olej napuszy włosy, zamiast poprawić ich kondycję. Poniżej znajdziesz ściągę, z której dowiesz się, jaki olej do włosów wybrać.

Jaki olej do włosów blond i jasnych?

Blond włosy mają mało melaniny, z natury są słabsze i cieńsze. Tym bardziej, jeśli są rozjaśniane. Olejowanie włosów blond powinno opierać się na wykorzystaniu lekkich, dobrze wchłaniających się olejów, które nie obciążą delikatnych włosów np. olej z orzechów makadamia (nazywany „znikającym”), olej z maruli lub olej jojoba. Blondynki zadowolone ze swojego koloru włosów powinny unikać indyjskich olejków (amla, brahmi) i oleju rycynowego, które przyciemniają.

Jaki olej do włosów kręconych?

Włosy kręcone znacząco różnią się budową – w miejscach skrętu są dużo cieńsze i bardziej podatne na złamania. Z natury mają podwyższoną porowatość, dlatego idealne dla nich będą oleje do włosów wysokoporowatych np. oleju winogronowego, słonecznikowy, ze słodkich migdałów, lnianego, z drzewa neem, z awokado lub orzechów laskowych.

Jaki olejek na puszące się włosy?

Problem puszenia się dotyka najczęściej włosów średnioporowatych i niskoporowatych. Najlepszy będzie olejek przeciw puszeniu się włosów, który zadba o prawidłowy poziom nawilżenia i wygładzi np. olejek lniany, oliwa z oliwek lub olejek jojoba. Ujarzmienie niesfornych kosmyków i miękkość zapewni olejowanie włosów na ciepło lub stosowanie mgiełki olejkowej w trakcie dnia.

Jaki olej do włosów farbowanych?

Koloryzacja bardzo negatywnie wpływa na strukturę keratynową włosów, powodując ich zniszczenie. Olej do włosów farbowanych musi działać dogłębnie, regenerować, wzmacniać i zabezpieczać włosy przed uszkodzeniem w trakcie zabiegu. Olejki polecane dla kobiet farbujących włosy to np. olej z awokado, olej winogronowy, olej ze słodkich migdałów lub olej arganowy.

Jaki olej do włosów rozjaśnianych?

Zabieg rozjaśniania, podobnie jak farbowanie, wypłukuje z włosów cenne składniki odżywcze, niszczy je i osłabia. Włosy rozjaśniane też wymagają wzmocnienia i dogłębnej regeneracji. Sprawdzą się tutaj np. olej arganowy, olej z nasion bawełny lub olej słonecznikowy.

Jaki olejek na wypadające włosy?

Utrata włosów jest naturalnym zjawiskiem, dopóki nie gubimy włosów w nadmiarze. Olejowanie włosów może hamować wypadanie włosów, ponieważ wzmacnia cebulki i reguluje funkcjonowanie skóry głowy. Olejki do włosów wypadający to np. olej rycynowy, olej z czarnuszki lub olej cedrowy (z orzeszków sosny syberyjskiej, nie w wersji eterycznej).

Jaki olej do włosów cienkich?

Cienkie włosy potrzebują wzmocnienia i takiego oleju, który doda im objętości, nawilży i wzmocni bez obciążania. Delikatne włosy np. naturalnie jasne warto pielęgnować olejami dobrze wchłaniającymi się. Dobre oleje do włosów cienkich to np. oliwa z oliwek, olej krokoszowy, olej lniany lub z orzeszków makadamia o świetnej wchłanialności.

Jaki olej na rozdwojone końcówki włosów?

Końce włosów są najbardziej narażone na szkodliwe działanie słońca, wysokiej temperatury itp. czynników. Potrzebują skutecznej ochrony. Jako olej na końcówki włosów sprawdzi się np. termoochronny olej arganowy albo genialny olej z nasion bawełny.

Jaki olej do włosów falowanych?

Podobnie jak włosy kręcone, również te falowane są narażone na łamliwość i puszenie się. Potrzebny jest tutaj olej do włosów falowanych, który podkreśli skręt, świetnie się wchłonie, nie obciąży i zapobiegnie puszeniu np. jojoba, migdałowy lub lniany.

Jaki olej do włosów suchych?

Niemal każdy olej będzie działał dobrze na włosach przesuszonych, ponieważ tłuszcze są naturalnymi emolientami. Olejki do włosów zabezpieczają przed utratą wody i kontrolują prawidłowy poziom nawilżenia, a wśród nich najlepsze to olej makadamia, olej z pestek słonecznika, olej migdałowy, olej awokado lub olej z kiełków pszenicy.

Jaki olej do włosów przetłuszczających się?

Pozornie tłuste oleje bardzo dobrze regulują funkcjonowanie gruczołów łojowych w skórze głowy, oczyszczają ją i zapobiegają nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Idealne oleje do włosów przetłuszczających się to np. olej rycynowy lub olej z sosny syberyjskiej wcierane w skórę głowy.

Jaki olej do włosów z łupieżem?

Walka z łupieżem jest nierówna zwłaszcza dlatego, że różne są jego przyczyny. Wszystko zaczyna się jednak w skórze głowy, która zaczyna nieprawidłowo funkcjonować. Świetnym zamiennikiem dla szamponów przeciwłupieżowych są olejki do włosów z łupieżem. Faworytami w tej konkurencji są: syberyjski olej cedrowy, olej rycynowy, olej łopianowy lub rozmarynowy.

Jaki olejek na łamliwe włosy?

Łamliwość włosów związana jest przede wszystkim z ich podwyższoną porowatością. W przypadku suchych i łamliwych włosów warto sięgać po oleje do włosów średnioporowatych lub wysokoporowatych, które dodadzą elastyczności i wygładzą np. olej z wiesiołka, olej kukurydziany, olej z kiełków pszenicy, olej arganowy itp.

Jaki olejek do prostowania włosów?

Prostowanie włosów może być dla nich szkodliwe tylko, jeśli nie zapewniamy im odpowiedniej ochrony. Najlepszy olej do stylizacji włosów to naturalny olej arganowy (wykazuje silne właściwości termoochronne, regeneruje i nawilża), a także olej z marakui lub maruli.

Jaki olejek na zniszczone włosy?

Zniszczone włosy mają wysoką porowatość i odpowiednie dla nich są te oleje, które zapewniają kompleksową regenerację, wzmocnienie, nawilżenie, wygładzenie i odbudowę uszkodzonej struktury keratynowej. Oleje do włosów wysokoporowatych polecane przy silnym zniszczeniu to np. olej krokoszowy, olej winogronowy, olej wiesiołkowy, olej bawełniany lub kukurydziany.

Olejek do włosów Nanoil, a obok niego buteleczki wypełnione orzechami, bawełną oraz awokado Miniaturka przedstawiająca olejek do włosów Nanoil, a obok niego buteleczki wypełnione orzechami, bawełną oraz awokado

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #18

Klau144

Cześć:) zaczynam przygodę z olejowaniem włosów, przeczytałam sporo artykułów i już myślałam, że wiem co i jak, a tu jednak... mam włosy niskoporowate (wg testu), ale dosyć delikatne, kręcone, farbowane, wypadają. Jakiego oleju powinnam użyć, pozdrawiam!

Karin_a

zrób sobie test, chociaz to nie zawsze się sprawdza. Mysle że fryzjer może Ci podpowiedzieć. Mnie moja fryzjerka powiedziala,że mam średnioporowate i poleciła konkretny olejek.

ziutka

mówiąc szczerze to nie mam pojęcia jaką mam porowatość :(

Kocimiętka26

mi na rozdwojone końce włosów nic już niestety nie pomogło, żaden nawet najlepszy olejek nie sklei włosów przecież...musiałam je podciąć ale teraz bardzo dbam o końcówki i olejuję regularnie włosy, jak do tej pory nic złego im się nie przydarzyło:) super sprawa to olejowanie

anonimka


u mnie te farby się nie sprawdzają, tzn nie pokrywaja dokładnie kolorem, ale ja w sumie nie mam potrzeby zeby używać takich farb, bo od dawna olejuje włosy i mam je w bardzo dobrej kondycji więc farbowanie ich nie niszczy

kapibara

niektóre farby do włosów zawierają naturalne olejki, bo to ponoć super pielęgnuje podczas koloryzacji

Mary99

a z czym wymieszać te indyjskie olejki żeby ładniej pachniały?

Tilda

po jednym razie nie ciemnieją włosy, ale jak będziesz często nakładała amle na włosy to zmienią odcień, czyli zżółkną

mała_ksieżniczka

kupiłam sobie olejek amla i teraz się boję go nałożyć na włosy, bo przeczytałam, że od niego mogą mi ściemnieć. zależało mi na tym, żeby zapuścić włosów a podobno po tych indyjskich olejkach rosną szybciej.. no i co teraz?

Aannika

mam problem z puszącymi się włosami i używałam kilku odzywek w sprayu kiedy przestawałam używać to puszyły się jeszcze bardziej. Jak zrobić taką mgiełkę? Czy może lepsze będzie to olejowanie?

kołtunek23

... a ja sobie kupiłam kiedyś masło shea i dziwiłam się, ze nie działa... teraz już wiem o co chodzi - moim włosom daleko jest do niskiej porowatości

kicia123

Ja po nałożeniu i zawinięciu głowy w ręcznik ogrzewam włosy ciepłym nawiewem z suszarki bo przeczytałam że to bardzo pomaga olejkom. Olejowanie włosów i Nanoil są super, jedna z lepszych kuracji jakie stosowałam.

Agnieszka_Te

Mam kręcone, rozjaśniane i zniszczone włosy, które są bardzo problematyczne. Właściwie żaden kosmetyk mi nie pomagał, układałam je na mocną piankę lub wosk, albo po prostu upinałam w koka żeby je jakoś ujarzmić. Nanoil do wysokoporowatych włosów kupiłam jakieś dwa miesiące temu. Na początku nie widziałam wielkiej różnicy, no może tyle, ze włosy nie były takie sztywne. Teraz zobaczyłam kolosalną odmianę, jestem bardzo zadowolona z efektów, moje loki nareszcie zaczynają wyglądać po ludzku, a włosy się nie łamią i nie wypadają. Z czystym sumieniem polecam Nanoil, doskonale regeneruje włosy.

Jusia_Malusia

Świetny artykuł, nareszcie znalazłam wszystko co chciałam wiedzieć o olejkach i olejowaniu, przy okazji złapałam totalną zajawkę na Nanoil. Muszę go mieć! :)

Vikusi@

Brałam różne suplementy na wypadanie włosów i nic mi tak nie pomogło jak olejek. Oprócz tego że są mocne to jeszcze łatwiej się układają i rozczesują.

Marika

Arganowy jest rewelacyjny i widzę, że jest w trzech rodzajach Nanoila.

Magdalena

To teraz już wiem dlaczego olej kokosowy zupełnie nie sprawdził się na moich włosach! Na początek zamienię go na olejek avokado

Aga_29

Czytałam już wiele artykułów o olejowaniu, ale jeszcze nikt tak tego dokładnie nie opisał :)


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności