Włosy średnioporowate - wszystko, co musisz wiedzieć o ich pielęgnacji

Włosy średnioporowate - wszystko, co musisz wiedzieć o ich pielęgnacji

Określenie ich mianem “normalnych” jest trochę zbyt optymistyczne. Włosy o średniej porowatości również mają swoje - dalekie od normalności - kłopoty, a przy nieodpowiedniej pielęgnacji pojawia się masa problemów i znaczne pogorszenie wyglądu oraz kondycji. To włosy, które nieustannie balansują pomiędzy wspaniałym wyglądem, a wątpliwym urokiem. Dowiedz się, jak wyglądają włosy średnioporowate i jak o nie odpowiednio dbać.

Włosy średnioporowate - charakterystyka

Włosy średnioporowate to takie, które oscylują pomiędzy ciężkimi i grubymi włosami o niskiej porowatości, a mocno zniszczonymi i przesuszonymi. Jak wyglądają najczęściej takie włosy?  Ich łuski są nieznacznie odchylone od łodygi (trzonu), zwykle nie sprawiają większych trudności w pielęgnacji, bywają podatne na układanie i stylizację, ale jednocześnie bardzo kapryśne i łatwo pogorszyć ich stan.

Ich kondycja bywa momentami nie najlepsza, ponieważ cebulki równie łatwo stają się osłabione, a przez to włosy mogą wypadać, a często przestają także rosnąć. Włosy średnioporowate są - mówiąc najprościej -  o krok od bardzo złego stanu, ponieważ bywają delikatne, cienkie i łatwo zniszczyć ich wewnętrzną strukturę keratynową - wystarczy źle dobrana pielęgnacja i brak ochrony włosów.

Pod mikroskopem wygląda to tak, że ich łuski zaczynają się otwierać, a włosy stopniowo niszczeją coraz mocniej i głębiej. To znak, że potrzebują wzmocnienia. Ponadto zaburzona równowaga kwasowa skóry głowy skutkuje przetłuszczającymi się, wypadającymi włosami bez objętości i o utraconej gęstości. Może temu towarzyszyć również tzw. mokry łupież.

Włosy średnioporowate są dosyć problematyczne - łatwo pogorszyć ich wygląd, a wówczas stają się matowe, nieco szorstkie, pozbawione blasku, nadmiernie się puszą i niełatwo je rozczesać czy wystylizować. Warto pamiętać, że środki do stylizacji dodatkowo pogarszają kondycję  takich włosów. Włosom średnioporowatym należy poświęcić szczególną uwagę, a to, jak będą wyglądały w przyszłości, zależy tylko od Ciebie i tego, jaką pielęgnację im zapewnisz.

włosy-śrwdnioporowate

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate wymagają wzmocnienia i dogłębnego odżywienia oraz rekonstrukcji ewentualnych uszkodzeń - zwłaszcza na końcach lub od połowy długości włosów. Warto wybrać szampon, olej lub wcierkę, która reguluje pracę gruczołów łojowych, zapewnia odbudowę włosów, a także wzmacnia ich naturalną powłokę ochronną.

Ponadto włosy średnioporowate potrzebują lekkich kosmetyków, które nie będą ich obciążać - np. delikatnych mgiełek, hydrolatów lub odżywek w sprayu.

Należy regularnie nakładać na nie odżywki, które mają w swoim składzie proteiny, emolienty i lekkie, lotne silikony (cyclohexasiloxane, cyclomethicone, cyclotetrasiloxane, dimethicone copolyol, lauryl methicone copolyol). Dobrze sprawdzą się również wszelkiego rodzaju nawilżające maski, np. z aloesem, kwasem hialuronowym, mocznikiem lub innymi humektantami.

Jedna z najlepszych kuracji dla włosów średnioporowatych to olejowanie włosów, dlatego warto raz w tygodniu olejować je, najlepiej olejami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe omega-7 i omega-9.

Ponieważ włosy średnioporowate bywają często nieco uwrażliwione, są one tymi, które najczęściej niszczeją… podczas snu. To dlatego, że ocierają się o materiał poduszki i są szarpane, gdy na nich leżymy, zatem dobrym pomysłem jest splatanie ich przed snem w luźny warkocz lub kucyk.

Włosy średnioporowate dobrze jest czesać delikatną szczotką z naturalnego włosia lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Najlepiej suszyć je suszarką z letnim nawiewem. Wygładzi ona łuski i nada włosom blask. Pamiętaj też o systematycznym podcinaniu końcówek, gdyż te są najczulszym punktem włosów o średniej porowatości.

wlosy-srednioporowate-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-ich-pielegnacji

Jaki szampon do włosów średnioporowatych?

Wybierając szampon do włosów średnioporowatych, powinnaś skupić się na rodzaju swoich włosów i dobrać go np. do ich skrętu czy siły przetłuszczania. Szampon powinien mieć ponadto lekką formułę, by nie obciążyć włosów, dlatego lepiej wybierz klarowny, przezroczysty, a zatem lekki szampon, aniżeli mleczny i gęsty, przeznaczony do włosów o wysokiej porowatości.

Jaka odżywka do włosów średnioporowatych?

Przede wszystkim lekka, czyli taka, która ich nie przeciąży i nie zostawia tłustej warstwy. Włosy średnioporowate lubią być nawilżone i chronione przed zniszczeniami i urazami mechanicznymi, dlatego dobrze, jeśli odżywki do takich włosów będą zawierały nawilżające humektanty i sporą ilość emolientów. Ważnym elementem pielęgnacji takich włosów jest ochrona końcówek, dlatego nakładaj na nie specjalistyczne serum lub dobry olejek do włosów.

Jeśli Twoje włosy są dodatkowo cienkie - wybierz dla nich odżywkę w sprayu lub lekkiej mgiełce, której nie musisz spłukiwać. Zabezpieczy i wygładzi włosy, a jednocześnie nie obciąża pasm.

Raz w tygodniu daj im intensywniejsze wsparcie i zastosuj maskę do włosów, która je oczyści, odżywi i wzmocni oraz (oczywiście) upiększy. Dzięki Nanoil możesz wybierać wśród najlepszej jakości masek do włosów. Zawierają składniki, których potrzeba włosom średnioporowatym. Upiększ je maską do włosów z płynnym jedwabiem, lub wypróbuj moc maski z olejkiem arganowym.

Jaki olejek do włosów średnioporowatych?

Wspomnieliśmy, że włosy średnioporowate to takie, których łuski nieznaczne odchylają się od łodygi, dlatego najlepiej dopasować do nich olejki z przewagą cząstek o średniej wielkości. Szukaj tych,  u których w składzie dominują olejki z kwasami tłuszczowymi z grupy omega-7 i omega-9. Idealną kompozycję tego typu olejków jest Nanoil do włosów średnioporowatych.Olejki i masła polecane do włosów średnioporowatych

  • olejek z nasion baobabu -  tworzy na włosach mikroskopijna powłokę i zabezpiecza je przed utratą wilgoci oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, doskonale wygładza i nadaje piękny połysk
  • olejek arganowy - to moc antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia się komórek. Zapewnia termoochronę podczas stylizacji. Dogłębnie regeneruje strukturę keratynową osłabionych włosów.
  • olejek jojoba - to właściwie płynny wosk, wytłaczany z ziaren krzewu jojoba. Jest wyjątkowy z powodu dużej zawartości skwalenu. Zapobiega przetłuszczaniu się włosów, hamując wydzielanie sebum. Oczyszcza skórę i leczy łupież. Jednocześnie doskonale nawilża i jest ratunkiem dla przesuszonych włosów i skóry głowy.
  • olejek makadamia - szybko i sprawnie wchłania się w skórę i mieszki włosowe. Idealny do włosów średnioporowatych, nie przeciąża, reguluje poziom sebum, łagodzi podrażnienia, odżywia, nawilża, zmiękcza i poprawia elastyczność włosów.
  • olejek z awokado - nawilża włosy i potęguje ich blask. Określany jako olejek siedmiu witamin, doskonała odżywka i multiwitamina dla włosów. Wygładza włókno włosa, doskonale nabłyszcza, zapobiega  puszeniu się i łamliwości, a także świetnie dyscyplinuje włosy.
  • olejek ze słodkich migdałów - ochrania włosy przed zniszczeniem, jest delikatny, dobrze się wchłania i subtelnie rozświetla matowe włosy, łagodzi podrażnienia skóry głowy; zawiera aż 55% kwasów tłuszczowych z grupy omega-9; witamina B, którą zawiera olej migdałowy, odpowiada za prawidłowy wzrost włosa,
  • olejek ryżowy - znajduje się m.in.: wapń, magnez, potas, fosfor, mangan, żelazo, błonnik oraz witamina E i K. cenny ze względu na zawartość fitosteroli, tokoferoli oraz gamma-oryzanolu: składniki te spowalniają proces starzenia się cebulek oraz skóry głowy i hamują wypadanie włosów.
  • olejek winogronowy - ma działanie łagodzące i regenerujące, doskonały w walce z łupieżem, łuszczycą, nadmiernym wydzielaniem sebum i przetłuszczającymi się włosami. Chroni włosy i skórę głowy przed promieniowaniem słonecznym, uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi, częstymi zabiegami fryzjerskimi (farbowanie, suszenie, prostowanie).
  • olejek rokitnikowy -  w jego składzie znajduje się duże stężenie przeciwutleniaczy, kwasu palmityno-oleinowego (omega-7), a dodatkowo garbników, flawonoidów, boru, manganu czy witamin A, C, oraz K. Olej stymuluje syntezę kolagenu i wzmacnia wiązania we włosach, które nabierają sprężystości i stają się podatne na układanie. Olej rokitnikowy przyspiesza też porost włosów, doskonale je nawilża, pielęgnuje i odżywia.

Co jeszcze lubią włosy średnioporowate?

