Prawidłowe mycie włosów. Jaką metodą i jak często myć włosy?

Prawidłowe mycie włosów. Jaką metodą i jak często myć włosy?

Mycie włosów jest łatwe. Jednak metoda, jaką myjemy włosy jest równie ważna, jak kosmetyki, których używamy. Jeśli zaniechamy stosowania się do pewnych zasad mycia włosów lub nie będziemy ich znać, nasze włosy będą suche, łamliwe i pozbawione blasku. Najważniejsze pytanie zatem brzmi: jak prawidłowo myć włosy?

O zdrowie i piękno włosów możemy zadbać już na etapie ich mycia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie oczyszczanie to podstawowa forma pielęgnacji włosów. Jednak bardzo często właśnie przy tak prostym zabiegu popełniamy mnóstwo błędów. Pora zmierzyć się z różnymi poglądami na ten temat i przedstawić fakty o tym, jak prawidłowo myć włosy krok po kroku.

Prawidłowe mycie włosów

CZĘSTOTLIWOŚĆ MYCIA WŁOSÓW

Zacznijmy od początku. Oprócz wyboru odpowiednich kosmetyków oczyszczających, ważne jest też określenie, jaka ma być częstotliwość mycia włosów. To kiedy lepiej myć włosy, uzależnione jest zarówno od ich kondycji, jak i stanu skóry głowy.

Jak często myć włosy?

Istnieją dwa stanowiska w tej kwestii. Pierwsze, że włosy można i należy myć tak często, jak tego wymagają, aby zawsze czuć się świeżo. Drugie, w którym radzi się ograniczać częstotliwość mycia włosów. Jaki jest konsensus?

Jeśli nasze włosy bardzo szybko się przetłuszczają, należy wybrać codzienne mycie włosów, ale zawsze delikatnym szamponem (np. dla dzieci) bez silnych detergentów. Kobiety myją włosy średnio co 2-3 dni i jest to optymalna częstotliwość. Zasada mycia włosów jest prosta: myj włosy wtedy, kiedy czujesz, że są nieświeże. Nie zaleca się jednak robić tego częściej niż raz dziennie. Warto pamiętać o tym, ile razy powinno się myć włosy szamponem podczas jednej kąpieli. Fryzjerzy robią to dwukrotnie i przynajmniej przez 5 minut, co zapewnia lepsze oczyszczenie i dłuższą świeżość włosów.

Częste mycie włosów a przetłuszczanie – jaka jest prawda?

Mówi się, że im częściej myjemy włosy, tym bardziej się przetłuszczają. Duża zawartość SLS-ów, SLES-ów oraz innych silnych detergentów faktycznie może wypłukiwać naturalną ochronną warstwę lipidową i wysuszać skórę, co wzmaga wydzielanie sebum. Właśnie dlatego szampon do mycia włosów przetłuszczających się musi być delikatny, a zaraz po myciu należy użyć odpowiedniej odżywki. Codzienne mycie włosów nie jest wówczas szkodliwe. Może być za to pożyteczne, bo chodzenie z przetłuszczonymi włosami i nagromadzonym łojem może prowadzić np. do osłabiania cebulek i stanów zapalnych, co w konsekwencji oznacza nadmierne wypadanie włosów.

Czy lepiej myć włosy rano, czy wieczorem?

Tutaj po raz kolejny wybór zależy od indywidualnych preferencji. Włosy można myć zarówno wieczorem, jak i rano. Istnieje jednak kilka ważnych zasad.

Umyte wieczorem włosy trzeba wysuszyć przed pójściem spać, bo mokre i niezwiązane pasma są dużo delikatniejsze i bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne np. w trakcie ocierania się o pościel. W zależności od tego, jak szybko przetłuszczają się nasze włosy i jakie są aktualnie temperatury, włosy mogą nie być świeże po całej nocy, mimo że zostały umyte tuż przed snem. Nie ma jednak nic szkodliwego w myciu włosów wieczorem, jeśli taki sposób nam odpowiada.

Mycie włosów rano jest jednak lepsze. Przede wszystkim dlatego, że przed pójściem spać można nałożyć na włosy i wmasować w skórę głowy ulubiony olejek. Takie olejowanie włosów na noc jest dużo skuteczniejsze, bo przez kilka godzin snu składniki odżywcze z olejków mogą lepiej wchłonąć się do cebulek. Rankiem wystarczy włosy umyć, wysuszyć i wystylizować jak zawsze. Będą nie tylko dużo świeższe niż po całej nocy, ale zdrowsze i piękniejsze za sprawą działania olejku.

ZASADY MYCIA WŁOSÓW

Jak wygląda mycie włosów krok po kroku? O czym pamiętać przed, w trakcie oraz po myciu? Warto znać kilka podstawowych zasad, które usprawnią mycie włosów i zapewnią lepsze efekty.

