Szampon do włosów, czyli w niezwykły sposób o "zwykłym" kosmetyku

Szampon do włosów, czyli w niezwykły sposób o 

Absolutne must have w pielęgnacji włosów: bez szamponu nie obejdzie się nikt, kto chce mieć piękne (i czyste) pasma. Zadziwiające jest to, że wciąż niewiele wiemy o tym produkcie i przez to zdarza się, że wybieramy nieodpowiedni dla swoich włosów szampon. Tymczasem pielęgnacja i zdrowie włosów zaczyna się tak naprawdę od dobrego szamponu – jest to jeden z najczęściej stosowanych na włosy kosmetyków i w kwestii jego wyboru nie należy iść na żaden kompromis: dobry szampon do włosów to pierwszy krok do ich zdrowia. Jak go znaleźć? Jakie są rodzaje szamponów do włosów? Czego należy unikać w tych produktach? Na co zwracać uwagę i jak dobrać szampon do rodzaju włosów?

Słowo „szampon” brzmi podobnie we wszystkich językach. Jego pra-matką jest hinduskie słówko „szampu”, oznaczające masaż skóry głowy. Faktem jest, ze hindusi już setki lat temu mogli się poszczycić jednym z najlepszych środków do mycia włosów: sproszkowana roślina shikakai i proszek z orzechów (reetha) nie tylko odświeżały włosy, ale również je pielęgnowały. Shikakai jest do dziś alternatywą dla chemicznych szamponów z drogerii, a masaż skóry głowy doceni każdy, komu zależy na zdrowych, mocnych cebulkach włosowych.

Dziś dostępne są wszystkie możliwe wersje szamponu i mnożna wybrać wśród nich taki, który idealnie dopasuje się do potrzeb naszych włosów. Z tego względu firmy kosmetyczne oferują szampony do włosów cienkich, grubych (sztywnych), dla tych pozbawionych blasku, blond lub ciemnych, farbowanych lub rozjaśnianych, przetłuszczających się lub przesuszonych, dotkniętych łupieżem... z takim wyborem poradzi sobie każdy.

Jednak sekret dobrego szamponu nie tkwi w jego przeznaczeniu, lecz w składzie i formie, w jakiej został wydany. Najbardziej popularną wersją jest oczywiście szampon w płynie – ale nie jest to jego jedyne oblicze. Warto poznać rodzaje szamponów do włosów i ich przeznaczenie oraz działanie – być może rzuci to nowe światło na pielęgnację włosów.

Szampon do włosów

Szampon do włosów - rodzaje

Szampon w płynie – znany wszystkim, najpopularniejszy szampon do włosów. Został stworzony przez firmę Schwarzkopf i wyparł wcześniejszy, czyli szampon do włosów w proszku. Płynna wersja szamponu to przede wszystkim roztwór mydła potasowego lub amoniowego – całkowicie rozpuszczalnego w wodzie. Te detergenty odpowiadają za tworzenie piany w szamponach. Aby włosy nie wysuszały się w nadmiarze od roztworu mydeł ich skład urozmaica się buforami o kwaśnym odczynie, oraz substancjami kondycjonującymi, które odpowiadają za blask i zdrowy wygląd włosów (dzielą się ona na środki nabłyszczające i antystatyczne).

Suchy szampon – myli się ten, kto uważa, ze suchy szampon jest wynalazkiem ostatnich lat, który zrewolucjonizował pielęgnację włosów. Suchy szampion znany jest od wieków i faktem jest, ze pierwsze szampony do włosów miały właśnie taka formę (Schwarzkopf wydawał swoje pierwsze szampony w postaci proszku, zamkniętego w maleńkich saszetkach; proszek pienił się po połączeniu z wodą). Pierwszy suchy szampon, który nie wymaga użycia wody (Minipoo) pojawił się w latach 40 XX wieku, a jego twarzą została Twiggy – jedna z najsłynniejszych wówczas modelek brytyjskich, która wyznaczała trendy urodowe. Producent reklamował suchy szampon jako kosmetyk będący alternatywą dla oczyszczania i odświeżania włosów wtedy, kiedy nie ma warunków do ich „tradycyjnego” umycia. Minipoo miał być również przeznaczony dla dzieci, ponieważ nie szczypał w oczy. Suchy szampon z lat 40tych składał się przede wszystkim z talku który pochłaniał nadmiar sebum z włosów. Dzisiejsze suche szampony są zamknięte w butelkach z atomizerem, dzięki czemu łatwo i równomiernie da się je rozpylić na włosach. Bazują one na delikatnej i lekkiej skrobi ryżowej. Dobry suchy szampon posiada właściwości odświeżające, kondycjonujące a nawet pielęgnujące włosy (dzięki keratynie, witaminom i olejkom) i nie zawiera soli aluminium, silikonów ani parabenów.

Micelarny szampon do włosów – to produkt stosunkowo nowy. Przyczynkiem do jego powstania okazał się micelarny płyn do twarzy: to jego skuteczność i innowacyjność stała się natchnieniem dla twórców szamponów, to zaś pozwoliło stworzyć produkt, który zawiera w składzie micele – czyli doskonałe i precyzyjne w działaniu molekuły, wychwytujące toksyny, kurz i brud bez zaburzania lipidowej struktury skóry głowy i naturalnych lipidów będących składnikami włosów.

Szampon w kremie – to najczęściej specjalistyczny, dermatologiczny produkt, który – ze względu na postać – nadaje się do wyjątkowo delikatnej skóry głowy. Szampony w kremie stanowią grupę produktów wspomagających i pielęgnujących skórę głowy z objawami atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, przewlekłym łupieżem. Są one w stanie złagodzić uczucie swędzenia, koja skórę i redukują nadmierne łuszczenie się skóry.

Szampon w kremie wpisuje się również w trend zwany No Poo, polegający na rezygnacji z wszelkich środków chemicznych w produktach (w tym głównie substancji spieniających). Szampon w kremie nie pieni się, nie zawiera laurylosiarczanów sodu, silikonów, barwników i parabenów. Szampon w kremie doskonale myje włosy i oczyszcza skórę głowy, mimo braku frakcji spieniającej. Jego stosowanie przypomina nieco nakładanie na włosy maski lub odżywki.

Szampon „bez wody”/bez spłukiwania – tego rodzaju szampon przypomina nieco w swym zastosowaniu suchy szampon w aerozolu. Taki szampon zamknięty jest najczęściej w butelkach z rozpylaczem: nie zawiera talku ani pudru, jest wodnisty i zawiera składniki pochodzenia roślinnego. Chętnie wykorzystuje się go w szpitalach, ponieważ nie podrażnia, nie powoduje uczuleń i nie nadbudowuje się na włosach i skórze głowy. Szampon do włosów bez spłukiwania jest bardzo wygodny w użyciu, wystarczy rozpylić go na włosach, wmasować w skórę głowy i osuszyć włosy ręcznikiem. Tego rodzaju produkty oprócz właściwości odświeżających mają również pielęgnować włosy i nie zaburzać ich bariery lipidowej.

Szampony oleiste – to specjalistyczna, mało znana grupa szamponów. Produkuje się je z naturalnych olejków np. oleju rycynowego, sojowego, parafinowego i wszelkich wosków (np. wosku pszczelego). Takie szampony są pozbawione warstwy spieniającej, więc nie tworzą na włosach piany. Przeznaczone są przede wszystkim do włosów zniszczonych i suchych, a stosuje się je tak, jak naturalne olejki do włosów (użycie szamponu przypomina nieco zabieg olejowania). Oleisty szampon do włosów wciera się w skórę głowy i pasma na całej długości, a następnie, po około 30 minutach spłukuje ciepła wodą. Włosy stają się odświeżone,. Puszyste i miękkie. Oleiste szampony do włosów nie powinny być używane często, ponieważ mają one właściwości silnie natłuszczające.

Szampon dwufunkcyjny – to innymi słowy szampon, który łączy w sobie właściwości szamponu oraz odżywki do włosów. Często taki produkt nazwany jest jako 2w1 (czyli szampon i odżywka do włosów). Tego rodzaju szampony zostały stworzone po to, by zaoszczędzić czas i odżywiać włosy już podczas mycia. Są wygodne, ale nieco kontrowersyjne: przede wszystkim nie nadają się one do wszystkich rodzajów włosów, a częste ich stosowanie nie tylko może przeciążyć nadmiernie włosy, ale również podrażnić skórę głowy. Ponadto działanie szamponu, który otwiera łuski włosa pozostaje w konflikcie z funkcją odżywki, której zadaniem jest je domknąć, by wygładzić włókno włosa. Innymi słowy szampon 2w1 to dwie całkowicie rozbieżne substancje, o wykluczających się zadaniach: lepiej nie stosować ich równocześnie na włosach.

