OCM (z ang. oil cleansing method), czyli oczyszczanie twarzy olejami to jedna z najlepszych metod pielęgnacji skóry - nie tylko suchej, ale i dojrzałej, trądzikowej, naczynkowej. Sekretem są dobrze dobrane olejki i proporcje ich mieszania. Sprawdź, dlaczego warto robić OCM, jak je wykonać krok po kroku i w jakich proporcjach zestawić olejki, by uzyskać maksimum korzyści dla skóry.
OCM (Oil Cleansing Metod) jest metodą oczyszczania twarzy z makijażu i wszystkich zanieczyszczeń, które zgromadziły się na skórze w ciągu dnia, za pomocą specjalnie przygotowanej mieszanki naturalnych olejów, zestawionej w odpowiednich proporcjach.
Jest to metoda spopularyzowana przede wszystkim w Azji. Jej skuteczność opiera się na bardzo prostej zasadzie, że „tłuste rozpuszcza tłuste". Tę metodę wykorzystują też twórcy kosmetyków, stosując m.in. dwufazowe mieszanki do demakijażu, gdzie jedną z faz jest właśnie frakcja tłuszczowa.
Jednak na tym kończy się podobieństwo dwufazowych płynów do olejków kosmetycznych. Oleje są bowiem w pełni naturalne i stoją w opozycji do sklepowych produktów do demakijażu, które obfitują w szkodliwe detergenty. Olejki w OCM to w pełni naturalna, bezpieczna mieszanka, która składa się z olejku rycynowego, oraz oleju bazowego lub kilku dodatkowych, naturalnych olejków kosmetycznych.
Mycie twarzy olejami doskonale sprawdzi się w oczyszczaniu każdego rodzaju skóry, w tym również tłustej, trądzikowej czy naczynkowej.
Ważne jest jednak to, by dobrać odpowiedni dla swojej skóry rodzaj oleju, który dobrze z nią współgra, oczyści, wyleczy problemy skórne, nawilży i poprawi ogólną kondycję skóry.
Oczyszczanie twarzy olejami to przede wszystkim dobry sposób na codzienną pielęgnację skóry suchej, bardzo suchej, odwodnionej i wrażliwej, ponieważ tradycyjne kosmetyki do oczyszczania i demakijażu zawierają wiele kontrowersyjnych składników i działają agresywnie na taki rodzaj skóry (usuwają z jej powierzchni warstwę sebum niezbędną dla odpowiedniej struktury płaszcza hydrolipidowego). Efektem jest skóra podrażniona, przesuszona i często bardzo mocno odwodniona.
Uniwersalność metody OCM polega na tym, że można ją stosować również do oczyszczania i pielęgnacji skóry tłustej - odpowiednie oleje sprawią, że OCM będzie miało wpływ na poprawę jej wyglądu: efektem jest m.in. normalizacja pracy gruczołów łojowych, domknięcie i zmniejszenie widoczności porów, zniknięcie podskórnych wyprysków.
Warto pamiętać, że detergenty naruszają barierę hydrolipidową skóry, przez co może być ona podrażniona, zaczerwieniona, rozregulowana. Codzienna eliminacja detergentów w oczyszczaniu skóry sprawia, że OCM to metoda bezpieczna, nieinwazyjna i dobroczynnie dla każdego rodzaju cery.
OCM jest wartościową metodą również dlatego, że umożliwia zmycie makijażu oraz zapewnia dodatkowo dogłębne oczyszczenie skóry - nie wymaga wcześniejszego oczyszczania płynem micelarnym, pianką czy żelem do mycia. To wciąż dla wielu jest niezwykłe, ale olejki oczyszczają skórę najlepiej ze wszystkich innych znanych produktów.
Jak każdy kosmetyk - oleje również potrzebują czasu, aby zadziałać. Efekt czystej i miłej w dotyku skóry zauważysz od razu. Odnowienie, wyrównanie kolorytu i redukcja zmarszczek może jednak potrwać nawet do kilku tygodni. Zdarza się również tak, że Twoja mieszanka olejów będzie wymagała małych modyfikacji związanych z indywidualnymi potrzebami skóry. Wiele kobiet już po tygodniu zauważa pozytywne zmiany w wyglądzie, elastyczności i kondycji skóry, u innych musi się ona oczyścić przez kilka dni, a dopiero później następuje jej regeneracja.
W podstawowej wersji każda mieszanka olejków do oczyszczania twarzy składa się z oleju rycynowego i odpowiednio dobranego oleju bazowego (czyli oczyszczającego i pielęgnującego). Pamiętaj, by do OCM zawsze wybierać oleje nierafinowane i zimnotłoczone, gdyż są one zaliczane do olejów o najwyższej klasie jakości i nie tracą cennych składników odżywczych. Proporcje olejków w mieszance do OCM różnią się w zależności od tego, do jakiego rodzaju skóry są one przeznaczone. Ogólny podział wygląda następująco:
Olejek rycynowy jest bardzo podobny w składzie do naszego sebum i doskonale oczyszcza skórę. Ma jednak właściwości wysuszające, dlatego jego proporcje różnią się w odniesieniu do rodzaju cery. Olej rycynowy można zastąpić olejem jojoba.
Jako oleju bazowego używamy najczęściej takiego, który współgra z rodzajem naszej skóry - to ona ma za zadanie nie tylko oczyścić, ale i zregenerować naskórek oraz przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie. Wiele olejków nadaje się do kilku typów skóry. Jeśli znasz typ swojej cery, możesz skorzystać z poniższej ściągi.
1. Zwilż skórę wodą lub hydrolatem. Rozprowadź w czystych dłoniach odrobinę mieszanki do OCM i rozgrzej ją w dłoni.
2. Rozprowadź i wmasuj delikatnie olejki w twarz. Wykonaj na skórze delikatny masaż, szczególnie z uwzględnieniem problematycznych partii twarzy np. przesuszonych. Jeżeli skóra wokół oczu podrażnia się często, makijaż możesz usunąć przy pomocy zwykłej oliwy z oliwek lub olejku arganowego czy migdałowego. Olejek rycynowy może nasilić zaczerwienienie i łzawienie oczu.
3. Czystą ściereczkę lub ręczniczek (najlepiej muślinową), może być też pielucha tetrowa, zamocz w dość ciepłej wodzie (pamiętaj, aby woda nie była gorąca - szczególnie jeśli masz kruche naczynka krwionośne).
4. Przyłóż ją do twarzy, odczekaj chwilę, a następnie delikatnie zetrzyj z jej pomocą cały olejek.
5. Powtórz czynność jeszcze 2-3 razy, a nawet więcej - zmywaj twarz dopóty, dopóki ściereczka nie będzie całkowicie czysta, czyli nie będzie już zbierała zanieczyszczeń i kosmetyków z Twojej skóry.
Pamiętaj o tym, by za każdym razem przepłukać ściereczkę w wodzie.
6. Wypłucz ściereczkę w zimnej wodzie i przyłóż ją ostatni raz do twarzy, tak, by domknąć pory skóry. Możesz też po prostu przepłukać twarz chłodną wodą.
Uwielbiam i stosuję olejki, ale nie zwracam aż tak bardzo uwagi na szczegóły...
Ja jestem wielką fanką sławnego już oleju arganowego. Bardzo dobrze działa na moją cerę, Goi skórę, jest szał :)
Dodaje do ulubionych do przeczytania na pozniej!
Czy można gdzieś znaleźć całościowy podział olei wg schnięcia? To by było przydatne, bo ja np. mam cerę tłustą, wrażliwą i naczynkową
Hej :p Nałożyłam wczoraj na twarz krem z olejem jojoba i po jakiś 2 h nadal miałam taką cienką warstwę tego na twarzy.. to dobrze?
Za waszą namową się skusiłam na olej z awokado i póki co – jestem zadowolona. Jest tłusty, ale szybko się wchłania i nie mam uczucia suchej skóry. :) Mam tylko jedno pytanie.. Czy do wieczornej pielęgnacji – powinnam nakładać olejek po nałożeniu kremu do twarzy, czy odwrotnie? Ponoć to ma znaczenie dla skóry. :)
Opinie: #6