Odpowiednia pielęgnacja włosów zaczyna się od skóry głowy. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że sam szampon i odżywka to za mało, by mieć piękne, zadbane włosy. Co jeszcze stosować? Z pomocą mogą przyjść roślinne, ziołowe ekstrakty wzmacniające włos od korzenia. Poznaj najlepsze wcierki do włosów, stwórz własną, domową kurację z ziół i ciesz się mocnymi, długimi pasmami.
Wcierka do włosów to rodzaj produktu do pielęgnacji, który posiada długoletnią historię: stosowały je już nasze babcie, a dziś ziołowe mikstury ponownie zyskują popularność. Czym dokładnie są, dla kogo najlepsze będą wcierki i jak ich prawidłowo używać?
Najprościej byłoby powiedzieć, że wcierka do włosów to po prostu wyjątkowa odżywka (kuracja) w płynie, którą nakłada się również (a raczej przede wszystkim) na skórę głowy.
Wcierki mają bardzo wodnistą konsystencję i najlepiej aplikować je na skórę korzystając z butelki z atomizerem, strzykawki lub pipety. Oprócz postaci charakterystyczna jest także ich formuła,czyli skład, bowiem większość wcierek to mieszanki ziół i ekstraktów roślinnych, czasami połączonych z naturalnymi olejami.
Nazwa jest ściśle związana ze sposobem jej stosowania: rozprowadza się ją na skórze głowy i dokładnie wciera, wykonując przy tym delikatny masaż, poprawiający ukrwienie skóry, odżywiający, regulujący pracę gruczołów łojowych, pobudzający wzrost włosów i hamujący wypadanie. Każdy rodzaj zioła ma nieco inne działanie na włosy, ogólnie jednak mają one wspólny cel: wzmocnienie cebulek i pielęgnacja skóry głowy.
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: wcierki to jedne z nielicznych produktów, które są przeznaczone do stosowania nie tylko na włosy, ale również na skórę głowy i cebulki. Inaczej mówiąc - to preparaty, które działają u źródła, czyli u podstaw doskonałej pielęgnacji. Cebulki włosów są bowiem ich najistotniejsza częścią - korzeniem, który utrzymuje włos w zdrowiu.
Niestety, nie wszystkie dostępne wcierki na porost włosów nadają się do stosowania. Wcierka w składzie nie powinna mieć przede wszystkim silikonów i alkoholi ciężkich. te dostępne w drogeriach miewają kontrowersyjny skład, dlatego zawsze sprawdzaj INCI danego produktu przed zakupem.
Wcierki z dodatkiem olejów można stosować np. przed myciem, albo przy bardzo wysuszonej skórze. Pamiętaj, że istnieją też tzw. dobre alkohole kosmetyczne, które są promotorami przejścia dla innych cennych składników, a dodatkowo rozgrzewają skórę i pobudzają mikrokrążenie - wcierka ma wówczas szansę na szybsze i skuteczniejsze działanie.
Wcierkę do włosów można stosować na 3 sposoby. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań lub od rodzaju wcierki i zalecanego przez producenta użycia.
1. Przed myciem - nałóż ją na nieumyte włosy i skalp, pozostaw na skórze przez ok. 2 godziny, zmyj. Ta metoda polecana jest przy nakładaniu wcierek, które zawierają w składzie oleje roślinne. Zastosowanie takiej wcierki na suche włosy, może je przeciążyć i przetłuścić.
2. Po myciu - wcierki możesz też stosować po umyciu, na lekko wilgotne, osuszone ręcznikiem włosy. Wcierki stosowane po myciu są delikatniejsze, o lekkiej, i wodnistej formule. Nie ma potrzeby ich spłukiwania, chyba że producent zaleci inaczej.
3. Na suche włosy - taka wcierka ochroni włosy przed niszczeniem i jednocześnie zadbać o skalp. Ma też za zadanie odbijać włosy u nasady i dodać im objętości, więc możesz stosować ją codziennie na suchą głowę - jest ona doskonałym stylizatorem włosów i pomaga ułożyć fryzurę.
Pamiętajmy, że wcierkę można nakładać nie tylko po myciu: warto robić to także w dni, kiedy nie myjemy włosów.
Po wcierkę do włosów szczególnie warto sięgnąć, gdy:
Najczęściej polecaną metodą stosowanie wcierki jest jej aplikowanie na skórę głowy, bezpośrednio z buteleczki z atomizerem lub pompką. Jest to jednocześnie najwygodniejsze rozwiązanie. Jeśli zakupiona wcierka nie jest wyposażona w atomizer lub specjalny dozownik - wykorzystaj puste, umyte i wyparzone opakowania po innym produkcie: po prostu przelej do niego kosmetyk.
