Choć doskonale go znamy, niekoniecznie wiemy o nim wszystko. Wokół tego oleju krąży wiele niedopowiedzeń i sprzecznych informacji. Olej kokosowy towarzyszy nam zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji. Ma wiele zalet i jest wszechstronnym produktem. Skład oleju kokosowego – bogactwo nasyconych kwasów tłuszczowych i kompleks cennych witamin – pozwala stwierdzić, że to jeden z lepszych olejów o właściwościach zdrowotnych.
Pozyskuje się go z popularnych palm kokosowych (Cocos Nucifera). W sanskrycie określane są drzewami, które zaspokajają wszystkie potrzeby, natomiast w języku malajskim kokos oznacza drzewo o tysiącu zastosowań. To wyjaśnia, dlaczego palma kokosowa z południa Azji i północy Ameryki tak chętnie wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Z miąższu jej owoców (tzw. kopry kokosowej) wytłacza się bardzo cenny olej kokosowy, którego właściwości są znane na całym świecie. Trzeba wiedzieć, że wszystkie części palmy kokosowej są użyteczne, także w przemyśle spożywczym np. woda kokosowa, mleko kokosowe, wiórki kokosowe itp.
Olej kokosowy INCI: Cocos Nucifera OilNaturalny olej kokosowy wytłaczany z kokosów (orzechów palmy kokosowej) ma białą barwę i w temperaturze pokojowej zachowuje stałą konsystencję. Topnieje dopiero w temperaturze 20-28 st. C, dlatego często nazywany jest masłem roślinnym. To idealny półprodukt do olejowania włosów, mimo że olej kokosowy ma sporą, gęstość, która znacznie utrudnia jego aplikację. Dlatego warto szukać go w składzie kosmetyków. Używa się go często do ich produkcji, ponieważ bezzapachowy olej kokosowy nie zaburza ich formuły, wyłącznie dodaje jej cennych właściwości.
Jeśli zastanawiamy się, jaki olej kokosowy jest lepszy (rafinowany czy nierafinowany), poniżej znajdziemy gotową odpowiedź. Rafinacja to proces oczyszczania produktów pochodzenia roślinnego z zanieczyszczeń. Rafinowany olej kokosowy zdecydowanie lepiej sprawdzi się w celach spożywczych, ponieważ nie ma wyrazistego zapachu i jest klarowny. Świetnie nadaje się np. do smażenia. Trzeba pamiętać jednak, że rafinacja zuboża olej kokosowy o składniki odżywcze. Dlatego w pielęgnacji lepiej wykorzystywać olej kokosowy nierafinowany, który pozyskuje się metodami bez użycia wysokich temperatur. Dylemat w stylu, czy wybrać olej kokosowy rafinowany, czy nie, jest bardzo prosty do rozwiązania. Do celów kosmetycznych zawsze używajmy olejów nierafinowanych, a do gotowania tych rafinowanych.
Najlepiej znane jest prawdopodobnie zastosowanie oleju kokosowego w kuchni. Na jego temat krąży wiele niepochlebnych opinii, ponieważ składa się w większości z kwasów tłuszczowych uważanych za niezdrowe. W rzeczywistości olej kokosowy spożywany w umiarkowanych ilościach nie odkłada się w postaci zbędnego tłuszczu, lecz wykorzystywany jest do produkcji energii i spalania kalorii. To dlatego olej kokosowy na odchudzanie jest bardzo popularny. Choć nie tylko.
Sprawdza się także w kosmetyce. Olej kokosowy jako kosmetyk jest świetny zarówno w czystej postaci, jak i w mieszankach z innymi produktami. Wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków na ciało i włosy, w których stanowi bazę lub jest dodatkiem odpowiadającym za ochronę i nawilżenie. Możemy spotkać też olej kokosowy jako krem pod oczy lub półprodukt do tworzenia domowych kosmetyków. Znajdziemy go w olejkach Nanoil do włosów niskoporowatych oraz Nanoil do włosów średnioporowatych. Kupno gotowego produktu o idealnej kompozycji olejków, w tym oleju kokosowego, to bardzo dobra alternatywa dla czasochłonnej zabawy w tworzenie własnych kosmetyków.
Ma niezwykle bogaty i ciekawy skład. Nikogo nie powinno dziwić, że olej kokosowy ma bardzo pozytywne opinie i gości na półkach aptek oraz sklepów zielarskich. Wynika to z wyjątkowego składu, którego ponad połowę stanowi nasycony kwas laurynowy z grupy wyjątkowych tłuszczów MCT (łatwiej metabolizowanych w organizmie). Czy olej kokosowy zawiera kwasy omega 3? Nie w ilościach, które byłyby znaczące. Nierafinowany olej kokosowy w większości złożony jest z nasyconych kwasów tłuszczowych.
Ponadto olej kokosowy jest źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6), witaminy C zwalczającej infekcje oraz przeciwutleniacza – witaminy E. Znajdziemy w nim także cenny kwas foliowy niezbędny np. dla kobiet starających się o dziecko. Olej kokosowy ma także potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk. To dlatego chętnie stosuje się go w kosmetyce, na skórę i włosy.
Przy okazji omawiania właściwości oleju kokosowego koniecznie trzeba wspomnieć o tym, jak działa na skórę. Ma silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, dlatego stosowany zewnętrznie wspomaga leczenie wysypek, egzem, skaleczeń lub otarć. Również z tego względu olej kokosowy wykorzystuje się bardzo chętnie na trądzik. Ma zapewniać poprawę kondycji cery. Nawilża skórę, pozostawia ją gładką i perfekcyjnie odżywioną. Skutecznie wspomaga regenerację naskórka.
Podobnie jak na skórę całego ciała, olej kokosowy działa także na skórę głowy. Dba o jej zdrowie, uelastycznia i wnika w najgłębsze warstwy, dzięki czemu może poprawić jej kondycję nawet po zaawansowanych zabiegach fryzjerskich. Ze względu na swoją specyficzną budowę olejek kokosowy sprawdza się w pielęgnacji włosów. Po pierwsze, dobroczynne działanie na skórę głowy i znajdujące się w niej cebulki włosowe skutkuje wyraźnych wzmocnieniem włosów. Po drugie, olej kokosowy jako maseczka na włosy działa kompleksowo. Zapewnia odbudowę, wygładza końcówki i zapobiega ich rozdwajaniu, dodaje miękkości i blasku, perfekcyjnie nawilża, ułatwia rozczesywanie i zapewnia ochronę delikatnego włókna włosa.
Sporo mówi się też o tym, że olej kokosowy to świetny produkt do pielęgnacji włosów z tendencją do wypadania. Jest w tym trochę racji. Stosowany regularnie i w odpowiedni sposób może wyraźnie wzmocnić cebulki, które lepiej ukorzeniają się w mieszkach. Olej kokosowy nakładany na włosy na noc sprawia, że po umyciu pasma są nie tylko pełne blasku i miękkie. Cebulki stają się mniej osłabione i po każdym kolejnym myciu wypada mniej włosów.
Samodzielnie olej kokosowy najlepiej potraktuje włosy niskoporowate, ponieważ duża zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych odpowiada ich zwartej budowie. Badania nad tym produktem coraz częściej wskazują jednak, że dzięki swoim interesującym właściwości ochronnym, nawilżającym i odżywczym olej kokosowy będzie odpowiedni także dla włosów o innych porowatościach. Może spisać się na włosach średnioporowatych i tych wypadających w nadmiarze. Najlepiej szukać go jednak w kosmetykach do pielęgnacji włosów, w których połączony jest z innymi olejami.
Najlepszy do pielęgnacji włosów. Sama używam - efekty rewelacyjne ;)
.. a na moich włosach olej kokosowy działa cuda, dzięki niemu są bardzo błyszczące, lekkie i pięknie pachną
@kunegunda123, ja mam bardzo zniszczone włosy, bo często je prostuję. Polecam ci olejek z wiesiołka, jest bardzo skuteczny, choć ostatnio przeczytałam ze olejki najlepiej działają zmieszane ze sobą i szukam dobrej mieszanki olejków na włosy :)
świetne właściwości ma ten olejek kokosowy, szkoda ze nie pasuje do moich włosów...dziewczyny, a jaki olej na zniszczone włosy polecacie?
bardzo fajny artykuł, nie wiedziałam z eolejek kokosowy wspomaga odchudzanie (wow)!
jak chcesz coś usmażyć to tak :) ale na włosy albo skórę nie ma sensu
A ja mam w domu rafinowany...czyli on nie jest w ogóle na włosy, nie nadaje się? :(
używam oczywiście nierafinowanego zamiast balsamu i jest super, ale na moich włosach zupełnie się nie sprawdził . Teraz już wiem dlaczego. Poczytałam o porowatości i chyba mam wysokoporowate więc nie dziwie się, że kokosowy mi nie pasuje
Ja nawet demakijaż robię tym olejkiem! Ale na włosy używam innych, które bardziej pasują moim włosom
Dla mnie kosmetyk numer 1 i do ciała i do włosow. Chyba żaden inny nie ma tylu zastosowan! I ten cudowny zapach <3
Troche przereklamowany olejek awokado jest o wiele lepszy
ale to znaczy że zmieszany z innymi olejkami np. do średnioporowatych włosów olej kokosowy będzie dobrze działał?
a ja nigdy nie zrezygnuję z kokosowego <3
no i okazuje się, że kupiłam sobie czysty olejek kokosowy aby go nakładać na włosy, a zużyję do demakijażu bo włosy mi się napuszą na 100%
Opinie: #14