Szampon alkaliczny – to specjalny produkt; nie powinno się go używać stale, ponieważ jego zadaniem jest dokładne i bardzo intensywne oczyszczenie włosa – nawet w jego wewnętrznych strukturach. Alkaliczny szampon do włosów używany jest często przez fryzjerów, przed zabiegami specjalistycznymi, mającymi na celu głębokie odżywienie pasemek. Aby ułatwić odżywczym i regenerującym składnikom penetrację włosa należy go dokładnie oczyścić: szampon alkaliczny doskonale sprawdza się w tej roli, ponieważ dodatkowo rozchyla łuski włosa. Często po takim profesjonalnym oczyszczaniu włosy wymagają specjalnych środków natłuszczających, zakwaszających i domykających łuski. Warto wiedzieć, ze alkaliczny szampon do włosów będzie doskonały przed zabiegiem olejowania włosów, ponieważ ułatwi cząsteczkom olejków wnikanie do wnętrza pasm. Raz w miesiącu można wykonać specjalny rodzaj olejowania, połączonego właśnie z zabiegiem „alkalicznym”.

Skład szamponu - na co zwracać uwagę?

Równie istotnym aspektem jest to, co zawiera dany szampon do włosów.

Co w jego składzie decyduje o tym, że jest dobry, a czego się wystrzegać?

Po czym poznać, że szampon jest dobry dla naszych włosów i - co ważniejsze – dla skóry głowy?

Pierwszą, najważniejszą zasadą jest ta, że szampon do włosów nie może działać komedogennie na skórę głowy: nie powinien zawierać syntetycznych, silnie drażniących substancji, ani pochodnych ropy naftowej. Warto zatem kupować szampony oparte na naturalnych, delikatnych składnikach: takie, które pozbawione są parabenów, silikonów, substancji typu SLS, SLES, wysuszających alkoholi krótkołańcuchowych oraz ciężkich, nielotnych silikonów. Warto pamiętać, jakich składników szamponów unikać

Szkodliwe składniki w szamponach do włosów lista:

  • Laurylosiarczany sodu (Sodium Lauryl Sulfate, SLS; Sodium Laureth Sulfate, SLES) – silnie drażniące detergenty, które działają komedogennie na skórę,a dodatkowo przenikają do krwi, oraz uszkadzają osłonki włosów powodując ich łamliwość.
  • Methyl, Ethyl Propyl, Butyl Parabens – czyli parabeny, które powodują stany zapalne na skórze i przenikają do krwi.
  • Propylene Glycol, Glikol propylenowy, PG Xylene Glycol – to grupa glikoli, które mogą być bardzo toksyczne, należy uważać aby nich nadmiar nie wniknął do oragnizmu.
  • Parafina, Mineral oil, Petrolatum, Paraffin oil – to szereg substancji ropopochodnych, które zalegają w organizmie, gromadząc się w jelitach, a nałożone na skórę osłabiają jej barierę ochronną i powodują namnażanie się bakterii.
  • Ftalany – niebezpieczne zwłaszcza dla matek karmiących i kobiet w ciąży. Ftalany dostają się do mleka matki i przenikają przez łożysko do płodu. Uszkadzają komórki rozrodcze.
  • Alkohole – nie wszystkie są szkodliwe i wysuszają skórę oraz włosy. Do tych najgroźniejszych, krótkołańcuchowych należą przede wszystkim: Alcohol Denat, Benzyl Alcohol, Isopropyl Alcohol oraz Ethanol.

Piękne włosy to symbol kobiecości i – nie da się ukryć – duma każdej kobiety, dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na to czym odżywiamy włosy, ale również na to, jaki szampon do włosów wkładamy do koszyka w drogerii. Piękno, a przede wszystkim zdrowie włosów zaczyna się bowiem już w momencie mycia i oczyszczania włosów, dlatego warto zainwestować w dobry szampon, który wspomoże działanie odżywek i doskonale zmyje olejek do włosów po olejowaniu.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #6

grażka

„pielęgnacja i zdrowie włosów zaczyna się tak naprawdę od dobrego szamponu”. Do tej pory myślałam, że szampon ma tylko oczyścić skórę głowy i włosy, a że pielęgnacja to dopiero kolejny etap…

Ewcia

Z ciekawości zerknęłam na składy moich szamponów do włosów i jestem lekko przerażona. Żaden się nie nadaje :/

Olka

A ja często sięgam po szampony dla dzieci i też się fajnie sprawdzają :] A poza tym to lubię te naturalne, ziołowe, które się słabo pienią :] Przynajmniej nie funduję skórze głowy niepotrzebnej traumy :D

Lena

Oj tak, wybór niezły :) Ja ostatnio jestem zachwycona wegańskimi szamponami w kostce <3 Szkoda, że nie są tu wspomniane, bo są naprawdę warte polecenia! Bardzo wydajne, świetnie myją i są przyjazne środowisku ;)

Magduś

No proszę, ile mamy szamponów do wyboru! Co nie odwiedzę tego bloga, to jakaś nowość ;)

gośka

micelarny szampon do włosów? :O do tej pory znałam tylko płyny micelarne do demakijażu :O


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności