Blondynki powinny troszczyć się o swoje włosy szczególnie starannie. To właśnie naturalnie jasne włosy są najdelikatniejsze i dużo bardziej podatne na zniszczenia. Przez to są też najbardziej wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Jak dbać o włosy blond, aby były piękne i zdrowe? Odpowiedź znajduje się we włosie.
Najważniejsze zadanie to zaznajomienie się z budową i charakterystyką blond włosów. Trzeba wiedzieć, czym różnią się naturalnie jasne włosy od ciemnych, bo tylko wtedy możemy w prosty sposób dopasować do nich skuteczną pielęgnację. Zatem odpowiedź na pytanie, jak mieć ładne blond włosy, brzmi: trzeba je lepiej poznać.
Blond to kolor włosów, który bierze się z niewielkiej ilości naturalnego barwnika (melaniny) we włosie. Szacuje się, że ponad 26% naszej populacji ma różne odmiany jasnych włosów. Co ciekawe, liczba osób z naturalnie jasnymi włosami jest coraz mniejsza, ponieważ określa je gen recesywny. Co to oznacza? Gen odpowiedzialny za dziedziczenie blond włosów jest słabszy, a więc potomstwo blondynki i bruneta z dużo większym prawdopodobieństwem będzie miało jednak ciemne włosy. Właśnie dlatego osoby z naturalnie jasnymi włosami powinny je częściej eksponować, żeby podkreślić ich rzadkość pośród włosów sztucznie rozjaśnianych.
Naturalne blond włosy wyglądają naprawdę efektownie, jeśli tylko nie brakuje im nawilżenia i składników odżywczych. Niestety mają one swoje minusy, o których trzeba pamiętać i zwracać na nie uwagę w codziennej pielęgnacji.
Skoro znamy już charakterystykę włosów blond, możemy przejść do sposobów na podkreślenie ich piękna. Jak pielęgnować włosy blond? Najważniejsza jest naturalna pielęgnacja, bo jak każde włosy, także te blond uwielbiają składniki pochodzące z natury. Co jeszcze jest ważne?
Pielęgnacja włosów blond to przede wszystkim ochrona przed czynnikami szkodliwymi. Skoro są cienkie i uwrażliwione to nie należy narażać ich na zabiegi, które mogłyby naruszyć tę delikatną strukturę. Niewskazane jest farbowanie włosów, a jeśli już decydujemy się na koloryzację to tylko pod okiem specjalisty i metodą, która jednocześnie zapewni włosom wzmocnienie. Farbowanie włosów blond to ryzyko, że pasma będą przesuszone. Podobnie szkodliwa może być stylizacja termiczna np. prostowanie włosów, po które blondynki często sięgają jako niezbyt udany sposób na puszące się i niezdyscyplinowane pasma.
Czynniki szkodliwe dla blond włosów to zatem wysoka temperatura oraz silne środki chemiczne, ale nie tylko. Warto unikać obciążających produktów do pielęgnacji oraz silnie oczyszczających szamponów. Duża ilość produktów do stylizacji, lakiery, maski bez spłukiwania itp. kosmetyki mogą oblepiać włosy, pozbawiając je objętości. Natomiast pielęgnacja włosów blond mocno oczyszczającymi produktami to krótka droga do pozbawienia włosów naturalnej warstwy wodno-lipidowej i ich przesuszenia. Nieprzyjaciółmi blond włosów są także plastikowe, metalowe i wczepiające się we włosy akcesoria do stylizacji.
Idealny dla tego typu włosów będzie szampon z delikatnymi substancjami oczyszczającymi i naturalnymi składnikami. Najlepiej wybierać szampony, które usuną nadmiar sebum i zanieczyszczenia, ale z drugiej strony nie doprowadzą do usunięcia ochronnej warstwy lipidowej z włosów, a w konsekwencji do nadmiernego przesuszenia włosów. Właśnie z tego samego powodu zaleca się mycie włosów nie częściej niż co 2-3 dni. Pomóc w utrzymaniu nawilżenia mogą lekkie odżywki nawilżające, a przede wszystkim olejowanie włosów blond przy każdym myciu.
