Czyste włosy bez szamponu. Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że rezygnacja z szamponu jest prosta, bo alternatywnych metod mycia włosów jest wiele. Poznaj zalety oczyszczania włosów metodą 'no poo'.
Zanim po raz kolejny bez zastanowienia sięgniesz po szampon do włosów albo zaczniesz panikować, gdy go zabraknie i nie będziesz miała czym umyć włosów, przeczytaj ten artykuł.
Coraz częściej mówi się o szkodliwości szamponów, które w większości przypadków zawierają silne substancje myjące takie jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate), czyli tanie detergenty syntetyczne. To składniki odpowiedzialne za skuteczne oczyszczanie. Sprawiają też, że szampon się przyjemnie pieni.
Niestety na tym kończą się zalety, a zaczynają wady, ponieważ obecne w szamponach do włosów detergenty anionowe:
Nie wszystkie szampony do włosów są złe, bo da się kupić też takie o dobrym składzie z łagodnymi substancjami myjącymi. Ostrożności jednak nigdy za wiele, stąd popularność ruchu 'no poo'. O co w nim chodzi?
'No poo', czyli chwytliwy skrót od 'no-shampoo', to nic innego jak mycie włosów bez szamponu. W tej metodzie najważniejsze jest ograniczenie w codziennej pielęgnacji szkodliwych detergentów, które niszczą włosy. Nie jest to jednak nic prostego – cała trudność polega na znalezieniu alternatyw, dzięki którym mycie włosów bez szamponu będzie możliwe.
Wiele osób uważa, że nie ma niczego, czym można zastąpić szampon. A jednak mycie włosów metodą 'no poo' jest coraz popularniejsze i rzesze osób praktykuje ten sposób. Czego używają zamiast szamponu?
Czy wiesz, czym możesz zastąpić szampon? Pozornie ograniczająca metoda 'no poo' tak naprawdę otwiera wiele nowych dróg, bo umyć włosy bez szamponu można na wiele sposobów. Oto jego najpopularniejsze zamienniki.
Każdy, kto zna różne metody mycia włosów, wie, że można je umyć samą odżywką. Ta metoda (nazywana metodą co-wash) polecana jest posiadaczkom suchych, zniszczonych lub kręconych włosów – odżywka zawiera tylko łagodne detergenty, które mają przede wszystkim kondycjonować. Oczyszcza przy okazji, dzięki czemu włosy nie są suche lub splątane. Ten sposób na mycie włosów bez szamponu może jednak potęgować przetłuszczanie się włosów i nie zaleca się powtarzania go częściej niż 2-4 razy w tygodniu.
Ciekawostką może być mycie włosów olejem, które nie jest zbyt popularne. Warto go jednak spróbować, ponieważ tłuste oleje doskonale zbierają inne tłuste zabrudzenia, oczyszczając w ten sposób skórę głowy i włosy. Pojawia się jednak pytanie, jak zmyć olej z włosów? Teoretycznie, jeśli użyjemy niewielkiej ilości dobrze wchłaniającego się oleju (jojoba, inca inchi lub migdałowego), nie powinniśmy musieć go zmywać, bo nie obciąży włosów. Czasami jednak trzeba będzie zemulgować go np. odżywką.
Budząca najwięcej obaw metoda to mycie włosów samą wodą (inaczej metoda 'water only'). Czy mycie bez użycia jakichkolwiek kosmetyków ani naturalnych substancji jest możliwe? Faktycznie dawniej myto włosy wodą z rzeki i nikt nie narzekał na problemy typu łupież, przetłuszczanie się, łysienie. Dziś jednak woda jest twardsza i chlorowana, a i na włosach są innego rodzaju zanieczyszczenia – toksyny, spaliny i nadmiar łoju trudno zmyć samą wodą. Choć można próbować. Umycie włosów wodą na pewno im nie zaszkodzi, a pozwoli je odświeżyć np. pomiędzy myciami właściwymi.
Rozmawiając o tym, jakie są sposoby mycia włosów bez szamponu, nie sposób nie wspomnieć o mydłach. To właśnie naturalne mydła można przecież stosować nie tylko na ciało, ale także na włosy. Po które powinni sięgać zwolennicy metody 'no poo'?
Dość kontrowersyjna metoda mycia włosów bez szamponu to oczyszczanie ich za pomocą sody oczyszczonej. Znajdziemy tak wielu zwolenników, jak i przeciwników tego sposobu. Warto jednak mieć świadomość, że domowy szampon do włosów nie jest trudny w wykonaniu – wystarczy połączyć sodę oczyszczoną z wodą. Tak przygotowaną papkę wmasowujemy w wilgotną skórę głowy przez 2-3 minuty, a następnie spłukujemy wodą. Soda doskonale oczyszcza, dezynfekuje, odświeża i działa antybakteryjnie.
UWAGA!
Soda ma zasadowe pH, które nie jest korzystne dla naturalnie kwaśnej skóry głowy i zaburza pH włosów, dlatego każde mycie włosów sodą oczyszczoną musi być zakończone kwaśną płukanką octową.
Jeśli omawiamy naturalne metody mycia włosów, nie sposób nie wspomnieć o różnego rodzaju wywarach, które mogą służyć jako zamiennik szamponu. Grunt to znaleźć rośliny, które zawierają saponiny, czyli naturalny związek myjący uwalniany pod wpływem ciepła. Są to m.in. bylica piołun, pokrzywa, nagietek, aloes, lukrecja, kozieradka, żywokost lekarski, bluszcz, dziurawiec, yerba mate (ostrokrzew paragwajski), żeń-szeń, len, czarnuszka i inne.
Można eksperymentować, a można skorzystać z jednego z dwóch najpopularniejszych pomysłów na ekologiczny wywar do mycia włosów.
Oprócz tych najpopularniejszych metod ‘no poo’ w wielu poradnikach i na forach można znaleźć dziesiątki innych pomysłów na to, czym zastąpić szampon do włosów. Oto te, które powtarzają się najczęściej.
Przejście na naturalne metody mycia włosów to wyzwanie. Nie jest łatwo zrezygnować z przyjemnie pachnącego szamponu, który daje wrażenie hiperczystości, ale na pewno warto spróbować. Jakie problemy mogą pojawić się, kiedy zdecydujesz się na mycie włosów metodą ‘no poo’?
Nie warto się zniechęcać. Okres między odstawieniem szamponu a przywróceniem pełnej równowagi skórze głowy bywa zniechęcający, ale warto go przetrwać. Mycie włosów bez szamponu jest tańsze, bardziej naturalne i długoterminowo korzystne dla włosów. Spróbuj!
Czy ług nie jest aby przypadkiem żrący? noo, ja to bym się tym bała myć włosy, z tego się mydło robi ale ług potasowy to niebezpieczna substancja. A sam popiół z wodą wymieszany przed myciem spróbuję
Nigdy się nie zastanawiałam nad czymś innym niż szampon. Może kiedyś przetestuje – muszę to przemyśleć. Pozdrawiam
Ciekawe opcje, wypróbuję ale ja to mam 3 włosy na krzyż nie to i szampon do tej pory wystarczył, haha
A czy metodę z sodą można stosować w przypadku częstszego mycia włosów tj. codziennie lub co 2-gi dzień?
Witam, od prawie 2 tygodni “przerzuciłem się” na naturalną metodę mycia włosów. Efekt przeszedł moje oczekiwania. Dziękuję! <3
Mam kręcone włosy, niestety w kwestii mycia włosów bez szamponów jestem zielona jak łąka majowa.. tzn. byłam, bo teraz mnie trochę oświeciliście :)
czy mogłabym prosić informację gdzie kupić orzechy mydlnice?
olej (jakikolwiek) bardzo łatwo zmyć, jeśli zastosujesz go na zmoczone włosy. kiedyś parokrotnie naniosłam olej na suche i za nic nie mogłam zmyć, chyba z dziesięć razy nakładałam szampon, na koniec włosy i tak wyglądały jak tłuste. teraz nakładam różne oleje, jak tylko mam na to czas, zmywam dwukrotnie naturalnymi metodami i gotowe
A czym zmyć olej z włosów po ich olejowaniu? Przymierzam się do zakupu orzechów, jednak wątpię że zmyje nawet niewielka ilość oleju z włosów....
Gabi, można używać na zmianę tradycyjną metodą z no poo. Polecam :)
Jakoś tego nie widzę, chyba nie jestem przyzwyczajona do mycia włosów naturalnymi sposobami, dlatego na razie zostanę przy szamponie ????
Opinie: #11