Wcierkę aplikujemy na skórę głowy zaczynając od przedziałka. Następnie delikatnie wcieramy, masując skórę opuszkami palców. Warto pamiętać, że przy wcierkach bardzo ważny jest masaż skóry głowy - to właśnie on ułatwia składnikom z wcierki wnikanie do głębszych partii włosa (cebulki) oraz głębiej w skórę głowy. Masaż nie musi być długi - kilka minut w zupełności wystarczy, aby pobudzić mikrokrążenie.
Czas stosowania wcierek uzależniony jest oczywiście od naszych potrzeb, a przede wszystkim zaś od kondycji włosów - im bardziej zniszczone - tym dłuższej kuracji wymagają.
Warto jednak pamiętać, że okres stosowania wcierki nie powinien być krótszy niż 3-4 tygodnie - nie miejmy złudzeń - żadna z nich nie da efektów już po pierwszym użyciu, ponieważ wcierka i zawarte w niej substancje muszą mieć czas, żeby zadziałać.
Oczywiście niektóre efekty mogą być widoczne już wcześniej, zatem jeśli włosy nie były silnie zniszczone, mogą przestać wypadać już po 2-3 tygodniach systematycznej kuracji. Pierwsze”nowe” włoski, czyli tzw. baby hair będą jednak widoczne po około 4 tygodniach.
Ważne jest to, aby nakładając wcierki stosować się do zaleceń producenta. Jeśli na opakowaniu wcierki pojawi się np. informacja, że kuracja wcierką powinna trwać nie dłużej niż 2-3 tygodnie, należy zrobić przerwę w jej stosowaniu. Po upływie około 7 dni kurację często można wznowić.
Nie ma określonej reguły, która pozwoliłaby określić skuteczną, najlepsza dla wszystkich, uniwersalna wcierkę. jest to zawsze sprawa indywidualna. Różne czynniki wpłyną bowiem na to, czy dany składnik w produkcie zadziała na włosy.
Warto pamiętać również o tym, że nie każdemu może odpowiadać ziołowa pielęgnacja włosów - przy włosach cienkich i delikatnych lub farbowanych zioła mogą zbyt mocno oczyszczać włosy, które w efekcie zamiast zyskać połysk niestety go tracą. Pasma stają się matowe, a z farbowanych włosów szybciej wypłukuje się kolor. W takim wypadku lepiej sięgnąć po alternatywę, czyli wypróbować olejowanie włosów. Odpowiednio dobrane mieszanki naturalnych olejków, wzmocnione specjalnymi składnikami wzmocnią cebulki i pobudzą procesy zachodzące w macierzy włosa, a jednocześnie zapewnią włosom i skórze głowy doskonałą pielęgnację: odżywią, upiększą i przywrócą blask i zdrowie. Jeśli zależy Ci na regeneracji doskonałej - wypróbuj jeden z olejków do włosów Nanoil. Stosuje się je nie tylko na całej długości włosów, ale przede wszystkim na skórę głowy, aby wzmocnić pasma od wewnątrz i ochronić przed niszczeniem.
Własnoręcznie zrobione domowe wcierki do włosów są świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto ma wrażliwą skórę głowy, źle tolerującą ciężkie alkohole lub ewentualne syntetyki z drogeryjnych specyfików. Wykonaną własnoręcznie, domową wcierkę należy trzymać w lodówce i zużyć w ciągu 3–4 dni.
Wcierka do włosów - to ważne!
Jeśli chcesz cieszyć się efektami, jakie może przynieść Twoim włosom i skórze głowy wcierka, stosuj ją regularnie. Zasada jest taka sama, jak w przypadku olejowania włosów –liczy się czas, żeby produkt zaczął działać. Im częściej będziesz aplikować wcierkę, tym szybciej będziesz cieszyć się efektami jej działania. Wcierki dobrze jest stosować codziennie, także w te dni, kiedy nie myjesz włosów.
ja właśnie walczę z wypadającymi nadmiernie włosami. wcierkę zrobiłam z pokrzywy i zużyłam cała , wcierałam każdego wieczora. niestety nie pomogło. sama nie wiem czy dać jeszcze szanse czy zabrać się za coś innego.
bardzo ciekawy post, nie mam problemu wypadajacych wlosow ale chcialabym je zagescic, czy wcierki sie tu sprawdza?
Ja od półtora roku zapuszczam i wcierki są najlepszą opcją. Głupia byłam że ścięłam włosy :(
Moje włosy przerzedziły się baaardzo. Płakać mi się chciało jak na nie patrzyłam i myślałam, że już nic mi nie pomoże, bo nie stać mnie na jakieś super kuracje. Ale trafiłam na ten wpis i jesteście moim ratunkiem. Te wcierki są genialne <3
Ja stawiam przede wszystkim na dokładne oczyszczanie skóry głowy i maseczki, najlepiej domowe. Po drożdżach też mam dużo nowych włosów i wcierki u mnie rzadkością.
Bardzo dobry post! Dla mnie przydał się on niezmiernie i chętnie sama wypróbuje tego typu kurację ????
U mnie sprawdza sue olejek z czarnuszki, POLECAM
Opinie: #7