Olej jojoba – idealny kosmetyk do włosów i każdej cery

Olej jojoba – idealny kosmetyk do włosów i każdej cery

Olej jojoba

W rzeczywistości to płynny wosk wytłaczany z nasion krzewu jojoba tzw. Simmondsia Chinensis i choć więcej wspólnego ma z woskiem niż z olejami, a mimo to potrafi zachwycić swoimi właściwościami. Olej jojoba to bogactwo składników odżywczych – witamin, skwalanu i kwasów tłuszczowych. Doskonale absorbowany przez skórę, naturalny filtr przeciwsłoneczny, odporny na jełczenie, a do tego zbliżony budową do ludzkiego sebum. Dlatego olej jojoba nazywany jest pustynnym złotem z wiecznie zielonego krzewu.

Olej jojoba INCI:

Simmondsia Chinensis Seed Oil

Wiecznie zielone krzewy jojoba wszystkie swoje cenne właściwości skupiają w nasionach. Ziarna krzewu jojoba składają się w około 50% z kwasów tłuszczowych, dlatego ich tłoczenie nie jest problematyczne. 
Wytłoczone na zimno nasiona jojoby dają złocisty olej o delikatnie orzechowym zapachu. Warto pamiętać, że tylko taki - nierafinowany i tłoczony na zimno, certyfikowany olejek jojoba jest idealnym, silnie pielęgnującym kosmetykiem. Wybierając go należy kierować się jego jakością i sposobem tłoczenia oraz rafinacją - inny traci swoje wartości odżywcze.  
Dzięki tłoczeniu na zimno olej jojoba zachowuje wszystkie te właściwości, które naturalnie ma krzew. W temperaturze pokojowej olej jest ciekły, ale wystarczy schłodzić go do -7 st. C, aby pojawiły się kryształki i przyjął formę wosku. Warto przy tym wspomnieć, że olej z jojoby jest wyjątkowo odporny na jełczenie i bardzo długo zachowuje swoje właściwości. W praktyce nie ma terminu przydatności, bo zachowuje swoją świeżość przez lata. Olej jojoba działa zatem nie tylko, kiedy jest świeżo wytłoczony.

Olej jojoba czy arganowy?

Jeśli zastanawiasz się, co odróżnia olej jojoba od oleju arganowego, koniecznie przeczytaj. Mają podobne właściwości i są bardzo ciekawymi produktami. Obu warto szukać w produktach do pielęgnacji skóry i włosów. Jednak to olej jojoba zawiera naturalny skwalan, co czyni go olejem o niemal takiej samej budowie jak ludzka skóra. O wiele lepiej absorbuje się i może skuteczniej poprawiać kondycję włosów. W zależności od tego, czego szukamy w oleju, wątpliwość w stylu „olej jojoba czy arganowy” pozostaje do rozstrzygnięcia. Skład oleju jojoba daje mu jednak przewagę i sprawia, że sprawdza się na innym typie włosów – tych średnioporowatych.

Olej jojoba - właściwości 

Co ma w sobie olej jojoba? To naturalne bogactwo witaminy E (przyspiesza regenerację i spowalnia starzenie się komórek organizmu), witaminy A (wspiera naturalne funkcjonowanie skóry), witaminy F (wzmacnia barierę ochronną na skórze), steroli roślinnych, kwasów tłuszczowych, kompleksu witamin B oraz skwalanu (działa przeciwzapalnie i przeciwrodnikowo). Olej jojoba ma naprawdę świetne właściwości także dzięki cennym minerałom – zawiera miedź, cynk, selen, jod i chrom. Właściwości te zawdzięcza także wielu NKT, czyli niezbędnym kwasom tłuszczowym.

Olejek jojoba - zastosowanie w kosmetyce

Naturalny olej jojoba posiada wysoką biozgodność ze skórą, dzięki czemu świetnie się wchłania i doskonale regeneruje. Doskonały składnik kosmetyków na twarz, ciało i włosy. Do stosowania samodzielnie lub jako część domowych receptur DIY. Często znajduje się w kremach do twarzy, balsamach do ciała, mydłach i odżywkach do włosów. O naturalny olej jojoba najlepszej jakości wzbogacono także olejek Nanoil do włosów średnioporowatych. Spełnia tam zadanie regulatora i oczyszcza skórę głowy. Co ciekawe, olej jojoba wykorzystuje się także jako bazę do perfum, co zapewnia im większą trwałość.


Dlaczego warto stosować olejek jojoba?

  • ma idealną zgodność z ludzką skórą
  • świetnie się wchłania w skórę i włosy
  • idealny dla każdego typu cery
  • spłyca zmarszczki i zwalcza trądzik
  • rewitalizuje ciało i włosy
  • dostarcza skórze i włosom szereg minerałów i NNKT
  • wszechstronna pielęgnacja ciała, twarzy i włosów
  • nawilża, regeneruje, leczy stany zapalne
  • zapobiega łamliwości, wzmacnia blask włosów
  • reguluje poziom sebum i hamuje łojotok

Olej jojoba - jak działa? 

  • działa przeciwbakteryjnie, a dodawany do innych kosmetyków przedłuża ich trwałość. Olejek jojoba jest wszechstronnym kosmetykiem, który znajduje zastosowanie w:
  • preparatach na trądzik,
  • kremach przeciwzmarszczkowych,
  • kremach nawilżających pod oczy
  • peelingach do twarzy, ciała, dłoni czy stóp
  • kosmetykach zwalczających cellulit i rozstępy
  • maskach i odżywkach do włosów,
  • preparatach do pielęgnacji paznokci i zmiękczania skórek
  • pomadkach ochronnych do ust,
  • preparatach do pielęgnacji dłoni i stóp

Olej jojoba na skórę

Regularnie stosowany zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia, dodaje miękkości i uelastycznia skórę. To świetny emolient, który sprawdza się przy każdym typie cery. Olej jojoba na suchą cerę zapobiega jej wysuszaniu, zachowuje kwaśny odczyn skóry i nawilża. Obniża współczynnik TEWL, czyli naskórkowy ubytek wody. Natomiast przy cerze tłustej hamuje nadmierne wydzielanie się sebum i oczyszcza cerę. Poza tym olej jojoba regeneruje i łagodzi stany zapalne, dlatego poleca się go do leczenia egzem lub łuszczyc. Spełnia także rolę naturalnego filtra UV.

Olej jojoba

Olej jojoba na włosy

Właściwości odżywcze oleju jojoba bardzo często wykorzystuje się w pielęgnacji włosów. Jak działa olej jojoba na włosy? Wzmacnia cebulki włosowe, ułatwia rozczesywanie, zapobiega elektryzowaniu się i ochrania włókno włosa przed czynnikami zewnętrznymi. Podobnie jak w skórze, olej jojoba na włosy działa odżywczo i reguluje ich poziom nawilżenia. Zapobiega łamliwości, a także dodaje włosom blasku. Warto wmasowywać olej jojoba w skórę głowy, ponieważ wnika w cebulki i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych. Do tego działa przeciwłupieżowo, łagodząco i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. To jeden z bardziej wielofunkcyjnych olejków, ponieważ pomoże zarówno włosom przetłuszczającym się, jak i suchym. Jednym zapewni nawilżenie i zapobiegnie utracie wody, a w przypadku drugich wyreguluje gruczoły łojowe i zapobiegnie nadmiernemu wydzielaniu się sebum.

Do jakich włosów nadaje się olej jojoba?

Jeśli myślisz, że olej jojoba doprowadzi włosy wysokoporowate do świetnej kondycji, masz rację. Nie ma też powodu, dla którego miałby nie działać na średnio- i niskoporowatych. Dlaczego? Olej jojoba ma ciekawą charakterystykę. Pamiętajmy, że jest to wosk, a nie zwyczajny tłuszcz roślinny, dlatego sugerowanie się zawartością kwasów tłuszczowych w tym przypadku nie działa. Według nich olej jojoba miałby pielęgnować najlepiej włosy niskoporowate, bo zawiera ponad ¾ nasyconego kwasu arachidowego. Jest to jednak płynny wosk roślinny, który sprawdza się na wszystkich typach włosów – trudnych w stylizacji, zniszczonych, przesuszonych, rozdwajających się itd.

Olejowanie włosów olejem jojoba

Warto stosować oleje jojoba na włosy zarówno w czystej postaci, jak i jako dodatek do produktów pielęgnacyjnych. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby skład danego kosmetyku był naturalny, pozbawiony silikonów, konserwantów i substancji zapachowych. Nie chodzi bowiem o zapach czy barwę, ale o działanie. Olejek jojoba ma świetne właściwości, jeśli zmieszamy go z innymi olejami np. arganowym, makadamia lub kokosowym. Wówczas zapewnia włosom naprawdę kompleksową pielęgnację i odmienia ich wygląd.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #10

Caroline

wszystko zależy jakie masz włosy, bo jojoba pasuje do wszystkich rodzajów włosów, ale inne olejki raczej nie. Ja uwielbiam olejek ze słodkich migdałów i często z nim łączyłam jojoba. Teraz kupuję gotowy olejek i jestem bardzo zadowolona. Taka mieszanka olejków świetnie działa na włosy.

Alizee

ja niedawno odkryłam ten olejek w czystej postaci bo wcześniej już używałam szamponów i odżywek z tym olejkiem. Rzeczywiście jest super, używam go zawsze do demakijażu i nie nakładam już potem niczego na twarz. Zamierzam też nałożyć go na włosy, ale chce zmieszać go z jakimś pachnący olejkiem. Jaki polecacie najbardziej?

Klaudia27

nie używałam go nigdy do ciała, ale na włosach czyni cuda. Miałam zawsze bardzo przesuszone włosy i skórę na głowie. Wystarczyło kilka razy nałożyć ten olejek, żeby problem zniknął. Teraz mam ochotę połączyć go z innymi olejkami albo z tego co tu czytam to mogę kupić już gotowy mix olejków :)

Ola Em

Całkowicie się z tym zgadzam! I polecam nakładać go na usta. Cudownie nawilża i wygładza i usta pięknie po nim wyglądają <3

Malinka

jojoba jest super! To mój ulubiony olejek! Smaruje nim twarz, ciało, paznokcie i nakładam na włosy. Jest po prostu REWELACYJNY!

K.

Naturalne olejki to najlepsze kosmetyki!!

AsiaJ

Nanoil jest wspaniały uwielbiam ten moment kiedy dotykam swoich włosów po olejowaniu i wysuszeniu. Są miękkie, wygładzone, ułożone i zdyscyplinowane.

mandaryna

Długo się zastanawiałam czy kupić sobie kilka olejków i zmieszać samodzielnie, czy po prostu zaufać ekspertom i kupić Nanoil – przyznam, że dla mnie nie jest to mały wydatek. W końcu kupiłam jeden olejek do spółki z przyjaciółką. Raz w tygodniu urządzamy sobie babski wieczór w maseczką i olejowaniem włosów. Cudowna kuracja, stan włosów bardzo się polepsza. Polecam Nanoil, skuteczność potwierdzona podwójnie ;)

EwaW

Moja córka zaleczyła sobie trądzik olejkiem jojoba, a ja powstrzymałam przetłuszczanie się włosów. Jestem bardzo ciekawa jak zadziała na włosy i skórę głowy ten olejek zmieszany z innymi, czy ktoś stosował ten nanoil?

JagodziANKA

Nie wiedziałam, że mam w domu tak wszechstronny olejek. Na włosy go nigdy nie nakładałam, ale jeśli się sprawdzi to na pewno kupię sobie Nanoil, bo z tego co widzę ten do średnioporowatych najbardziej by pasował do moich włosów ma bardzo naturalnych dużo olejków świetnej jakości.


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności