Porowatość włosów i metody jej określania. Co to znaczy, że włosy mają pory?

Porowatość włosów i metody jej określania. Co to znaczy, że włosy mają pory?

Olejowanie włosów nie byłoby w pełni skuteczne, gdyby nie znajomość ich budowy oraz potrzeb. Kluczem do znalezienia idealnego olejku, który spełni nasze pielęgnacyjne oczekiwania, jest porowatość włosów. Czy wiesz, jaką masz porowatość włosów? Koniecznie zajrzyj do tego artykułu i dowiedz się więcej na ten temat.

Najskuteczniejsza pielęgnacja włosów to wyłącznie taka, która jest dopasowana do potrzeb naszych włosów. A mogą one mieć różne problemy, które związane są wyłącznie ze zmianami w ich kondycji. Sposób, w jaki zbudowane są włosy, ma znaczący wpływ na to, jak zmienia się ich wygląd wraz z rzadszym lub częstszym wystawianiem na różnego rodzaju czynniki szkodliwe.

O ile w przypadku szamponu albo lekkiej odżywki nie ma większego znaczenia, jak zbudowane są włosy, o tyle skuteczne olejowanie włosów wymaga odpowiedniego dopasowania olejów. Nie każdy olej jest odpowiedni dla każdych włosów. Inna będzie pielęgnacja włosów kręconych, a inna przetłuszczających się. Jaki olej do włosów wybrać? Odpowiedź znajduje się we włosie.

ANATOMIA WŁOSÓW

W skórze naszej głowy znajduje się ok. 100 tysięcy mieszków włosowych. W każdym mieszku zakorzeniona jest cebulka, choć nie z każdej wyrasta włos. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że na jednym centymetrze kwadratowym skóry rośnie 180-350 włosów.

Jak zbudowany jest włos?

Standardowo włos dzielimy na korzeń oraz łodygę. Ten pierwszy znajduje się w skórze i tkance podskórnej. Łodyga włosa to natomiast jego widoczna część, która znajduje się nad skórą. Na nią składa się rdzeń, warstwa korowa włosa oraz osłonka. Dwie ostatnie zbudowane są z keratyny, dlatego tak ważne jest dostarczanie tego składnika w pielęgnacji włosów.

W przypadku warstwy korowej są to ułożone pionowo silne włókna keratynowe, które koncentrycznie otaczają włos i odpowiadają m.in. za jego elastyczność. Keratyna to białko wyjątkowo odporne na uszkodzenia, co nie znaczy, że włosy są niezniszczalne. Oprócz tego budulca znajduje się tutaj optymalna ilość wody, której poziom powinien być stale taki sam, żeby włosy były zdrowe, a także ziarna melaniny, czyli pigmentu nadającego włosom kolor.

Keratynowa osłonka włosa znajduje się na najbardziej zewnętrznej warstwie. Budują ją zrogowaciałe komórki, które kształtem przypominają łuski. Zwykle ułożone są w 5-10 warstwach, które otaczają włos niczym tarcza z dachówek. Pełnią warstwę ochronną przed różnego rodzaju czynnikami szkodliwymi. Łuski włosa sklejone są ze sobą i z niższymi warstwami włosa za pomocą substancji tłuszczowych, stąd konieczność dostarczania do włosów NNKT.

Co ochrania włos?

Oprócz łusek włosów, które tworzą pancerz, ochronę włosa stanowi także warstwa tłuszczowo-woskowa tzw. sebum. Standardowo wydzielane jest przez gruczoły do mieszka włosowego, skąd w odpowiednich ilościach wydobywa się na zewnątrz, konserwując keratynową osłonkę i zapewniając nawilżenie włosów. Także sebum włosa składa się w znacznej części z wolnych kwasów tłuszczowych.

Porowatość włosów i metody jej określania

POROWATOŚĆ WŁOSÓW

Co to jest porowatość włosów? To jedna z anatomicznych cech naszych włosów. Określa, w jakiej pozycji względem rdzenia włosa znajdują się wspomniane wyżej keratynowe łuski. Mają one zdolność zmieniania swojej pozycji. Im bardziej odchylone łuski, tym gorzej dla nas, bo wrażliwy rdzeń włosa pozostaje bez osłony i włosy szybko niszczeją. To dlatego porowatość włosów określamy jako stopień odchylenia łusek, ale często także jako stopień zniszczenia włosów.

Rodzaje porowatości włosów

Wyróżniamy trzy rodzaje porowatości:

 • niska porowatość (łuski doskonale przylegają do łodygi),
 • średnia porowatość (łuski są nieco odchylone na zewnątrz),
 • wysoka porowatość (łuski są maksymalnie otwarte).

Nie jest to cecha stała, choć w niektórych przypadkach można mówić o pewnych zależnościach np. włosy kręcone zazwyczaj mają wrodzoną wysoką porowatość. W każdym innym przypadku to my decydujemy o porowatości naszych włosów. Wystarczy dbać o nie odpowiednio, aby były zdrowe i miały niską porowatość. Zwiększa się ona pod wpływem czynników szkodliwych np. prażącego słońca, rozjaśniania, farbowania, stylizacji termicznej itp.

Ciekawostką jest, że nasze włosy mogą mieć inną porowatość na różnej długości – im bliżej skóry głowy, tym jest ona niższa. Wysoka porowatość włosów jest typowa przede wszystkim dla końcówek, które narażone są na rozdwajanie i szybką utratę wody.

JAK OKREŚLIĆ POROWATOŚĆ WŁOSÓW?

Istnieją różne metody określania porowatości włosów. Jak sprawdzić, jaka jest budowa naszych włosów? Najbardziej precyzyjną odpowiedź daje wizyta u trychologa lub w profesjonalnym salonie fryzjerskim, gdzie można wykonać badanie mikroskopowe. W dużym powiększeniu najlepiej widać, jaka jest porowatość włosów tj. pozycja łusek względem łodygi. Jeśli nie mamy możliwości udać się do trychologa, porowatość możemy określić samodzielnie.

Dużo informacji o włosach daje ich obserwacja:

 • włosy niskoporowate (charakterystyczne dla Azjatek) są proste, bardzo gładkie, błyszczące, ciężkie i pozbawione objętości; nie są podatne na stylizację, słabo wchłaniają wodę i równie trudno jest je wysuszyć;
 • włosy średnioporowate (typowe dla większości kobiet) są osłabione, pozbawione blasku i nawilżenia, lekko falują się, mają tendencję do puszenia się np. pod wpływem wilgoci, a także rozdwajania lub łamliwości;
 • włosy wysokoporowate (bardzo często rozjaśniane lub farbowane) są bardzo zniszczone, szorstkie, matowe, łamliwe, przesuszone, rozdwojone; mają tendencję do nadmiernego wypadania, puszenia się i elektryzowania.

Pomocne narzędzie w przypadku problemów z samodzielnym określeniem rodzaju na podstawie obserwacji, jest test na porowatość włosów. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań np. o czas schnięcia włosów, o ich ogólną kondycję, o stan końcówek, o łatwość stylizacji itp. Po zakończeniu testu dostajemy gotową odpowiedź na pytanie, jaką porowatość mają nasze włosy. Z dużym prawdopodobieństwem algorytm określi typ włosów prawidłowo.

Jak sprawdzić porowatość włosów domowymi metodami? Blogerki często posiłkują się trzema mniej znanymi metodami, które nie są jednak miarodajne i mogą powodować jeszcze większe trudności w określeniu porowatości włosów. Doświadczenia te to:

 • test wody polega na wrzuceniu 1-2 cm fragmentu włosa do szklanki z czystą wodą i obserwowaniu, jak szybko będzie chłonął wodę (wysokoporowaty – utonie najszybciej);
 • test kokosa opiera się na obserwacji, jak włosy zareagują na olejowanie olejem kokosowym w czystej postaci (wysokoporowate – napuszą się i będą wyglądały brzydko);
 • test mąki to sposób, w którym posypujemy rozczesane i rozpuszczone włosy odrobiną mąki i sprawdzamy, ile pozostanie jej na włosach (wysokoporowate – najwięcej mąki).

POROWATOŚĆ WŁOSÓW A OLEJOWANIE

Po co znać porowatość włosów? Jak już wspomniane było na początku, porowatość włosów jest kluczową informacją. Precyzyjna znajomość kondycji naszych włosów zdecydowanie ułatwia świadomą pielęgnację i wybór olejów, które przywrócą włosom zdrowie. Trzeba pamiętać, że olej niewłaściwie dopasowany do typu włosów to krótka droga do pogorszenia ich wyglądu.

Jaki olejek do włosów wybrać?

Włosy lubią różne metody pielęgnacji w zależności od porowatości. Na przykład włosy niskoporowate dobrze czują się po długim olejowaniu, ale bardzo łatwo je obciążyć. Podczas gdy włosy wysokoporowate wymagają krótkiego, ale dogłębnego olejowania oraz kwaśnych płukanek do zamknięcia łusek. Pielęgnacja musi być dopasowana do budowy włosów tak samo, jak stosowane oleje. Jaki olej do włosów jest najlepszy?

W zależności od porowatości włosów olejki powinny być inne:

 • włosy niskoporowate dobrze reagują na oleje roślinne o małych cząsteczkach z dużą ilością kwasów tłuszczowych nasyconych, bo takim najłatwiej wniknąć do wnętrza włosa pomiędzy przytulającymi się do siebie łuskami (np. palmowy, kokosowy, shea, babassu, cupuacu, z których większość znajduje się w Nanoil do włosów niskoporowatych);
 • włosy średnioporowate potrzebują olejów roślinnych o nieco większych cząstkach, które mają przewagę kwasów tłuszczowych jednonienasyconych tj. omega-7 oraz omega-9 (jojoba, makadamia, lniany, sezamowy, z pestek dyni, marula, ryżowy, z których pewna część znajduje się w Nanoil do włosów średnioporowatych);
 • włosy wysokoporowate wymagają głębokiego odżywienia za sprawą olejów roślinnych o największych cząstkach i dużej zawartości kwasów tłuszczowych wielonienasyconych tj. omega-3 i omega-6 (arganowy, ze słodkich migdałów, wiesiołkowy, bawełniany, kukurydziany, winogronowy, z których większość znajduje się w Nanoil do włosów wysokoporowatych).

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #13

weronika

a mi się podobają opisy każdej porowatości na głównej stronie nanoil,. bardzo profesjonalne, każda porowatość opatrzona zdjęciem, nareszcie mam w ogóle świadomość jak to wygląda

Agunia

słabo,że w sklepach jest tyle różnych mieszanek olejków a wiekszosc po prostu nie jest w ogole dostosowana do porowatości

ilo999

Ale do wyboru olejku chyba wystarczy zrobić quiz i odpowiedzieć na pytania dot tego w jaki sposób traktuje się swoje włosi i jak one wyglądają, nie trzeba pod razu gnać do trychologa :)

k.d.b.

..yy kto to w ogóle jest trycholog???? :)

Natalka_27

hm fajny artykuł, ale z doświadczenia wiem, że te testy na olej kokosowy, mąke i wodę nie są tak do końca skuteczne...wystarczy że włos będzie pokryty odżywką, albo lakierem i już jego łuski się zamykają i nie tonie tak, jak powinien. porowatość najlepiej zaobserwować pod mikroskopem, albo u trychologa.

Luśka

który z tych testów jest najbardziej wiarygodny i najlepiej określi porowatość?

Luśka

który z tych testów jest najbardziej wiarygodny i najlepiej określi porowatość?

Aneta

A już się bałam że nie da się nic zrobić z moimi włosami! :) zamawiam ten olejek i zaczynam olejowanie :)

sisi123

Ja na pewno mam wysokoporowate bo mam bardzo zniszczone włosy; łamliwe i przesuszone, włąśnie przeczytałam tu kilka artykułów i przetestuję nanoil bo tradycyjne odżywki nie pomagają na moje włosy.

little_black_cat

Kiedy zaczęłam olejować włosy źle dobrałam olejek i efekt był taki, że miałam ciężkie i oklapnięte włosy. Zamieniłam go na olejek do średnioporowatych i to było to :)

Gajka75

uważam, że olejowanie jest najskuteczniejsze jesi chodzi o pielęgnację włosów.

kuleczka


Warto poświęcić troche czasu i określić porowatość swoich włosów, bo wtedy można dobrać właściwą pielęgnację.

Basia J.


zrobiłam 2 z tych testów i wychodzi mi ze mam włosy wysokoporowate. Czy coś oprócz odpowiedniego olejku mogę jeszcze stosować?


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności