Rumiane policzki są oznaką zdrowia? Okazuje się, że nie zawsze. Tak objawia się także cera naczynkowa - najbardziej problematyczna w pielęgnacji. Odpowiednio zadbana, może być jednak piękna. Dowiedz się, jak dbać o cerę naczynkową i czego nie lubi najwrażliwsza ze wszystkich cer.
Cerę naczynkową widać od razu i łatwo ją rozpoznać. Jest silnie zaczerwieniona, często towarzyszy jej rumień, oraz tzw. pajączki. Są to popękane naczynka krwionośne, które tworzą na skórze siateczkę nieestetycznych żyłek.
Naczynia krwionośne w tym typie cery są płytko umiejscowione, dlatego stają się widoczne na skutek wielu, często bardzo niewinnych czynników: wystarczy gorący napój, ostre przyprawy, warunki atmosferyczne, aby na twarzy pojawił się rumień. Naczynia krwionośne reagują gwałtownie na szereg czynników, a pielęgnacja cery naczynkowej polega na ich wzmocnieniu, ukojeniu i ochronie.
Wspomnieliśmy, że cera naczynkowa codziennie zmaga się z szeregiem niekorzystnych czynników. Niekontrolowany rumieniec i nieestetyczne pajączki powstają przez:
1. Głównym elementem pielęgnacji cery naczynkowej jest profilaktyka, czyli zapobieganie niekorzystnym zmianom na skórze i łagodzenie istniejących. Bardzo ważne jest wzmacnianie kruchych naczynek krwionośnych, oraz w miarę możliwości unikanie negatywnych czynników mogących pogorszyć stan twojej cery. Najskuteczniejszą profilaktyką w pielęgnacji takiej skóry jest dobre serum do cery naczynkowej.
2. Tak delikatny rodzaj cery reaguje źle nawet na zbyt twardą i chlorowaną wodę. Dlatego jeśli woda w kranie nie jest miękka, warto ją najpierw przegotować i ostudzić.
3. Do mycia twarzy naczynkowej najlepiej sprawdzą się łagodne kosmetyki myjące. Szukaj tych przeznaczonych dla cer wrażliwych i naczyniowych. Podczas oczyszczania twarzy działaj delikatnie: nie trzyj jej zbyt mocno, aby ścianki naczynek krwionośnych nie popękały.
4. Raz w tygodniu stosuj maseczki o działaniu łagodzącym i lekko chłodzącym. Wspomagają codzienną pielęgnację i przyniosą ukojenie nadwrażliwej, podrażnionej skórze.
5. Zapomnij o intensywnym złuszczaniu skóry: odstaw peelingi mechaniczne, a enzymatyczne dobieraj rozważnie i najlepiej w porozumieniu z twoją kosmetyczką. Możesz jednak wykorzystać żelowe preparaty, skomponowane z delikatnych kwasów (np. laktobionowego). Nie podrażniają reaktywnej cery, a doskonale rozpuszczą zrogowaciały naskórek.
6. Chroń skórę naczynkową przed słońcem! Tak delikatną cerę warto osłaniać przed szkodliwym promieniowaniem nie tylko w sezonie letnim. Promieniowanie UV przenika nawet przez warstwę chmur, dlatego pamiętaj o całorocznej ochronie przeciwsłonecznej. Zimą stosuj kremy do twarzy z faktorem minimum SPF 15, a w lecie SPF 30.
7. Chcesz, aby pajączki na twarzy były mniej widoczne? Zabezpieczaj skórę specjalnym podkładem co cery naczynkowej. Zawiera on żółty pigment, który optycznie zneutralizuje zaczerwienia skóry.
8. Unikaj gorących kąpieli, sauny i solarium. Latem uważaj także na zbyt intensywne kąpiele słoneczne, ponieważ nadmierne opalanie nie służy naczynkowej cerze. Zimą nawilżaj i chroń cerę przed suchym powietrzem grzejników i mrozem.
8. Ogranicz alkohol, ostre potrawy i mocną kawę, oraz zrezygnuj z palenia papierosów. Pamiętaj, że używki żle wpływają na każdy rodzaj skóry, nie tylko reaktywną.
9. Unikaj syntetycznych składników w kosmetykach, np. substancji zapachowych lub parabenów, które mogą działać drażniąco. Wyklucz składniki takie jak: alkohol, mentol, mięta pieprzowa, olejek eukaliptusowy oraz silne kwasy AHA i BHA.
Odpowiednie kosmetyki to klucz do dobrej kondycji skóry naczynkowej. Dobieraj je starannie, bazując na dobrym składzie. Istnieje wiele składników doskonałych w pielęgnacji cery naczynkowej, ale tylko jedna formuła, która przynosi najlepsze efekty w pielęgnacji: jest nią serum. Ten kosmetyk działa najintensywniej, ponieważ dostarcza ważne składniki wgłąb skóry. Dobre serum do cery naczynkowej jest opracowane tak, by natychmiast zwalczać wszystkie jej problemy. Tak właśnie działa Nanoil Anti-Redness Face Serum. Dba o kondycję skóry, uspokaja i łagodzi rumień, redukuje zaczerwienienia i pajączki. Odpowiednie składniki pielęgnujące obkurczają naczynka krwionośne, łagodzą podrażnienia oraz chronią skórę w nawet w niekorzystnych warunkach.
Poza serum, będącym kwintesencją w pielęgnacji cery naczynkowej, warto włączyć do codziennych rytuałów także inne delikatne kosmetyki, które bazują na roślinnych składnikach do pielęgnacji cery naczynkowej. Sięgaj po delikatne mleczka do demakijażu oraz lekkie pianki oczyszczające, a zrezygnuj ze złuszczających peelingów i gruboziarnistych scrubów do twarzy. Gdy myjesz twarz - rób to delikatnie: mocne pocieranie może powodować pękanie naczynek. Reaktywną, skłonną do pojawiania się rumieni skórę ukoi także hydrolat, np. z oczarem wirginijskim: poprawia krążenie limfatyczne i działa przeciwzapalnie.
W pielęgnacji cery naczynkowej wspomogą cię także profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Najpopularniejsze z nich to:
Pamiętaj, że nawet najlepszy zabieg medycyny estetycznej nie przyniesie dobrych rezultatów, jeśli na codzień nie wprowadzisz odpowiedniej pielęgnacji cery naczynkowej. Delikatne kosmetyki i dobre serum są bardzo istotne. Ponadto możesz też zastosować domowe maseczki do twarzy, które wspomogą zmagania z kapryśnymi pajączkami. Są bardzo delikatne, więc możesz je stosować nawet dwa razy w tygodniu. Warto też przemywać skórę sokiem z ogórka zielonego lub naparem z nagietka i rumianku.
Dieta przy cerze naczynkowej to po prostu zasady zdrowego odżywiania. Aby jedzenie nie przyczyniało się do pajączków czy rumienia, warto włączyć do menu dużo świeżych warzyw i owoców, są one źródłem ważnych dla skóry witamin i substancji odżywczych. Na stan skóry naczynkowej korzystnie wpływa witamina C i rutyna, dlatego warto zadbać o odpowiednią ich ilość w diecie. Dobrym pomysłem jest tu suplementacja. Pamiętaj, że witaminy mają korzystny wpływ na naczynia krwionośne, z kolei ostre przyprawy, produkty wysoko przetworzone, alkohol, kawa i gorące napoje źle wpływają na cerę. Dieta eliminacyjna dotyczy także napojów energetycznych.
Pamiętaj, że cera naczynkowa może być piękna - wymaga jedynie nieco więcej troski i dobrych kosmetyków. Bądź wyrozumiała dla swojej skóry i podaruj jej opiekę oraz ukojenie, którego tak potrzebuje.
A ja zawsze myję twarz wodą z kranu... to chyba stąd te problemy z cerą :(
Mam skórę naczynkową i nieraz miałam z nią sporo kłopotów. Lekceważyłam sobie pielęgnację, nie dobierałam kosmetyków do rodzaju cery i to był duży błąd, bo w pewnym momencie skóra zaczęła być w bardzo złym stanie. Postanowiłam, że zajmę się nią jak trzeba i w mojej łazience pojawiły się całkiem inne kosmetyki, między innymi serum Nanoil Anti Redness. I tak właśnie moja peilęgnacja zmieniła się w świadomą, a moja cera w doskonałą.
W końcu świetne serum dla delikatnej naczynkowej skóry. Moja naprawdę lepiej wygląda, stosuję ją już od kilku tygodni i widzę znaczną poprawę. Cudo!
Dziewczyny, to prawda, naczynkowa cera może być piękna, uważam, że dobry kosmetyk i świadoma pielęgnacja to klucz do pięknej skóry!
Wypróbowałam i serum anti redness Nanoil i domowe maseczki z artykułu. Polecam wszystko! <3
Opinie: #5