Suszenie włosów blond to kolejny etap, w którym liczy się delikatność. Najlepiej, jeśli włosy będą schły naturalnie, a jeśli musimy użyć suszarki to tylko z chłodnym nawiewem. Przed suszeniem włosy warto odsączyć w ręcznik, ale unikając ich pocierania. Podobnie, jeśli czeszemy jasne włosy, powinniśmy używać szczotek z naturalnego włosia. W przypadku problemów z rozczesywaniem lepiej zaopatrzyć się w preparat ułatwiający rozczesywanie lub lekki olejek do włosów. Szarpanie przy szczotkowaniu nie jest dobre, ponieważ osłabia cebulki włosów, może powodować ich wypadanie, a także łamliwość.
Pielęgnacja jasnych włosów to przede wszystkim stałe nawilżanie połączone z regeneracją. Ponieważ takim włosom często brakuje nawodnienia i są one osłabione, przydadzą się kosmetyki z dużą ilością substancji nawilżających oraz wzmacniających. Mogą to być lekkie odżywki do włosów lub płukanki, które blond włosom pasują szczególnie ze względu na pomoc w domykaniu rozchylonych łusek. Dużo lepsze okazują się jednak olejki do włosów.
Olejowanie włosów blond to sposób na ich odżywienie, wzmocnienie i zabezpieczenie przed czynnikami szkodliwymi. Odpowiednio dobrane do porowatości oleje mogą zapewnić termoochronę i zniwelować szkodliwe działanie promieni słonecznych na wrażliwą strukturę jasnych włosów. Wzmacniają naturalną warstwę lipidową, dzięki czemu włosy tracą mniej niezbędnej im wody. Co ważne, działają one zarówno we wnętrzu włosów, jak i na ich powierzchni, ale nie obciążając. Mogą regenerować włosy i cebulki, a także przyspieszać wzrost.
Odpowiednie oleje do włosów blond to te o wysokiej zawartości kwasów omega-3 lub omega-6 m.in. olej z pestek winogron, olej z orzechów laskowych, olej z pestek moreli, olej ze słodkich migdałów, olej z awokado, olej lniany, olej z wiesiołka, olej kukurydziany, olej z nasion malin. W najlepszych proporcjach dla jasnych włosów oraz z dodatkowymi składnikami wzmacniającymi np. keratyną znajdują się one w Nanoil do włosów wysokoporowatych. Trzeba pamiętać jednak, że jasne włosy mogą mieć też niższą porowatość i wówczas warto sięgnąć po jedną z dwóch pozostałych wersji olejku do włosów Nanoil. Liczy się dopasowanie do potrzeb włosa!
sugar_babe u mnie to samo! Zawsze po lecie i zimie mam siano na głowie. Chyba mam włosy wyjątkowo wrażliwe na skrajne temperatury
Rumiankowy szampon to dodatkowo łagodzi podrażnienia i nawilża, a nawilżanie to chyba podstawa podstaw:D Fajny post, chyba się skuszę na olejek do włosów
a ja w ogóle wszystkim "Marlynkom" chciałam polecić szampon rumiankowy, naprawdę świetnie dba o jasne włosy a przy okazji dobrze zmywa olejek
hahahha, czyli Marlyn Monroe używałaby nanoil do wysokoporowatych
My, blondynki nieszczęsne, okazuje się ze jesteśmy wymierającym gatunkiem;)
Ja zanim odkryłam nanoil używałam oleju lnianego. Też całkiem nieźle wpływa na włosy.
każde włosy wymagają delikatnego traktowania, nie tylko blond :)
Widzę, że do moich włosów nadają się moje ulubione olejki :) ze słodkich migdałów, awokado, z pestek moreli i z pestek malin. Do tej pory kupowałam je osobno, nie wiedziałam,że są jednym gotowym olejku
Mam naturalne blond włosy, nigdy ich nie farbowałam ani nie prostowałam ale i tak zawsze po lecie i zimie były zawsze bardzo przesuszone. Odkąd używam olejku do włosów wysokoporowatych nie mam już tego problemu. Raz na jakiś czas nakładam olejek i trzymam przez całą noc a zazwyczaj pod koniec suszenia wcieram odrobinę we włosy.
Szkoda farbować naturalnego blondu!!
Opinie: #10