Odpowiednia pielęgnacja cery jest ważna: żeby mieć zdrową, pełną blasku skórę o młodym wyglądzie, trzeba stosować się do kilku ważnych zasad. Czy wiesz, jak prawidłowo dbać o skórę twarzy?
Nie ma kobiety, która nie marzyłaby o promiennej i pięknej cerze. Nic dziwnego, że to właśnie pielęgnacji twarzy poświęcamy najwięcej uwagi. Skóra twarzy bywa jednak kapryśna i przysparza wielu kłopotów. Zdarza się, że z pozornie błahego powodu staje się podrażniona i zaczerwieniona.
Czy możemy zrobić coś, żeby się przed tym uchronić?
Zdrowie i piękno cery zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób o nią dbamy. Jedyny sposób na piękną cerę to odpowiednia pielęgnacja.
Jeśli dostarczymy skórze twarzy wszystkich niezbędnych składników odżywczych, będzie pełna witalności. Jeśli zapewnimy jej ochronę przed słońcem i innymi czynnikami szkodliwymi, będzie zdrowa i pozbawiona podrażnień. Jeśli zadbamy o jej odpowiednie nawilżenie, będzie pełna blasku, elastyczna i gładka. Każde nasze działanie ma znaczenie.
Zanim jednak sięgniesz po pierwszy lepszy krem do twarzy i płyn micelarny, odpowiedz sobie na jedno pytanie. Czego potrzebuje twoja skóra? Sukces gwarantuje wyłącznie dobranie pielęgnacji do typu cery, czyli stworzenie indywidualnego planu pielęgnacji.
Oto garść wskazówek, jak dbać o cerę zależnie od jej typu.
Oprócz tych czterech podstawowych typów są jeszcze cery wrażliwe, trądzikowe lub dojrzałe. Każdy z dodatkowych problemów, jak choćby AZS (atopowe zapalenie skóry) czy pierwsze zmarszczki, wymaga dodatkowej uwagi i nakierowania pielęgnacji na rozwiązanie danego problemu.
Oczywiście mimo różnic każda cera wymaga szeregu niezmiennych działań jak choćby nawilżenia, ochrony przeciwsłonecznej, złuszczania itp. O czym warto pamiętać w codziennej pielęgnacji skóry twarzy?
Najgorsze, co możemy zrobić swojej cerze, to nie zmycie makijażu na koniec dnia. Noc to czas, w którym nasza skóra się regeneruje i przygotowuje na trudy kolejnego dnia. Makijaż, a nawet jego resztki, mogą blokować pory skóry i zaburzać jej równowagę. To dlatego tak ważne jest, żeby każdego dnia dokładnie zmyć makijaż i dać skórze czas na odnowę.
Olejki do demakijażu
Dobrym zamiennikiem dla płynu micelarnego jest naturalny olej arganowy, który poradzi sobie nawet z makijażem wodoodpornym, a jednocześnie odżywi delikatną skórę okolic oczu, rzęsy i brwi.
Sam demakijaż to jednak nie wszystko. Oprócz kosmetyków na naszej twarzy gromadzą się dziesiątki innych zanieczyszczeń – kurzu, toksyn, nadmiaru sebum, spalin itp. Ich też trzeba się pozbyć przed snem, ponieważ pozostające na skórze zabrudzenia stają się idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii i mogą powodować trądzik.
Oczyszczanie twarzy olejami
Do mycia twarzy można użyć żelu, pianki lub mydła, ale można wykorzystać też coś lepszego np. naturalny olej rycynowy o właściwościach antybakteryjnych. Świetnie oczyści i wyreguluje pracę gruczołów łojowych, dbając o kondycję skóry.
Ważna sprawa, jeśli chodzi o to, jak dbać o cerę, to również zwrócenie uwagi na pH – nie może być ani zbyt kwaśne, ani za bardzo zasadowe. Niestety większość kosmetyków oczyszczających zaburza naturalną równowagę pH skóry, dlatego naszym zadaniem jest przywrócenie tej równowagi. Najlepiej do tego sprawdzają toniki. Wystarczy przemyć twarz i gotowe.
Na szczególną uwagę zasługują delikatne okolice oczu, które warto otoczyć troską jeszcze zanim przejdziemy do właściwej pielęgnacji twarzy. Skóra pod oczami jest cienka i najbardziej narażona na starzenie się – zmarszczki wokół oczu pojawiają się najwcześniej, a cienie i worki pod oczami dodają lat. Pamiętajmy, aby stosować krem pod oczy regularnie i zawsze wklepywać go opuszkami, ograniczając intensywne tarcie.
Olejek pod oczy
Jeśli zależy nam na naturalnej pielęgnacji, krem pod oczy można zastąpić naturalnym zamiennik takim jak np. olej migdałowy. Kropla wklepana pod oczami uelastyczni, rozjaśni i nawilży skórę.
Woda jest najważniejsza dla skóry i co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Dlatego prawidłowa pielęgnacja cery powinna opierać się przede wszystkim na nawilżaniu. Można to robić dwuetapowo. Najpierw, dostarczając skórze wodę dzięki kremom lub maskom z humektantami, a następnie zapobiegając jej odparowywaniu np. dzięki olejkom odbudowującym barierę wodno-lipidową skóry. Co ważne, nawilżać trzeba skórę każdego rodzaju – także tę tłustą lub podrażnioną.
Oprócz nawilżenia cera potrzebuje też odpowiednich składników odżywczych, dzięki którym będzie można zachować elastyczność, blask i piękno. Do odnowy komórkowej potrzebne są witaminy A i E, minerały (cynk, krzem) i składniki typu kolagen, koenzym Q10, kwas hialuronowy, ceramidy. Wszystko to można dostarczyć skórze, każdego dnia nakładając na twarz dobry krem do twarzy lub serum.
Serum do twarzy
Możesz stosować kremy lub maseczki do twarzy, ale najintensywniejszą pielęgnację zyskasz dzięki serum - możesz wykorzystać do tego naturalne emolienty, o działaniu anty-aging, czyli olejki kosmetyczne (np. olej jojoba, który budową zbliżony jest do ludzkiego sebum i przywraca cerze równowagę), lub zastosować profesjonalne serum do twarzy Nanoil. To najlepszej jakości składniki, skoncentrowane i pełne wartości odżywczych. Tylko czekają, aby upiększyć Twoją cerę i podkreślić Twoje piękno, dlatego nie zwlekaj i powierz się w opiekę tym maleńkim profesjonalistom.
Domowa maska z olejkiem
Olejek taki jak olej makadamia świetnie sprawdzi się też jako maseczka do twarzy. Wystarczy połączyć naturalny olej ze składnikami takimi jak glinki, jogurt, miód lub sok z cytryny i nałożyć na twarz na minimum kwadrans.
Nie wolno zapominać też o ochronie przeciwsłonecznej. Skóra twarzy jest z natury delikatna i słabo chroniona przed czynnikami szkodliwymi typu promieniowanie UV. Jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniej ochrony (np. stosując kremy z filtrem), będzie się zdecydowanie szybciej starzeć, mogą pojawić się na niej zmarszczki i przebarwienia. Często zapominamy o tym, że skóra sama w sobie nie ma tak mocnej bariery, która zapobiegłaby negatywnemu działaniu słońca (zwłaszcza latem, gdy jest silniejsze).
Olejki – naturalne filtry UV
Większość olejków można stosować jako naturalne filtry przeciwsłoneczne, ponieważ mają SPF w granicach 4-10. Najcenniejsze pod tym względem są olej z pestek malin o SPF 28-50 i olej z nasion marchwi o SPF 38-40 (w zależności od tego, skąd i jak są pozyskiwane).
Czy poza nawilżaniem, odżywianiem i ochroną jest jeszcze coś, co możemy zrobić dla swojej cery? Oczywiście. Powinniśmy regularnie złuszczać martwy naskórek za pomocą peelingów enzymatycznych lub delikatnych peelingów mechanicznym (także domowych np. na bazie olejku i płatków owsianych). Skóra oczyszczona z zalegającego martwego naskórka szybciej się regeneruje, jest gładsza, ma jednolity kolor i lepiej absorbuje składniki odżywcze z kosmetyków. Peeling pobudza też mikrokrążenie.
Żeby zwiększyć przepływ krwi w skórze i dobrze dotlenić wszystkie jej komórki, możemy też regularnie wykonywać masaż twarzy oraz jogę. Pierwszy domowy zabieg polega na masowaniu różnych partii twarzy, wykonując okrężne ruchy palcami. W jodze chodzi natomiast o to, aby pobudzić krążenie, rozruszać mięśnie i uelastycznić skórę odpowiednimi ruchami twarzy i wykorzystaniem mimiki. Masaż i joga twarzy mogą pomóc uporać się z podwójnym podbródkiem i skórą, której brakuje elastyczności, o ile wykonujemy je regularnie.
Masaż olejami
Dla lepszego efektu masaż warto wykonywać za pomocą olejków. Dla przykładu olej z awokado wykorzystany do masażu działa intensywniej, a i zalety masażu są wówczas większe, bo jednocześnie odżywiamy skórę.
Jako ostatnią zasadę dbania o cerę warto wymienić wszystkie inne detale, które mogą wydawać się nieistotne, a jednak mają ogromne znaczenie. Oto co jeszcze ma wpływ na kondycję skóry twarzy.
czasem śpię w makijażu, ale potem patrząc na swoją skórę – szczerze żałuję !
Przydatne rady :) Są to podstawy, ale wiele kobiet się do nich nie stosuje…
Zmywanie makijażu, to podstawa. Ja mam cerę mieszaną w kierunku tłustej i trądzikowej. Obecnie stosuję na noc krem z kwasem glikolowym, żeby złuszczyć naskórek. Peeling ziarnisty używam 2x w tygodniu, ale mam zamiar zainwestować w enzymatyczny, bo ziarnistym tylko roznoszę trądzik po twarzy. Na dzień nawilżam skórę.
Bardzo cenne rady. Co prawda niektóre to oczywistość jak np. demakijaż, zawsze staram się go pierw zmyć. Jednak nie używałam nigdy do tego olejków – już zaczynam czytanie opinii, a jutro polecę coś kupić :)
Tak jest! Niezmywanie makijażu na noc to zło i zawsze, ale to zawsze należy go zmyć!!
Najważniejszą dla mnie kwestią jest demakijaż olejkami, nie wyobrażam sobie bez tego pielęgnacji :)
Przyjemnie się czyta te wasze wpisy o pielęgnacji. Moja wygląda podobnie, póki co pracuje jeszcze nad dieta bo wiem, że tez jest ważna.
Bardzo przydatne wskazówki! :) Ja sporo kosmetyków przygotowuję w domu, czasem kupuję, ale raczej w aptekach. Polecam, bo wtedy taka pielęgnacja jeszcze najlepsza.
Opinie: #8