Jeśli włosy trudno rozczesać, nie mają blasku i elastyczności, prawdopodobnie są przesuszone. To wcale nie oznacza, że są zniszczone. Czas rozprawić się z wieloma mitami na ten temat. Dowiedz się, czego potrzebują bardzo suche włosy.
Podstawa pielęgnacji naszych włosów (choć nie tylko, ponieważ to samo dotyczy skóry) to przede wszystkim nawilżanie. Woda jest nie tylko źródłem życia, ale również naszego piękna. Zanim jednak przejdziemy do omówienia tego, jak nawilżyć suche włosy, powinniśmy dowiedzieć się trochę więcej o ich charakterystyce oraz potrzebach.
Kobiety niejednokrotnie zadają sobie pytanie „dlaczego mam suche włosy”. Tak naprawdę to problem globalny – trudno znaleźć włosy, które mają stale odpowiedni poziom nawilżenia. A bez wody tracą to, co najlepsze. To dlatego przymiotnik „suche” zazwyczaj łączy się z innymi określeniami. I tak możemy mieć: włosy suche i zniszczone, włosy suche i sztywne, włosy suche i wypadające, włosy suche i matowe, włosy suche i łamliwe itd. Lista problemów jest bardzo długa. Łączy je to, że zawsze przyczyną jest niedostateczna ilość wody we włosach.
Zdrowy włos składa się z wody w około 10%. Warto zachowywać ten minimalny poziom nawilżenia, ponieważ jest niezbędny dla utrzymania odpowiedniej kondycji wszystkich zewnętrznych i wewnętrznych struktur włosów. Woda jest współodpowiedzialna np. za sprężystość włosów. Dlatego bardzo suche włosy (z niskim odsetkiem zawartości wody) to problem.
Nadmierne odparowywanie wody z włosów najczęściej wynika z niedostatecznej ilości ochronnego sebum, które wydzielane jest przez gruczoły łojowe skóry głowy. Delikatna warstewka tłuszczu okrywająca łodygi włosów odgrywa bardzo ważną rolę – izoluje od szkodliwych czynników zewnętrznych i przede wszystkim zapobiega utracie wody. Zaburzenia w warstwie lipidowej lub jej zmywanie sprzyjają szybkiemu wyparowywaniu wody. Stąd biorą się suche włosy.
Również znajdujące się w warstwie rogowej naskórka ceramidy, a właściwie ich niedobór, może wpływać na suchość włosów. To związki chemiczne tworzące nieprzepuszczalną powłokę, która zapobiega utracie wody ze skóry głowy. Jednocześnie odpowiada za elastyczność i zachowanie stałej temperatury. Jeśli ceramidy są osłabione, ponieważ nie dostarczamy odpowiedniej ilości NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych), mamy suche włosy.
Ważne są jeszcze dwa aspekty:
1. Poziom nawilżenia włosów i skóry głowy stale się zmienia. Zależy od wielu różnych czynników, nawet pory roku. Dużo częściej mamy bardzo suche włosy zimą (kiedy spada temperatura, wzrasta wilgotność powietrza na zewnątrz i suchość wewnątrz) lub latem (ze względu na szkodliwe promieniowanie słoneczne oraz podwyższoną temperaturę.
2. Niektórzy mają włosy suche z natury. Co to oznacza? To sytuacja, w której naturalne dla nas są suche włosy, ponieważ nasza skóra nie wytwarza wystarczającej ilości ochronnego sebum. Suchość nie oznacza wówczas, że mamy zniszczone włosy. Nie wszystkie suche włosy są zniszczone! Oczywiście nie znaczy to, że ten stan jest odpowiedni. Włosy suche z natury – najczęściej to włosy kręcone – także wymagają pielęgnacji nastawionej na nawilżanie.
Czas przejść do sedna tematu, czy tego, jak nawilżyć suche włosy. Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Często pojawiają się wątpliwości typu „dlaczego mam suche włosy, przecież wciąż mają kontakt z wodą”. Dostarczenie włosom samej wody nie pomoże, ponieważ bardzo szybko zostanie wytracona, odparuje i pozostawi pasma jeszcze bardziej przesuszone.
Żeby zachować odpowiednią ilość wody wewnątrz włosa, potrzebne są dwa rodzaje substancji:
Pielęgnacja włosów suchych powinna opierać się przede wszystkim na dostarczaniu zrównoważonej ilości emolientów oraz humektantów, a nie wyłącznie samej wody. Dopiero wówczas włosy mogą odzyskać witalność i piękny wygląd.
1. Silnie nawilżające kosmetyki. Logiczne, że bardzo suche włosy potrzebują przede wszystkim nawilżenia, dlatego wybierajmy produkty z dużą ilością humektantów. Najpopularniejsze w kosmetyce humektanty to m.in. kwas hialuronowy, miód, aloes, siemię lniane, panthenol (prowitamina B5), gliceryna, syrop klonowy, mocznik lub mleczan sodu. Najlepsza maska do suchych włosów to właśnie taka, która zawiera wysoko w składzie przynajmniej jedną z wymienionych wyżej substancji wiążących wodę we włosach.
2. Naturalne produkty emolientowe. Jeśli już dostarczymy włosom odpowiednią ilość wody, musimy ją w nich zatrzymać. Postawmy na maseczki emolientowe lub naturalne olejki. Czego szukać w składzie produktów? Najczęściej stosowane w kosmetyce emolienty to silikony, parafina, olejki i masła roślinne. Przy czym dwie pierwsze grupy nie są naturalne dla naszych włosów, mogą je obciążać i w dłuższej perspektywie szkodzić. Zdecydowanie lepiej postawić na naturalne składniki, takie jak oleje np. olejek arganowy, oliwa z oliwek lub olej z awokado.
Ważne! Włosy suche z natury nie lubią protein. Odżywki i maseczki proteinowe (z keratyną, jedwabiem, kolagenem, pszenicą lub jajkiem) sprawdzą się tylko, jeśli zastanawiamy się, jak zregenerować suche włosy. Czyli wówczas, gdy włosy są jednocześnie suche i zniszczone.
Co pomaga na suche włosy? Przede wszystkim naturalne oleje, które nie tylko zapobiegają utracie nawilżenia i ochraniają przed szkodliwymi czynnikami, ale też odżywiają, wzmacniają i nadają włosom piękny wygląd. Najlepsze olejki do włosów suchych to te polecane w przypadku wysokiej porowatości, ponieważ z reguły włosy tracą wodę przez nadmiernie odchylone łuski. Oczywiście nie jest to zasadą, bo – jak było już wspomniane wyżej – włosy suche nie zawsze są zniszczone.
Ogromne znaczenie ma także sposób, w jaki zaaplikujemy olej na włosy. Najlepsza metoda w przypadku suchych pasm to olejowanie włosów na ciepło. Warto też nakładać olejek na wilgotne włosy, ponieważ zarówno woda, jak i temperatura, wspomagają absorpcję cennych składników.
Kwestia równie ważna, co wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, to oczyszczanie. Nawet najlepiej dobrane produkty pielęgnacyjne nie będą skuteczne, jeśli nie będziemy wiedzieć, jak myć suche włosy. Ważne jest kilka kwestii.
Czy jest jeszcze coś, co pomaga na suche włosy? Warto sięgać po domowe sposoby na suche włosy, ponieważ zazwyczaj okazują się dobrym rozwiązaniem. Oczywiście nie należy zastępować profesjonalnych kuracji i olejków nawilżających maseczkami DIY – lepiej traktować je jako dodatek. Co stosować na włosy suche? Które składniki można wykorzystać?
1. Domowa maseczka do włosów suchych to dobre urozmaicenie, ale tylko, jeśli bazuje na olejach i zawiera wspomniane na początku humektanty. Jako bazę można wykorzystać oliwę z oliwek albo inny, lekki olej. Po wymieszaniu np. z miodem, żelem aloesowym lub ugotowanym uprzednio żelem z siemienia lnianego otrzymujemy mieszankę, którą mogą polubić nasze suche włosy. Wystarczy nałożyć ją na włosy na 15 minut, a następnie spłukać. Zabieg powtarzać np. co tydzień.
2. Suche włosy lubią płukanki. Oczywiście najlepsze są te domykające łuskę włosa, czyli kwaśne płukanki. Po umyciu włosów warto spłukać je mieszanką wody z octem, hibiskusem, cytryną lub innymi cytrusami. W ten sposób domkniemy rozchylone łuski włosów, a więc zapobiegniemy dalszej utracie wody z włosów.
@Wioletta, wcieraj naturalne olejki. Ona regulują wydzielanie sebum, więc na pewno pomogą. A i podrażnienia zniwelują.
A ja mam pytanie, co robić z suchą skórą głowy? Bo piszecie o zamykaniu łusek włosa itd., a skóra głowy?
Koniecznie stosujcie kwaśne płukanki do włosów po każdym myciu! Poprawa gwarantowana!
Zdrowa dieta jest oczywiście ważna dla całego organizmu, ale o włosy trzeba też odpowiednio dbać. Po pierwsze to trzeba im dostarczyć nawilżenia, czyli stosować humektanty. Ja polecam szczególnie aloes i siemię lniane <3 Drugi etap to zamknięcie łusek i zatrzymanie tego nawilżenia w środku włosa. I tu niezastąpione są olejki.
Mam bardzo suche włosy, mimo że się zdrowo odżywiam. Dużo tu porad odnośnie pielęgnacji, zaczynam testować, jak tylko się zaopatrzę w produkty! :)
Bardzo pomocne o konkretne treści.
Bardzo cenny i trafny artykuł. Moim sposobem na walkę z suchymi włosami jest zdrowa i zróżnicowana dieta.
Świetnie sprawdza się płukanie włosów z dodatkiem octu jabłkowego , lub miodu
Opinie: #8