Naturalne glinki są niezwykle popularne i często wykorzystywane w kosmetyce. Znane są przede wszystkim z maseczek do twarzy i ciała, ale z powodzeniem można stosować je w pielęgnacji włosów. Glinka na włosy może działać na kilka sposobów, w zależności od jej rodzaju (koloru). Znamienne jest to, że glinka do włosów działa przede wszystkim na skalp i to właśnie na skórę głowy należy nakładać wybrany jej rodzaj. Istnieje powszechny pogląd, że glinka kosmetyczna jest dobra niemal na wszystko, dlatego powinna być stałym elementem kobiecego rytuału pielęgnacyjnego. Glinka kosmetyczna zadba o całe ciało, a nałożona na włosy przyniesie spektakularne efekty.
Naturalna glinka to nic innego jak skały osadowe powstałe w procesie wietrzenia minerałów. Kamienne formy glinki wydobywa się, rozdrabnia, suszy na słońcu i poddaje procesowi sterylizacji. Glinkę kosmetyczną można również wydobywać z dna zbiornika termalnego (gorące źródła).
Nic dziwnego, że glinka do włosów jest tak cenionym produktem: zawiera ona cały komplet makro i mikroelementów, które potrzebne są skórze. Są to między innymi magnes, wapń, potas, krzem, fosfor, żelazo, cynk oraz selen i miedź. Nałożona na skalp i włosy transportuje ona wszystkie wymienione wyżej składniki do wnętrza włosa i skóry głowy.
Glinka kosmetyczna ma ponadto dodatkową, cenną właściwość: obdarzona ujemnym ładunkiem przyciąga wszystkie substancje z ładunkiem dodatnim, czyli m.in. wszelkie toksyczne substancje i zanieczyszczenia, dlatego skutecznie pomaga pozbyć się wszystkich nagromadzonych w skórze szkodliwych toksyn.
Glinka na włosy ma zatem właściwości detoksykujące, odkażające, oczyszcza skórę głowy i włosy, reguluje pracę gruczołów łojowych i hamuje nadmierne wydzielanie sebum, ale również goi i łagodzi wszelkie podrażnienia oraz odżywia i lekko odbija włosy od nasady. Można z jej pomocą nie tylko pielęgnować włosy, ale również stylizować fryzurę – znajdzie zwolenniczki zwłaszcza wśród pań o włosach grubych, ciężkich i oklapniętych.
Mało znaną, lecz bardzo wartościową cechą glinki jest to, że pobudza krążenie podskórne i wzmacnia ukrwienie, w wyniku czego jest w stanie przyspieszyć wzrost włosów. Będzie ona zatem doskonałą towarzyszką naturalnych olejków do włosów – połączona z wybranym olejem stworzy doskonale odżywiającą włosy i pielęgnującą skórę głowy maseczkę.
Istnieje kilka rodzajów glinek do włosów, a każda z nich ma nieco inne właściwości pielęgnacyjne. Aby jak najlepiej zadbać o pasma, należy nie tylko wybrać najbardziej korzystny sposób aplikacji, ale również poznać właściwości każdej z nich.
Doskonale oczyszcza skórę i delikatnie ją ściąga, w związku z tym będzie doskonała do normalizowania poziomu sebum, wyrównania pH skóry, łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych na skórze głowy. Świetnie sprawdza się również w pielęgnacji skóry dojrzałej i równie skutecznie zajmie się włosami zmagającymi się z utratą witalności i sprężystości, których cebulki nie trzymają się już dostatecznie mocno w mieszkach.
Inna nazwa glinki białej to kaolin, glinka porcelanowa lub glinka chińska. To najdelikatniejsza ze wszystkich glinek, dlatego zaleca się ją osobom, które mają wrażliwą skórę głowy. Biała glinka na włosy działa bowiem niezwykle łagodnie, kojąc i zabliźniając wszelkie podrażnienia skóry.
Działa nieco łagodniej od zielonej, ale ma podobne właściwości – normalizuje poziom sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych, a dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia krążenie podskórne i wzmacnia cebulki włosów. Polecana jest dla osób o wrażliwej skórze głowy – w tym aspekcie będzie lepszym rozwiązaniem niż jej intensywniej działająca „siostra” czyli glinka zielona.
Błękitna odmiana glinki pochodzi z Krymu. Zawiera ona bardzo dużą ilość kobaltu i ze względu na siłę działania stawia się ją na najwyższej pozycji. Bardzo szybko absorbuje sebum i ściąga skórę. Doskonale i bardzo precyzyjnie oczyszcza pory skóry oraz pochłania wszelkie zanieczyszczenia. Poprawia krążenie podskórne i regeneruje oraz silnie odżywia włosy. Nie powinna być stosowana przez osoby z wrażliwą skórą, gdyż jej działanie jest zbyt intensywne.
To glinka kosmetyczna pozyskiwana z Morza Martwego. Działa antyseptycznie i oczyszczająco na skórę głowy, zawiera szereg cennych minerałów, którymi „karmi” włosy. To przyczynia się do stopniowej poprawy wyglądu i intensywnego wzmocnienia pasemek. Czarna glinka działa również ochronnie na włosy i skórę, zapobiegając ich niszczeniu na skutek szkodliwych warunków atmosferycznych.
Bardzo dobrze oczyszcza skórę z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, pozostawiając miękkie i lekkie włosy. Bardzo polubią ją osoby, które stosują profilaktykę anty-ageing, ponieważ spowalnia procesy starzenia. Żółta glinka na włosy działa podobnie do odmiany czerwonej, z tą różnicą, że jej działanie jest nieco mocniejsze. Mimo właściwości silnie oczyszczających i odkażających glinka potrafi działać bardzo subtelnie, łagodząc wszelkie podrażnienia na skórze.
Doskonała nie tylko jako maska na włosy: ze względu na swoje delikatnie pianotwórcze właściwości, glinka nadaje się do mycia głowy. Doskonale odtłuszcza i odświeża zarówno pasma, jak i skórę głowy. Dzięki niej włosy nabierają blasku, miękkości i sprężystości. Przeznaczona do każdego rodzaju włosów. Glinka marokańska w postaci maseczki usunie też nagromadzenia keratyny, które mogą się nadbudować na włosach na skutek nadużywania produktów kosmetycznych zawierających ten składnik – dzięki temu glinka ghassoul zapobiega nadmiernej łamliwości włosów i odblokowuje zapchane białkiem keratynowym mieszki, dzięki czemu ułatwia włosom zdrowy wzrost.
Jest nietypowa, nie występuje samodzielnie w przyrodzie, lecz powstaje z połączenia glinki białej i czerwonej. W ten sposób uzyskuje się glinkę na włosy, która łączy właściwości dwóch opisanych powyżej. Jest doskonała do skóry wrażliwej i tzw „uwrażliwionych” włosów, które są delikatne cienkie i przetłuszczają się nadmiernie. Różowa glinka na włosy dobrze sprawdzi się przy włosach delikatnych i przerzedzonych, oraz przy podrażnieniach skóry głowy. Dobrze łagodzi ona również oprzenia słoneczne, które mogły przydarzyć się paniom o bardzo jasnych włosach. Różowa glinka ma również działanie zabliźniające.
Glinkę można aplikować na włosy na różne sposoby; najbardziej popularny sposób to maseczka z glinki, którą można wykonywać łącząc wybraną glinkę z dowolnym produktem ciekłym: wodą (uwaga – zawsze przegotowaną lub mineralną), hydrolatem (np. różanym, z rumianku, z jałowca lub pokrzywy). Do takiej maseczki zawsze warto dodać olejek do włosów – wystarczy dosłownie kilka kropli. Dzięki temu włosy po zmyciu maseczki nie będą szorstkie i sztywne – olejek do włosów zmiękczy je i nada blasku. Maseczkę nakłada się przede wszystkim na skórę głowy, ale warto nałożyć ją również na całą długość włosów, aby olejki i minerały zawarte w glince zostały zaabsorbowane do wnętrza.
Szampon do włosów z glinki to kolejna metoda jej stosowania. Mycie włosów glinką zapobiega wypadaniu włosów, pomaga pozbyć się łupieżu, równoważy wydzielanie się sebum, doskonale oczyszcza skórę głowy. Warto wspomnieć, ze umycie włosów glinką bardzo dobrze zmywa resztki olejków po olejowaniu włosów, ponieważ glinka absorbuje wszelki tłuszcz, w tym także cząstki naturalnych olejów. Glinkę do mycia włosów należy wymieszać z wodą lub hydrolatem i użyć tak, jak szamponu pamiętając oczywiście, że szampon do włosów z glinki nie będzie się pienił. Inna, równie dobrą i popularną opcją jest dodawanie glinki do tradycyjnego szamponu lub odżywki do mycia włosów. Taka mikstura działa równie dobrze, a przy tym wydziela delikatną pianę dzięki myjącym właściwościom szamponu. Wiele osób zamiast suchego szamponu stosuje właśnie wybraną glinkę do włosów – wystarczy nałożyć ją w suchej postaci na skórę głowy i włosy u nasady, odczekać kilka minut i wyczesać nadmiar glinki.
Peeling skóry głowy to kolejny sposób aplikacji naturalnej glinki, który doskonale sprawdzi się przy wyjątkowo zanieczyszczonej lub przetłuszczającej się skórze. Taki zabieg poprawia ukrwienie, stymuluje cebulki i doskonale pomaga pozbyć się resztek kosmetyków oraz keratyny. Glinkę należy wymieszać z szamponem lub delikatną pozbawioną SLS odżywką do włosów oraz cukrem pamiętając, ze na łyżkę odżywki i łyżkę glinki przypadają 3 łyżki cukru. Przygotowaną mieszankę nanosi się na włosy i skórę głowy wykonując 2-3 minutowy masaż.
Glinka na włosy zalecana jest przy wielu problemach zarówno z włosami jak i skórą głowy. Regularne stosowanie glinki kosmetycznej przyczynia się do wzrostu zdrowych, mocnych włosów. Glinka na wypadające włosy, glinka na porost włosów czy może glinka na przetłuszczające się włosy – dobrze dobrana zaradzi na każdy z wymienionych problemów.
Czysta skóra głowy oraz włosy, które przestają być ciężkie i oklapnięte, zyskują lekkość i objętość, oraz przestają przetłuszczać się w nadmiarze, a zamiast tego są odżywione, miękkie i chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – to tylko niektóre z benefitów, jakich może dostarczyć nam glinka do włosów.
nigdy nie używaj wody z kranu do rozrabiania glinki
dobierz glinkę do stanu swojej skóry głowy, pamiętając, ze wiele glinek może podrażniać wrażliwą skórę
mieszaj glinkę z olejkami, aby zapewnić włosom miękkość i blask oraz zapobiec szorstkości włosów
nie mieszaj mikstury metalową łyżeczką i nie rozrabiaj jej w metalowej misce – glinka do włosów w kontakcie z metalem traci swoje właściwości absorpcyjne
przegotowana woda powinna mieć temperaturę pokojową – nie mieszaj glinki z wrzątkiem, gdyż straci znaczną część cennych pierwiastków
kupując glinkę zawsze sprawdzaj skład i wybieraj taką, do której nie dodano żadnych substancji zapachowych lub tych zapobiegających zbrylaniu się produktu: w składzie INCI powinna być wyłącznie nazwa glinki.
Myję włosy codziennie, czy codziennie moge dodawac zielona glinke, bo taka akurat mam, do szamponu ? Albo co jaki cza, macie jakies doświadczenia ?
Super wpis
ja dodaje czerwoną glinkę do ekstraktu z mydlnicy lekarskiej, wszystko mieszam w rękach nie muszę tego specjalnie przygotowywać przed prysznicem. i polecam bo efekt super, włosy jak po odżywce. Myślę ze ta zielona glinka i inne mocniejsze mogą przesuszyć głowę.
Świetny artykuł, właśnie dzięki niemu siedzę teraz na głowie z glinką marokańską ;) Uwielbiam glinkę białą i niebieską - używam ich nałogowo nawet codziennie, dodając różne ekstrakty owocowe, hydrolaty i glicerynę roślinną żeby nie zastygały tylko tworzyły "gumową" maskę :)
Dla mnie gonią na włosach to był eksperyment, który przeszedł moje oczekiwania! Niestety przeczytałam ten artykuł dopiero po zastosowaniu i nie dodałam olejku przez co są dosc szorstkie, ale jakie gęste i podniesione od głowy!! Nigdy nie miałam takich włosów
ciekawy artykuł, nie wiedziałam że tyle składników zawierają glinki, ale mimo wszystko chyba zostanę przy olejowaniu i nie czuje potrzeby zmieniania tego, co i tak dobrze działa poza tym glinki niestety nie przyspieszają wzrostu włosów
iron_sky no, sporo przy tym zachodu ale warto sprobować. Mnie akurat żółta glinka bardzo pasuje.
kaya100, mi glinka przesuszyła skórę głowy, ale z tego co przeczytałam to chyba po prostu kupiłam złą glinkę (zielona)...trzeba było wybrać jakąś łagodną np. białą. Spróbuję ją zmieszać z olejkiem i zobaczę co z tego wyniknie
Mnie glinki na włosach nie służą, za to w maseczkach na twarz są super. Niedawno pierwszy raz nałożyłam olejek na włosy i bardziej mi to pasuje niż glinka
bardzo fajny artykuł. Nie miałam pojęcia ze jest ich az tyle rodzajów. Nigdy tez nie uzywałam glinek na włosy, znam je tylko jako sładnik maseczek do twarzy.
brzmi to bardzo ciekawie,ale strasznie dużo zachodu z przygotowaniem tej glinki :( chyba zostanę przy olejowaniu tym bardziej że u mnie świetnie się sprawdza.
Opinie: #11