  • keratyna - czyli naturalny budulec włosa. Raz na 2-3 tygodnie warto zafundować włosom maskę z keratyną - uzupełni ona wszelkie ubytki na powierzchni włosa i naprawi mikro - uszkodzenia.
  • kwas hialuronowy – nie tylko nawilża, wygładza włosy i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kwas hialuronowy sprawia, że pasma stają się śliskie, gładkie i pełne blasku. Ponadto pomaga on uzupełnić ubytki w strukturze włosów, i zadba o skórę głowy, chroniąc przed przesuszeniem i podrażnieniami.
  • fruktoza - to inaczej cukier prosty stosowany często w przemyśle spożywczym. Fruktoza jest doskonała w pielęgnacji włosów średnioporowatych, ponieważ nawilża włosy i jednocześnie wzmacnia je oraz chroni przed uszkodzeniami. Warto pamiętać, że to właśnie ta „słodka” substancja wiąże się z budulcem włosa: keratyną, a zatem doskonale regeneruje i wzmacnia. Dzięki niej średnioporowate włosy są mocne, a ich zewnętrzna powłoka odbudowana.
  • proteiny jedwabiu - odżywiają włosy, nawilżają, doskonale pielęgnują końcówki. Proteiny jedwabiu sprawiają, że włosy stają się błyszczące i zadbane. Co więcej: proteiny otaczają włosy cienką, mikroskopijną otoczką, która chroni i regeneruje pasma, a ponadto zapobiegają puszeniu i elektryzowaniu się włosów oraz nie pozwolą im się przesuszyć.
  • ocet malinowy lub jabłkowy (w formie płukanki) - domyka łuski, wygładza włosy i sprawia, że pasma odzyskują swój naturalny blask, a skóra głowy jest oczyszczona i ma właściwy odczyn pH.
  • filtry przeciwsłoneczne - ochrona przed UVA i UVB to podstawa pielęgnacji włosów średnioporowatych - promieniowanie słoneczne powoduje szybkie odchylenie się łusek włosów i niszczenie ich kory, czyli wewnętrznych struktur włosa. W efekcie włosy średnioporowate mogą zmienić porowatość nawet na bardzo wysoką, stają się suche i łamliwe, zaczynają tracić swoją sprężystość, miękkość i blask. Są bardziej podatne na złamanie, a końcówki na rozdwajanie. Bardzo osłabiają się też cebulki włosów, przez co włosy mogą zacząć wypadać i przestają rosnąć. Latem w szczególności sięgaj po naturalne olejki, które mają w składzie filtry UV, a w ciągu dnia zraszaj włosy delikatną mgiełką ochronną z wysokim filtrem.
  • witamina A (retinol) - reguluje pracę gruczołów łojowych, zwalcza łupież, wzmacnia włosy i chroni płaszcz wodno-lipidowy skóry
  • witamina E - czyli tzw. “witamina młodości” - silny antyutleniacz, hamuje procesy starzenia. Przyspiesza podziały komórkowe w macierzy włosa, dzięki czemu sprawnie rosną, zachowują dobrą kondycję, regenerują się i są odporne na zniszczenia.
  • prowitamina B5 - poprawia wygląd i kondycję włosów, chroni i pobudza ich wzrost, zapobiega zniszczeniom i dba o końcówki.

Włosy średnioporowate - tego unikaj

Włosy uwrażliwione, które łatwo przeciążyć źle znoszą ciężkie maski i gęste, kremowe szampony do włosów, które osadzają się u podstawy i źle spłukują z włosów o średniej porowatości. Skład kosmetyków do włosów jest równie ważny: średnioporowate włosy mogą szybciej niż inne przesuszać się lub płowieć za sprawą syntetyków obecnych w szamponie czy odżywce.

Składniki szamponów, których włosy średnioporowate nie polubią to: jednowodorotlenowe alkohole (wysuszają), silikony (oblepiają włosy), silne detergenty i konserwanty (podrażniają).

Unikaj także ciężkich, komedogennych, trudno zmywalnych silikonów, np.simethicone, trimethicone, trimethylsiloxysilicates. Sprawdzaj też zawsze czy olejek, maska lub odżywka którą stosujesz, nadaje się do Twoich włosów. W przypadku pielęgnacji tych o średniej porowatości mniej znaczy więcej - stosuj niewiele kosmetyków, ale o dobrej jakości i idealnie współgrających z ich strukturą.
 

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #5

piwniczanka

moje włosy arganowemu mówią stanowcze NIE a w teorii są średnie właśnie

Angelika

Jako posiadaczka takiej czupryny, mogę potwierdzić, że wszystko co napisaliście w punkt opisuje włosy średnioporowate. Nic tylko pielęgnowac jak już wiadomo jak

lozanne

Ja jako średniporek potwierdzam, że dobrze sprawdza się olej winogronowy. Do listy dodałabym jeszcze szampony pokrzywowy, bardzo go lubię, zwłaszcza jak nieco przeciążę włosy olejami

Marzena T

Bardzo przydatny post :) Nie wiem czy mam włosy średnio-porowate ale któryś z tych olejków muszę spróbować

agnieszkaozimek

Myślę, że należę właśnie do osób, które posiadają średnioporowate włosy. Czytając powyższy tekst, czułam się jakbym czytała właśnie o moich włosach.


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności