Odżywka do włosów w sprayu – kiedy warto po nią sięgać? Najlepsze mgiełki bez spłukiwania

Odżywka do włosów w sprayu – kiedy warto po nią sięgać? Najlepsze mgiełki bez spłukiwania

Masz cienkie i delikatne włosy, które łatwo przeciążyć, a w ciągu dnia brakuje Ci czasu na ich pielęgnację? Sięgnij po odżywkę do włosów w sprayu. Rozpylisz ją na włosach w jedną chwilę, a one odwdzięczą się blaskiem, sprężystością i pięknym wyglądem. Jak wybrać najlepszą odżywkę w sprayu? Na co zwrócić uwagę, podczas zakupów? Czy domowa odżywka w sprayu może być równie dobra, jak sklepowa? Sprawdź, ile korzyści mogą czerpać Twoje włosy z lekkich jak mgiełka, lecz silnie odżywiających kosmetyków w atomizerze.

Czym jest odżywka do włosów w sprayu?

Mówiąc najprościej: jest to grupa produktów o lekkiej, wodnistej konsystencji. Często są one dwufazowe i składają się z lekkiej, ciekłej fazy (często złożonej z alkoholi tłuszczowych i długołańcuchowych), która ma wnikać w głąb łusek włosów poprawiać ich strukturę, oraz z fazy cięższej (olejowej lub silikonowej), która służy do odżywiania i kondycjonowania włosów w ciągu dnia, lub zabezpiecza je przed stylizacją na gorąco. Odżywka do włosów w sprayu często stanowi dodatkowe wsparcie dla tradycyjnej pielęgnacji.

Dla kogo jest odżywka do włosów w sprayu?

Odżywka do włosów w sprayu jest świetną alternatywą dla wszystkich, którzy mają cienkie, często plączące się, trudne do rozczesania włosy: jej lekka formuła nie przeciąża pasm, ułatwia rozczesywanie, a także zabezpiecza włosy przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB oraz wszelkimi urazami mechanicznymi.

Odżywki do włosów w sprayu docenią również te kobiety, które nie mają w ciągu dnia czasu na zaawansowaną pielęgnację. Stosowanie odżywki jest szybkie (wystarczy rozpylić ją na suchych lub mokrych włosach), nie wymaga ona spłukiwania i można jej używać wielokrotnie w ciągu dnia. Mówiąc najprościej: jest to forma pielęgnacji włosów „dla zabieganych”.

Jak działa odżywka do włosów w sprayu?

Jej lekka formuła sprawia, że składniki łatwiej docierają do wnętrza włosów. Natomiast część z nich tworzy na ich powierzchni mikroskopijną, okluzyjną warstwę, która zabezpiecza je przed promieniowaniem słonecznym, stylizacją na gorąco, toksynami ze środowiska oraz urazami mechanicznymi (szarpanie podczas czesania, naciąganie włosów gumką, spinką, wsuwkami). Głównym zadaniem odżywki w sprayu jest jednak natychmiastowa poprawa wyglądu włosów – stają się one lśniące i miękkie, lepiej się układają, są gładkie i miłe w dotyku.

Odżywka do włosów w sprayu

Jakie składniki powinna zawierać dobra odżywka do włosów w sprayu?

  • keratyna – jeden z ważniejszych składników „naprawiających” włosy. Keratyna jest budulcem włosa, uzupełnia ubytki w ich strukturze, wzmacnia, uszczelnia włókna i poprawia wygląd oraz kondycję włosów.
  • filtry UV – zabezpieczają włosy przed fotostarzeniem, płowieniem i przesuszeniem, zabezpieczają włókna włosów przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, zapobiegają łamliwości włosa i chronią przed utratą melaniny.
  • naturalne olejki – są w stanie idealnie dopasować się do porowatości włosów, regenerują, dostarczają cennych kwasów tłuszczowych i witamin, zabezpieczają pasma przed zniszczeniem i poprawiają ich wygląd oraz kolor. Olejki są źródłem lipidów, które uzupełniają niedobory w cemencie międzykomórkowym i uszczelniają struktury osłabionych włosów.
  • witaminy i minerały – wspomagają proces odżywiania włosów. Wzmacniają ich włókna i wewnętrzne wiązania, dodają sprężystości i witalności. Chronią włosy przed zniszczeniem i pogorszeniem wyglądu.
  • ekstrakty roślinne – dostarczają włosom cennych minerałów i witamin, powstrzymują wypadanie włosów, nawilżają i pielęgnują skórę głowy, hamując łupież i nadmierny łojotok, najcenniejszymi mieszankami roślinnymi są wyciągi z młodych kiełków (np. soi lub pszenicy), które mają najwięcej składników odżywczych, a zatem najsilniej regenerują włosy. Ekstrakty roślinne to źródło protein, które wypełniają ubytki we włóknach włosa, reperują go i wzmacniają, zmniejszają skłonność do rozdwajania.
  • cukry – dostarczają komórkom włosów substancji energetycznych, więc pobudzają cebulki do pracy, a włosy do wzrostu. Wiążą cząsteczki wody we włosie, co ogranicza utratę keratyny z ich wewnętrznych struktur. Ponadto cukry utrzymują optymalny poziom nawilżenia włosów.
  • niskocząsteczkowy kwas hialuronowy – istotny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek skóry, ma właściwości odmładzające i rewitalizujące. Wiąże wodę zarówno na powierzchni włosa, jak i w jego głębszych warstwach (zagnieżdża się w strukturze włókien włosowych), intensywnie i długotrwale nawilża.
  • hydrolizowany jedwab – lekka i nieobciążająca włosów substancja, która ułatwia ich modelowanie i układanie fryzury. Nawilża, wygładza, zmiękcza włosy, intensyfikuje ich blask.
  • panthenol – wspomaga produkcję keratyny, dlatego dobrze, jeśli znajduje się w keratynowych odżywkach w sprayu. Pantenol wygładza strukturę włosa, delikatnie nabłyszcza i ożywia kolor spłowiałych pasm.
  • alkohole tłuszczowe – to grupa tzw. „dobrych” alkoholi, które mają działanie nawilżające, kondycjonują niesforne pasma i ułatwiają transport innych składników odżywczych do wnętrza włosa. Mają one ponadto właściwości higroskopijne (zatrzymują cząsteczki wody we wnętrzu włosów), a także wygładzają i ułatwiają rozczesywanie splątanych kosmyków.

Odżywka do włosów w sprayu - jakich składników unikać?

Niestety oprócz dobrych składników pielęgnacyjnych w odżywkach do włosów w sprayu bardzo często można znaleźć substancje, które pogarszają ich stan. Są to przede wszystkim ciężkie, krótkołańcuchowe, jednowodorotlenowe alkohole (alcohol denat, benzyl alcohol, ethanol alcohol, propanol alcohol). Często wywołują one alergie i podrażnienia skóry. Do tej grupy należą też ciężkie silikony, które nie odparowują z powierzchni włosów, lecz osadzają się na nich i ciężko je usunąć szamponem pozbawionym komedogennych substancji typu SLS, SLES. Do ciężkich silikonów nalezą przede wszystkim: simethicone, trimethicone, trimethylsiloxysilicates.

Odżywka do włosów w sprayu - stosowanie

Stosowanie odżywek do włosów w sprayu jest niezwykle łatwe i bardzo dogodne: wystarczy je rozpylić na suchych lub wilgotnych włosach i pozostawić bez spłukiwania. Większość wymaga delikatnego wstrząśnięcia przed użyciem, aby połączyły się fazy (wodna i oleista lub silikonowa). Odżywkę do włosów w sprayu można stosować nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, np. wtedy, gdy włosy tracą kondycję, blask, stają się matowe, szorstkie lub puszą się w nadmiarze.

Odżywka do włosów w sprayu - efekty

Czy warto stosować odżywki w sprayu? Można zastąpić nimi pełnowymiarową kurację do włosów (maskę, odżywkę ze spłukiwaniem lub olejek do olejowanie włosów)? Okazuje się, że mimo cennych składników odżywczych – mgiełki w atomizerze powinny być jedynie uzupełnieniem i wzmocnieniem tradycyjnej pielęgnacji. Jeśli masz cienkie włosy lub nie dysponujesz w ciągu tygodnia czasem na to, by nałożyć na nie maskę – przynajmniej raz w tygodniu poświęć czas na olejowanie włosów, a w inne dni chroń je odżywką w sprayu o dobrym, przemyślanym składzie. Taką odżywkę możesz wykonać samodzielnie w domu – dzięki temu będziesz miała kontrolę nad tym, jakie składniki się w niej znajdą.

Odżywka do włosów w sprayu doskonale sprawdzi się latem, ponieważ chroni pasma przed szkodliwym promieniowaniem, dba o ich nawilżenie, zapobiega utracie koloru. Dobrze kondycjonuje pasma i ułatwia rozczesywanie. Zimą ochroni też włosy przed suchym powietrzem grzejników oraz wysoką temperaturą emitowaną przez suszarkę, a w wilgotne dni powstrzyma puszenie się cienkich, niesfornych włosów.

Domowa odżywka do włosów w sprayu – jak ją zrobić?

Najlepsze odżywki w sprayu to takie, które nie tylko dbają o nawilżenie włosów, ale również je ochraniają, regenerują i dyscyplinują. W ich składnie nie powinno zabraknąć naturalnych olejków. Najprostsza, a zarazem niezwykle skuteczna odżywka do włosów w sprayu powinna zawierać:

  • wodę lub wybrany hydrolat (około 50 ml)
  • żel lniany, który otrzymamy z ugotowanych, odcedzonych nasion lnu (około 10 ml)
  • płaską łyżeczkę (czyli około 5 ml) ulubionego olejku (najlepiej mieszanki kilku olejów dobrej jakości, współgrających z porowatością włosów)

Wszystkie składniki należy połączyć ze sobą i przelać do ciemnej buteleczki z atomizerem. Przed każdym rozpyleniem na włosy należy ją delikatnie wstrząsnąć.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #6

Adi

Czy ktoś zna jakąś dobrą odżywkę do włosów w sprayu? Taką, która ma w składzie i olejki i keratynę, UV i jakieś inne dobre składniki?

Adi

Czy ktoś zna jakąś dobrą odżywkę do włosów w sprayu? Taką, która ma w składzie i olejki i keratynę, UV i jakieś inne dobre składniki?

Mrcysia

Właśnie spojrzałam na swoją odżywkę do włosów. Aż się w niej roi od dimethicone i innych "icone"... no nieźle...

_Joanna_W_

Karolina, nie połączą sie ale to nie problem, bo nie o to chodzi. Wystarczy, że wstrząśniesz mieszankę przed użyciem i po prostu rozpylisz na włosy ja często stosuje takie odżywki, łączę hydrolat waniliowy z olejkiem migdałowym. Ideał!

_Joanna_W_

Karolina, nie połączą sie ale to nie problem, bo nie o to chodzi. Wystarczy, że wstrząśniesz mieszankę przed użyciem i po prostu rozpylisz na włosy ja często stosuje takie odżywki, łączę hydrolat waniliowy z olejkiem migdałowym. Ideał!

Karolina 27

Hej! Fajny wpis, właśnie szukałam jakiejś polecanej lekkiej odżywki w sprayu na włosy a okazuje się, że sama mogę ją zrobić, choć wolałabym sam olejek i jakiś napar z ziół, bez żelu lnianego. Czy te składniki się połączą?


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności