Osoby, które mają burzę loków, muszą obdarzyć je szczególną troską. Kręcone włosy mają nierówną strukturę, tendencję do utraty nawilżenia i matowienia, są podatne na uszkodzenia. Jak o nie dbać, aby były zdrowe i sprężyste? Podpowiedź kryje się we włosach.
Kręcone i gęste włosy to marzenie wielu kobiet. Zazdrościmy, ponieważ dla osób o prostych włosach bujne loki są jak wygrana na loterii. W praktyce kręcone włosy są bardziej wymagające, mają więcej problemów i potrzebują sprecyzowanej pielęgnacji. Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak pielęgnować włosy kręcone, najlepiej dowiedzieć się o nich nieco więcej i obserwować.
Na pierwszy rzut oka widzimy burzę loków i pełną objętości fryzurę. Pozornie tylko to odróżnia włosy kręcone od innych. Najważniejsze różnice kryją się jednak głębiej. Żeby je dostrzec, trzeba posłużyć się mikroskopem, ponieważ włosy kręcone mają inny przekrój. O tym, czy włosy się kręcą decyduje ich budowa – falowane są lekko spłaszczone (elipsa), kręcone są po przecięciu płaskie, a mocno kędzierzawe kształtem przypominają nerkę.
Oprócz tego kręcone włosy są też dużo delikatniejsze i uwrażliwione na działanie czynników zewnętrznych. Z czego to wynika? Naturalne loki są cieńsze w miejscach załamania i przez to bardziej kruche, łamliwe. Zewnętrzna warstwa łusek nie przylega do nich tak gładko, jak w przypadku prostych pasm. Na zgięciach sztywne keratynowe łuski mimowolnie odstają. Dlatego włosy kręcone są z natury wysokoporowate, choć również od tej reguły są wyjątki.
Kolejnym problemem włosów kręconych jest tendencja do utraty nawilżenia. Często są przesuszone, co również związane jest z ich budową. Nie dość, że wilgoć ucieka przez nadmiernie odchylone łuski, to włosy kręcone pokrywa cieńsza warstwa ochronnego sebum. Loki nie przylegają do głowy i nie mają możliwości zbierania potrzebnego sebum ze skóry. Ma to też swoje plusy, ponieważ przetłuszczają się zdecydowanie wolniej. Przesuszanie to jeden z głównych, ale nie jedyny problem posiadaczek kręconych włosów.
Problemy włosów kręconych:
Zapuszczanie włosów jest najbardziej uciążliwe dla posiadaczek naturalnych loków. Ze względu na mocny skręt włosów, trudno jest zauważyć jakikolwiek przyrost. Właśnie dlatego pojawiają się pytania, dlaczego kręcone włosy nie rosną. Rosną! Tylko trudniej to dostrzec.
Jak pielęgnować włosy kręcone? Trzeba przygotować się na to, że codziennie będzie to zajmowało dwukrotnie więcej czasu niż osobom o prostych włosach. Wszystko dlatego, że loki są bardzo wymagające i kapryśne. Pielęgnacja i stylizacja włosów kręconych to ogromne wyzwanie także dla doświadczonych fryzjerów. Oto najważniejsze zasady, które pozwolą sprawić, że codzienna pielęgnacja włosów kręconych będzie choć trochę łatwiejsza.
Profesjonalna pielęgnacja włosów kręconych opiera się na trzech etapach.
Najważniejsza zasada: włosy kręcone należy myć rzadziej. Jeśli nie chcemy mieć spuszonych loków, powinniśmy grać na czas. Nie chodzi o to, żeby na siłę trzymać przetłuszczone włosy, ponieważ może się to przyczyniać do powstawania łupieżu. Jednak kręcone włosy nie lubią też przesady w drugą stronę. Częste mycie osłabia skręt i przesusza, bo detergenty wypłukują niewielkie ilości niezbędnego sebum. Jak często myć włosy kręcone? Raczej nie częściej niż raz na 2 dni. Optymalna sytuacja to dwa mycia tygodniowo.
Jest jeszcze kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać. Włosy kręcone najlepiej myć z głową opuszczoną w dół, dzięki czemu zwiększamy ich objętość i możemy je później łatwiej rozczesać. Do mycia i spłukiwania kosmetyków warto używać zimnej lub letniej wody, ponieważ gorąca powoduje jeszcze mocniejsze otwieranie łusek. Już na tym etapie trzeba traktować włosy łagodnie – nie szarpać i nie ciągnąć. Również szampon powinien być delikatny.
Przyjęło się, że włosy kręcone i falowane czeszemy tylko na mokro. I słusznie, ponieważ czesanie na sucho to prosty sposób na wyrywanie i łamanie włosów. Zamiast szarpać się z lokami, lepiej rozczesać je od razu po umyciu. To ułatwi ich suszenie i sprawi, że loki po wyschnięciu nie będą tak spuszone. Poleca się czesać kręcone włosy, gdy jeszcze mamy na nich odżywkę lub olejek, albo właśnie spłukałyśmy kosmetyk. Włosy są wówczas najbardziej gładkie i śliskie, dlatego spada ryzyko zniszczenia.
Trzeba wiedzieć, jak czesać kręcone włosy. Jednak równie ważne jest, czym to robić. Najlepsze akcesoria do włosów kręconych to te najprostsze. Idealnie sprawdzi się drewniany grzebień o szerokim rozstawie zębów lub popularny Tangle Teezer. Kręcone włosy polubią się też ze szczotką o grubych i rzadkich wypustkach, najlepiej z naturalnych materiałów lub z funkcją jonizacji.
Najlepiej zrezygnować z suszarki, która może pogłębiać problem braku nawilżenia, elektryzowania i puszenia się włosów. Najlepsze dla włosów kręconych jest pozostawienie ich do wyschnięcia. Jeśli nie ma takiej możliwości, sprawdźmy, jak suszyć kręcone włosy, aby im nie zaszkodzić. Najlepiej robić to z głową pochyloną w dół, delikatnie ugniatając włosy palcami, co pozwoli dodać im objętości i podkreślić skręt. Przyda się suszarka z dyfuzorem, ale należy pamiętać, żeby używać tylko chłodnego nawiewu. Co zrobić, żeby kręcone włosy się nie puszyły? Przed suszeniem warto wgnieść we włosy odrobinę nawilżającego, termoochronnego olejku.
Najlepsze kosmetyki do włosów kręconych:
To ważne! Wszystkie kosmetyki do włosów kręconych skutecznie można zamienić na naturalne olejki, które zarówno odżywiają, nawilżają, ochraniają, jak i ułatwiają stylizację. Mogą zastąpić najlepsze maseczki, kremy i balsamy do włosów. Trzeba jedna wiedzieć, jaki olejek do włosów kręconych jest najlepszy? Właściwy wybór to gwarancja sukcesu.
O tym, jak olejowanie włosów wpływa na kondycję włosów można przeczytać w wielu innych wpisach na tym blogu. Naturalne olejki do włosów to niekończące się źródło cennych witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Zwłaszcza te ostatnie są bardzo ważne dla włosów kręconych, ponieważ wzmacniają ich zewnętrzną strukturę i naturalną barierę hydrolipidową. Dzięki temu olejowanie włosów kręconych zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia, miękkość, blask, elastyczność i ochronę przed czynnikami szkodliwymi. Grunt to wybór odpowiedniego olejku.
Jaki olejek do włosów kręconych będzie najlepszy? Polecane olejki do włosów kręconych to te bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grup omega-3 oraz omega-6. Wszystko dlatego, że włosy kręcone mają wysoką porowatość i należy dobierać do nich oleje o dużych cząsteczkach. Decydując się na olejowanie włosów kręconych, warto zaopatrzyć się w takie olejki jak:
Loki z pewnością nie polubią się z olejem kokosowym, który może powodować ich puszenie się. Warto unikać też oleju rycynowego, który jest za gęsty. Jeśli mamy problem z wyborem naturalnego olejku i nadal nie wiem, jaki olejek do włosów kręconych sprawdzi się w naszym przypadku, możemy sięgnąć po gotowe rozwiązanie takie jak: Nanoil do włosów wysokoporowatych. To produkt o kompleksowym działaniu, który zawiera zarówno idealne olejki do włosów kręconych, jak i cenne składniki dodatkowe m.in. witaminy i proteiny.
A próbowałaś używać olejki na skórę głowy? Wiem, że to może głupio brzmi, żeby olejować tłustą skórę głowy, ale to działa, bo tłuszcz zmywa tłuszcz. Ja od lat walczyłam z podobnym problemem i serio, olejki mi pomogły.
jak mam myć włosy rzadziej?? jak nie umyję codziennie, to mam na głowie dwa światy- tłuszcz przy skórze głowy i sahara na pasemkach :/
Ja na ogół używam szamponu dla dzieci do moich loczków i super się sprawdza! Tylko koniecznie trzeba używać odżywek i olejków, bo inaczej to bym nie wsadziła grzebienia we włosy ^^
Ale dobrze piszesz, Melka. To jest po prostu deczko skomplikowane :) Jeśli chodzi o porowatość, to najlepiej jest zrobić test samemu, albo w ogóle udać się do trychologa i wszystko będzie jasne ;)
Napisali przecież, że z reguły tak, ale są wyjątki. Jak to się mówi, wyjątek potwierdza regułę :P Z tego co koajrzę to porowatość jest związana z tym, jak bardzo odstają łuski, a nie z tym, czy włosy są kręcone czy proste. Ale z drugiej strony kręcone włosy mają PRZEWAŻNIE otwarte łuski. Trochę chyba zamieszałam xD
czyli włosy kręcone są zawsze wysokoporowate?
Opinie: #6