Olej makadamia dla zdrowia włosów i skóry – naturalny pogromca wolnych rodników

Olej makadamia dla zdrowia włosów i skóry – naturalny pogromca wolnych rodników

Olej makadamia

Sekretem jego skuteczności jest skład bliski budowie ludzkich komórek, dlatego nazywa się go „znikającym olejem”. W pielęgnacji olej makadamia jest niczym “druga skóra” - perfekcyjny w działaniu i zgodny z jej potrzebami. Olej makadamia zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin, dzięki którym jest silnym przeciwutleniaczem. Nawilża, ochrania i odmładza, jednocześnie otulając skórę i włosy delikatnym aromatem natury. Olej z orzeszków makadamia (Macadamia Ternifolia Seed Oil) to idealny olejek do włosów wymagających wsparcia.

Olej makadamia INCI: Macadamia Ternifolia Seed Oil

Zawartość tłuszczu w orzechach makadamia waha się od 59% do 78%, co oznacza, że jest bardzo wysoka. Cenny olej makadamia łatwo pozyskuje się zatem z obfitujących w tłuszcz orzeszków, a tłoczenie na zimno pozwala zachować w oleju cenne składniki odżywcze. Do celów kosmetycznych najlepszy jest olej makadamia nierafinowany, czyli nie poddany oczyszczaniu, i koniecznie zimnotłoczony.

Jak wygląda olej makadamia? Zapach i konsystencja

Naturalny olej makadamia ma orzechowy zapach i smak, co łatwo sprawdzić, ponieważ jest to jeden z jadalnych olejów. W temperaturze pokojowej jest płynny i standardowo oleisty. Jego barwa jest różna w zależności od metody tłoczenia i partii owoców – dlatego kolor oleju makadamia waha się od jasnozłocistego po bursztynowy. Różnice te nie mają żadnego wpływu na jego właściwości. Najważniejsze jest jednak to, że tylko zimnotłoczony, nierafinowany olejek zachowuje najwyższą jakość i najlepsze właściwości kosmetyczne. Dobry olejek makadamia będzie też certyfikowany znakiem jakości. 

Zastosowanie oleju makadamia

Nie da się ukryć, że jest bombą witaminową. Olej makadamia zawiera bardzo dużo cennej dla skóry, włosów i paznokci witaminy A. Oprócz niej znajdziemy w nim zestaw witamin z grupy B (B1, B2, B3), a także witaminę E o silnych właściwościach antyutleniających. Olej makadamia zawdzięcza właściwości również lecytynie, fenolom i składnikom mineralnych. Poza tym zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne w pielęgnacji włosów. Które tu znajdziemy? Olej makadamia zawiera do ¾ kwasu oleinowego (omega 9), nieco mniej kwasu linolowego (omega 6) oraz śladowe ilości innych kwasów np. nasyconych.

Dlaczego warto stosować olejek makadamia?

  • cenne źródło witamin (w tym A, E, B1, B2, B3)
  • duża ilość minerałów i dobrych kwasów tłuszczowych
  • idealny po opalaniu, leczy podrażnienia skórne
  • ma niezwykłą biozgodność z ludzką skórą 
  • działa antycellulitowo
  • doskonały przeciwutleniacz i pogromca zmarszczek
  • dobrze się wchłania i rozświetla cerę
  • zmiękcza i wygładza włosy i skórę
  • idealny do OCM
  • ochrania włosy, zapobiega przesuszeniu
  • doskonały dodatek do farb i szamponów
  • dba o końce włosów
  • chroni pasma przed urazami mechanicznymi
  • nadaje sprężystości i rewitalizuje włosy
  • dyscyplinuje włosy i ułatwia stylizację 
     

Olej makadamia: właściwości lecznicze

Składniki, które zawiera, mają świetny wpływ na jego działanie. Przede wszystkim olej makadamia wspomaga leczenie blizn i ran, a także łagodzi skutki nadmiernego opalania się. Jest remedium na wiele problemów skórnych, także tych przewlekłych. Skąd takie właściwości? Klucz to niezwykła biozgodność oleju makadamia ze skórą.

Właściwości kosmetyczne oleju makadamia – zastosowanie

Fakt, że olej z orzechów makadamia pod względem budowy bardzo przypomina ludzką skórę, świadczy o tym, że świetnie sprawdza się także w kosmetyce. Olej makadamia ma naprawdę wszechstronne zastosowanie, dlatego chętnie wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków. Nie tylko tych do pielęgnacji skóry (np. antycellulitowych), ale też na włosy. Najlepszej jakości olej makadamia znajdziemy także w olejku Nanoil do włosów średnioporowatych. Taka mieszanka olejków jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które oczekują najlepszego działa oleju makadamia. W gotowym produkcie jego właściwości zintensyfikowane są przez dodatkowe olejki roślinne.

Olej makadamia na twarz

Jak działa regularnie nakładany na cerę? Olej makadamia działa na twarz jak dobre serum lub maseczka odmładzająca. Polecany jest do każdego typu skóry, choć w niektórych sprawdzi się lepiej. Pełni rolę przeciwutleniacza, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zapobiega starzeniu się cery. Olej makadamia warto stosować do pielęgnacji skóry suchej, mało elastycznej, zniszczonej lub podrażnionej przez słońce. Świetnie wchłania się i jest bardzo lekki, dlatego może zastąpić krem na noc lub na dzień. Naturalny olej makadamia ma świetne właściwości zmiękczające i wygładzające, dlatego może hamować powstawanie zmarszczek, spłycać te powstałe i rozświetlać cerę.

Olej makadamia

Olej makadamia: działanie na włosy

Jeśli szukamy naturalnego sposobu na nawilżenie, wzmocnienie i regenerację włosów, olej makadamia jest idealnym rozwiązaniem. Natychmiastowo się wchłania i jest świetnie tolerowany. Połączenie kwasu palmitynowego z oleinowym sprawia, że jest podobny do ludzkiego sebum. Dzięki temu może kontrolować pracę gruczołów łojowych i zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu się sebum. Olej makadamia sprawdza się na włosach, ponieważ stymuluje mikrokrążenie skórne, ochrania przed szkodliwym działaniem słońca, łagodzi podrażnienia i regeneruje niewielkie uszkodzenia w strukturze włosów. Wzbogaca je także o cenne witaminy i składniki mineralne, których im brakuje. Stosowany regularnie ochrania włosy przed utratą wilgoci, poprawia ich elastyczność i zapewnia regenerację.

Włosy po użyciu oleju z orzechów makadamia są bardziej elastyczne, aksamitnie miękkie i pełne blasku. To oznacza, że łatwiej je rozczesać, a w efekcie także wystylizować. Przestają się przetłuszczać w nadmiarze i nie są łamliwe. Olej makadamia wzmacnia i regeneruje włosy, dlatego po olejowaniu stają się silne i mniej wypadają. Końcówki są chronione przed rozdwajaniem, a włosy zyskują zdrowie i piękno.

Olej makadamia – do jakich włosów jest odpowiedni?

Zgodnie z zawartością kwasów tłuszczowych, olej makadamia polubi się z włosami tylko, jeśli plasują się pośrodku porowatości. Raczej nie sprawdzi się na tych niskoporowatych, ponieważ zawiera kwasy omega o cząsteczkach zbyt dużych dla delikatnego włosa. Świetnie wpasuje się we włosy o średniej porowatości, ponieważ łatwiej wniknie do ich wnętrza i uszczelni je. Olej makadamia możemy stosować do włosów kręconych, aby zapobiegać ich uszkodzeniom i ochraniać je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. To jeden z najpopularniejszych olejków roślinnych i sprawdzi się wtedy, kiedy nie wiemy do końca, jaka jest porowatość naszych problematycznych włosów. Olej makadamia nie jest dobrym rozwiązaniem do włosów wysokoporowatych, czyli maksymalnie zniszczonych. Warto pamiętać, że jest idealnym olejem do włosów średnioporowatych.

Jak stosować olej makadamia?

Najlepiej w połączeniu z innymi olejami w gotowych produktach do pielęgnacji włosów (tam znajdziemy idealne jego proporcje ), lub jako mieszankę do demakijażu twarzy olejami. Olej makadamia działa najlepiej na mokre włosy, ale nie powinno to być zaskoczenie, bo właśnie woda i wysoka temperatura wspomagają wchłanianie się olejów. Będzie doskonałym serum do twarzy na noc, lub na dzień dla suchej skóry. To dobry olejek pod makijaż, oraz świetna kuracja anti-aging. Uświetni każdą kąpiel i nadaje się do masażu ciała, również tego z cellulitem czy rozstępami. 

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #12

babucha_szptucha

olejek makadamia jest świetny przed suszeniem włosów suszarką, ja nakładam go na końce włosów i po wysuszeniu są super gładkie, nie wysychają tak jak kiedyś, polecam!

marchewa

ja tak samo!!! sesa okropnie pachnie!!!

MarysiA

ja testowałam olej sesa ale w nim nie ma makadamii a poza tym nie mogłam znieść tego zapachu, nie polecam go

honey

wszystko zależy od tego jakie masz włosy. Sprawdź jaką masz porowatość włosów i dobierz do nich olejki. Jest sporo artykułow w necie jak s=określić porowatość włosów i jakie olejki pasują do konkretnych włosów

JustynaC

@ciasteczko, nie musisz samam dobierać olejków, pewnie sporo kasy by to wyniosło i szkoda by było, gdyby ci się ta mieszanka nie udała... poszukaj w inetrnecie takich olejków, jest ich sporo: indyjskie oleje, syberyjskie oleje, sesa albo nanoil

ciasteczko

podobno najlepiej stosować mieszankę kilku olejków i wtedy najlepiej działają, tylko nie wiem jak dobrać do siebie olejki, żeby czegoś nie sknocić

Lila88

A jak nakładasz na twarz? Czysty olejek? Bo ja mam cerę mieszaną i nie chcę jej dodatkowo obciążyć dlatego dodaje kilka kropel do kremu na dzien i na noc.

eko.eko

makadamia to taki olejkowy geniusz, nic dziwnego ze zapanował na niego taki boom, jest najlepszy! mam czysty olejek makadamia i aplikuje go i na włosy i na twarz mam wrażenie ze moje zmarszczki nieco się spłyciły, a włosy przestały się puszyć i przesuszać

Joanna

Czy jak jest dobry na blizny to i na rozstępy będzie skuteczny? Ktoś używał? Bo smaruje je wszystkimi możliwymi balsamami i nadal bardzo je widać :(

Paula

orzeszki makadamia są bardzo zdrowe ale nie wolno z nimi przesadzać bo są bardzo tłuste

Beauty_Studio

Wszystkie olejki najlepiej działają na wilgotnych włosach, bo taki „namoczony” włos ma zwiększoną chłonność. Ja mam olejek Nanoil do średnioporowatych włosów i trzymam go różnie na włosach – w zależności od tego ile akurat mam czasu. Czasami to 30 minut a czasami pół dnia:) Uwielbiam ten olejek. To mój numer jeden a testowałam już wiele różnych.

Milasia26

Uwielbiam olejek makadamia i w ogóle zjadam się tymi orzechami, nie wiedziałam że można go nakładać na włosy a już nigdy w życiu bym nie pomyślała, żeby nałożyć olej na skórę głowy. Teraz wydaje mi się to takie oczywiste, ze cebulki włosów są najważniejsze. Czyli skoro olejek makadamia najlepiej nakładać na mokre włosy, to Nanoil też? Jak długo trzeba go trzymać na włosach?


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności