Koloryzacja bez farby. Jak przyciemnić włosy naturalnymi sposobami?

Koloryzacja bez farby. Jak przyciemnić włosy naturalnymi sposobami?

Kobieta zmienną jest. Przyciemnianie włosów to najczęściej obierana droga do zmiany wyglądu – często będącej początkiem czegoś więcej. Jak przyciemnić włosy naturalnymi sposobami bez farbowania? Pomóc mogą np. przyciemniające płukanki do włosów. Odkryj najlepsze metody.

Zdecydowanie najczęściej wykonywanym zabiegiem fryzjerskim jest farbowanie włosów. Rzadko lubimy swój naturalny kolor włosów, a często nie odpowiada nam też ich struktura. Stąd tuż za koloryzacją plasuje się stylizacja włosów np. keratynowe prostowanie, laminowanie. Czy da się odmienić wygląd swoich włosów bez wizyty w salonie fryzjerskim? Jak najbardziej.

Chcąc przyciemnić włosy, wcale nie musimy działać na nie chemią. Jeśli tylko nie jesteśmy amatorkami drastycznych zmian koloru, możemy skorzystać z naturalnych sposobów przyciemniania włosów – bez chemii i bez szkody dla ich zdrowia.

Koloryzacja bez farby

Co na przyciemnienie włosów?

Zamiast zastanawiać się, jak przyciemnić włosy, najpierw warto wybrać produkt, którym to zrobimy. I choć pierwsza na myśl nasuwa się farba do koloryzacji, to możliwości jest o wiele więcej. Najpopularniejsze jest przyciemnianie włosów kawą lub herbatą. Dobrym zamiennikiem dla naszpikowanych chemią produktów jest też naturalna farba do włosów, czyli henna. Trzeba jej jednak używać umiejętnie, aby uzyskany odcień był naturalny i niezbyt rudy (o ile tego właśnie nie oczekujemy). Polecane jest także przyciemnianie włosów ziołami np. szałwią, pokrzywą, orzechem włoskim albo korą dębu. Co odważniejsi dodają włosom kilka tonów cebulą lub sosem sojowym, choć zapach obu tych składników może skutecznie odstręczać. Natomiast fani naturalnej pielęgnacji najprędzej zdecydują się na olejki przyciemniające włosy, wśród których dwa najpopularniejsze to: olej rycynowy oraz amla. Jak widać, naturalne przyciemnianie włosów jest możliwe i niekoniecznie tylko jedną metodą.

Nie każde włosy da się naturalnie przyciemnić!

Przyciemnianie włosów bez farby to naprawdę kusząca opcja. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może z niej skorzystać. Najprędzej działanie naturalnych środków przyciemniających będzie widać na jasnych włosach, choć brązy również można podbić o kilka tonów. Naturalne przyciemnianie włosów jest jednak metodą odpowiednią tylko dla osób, które nie oczekują spektakularnej przemiany. Za pomocą dostępnych wokół składników możemy przyciemnić włosy, ale będzie to delikatna i bardzo subtelna zmiana.

Ciekawostka! Bardziej podatne na przyciemnianie włosów są naturalne kosmyki, które nie były wcześniej poddawane koloryzacji. Kobietom o naturalnym kolorze włosów łatwiej wprowadzić ewentualne modyfikacje bez użycia farby.

Bardzo ważne jest też, jaką kondycję mają włosy, które chcemy przyciemnić. Im są bardziej osłabione, tym gorsze efekty uzyskamy. Zioła mogą je dodatkowo wysuszyć. Zdrowsze włosy zdecydowanie mocniej złapią kolor, a także przyciemnią się bardziej równomiernie. Zanim zdecydujemy się na przyciemnianie włosów bez farby, trzeba to również wziąć pod uwagę.

Jak przyciemnić włosy naturalnymi sposobami?

Poznaj TOP 10 naturalnych sposobów przyciemniania włosów bez farby. Wystarczy odpowiedni dobór składników i umiejętne wprowadzenie ich do codziennej pielęgnacji, aby po kilku myciach włosów cieszyć się ich ciemniejszym i piękniejszym odcieniem. Warunek to systematyczne stosowanie wybranego sposobu, ponieważ efektów niestety nie zauważymy tylko po jednym użyciu.

Sprawdź, jak przyciemnić włosy naturalnie i w prosty sposób.

1. Przyciemnianie włosów kawą

Żeby przyciemnić włosy kawą, potrzebna jest oczywiście duża ilość kawy, najlepiej świeżo zmielonej. Nie zadziała kawa rozpuszczalna ani napoje imitujące kawę. Jak przyciemnić włosy kawą? Można to zrobić na dwa sposoby, a każdy z nich ma swoje zalety.

• Kawowa płukanka przyciemniająca – kilka łyżek świeżo mielonej kawy wsypujemy do garnka z 500-700 ml wrzącej wody; gotujemy przez kilka minut, a następnie zostawiamy do wystygnięcia; zanim użyjemy płukanki kawowej, odcedźmy ją (fusy mogą utrudniać spłukiwanie); włosy najpierw moczymy przez kilka chwil w misce z płukanką, a następnie polewamy je kawowym płynem, odsączamy i suszymy jak zwykle lub pozostawiamy do wyschnięcia.

• Kawowa maska przyciemniająca – tak samo dużą porcję mielonej kawy zalewamy wrzątkiem, ale tylko tak, aby woda sięgała ok. 1 cm nad poziom kawy; mieszamy, odstawiamy na 10 minut, a następnie wystudzoną papkę nakładamy na włosy; kawowa maseczka powinna zostać zabezpieczona folią i ręcznikiem, a następnie pozostawiona na min. 15 minut; po tym czasie włosy należy dokładnie spłukać (nie myć) i wysuszyć lub zostawić do wyschnięcia.

2. Przyciemnianie włosów herbatą

Podobnie możemy wykorzystać czarną herbatę, która również ma właściwości barwiące. Przyciemnianie włosów herbatą wymaga wcześniejszego przygotowania odpowiedniej płukanki. W mniej więcej litrze wrzątku zaparzamy 3-4 łyżki czarnej herbaty – liściastej, bo ma w sobie najwięcej koloru. Możemy dodać też kilka świeżych pokrzyw (suszone nie mają właściwości barwiących), które dodatkowo wzmocnią włosy i spotęgują kolor. Pokrzywa nie nada włosom zielonkawego koloru, jeśli będzie zastosowana właśnie w duecie z czarną herbatą. Tak przygotowany napar studzimy, a następne spłukujemy nim włosy po umyciu i pozostawiamy do wyschnięcia lub używamy suszarki.

3. Przyciemnianie włosów korą dębu

Czym jeszcze można przyciemnić włosy? Jeśli nie kawa i herbata, to kora dębu. To składnik, który ma dodatkową właściwość, ponieważ zapobiega nadmiernej utracie włosów oraz ich przetłuszczaniu się. Najczęściej jednak kora dębu stosowana jest do przyciemniania włosów. Wystarczy przygotować płukankę, czyli zalać wodą ok. 50 g kory dębu (do kupienia w sklepach zielarskich) i gotować przed 15 minut. Po odcedzeniu i przestudzeniu mamy gotową płukankę przyciemniającą włosy, którą należy stosować po każdym myciu włosów, aby dodać im nieco koloru.

4. Przyciemnianie włosów henną

W kwestii przyciemniania włosów bez farby nie można zapomnieć o hennie. Ten bliskowschodni składnik wiąże się z keratyną we włosach, dlatego daje możliwość półtrwałej koloryzacji bez użycia chemii. Najlepsza jest naturalna henna, czyli sproszkowana lawsonia, którą mieszamy z sokiem z cytryny lub innym kwaśnym płynem. Zanim zaczniemy farbowanie włosów henną, tak przygotowana mieszanka musi odstać kilka godzin, aby uwolnił się barwnik. Po tym czasie nakładamy ją na włosy, trzymamy ok. godzinę i zmywamy. Warto pamiętać, że przyciemnione włosy po hennie mogą być na początku miedziane, ale z czasem będą ciemniały, a kolor zacznie się pogłębiać.

Wskazówka: jeśli chcemy, aby henna przyciemniła włosy na nieco inny odcień niż rudość, powinniśmy zmieszać ją np. z indygo (zafarbuje na ciepły brąz) lub amlą (da odcień chłodnego brązu).

5. Przyciemnianie włosów olejkiem rycynowym

Również olejowanie włosów może okazać się świetnym rozwiązaniem, jeśli szukamy sposobu na naturalne przyciemnienie włosów. Istnieją takie olejki, które stosowane regularnie nie tylko odżywiają, wzmacniają i dodają blasku, ale też zmieniają naturalny kolor włosów. Które oleje przyciemniają włosy? Tak, jak rumianek może rozjaśnić, tak przyciemnianie włosów zapewnia olej rycynowy, olej amla lub olej z orzecha włoskiego. Czasami wykorzystuje się też do tego oliwę z oliwek, ale ona działa lepiej w duecie z barwiącymi ziołami.

6. Przyciemnianie włosów szałwią

Jak przyciemnić włosy ziołami? To bardzo proste. Najważniejsze jest skompletowanie odpowiedniego zestawu ziół, które mają delikatne właściwości barwiące. Najlepiej sprawdzają się: szałwia, pokrzywa, rozmaryn oraz skrzyp polny. Wystarczy przygotować z nich mocny napar, ostudzić go i płukać w nim włosy po każdym myciu. Zioła wzmocnią wówczas naturalny kolor i uzyskamy efekt ciemniejszych pasm.

Uwaga! Przyciemnianie włosów ziołami jest ryzykowne, ponieważ mogą one bardzo mocno wysuszać. Jeśli decydujemy się na tę metodę, musimy pamiętać o intensywnym nawilżaniu i regeneracji.

7. Przyciemnianie włosów sosem sojowym

Dla wielu osób ciekawostką okaże się pewnie, że do przyciemniania włosów można użyć nawet sosu sojowego. Zanim nałożymy go na włosy, warto wymieszać go w proporcji 1:1 z octem, którego kwaśne pH wspomoże absorpcję barwnika zawartego w sosie sojowym. Taką mieszankę należy stosować jak inne płukanki, czyli polewać nią włosy po umyciu. Niestety bardzo intensywny zapach takiego domowego kosmetyku sprawia, że przyciemnianie włosów sosem sojowym jest najrzadziej stosowaną metodą.

8. Przyciemnianie włosów orzechem włoskim

Bardzo silne właściwości barwiące ma również orzech włoski, z którego także można przygotować płukankę przyciemniającą włosy. Potrzebne są tylko 2-3 garści orzechów włoskich, które należy rozłupać na mniejsze kawałki i gotować wszystko (łupiny, skórkę, miąższ) w wodzie przez 20 minut. Po ostudzeniu i odcedzeniu taki wywar świetnie sprawdza się jako płukanka, którą można stosować po każdym myciu włosów. Warto zaopatrzyć się jednak w jednorazowe rękawiczki, aby nie zafarbować sobie w ten sposób rąk. Spłukane orzechowym wywarem włosy należy zostawić do wyschnięcia na pół godziny, a następnie ponownie spłukać je czystą wodą, aby pozbyć się nalotu i przywrócić włosom miękkość.

9. Przyciemnianie włosów cebulą

Jak przyciemnić włosy bez farbowania? Jeśli żaden z ośmiu wcześniejszych pomysłów nie przypadł ci do gustu, możesz wykorzystać zwykłą… cebulę. Jej łupiny (wykorzystuje się je m.in. do farbowania skorupek jajek przyozdabianych na Wielkanoc) świetnie sprawdzają się także w pielęgnacji włosów. Płukanka z cebulki może przyciemniać włosy nawet o kilka tonów. Potrzebne są dwie garście łupin cebuli i trzy szklanki wody – oba składniki gotujemy na małym ogniu przez pół godziny, zostawiamy na noc, odcedzamy i wykorzystujemy do płukania włosów. Dla osiągnięcia najlepszych efektów warto trzymać włosy w misce z płukanką cebulową przez kilkanaście minut lub (wersja wygodniejsza) spłukać je i zawinąć w folię oraz ręcznik bez wyciskania. Po odczekaniu minimum kwadransa włosy powinniśmy raz jeszcze wypłukać w czystej wodzie i pozostawić do wyschnięcia.

10. Przyciemnianie włosów gencjaną

Zanim przejdziemy do przyciemniania włosów gencjaną, odpowiedzmy na pytanie: czym właściwie ona jest? Gencjana (nazywana też fioletem gencjanowym) to intensywnie fioletowy roztwór stosowany do odkażania ran. Nie tylko działa bakteriobójczo i antyseptycznie, ale też może naturalnie zafarbować pasma. Przyciemnianie włosów gencjaną nie jest trudne i daje natychmiastowe, bardzo widoczne efekty. Należy zmieszać litr wody z kilkoma kroplami fioletu gencjanowego (u blondynek wystarczą 2-3 krople, u brunetek max. 10), a następnie stosować go do płukania włosów co kilka dni. Wadą gencjany jest, że stosowana zbyt często może wysuszać i pozostawiać na włosach fioletowy odcień.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #6

Journalistka

Henna jest bardzo fajnym zamiennikiem dla tradycyjnej farby, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że to co mamy w sklepach to wcale henną nie jest. Naturalna henna barwi przede wszystkim na rudo i jest w stanie zmienić odcień włosów tylko o kilka tonów. Wszystkie pseudohenny z drogerii o wielu kolorach i efektach to tak naprawdę chemiczna mieszanka, w której w ogóle tej rośliny nie ma.

Iwona Bernat

Skąd wziąć korę dębu? Jestem bardzo ciekawa tej metody :)

marcelina19

olejek rycynowy naprawde przyciemnia, wiem bo sama stosowalam na porost wlosow i przy okazji okazalo sie, ze wlosy nabraly takiego wyrazistszego koloru, nie wiem jak to dziala ale dziala

anonim

Serio ktoś przyciemnia włosy sosem sojowym?

beti-bu

WOW, nie wiedziałam, że jest aż tak dużo metod przyciemniania włosów bez farby! jestem zaskoczona! kreatywność ludzi nie zna granic

Zuza

Na ile starcza efekt przyciemniania?


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności