Co drugi człowiek na świecie ma łupież, choć często jest to jednorazowy epizod. Niezależnie od przypadku włosy wymagają wówczas odpowiedniej pielęgnacji. Nie ma jednak konkretnej recepty, bo dużo zależy od rodzaju łupieżu. Spójrz na swoje włosy, żeby znaleźć rozwiązanie.
Warto pamiętać, że żaden uciążliwy problem z włosami nie bierze się znikąd. Jego źródeł może być wiele, a naszym zadaniem jest znaleźć przyczynę. Zadbajmy o to, żeby świadomie dbać o swoje włosy i dostarczać im tego, czego naprawdę potrzebują – wówczas problem zniknie.
Zabrzmi to nieprawdopodobnie, ale tak naprawdę każda osoba ma łupież. Najprościej mówiąc jest to bowiem drobnopłatkowe złuszczanie się zrogowaciałej warstwy naskórka na głowie.
Skóra głowy każdego człowieka stale się regeneruje i tworzenie się łupieżu jest normalnym procesem. Po zakończeniu cyklu życia, który trwa około 28 dni, stare komórki naskórka obumierają i zostają zastąpione przez nowe. Martwego naskórka pozbywamy się, złuszczając go np. w trakcie mycia głowy. Problem pojawia się, dopiero kiedy nasza skóra zaczyna się nadmiernie łuszczyć, natomiast białe płatki naskórka stają się widoczne i osypują się na ramiona. Zwyczajowo o łupieżu mówimy w kontekście właśnie tej sytuacji, kiedy cykl życia komórek skraca się do 7-15 dni i proces złuszczania zostaje przyspieszony.
Istnieją trzy podstawowe rodzaje łupieżu:
Najczęstszą przyczyną nadmiernego złuszczania się naskórka na głowie jest drożdżak (Pityrosporum ovale lub Malassezia furfur), który naturalnie występuje na naszej skórze w niewielkich ilościach. Ten podobny do drożdży grzyb zaczyna być szkodliwy, kiedy zbytnio się mnoży w warunkach sprzyjających np. na przetłuszczonych włosach. Jego produkty metaboliczne podrażniają skórę głowy i rozregulowuje się proces regeneracji naskórka. Właśnie dlatego zbyt rzadkie mycie włosów może przyczyniać się do pojawienia się uciążliwego łupieżu.
Jednak grzyby to nie jedyna przyczyna łupieżu. Nadmierne złuszczanie naskórka możemy wywołać także na własne życzenie, choć często robimy to nieświadomie. Szybsze i bardziej intensywne złuszczanie się naskórka to efekt przesuszenia oraz podrażnienia skóry głowy. Najczęstsze przyczyny łupieżu to:
Niektórzy dermatolodzy są zdania, że przyczyny łupieżu należy doszukiwać się także w genach.
Nieleczony i stale nawracający łupież ma niekorzystny wpływ na kondycję włosów. Często towarzyszy mu nadmierne wypadanie włosów. Skąd bierze się ten problem? W obrębie mieszków włosowych dochodzi do zaburzeń w cyklu życia włosa, cebulki stają się cienkie i słabe, a w konsekwencji zaczynamy łysieć. Omawiając problem „łupież a wypadanie włosów” niestety trzeba potwierdzić, że problemy z procesem złuszczania się naskórka i towarzyszący mu łojotok mogą przyczyniać się do znacznego pogłębiania się problemu nadmiernej utraty włosów.
Sposoby na łupież są różne, ale jak zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Łupież to schorzenie nawracające, uciążliwe i bardzo trudne do wyeliminowania, dlatego warto odpowiednio zadbać o włosy oraz skórę głowy, aby uniknąć tego problemu. Najważniejsza jest profilaktyka.
1. Liczy się dokładne oczyszczanie skóry głowy, ponieważ nasz łój jest idealnym środowiskiem do rozwoju drożdżaków wywołujących łupież. Klucz to delikatna i odpowiednia pielęgnacja włosów przetłuszczających się, które szybko mogą zamienić się we włosy z łupieżem. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której przez długi czas chodzimy z przetłuszczonymi włosami. Jeśli zachodzi taka konieczność, myjmy włosy nawet codziennie.
2. Zapobieganie łupieżowi to również ograniczanie sytuacji, w których skóra głowy może być podrażniona lub przesuszona. Unikajmy mycia włosów w gorącej wodzie, intensywnego pocierania ręcznikiem, używania ostrych szczotek, suszenia włosów gorącym nawiewem, koloryzacji, częstego prostowania lub kręcenia włosów lokówką oraz zabiegów takich jak trwała. Wybierajmy produkty łagodzące i dobrze nawilżające, a także wzbogaćmy swoją dietę o warzywa i owoce.
W przypadku, gdy łupież dopadnie nas mimo tego, zawsze możemy wprowadzić do pielęgnacji produkty przeciwłupieżowe i pozbyć się problemu.
W tej walce najważniejszym narzędziem jest odpowiedni szampon do włosów z łupieżem. Oczyszczanie skóry głowy tradycyjnymi produktami może nie przynieść oczekiwanych efektów, ponieważ nie zawierają składników przeciwgrzybiczych i nie są dedykowane do włosów z takim problemem. Dobry szampon do włosów z łupieżem powinien:
Kolejna ważna wskazówka dotyczy tego, jak często myć włosy z łupieżem. Trzeba mieć świadomość, że żaden szampon do włosów z łupieżem nie będzie skuteczny przy nieregularnym i sporadycznym stosowaniu. Oczyszczanie jest najważniejsze przy walce z łupieżem, dlatego należy robić to często. Zaleca się mycie włosów codziennie lub przynajmniej co dwa dni. Przy czym trzeba uważać, aby nie zedrzeć naturalnej warstwy lipidowej ochraniającej skórę głowy, ponieważ doprowadzimy w ten sposób do przesuszenia, a organizm zareaguje wzmożonym wydzielaniem łoju. Mycie włosów z łupieżem powinno opierać się zatem na dwóch zasadach: tylko delikatnymi środkami i jak najczęściej. Dobrze jednocześnie lub naprzemiennie stosować intensywny szampon przeciwłupieżowy i delikatny szampon ze składnikami nawilżającymi. To zapewni skórze równowagę hydrolipidową.
Najlepsza odpowiedź na pytanie, w jaki sposób pozbyć się łupieżu, to odpowiednia pielęgnacja. Trzeba mieć jednak świadomość, że mimo największych starań problemu nie da się rozwiązać w kilka dni. Zaatakowana drożdżakiem i podrażniona skóra musi mieć czas na zregenerowanie się i ustabilizowanie procesów złuszczania naskórka. Warto mieć dużo cierpliwości.
Odpowiedni szampon przeciwłupieżowy pozwoli wyeliminować problem, ale warto jednocześnie pielęgnować skórę głowy i włosy dodatkowymi metodami. Ważne jest prawidłowe odżywienie i nawilżenie. Bardzo korzystne dla skóry i włosów są witaminy z grupy B, witamina A, witamina E oraz składniki mineralne, które znajdziemy w produktach takich jak ryby, sery, brokuły, orzechy, pestki słonecznika oraz dyni. Wszystkie te niezbędne składniki odżywcze działają jednak o wiele lepiej, kiedy dostarczamy je w kosmetykach (odżywkach, maseczkach, olejkach). To rozwiązanie o wiele lepsze, ponieważ działamy wówczas bezpośrednio na włosy oraz ich cebulki.
Możemy sięgnąć także po domowe sposoby na włosy z łupieżem.
Na pewno wybrałeś jakiś kiepski szampon. Ogólnie to polecam wizytę u specjalisty, zamiast próbować dziwnych kosmetyków, bo możesz pogorszyć problem.
Może to kwestia doboru odpowiedniego szamponu? Nie wiem, co stosowałeś, ale może warto przetestować inne szampony? :)
A oprocz tego peelingu stosowałas cos jeszcze? Walcze z lupiezem juz dlugo i nic mi nie pomaga, a na moich czarnych wlosach widac wszystko i wyglada to conajmniej zle… Powiem jedno te wszystkie szampony reklamowane w tv to jedna wielka sciema..
Pokonałam łupież dzięki peelingowi do skóry głowy :) Polecam!
Opinie: #4