Woda. Czy można myć włosy zimną wodą? Gdzieniegdzie można odnaleźć informacje, że mycie włosów zimną wodą przyspiesza ich wzrost. W innych źródłach, że szkodzi. Prawda leży pośrodku – do mycia włosów najlepsza jest letnia woda. Nie należy używać ani zimnej, ani gorącej wody, która wysusza skórę głowy i wzmaga przetłuszczanie się.

Czesanie. Czy czesać włosy przed myciem, czy po nim? Nie ma co do tego wątpliwości. Dokładnie rozczesane włosy mniej plątają się w trakcie mycia i lepiej się oczyszczają, dlatego po szczotkę sięgajmy zawczasu. Unikamy w ten sposób konieczności szczotkowania zaraz po myciu, bo czesanie włosów mokrych nie jest dla nich korzystne.

Szampon. W tej kwestii ważne jest nie tylko, jaki szampon do mycia włosów wybrać, ale również jak go nakładać. Szampon powinien być dostosowany do rodzaju włosów, mieć w miarę naturalny skład i nie zawierać silnych substancji oczyszczających. Szamponu nie wolno nakładać bezpośrednio na głowę i lepiej np. rozetrzeć go najpierw w zwilżonych dłoniach. Co ważne, szamponem myjemy tylko skórę głowy, a włosy oczyszczamy spłukując po nich spieniony kosmetyk. Szorowanie włosów szamponem na całej długości może je zniszczyć.

Pozycja. W jakiej pozycji myć włosy? Dla każdego wygodna pozycja do mycia włosów będzie inna. Nie ma znaczenia, czy myjemy włosy na umywalką, wanną, czy pod prysznicem. Obowiązuje tylko jedna zasada – włosy należy myć zawsze z głową do dołu.

Sposób. Mycie włosów to delikatne masowanie skóry głowy opuszkami palców. Można lekko ugniatać włosy, ale niedopuszczalne jest szarpanie, tarcie, drapanie itp. Jeśli osuszamy włosy z nadmiaru wody, obowiązuje ta sama zasada. Trzeba to robić delikatnie, bez pocierania włosów ręcznikiem. Odciskamy nadmiar wody w chłonny materiał lub papierowy ręcznik i pozostawiamy włosy do wyschnięcia, dzięki czemu nie niszczymy ich.

METODY MYCIA WŁOSÓW

Prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że metody mycia włosów są różne. Od dziecka robimy to tak samo, czyli wcierając szampon we włosy, a następnie spłukując go. Wyróżnia się jednak kilka alternatywnych sposobów na to, jak myć włosy. Mogą one pomóc w walce o piękne i zdrowie włosów, ponieważ w wielu przypadkach ograniczają puszenie, elektryzowanie, matowość i szorstkość włosów. Jakie są metody mycia włosów? Wyróżniamy aż osiem metod, chociaż najczęściej wykorzystywane są 3-4 z nich.

[M] Mycie włosów szamponem

Mycie włosów samym szamponem to tradycyjna metoda mycia włosów, która polega na wmasowaniu szamponu we włosy i spłukaniu go po chwili. Najczęściej stosują ją osoby, które nie interesują się świadomą pielęgnację włosów i nie wiedzą, jak ważna jest odżywka. Jeśli już musimy umyć włosy tą metodą ze względu np. na brak czasu, wybierzmy delikatny szampon, który nie pozbawi włosów oraz skóry ochronnej otoczki lipidowej.

[O] Mycie włosów odżywką

Zamiast szamponu możemy użyć samej odżywki. Mycie włosów odżywką jest odpowiednie do suchych, zniszczonych i kręconych włosów, które oczyszczający szampon mógłby jeszcze bardziej osłabić. Raczej nie sprawdzi się u osób z przetłuszczającymi się włosami, bo odżywka nie jest skuteczna w usuwaniu nadmiaru sebum i dużo gorzej oczyszcza. Jest za to delikatniejsza, nie plącze, nie wysusza i pielęgnuje włosy w trakcie mycia. Najlepsza do tej metody jest odżywka z prostym składem, bez silikonów i parafiny, o lekkiej formule. Odżywki trzeba użyć dużo więcej niż szamponu i niestety nie pieni się ona tak dobrze, więc mycie włosów jest mniej efektywne.

[MO] Mycie + odżywka

Najczęściej stosowana przez kobiety metoda mycia włosów to mycie szamponem, a następnie odżywianie. Sposób jest prosty – najpierw myjemy włosy, następnie spłukujemy szampon i nakładamy na włosy odżywkę, która zabezpiecza włosy i sprawia, że są gładkie. Może to być odżywka bez spłukiwania lub taka, którą spłukujemy przed suszeniem włosów.

[MOO] Mycie + odżywka + odżywka

Mycie i odżywianie można nieco rozszerzyć, stosując dwa produkty do odżywiania. Najpierw myjemy włosy szamponem i spłukujemy go. Następnie nakładamy odżywkę przeznaczoną do spłukiwania, którą zmywamy z włosów po określonym czasie. Na koniec stosujemy drugą odżywkę, ale tym razem bez spłukiwania, która zabezpiecza włosy i ułatwia stylizację.

[OM] Odżywka + mycie

Wykorzystywane w każdej z metod produkty można stosować w różnej kolejności. W tym przypadku najpierw sięgamy po odżywkę, którą nakładamy na suche lub zwilżone włosy. Szampon stosujemy jako drugi, aby dokładnie oczyścić włosy i z łatwością zmyć z nich resztki odżywki. Sposób sprawdza się np. kiedy przed użyciem szamponu chcemy zmyć olejek z włosów odżywką.

[OMO] Odżywka + mycie + odżywka

Metoda mycia najczęściej polecana przez specjalistów polega na połączeniu dwukrotnego użycia odżywki z oczyszczaniem włosów szamponem. Najpierw nakładamy na włosy dowolną odżywkę lub maskę o dogłębnym działaniu, a następnie zmywamy ją szamponem. Na czyste włosy nakładamy drugą, lekką odżywkę, która zabezpiecza włosy i ułatwia ich stylizację.

[MOMO] Mycie + odżywka + mycie + odżywka

Szamponu i odżywki można używać naprzemiennie. Na tę metodę mycia składają się cztery etapy. Najpierw dokładnie oczyszczamy włosy szamponem. Nakładamy treściwą i bogatą odżywkę do włosów, którą następnie zmywamy z włosów po raz drugi sięgając po szampon. Na końcu zabezpieczamy włosy lżejszą odżywką, która nie wymaga spłukiwania.

[MK] Metoda kubeczkowa

Jako jedną z metod mycia włosów często wymienia się metodę kubeczkową. Jest to raczej jeden ze sposobów nakładania szamponu, który można zastosować w każdej z metod mycia, w której sięgamy po szampon. Do pojemniczka (kubeczka, słoiczka, pustego opakowania po kosmetyku) wlewamy niewielką ilość szamponu i rozcieńczamy go wodą, spieniając produkt. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na włosy, co zapewnia bardziej delikatne oczyszczanie niż przy nałożeniu nierozcieńczonego szamponu. Przy okazji oszczędzamy również produkt.

* Olejek do włosów zamiast odżywki? W każdej z opisanych wyżej metod odżywkę można zastąpić naturalnym olejkiem lub stosować te dwa produkty naprzemiennie. Ważne jest, aby olej dopasować do porowatości włosów (robiąc np. test na porowatość włosów) i dostosować jego rodzaj, konsystencję oraz właściwości do potrzeb.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #10

Calineczka

Wszystko zalezy jakie masz włosy. Inaczej przecież pielęgnujesz np. suche, zniszczne i cienkie a inaczej grube z tendencją do przetłuszczania.. ja długo szukałam metody najlepszej dla siebie tym bardziej że kondycja oich włosów zmienia się w ciagu roku, np. zimą są bardzo przesuszone, dlatego wtedy funduje im odżywkę (olejek ) przed myciem i odżywkę po myciu.

Angel

to w koncu która metoda jest nalepsza??

Pol@

@mirabelka - ja też miałam ten problem, ciężko w ogóle o dobrą odżywkę której można użyc do mycia włosów, ja mam bardzo przesuszone włosy i starałam się myć je odżywką, ale - co prawda nie były już tak suche - jednak bardzo zmatowiały, nie wiem czy to zawsze tak jest i każda odżyweka zabiera blask włosom? chyba wypróbuje metody z olejkiem

anonimka

Kiedyś musiałam myć włosy codzienne a od jakiegoś czasu olejuje i zdarza mi się myć włosy co 2, 3 dni :)

Iza

Ja nakładam bardzo niewielką ilość olejku na wilgotne włosy, to moim zdaniem lepsze niż odżywka, ale ja mam gęste i grube włosy może na cienkim włosom taki sposób aplikacji nie będzie pasował

Klaudette

ja olejuje włosy przed myciem i wtedy po umyciu już nie potrzebuje już nakładać żadnej odżywki

a.k.

Oprócz szamponów trzeba też wybrać dobrą odzywkę, bo kiepską odżywką można sobie zniszczyć włosy

Aneczka_A

Można myć włosy codziennie tylko trzeba używać delikatnych szamponów albo jakiś naturalnych, byle bez SLS i nic złego nie powinno się wtedy dziać z włosami.

Gaba35

Słyszałam, że najlepiej myć cieplą wodą i spłukiwać letnią/chłodną, żeby zamknąć łuski

mirabelka


Jestem bardzo ciekawa jaki jest efekt po myciu odżywką. Obawiam się tylko, że odżywka nie umyje tak dokładnie jak szampon.


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności