Urządzenia do stylizacji włosów w domu. Czym układać włosy?

Urządzenia do stylizacji włosów w domu. Czym układać włosy?

Marzy ci się idealna fryzura? Nie musisz iść do fryzjera, żeby spełnić to marzenie. Stylizacja włosów w domu też jest możliwa – ułatwiają ją lokówki, suszarki, falownice, prostownice i inne. Sprawdź, które urządzenia do stylizacji włosów są najlepsze i jak ich poprawnie używać.

Włosy są dla kobiet atrybutem. Uwielbiamy je podkreślać tak, aby pasowały do konkretnej stylizacji. Inaczej czeszemy się na co dzień, inne fryzury wybieramy na specjalne okazje – randkę, rozmowę o pracę, bankiet, wesele. To właśnie łatwa stylizacja włosów pozwala nam w prosty sposób odmienić swój wygląd.

Stylizowanie włosów w domu

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu urządzenia do stylizacji włosów nie były tak popularne i łatwo dostępne. Warto docenić to, że dziś pielęgnowanie i układanie włosów w domu jest proste i równie efektywne, co zabiegi wykonywane u fryzjera. To nie oznacza, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z wizyt w salonie fryzjerskim. Po prostu to daje nam możliwość wyboru i samodzielnego stylizowania włosów. Piękne i trwałe loki możemy zrobić sobie w kilka minut.

Pomagają w tym odpowiedni kosmetyki, olejki do włosów, a także urządzenia do stylizacji. Postępując zgodnie ze wskazówkami profesjonalistów, którzy coraz chętniej dzielą się w sieci swoimi trikami fryzjerskimi, możemy wystylizować włosy w wymarzony sposób. Pamiętajmy tylko, że zbyt wysoka temperatura i brak ochrony to krótka droga do zniszczonych włosów.

Urządzenia do stylizacji włosów

Jak wystylizować piękne loki i nadać fryzurze objętość? Do tego potrzebna jest dobra lokówka albo… prostownica! Karbownicą można unieść włosy u nasady, a falownicą nadać im bardzo efektowną fakturę. Są jeszcze termoloki, szczotki prostujące włosy, automatyczne lokówki i wielofunkcyjne urządzenia do stylizacji, które niczym nie ustępują profesjonalnym gadżetom z salonów fryzjerskich. Warto poszukać wśród nich czegoś dla siebie.

Podstawowy podział zakłada, że mamy:

  • jednofunkcyjne urządzenia do stylizacji, czyli takie, które stworzono w jednym celu: mają kręcić, prostować lub falować i dla uzyskania każdego z tych efektów potrzebne jest osobne urządzenie;
  • wielofunkcyjne urządzenia do stylizacji, np. suszarko-lokówka, lokówki z wymiennymi końcówkami, prostownice z płytkami karbującymi, dzięki którym możemy uzyskać różne efekty jednym urządzeniem.

Rodzaje urządzeń do stylizacji – lokówki, prostownice itp.

Jakie urządzenia służą dziś do stylizacji włosów?

  1. Suszarka do włosów

    Podstawowe narzędzie pracy fryzjera to profesjonalna suszarka do włosów i zestaw okrągłych szczotek. Tak niewiele potrzeba, żeby unieść włosy u nasady, wyprostować je lub zakręcić. Odpowiednie ruchy szczotką i dopasowanie temperatury suszenia pozwala wymodelować włosy łatwo, szybko i naprawdę pięknie. Bez wałków, lokówek i tapirowania. Więcej o tym prostym urządzeniu do stylizacji w artykule: jak działa suszarka do włosów!

  2. Lokówka do włosów

    Nasze babcie musiały sięgać po wałki i papiloty, jeśli chciały uzyskać piękny skręt włosów. Dziś mamy prostsze rozwiązania. Wystarczy dobra lokówka do włosów i piękną fryzurę możemy mieć w kilka minut. Nieważne, czy marzą nam się grube, czy też drobne loki. Za pomocą lokówki możemy uzyskać różne efekty, grunt to wybranie odpowiedniego typu tego urządzenia.

    Najpopularniejsze rodzaje lokówek do włosów to:

    • tradycyjna lokówka z prostym elementem grzewczym w kształcie walca o średnicy 15-25 mm i specjalnym klipsem na boku, którym łatwo można przytrzymać włosy;
    • gruba lokówka ma taki sam kształt, ale większą średnicę niż lokówka tradycyjna (nawet 32-38 mm), dzięki czemu możemy uzyskać nią miękkie fale i okazałe loki;
    • lokówka stożkowa przeważnie nie ma klipsa, więc pasma trzeba przytrzymywać palcami, i jej element grzewczy jest zwężany na końcu, co pozwala na wyczarowanie naturalnych loków zróżnicowanej grubości;
    • spiralna lokówka to wariacja na temat lokówki klasycznej, w której element grzewczy jest spiralny, dzięki czemu po zapleceniu na niego włosów uzyskujemy efekt romantycznych, drobnych loków;
    • lokówka trójkątna, w której element grzewczy nie jest owalny i ma trzy proste ścianki, dzięki czemu loki mają specyficzny, kanciasty kształt;
    • płaska lokówka to urządzenie idealne do wystylizowania włosów w miękkie, kobiece fale w stylu retro, ponieważ ma płaską, odpowiednio wyprofilowaną końcówkę, na którą nie nawija się włosów, ale kręci się pasmo partia po partii.
    • lokówka automatyczna to najbardziej nowoczesna ze wszystkich lokówek, ponieważ jej elementy grzewcze są ukryte, a urządzenie samo wciąga pasma włosów do wnętrza, przytrzymuje je, a także sygnalizuje, kiedy loki są gotowe i powinniśmy je wyciągnąć.
  3. Suszarko-lokówka

    Czasami suszarko-lokówki uznaje się za jeden z rodzajów lokówek. Warto jednak pamiętać, że tylko one nadają się do kręcenia mokrych włosów, podczas gdy przy zwykłej lokówce kręcenie niewysuszonych wcześniej pasm może skończyć się ich zniszczeniem. To nie tylko urządzenie do stylizowania mokrych włosów, ale też gadżet, dzięki któremu oszczędzimy czas.

    Suszarko-lokówki również mogą mieć różne końcówki – grubsze lub cieńsze, dla różnych efektów. Niestety nie skręcają włosów tak mocno, jak zwykłe lokówki, warto więc wiedzieć, jak podkreślić skręt loków uzyskanych takim urządzeniem.

  4. Prostownica

    Dla fanek prostych, gładkich i lśniących włosów zdecydowanie lepsza jest prostownica. To urządzenie do stylizacji włosów zbudowane z dwóch nagrzewających się płytek, między którymi przeciąga się włosy, aby wyprostowały się pod wpływem temperatury. Zasada działania prostownicy jest całkiem prosta. Warto tylko wybrać dobrej jakości urządzenie, aby nie zniszczyć swoich włosów zbyt wysoką temperaturą lub ostrymi krawędziami płytek grzewczych.

    Czy wiesz, że za pomocą zwykłej prostownicy możesz też wyczarować piękne fale? Wystarczy, że złapane między płytki pasmo delikatnie nawiniesz na prostownicę. Jej boki też bywają delikatnie nagrzane, dlatego pojawia się skręt.

  5. Szczotka prostująca

    Do prostowania włosów służą także elektryczne szczotki do włosów. Dość nowy wynalazek, dzięki któremu możemy nadać włosom pożądaną gładkość podczas ich czesania. Doskonale znamy zalety czesania włosów, a dziś jako dodatkową można dopisać pomoc w stylizowaniu. Szczotki prostujące to urządzenia do stylizacji włosów, które również różnią się funkcjami – mogą jonizować włosy, odbudowywać je za pomocą podczerwieni, wykonywać dodatkowy masaż głowy, a prostowanie włosów nie zawsze odbywa się za pomocą temperatury.

  6. Karbownica

    Kolejne urządzenie do stylizacji włosów, które lata swojej popularności ma już za sobą (hitem było zwłaszcza w latach 80. i 90. XX wieku), to karbownica do włosów. Budową przypomina prostownicę, ale nagrzewające się płytki nie są gładkie tylko specjalnie wyprofilowane. Po ściśnięciu pasma włosów taką karbownicą pojawiają się bardzo drobne, regularne, nieco kanciaste loczki, a fryzura zyskuje objętość.

    Dziś karbowane włosy nie są już tak popularne, choć na wybiegach nadal można zauważyć próby przywrócenia im świetności. W praktyce karbownicy częściej używa się, aby nadać włosom objętość i unieść je u nasady.

  7. Falownica do włosów

    Zdecydowanie najrzadziej spotykana w rękach fryzjerów jest falownica do włosów. To urządzenie do stylizacji włosów, które przypomina swoją budową połączenie płaskiej lokówki z prostownicą lub karbownicą. Włosy wprowadza się pomiędzy dwie mocno pofalowane płytki, żeby nadać im kształt pięknych, równomiernych fal. Falownice prawdopodobnie nie stały się hitem, ponieważ taki sam efekt można uzyskać przy odpowiednim użyciu lokówki.

Stylizacja włosów na gorąco

Jakie urządzenie do stylizacji wybrać?

Jeśli masz delikatne i cienkie włosy, możesz się obawiać, że termostylizacja je osłabi. Czy są urządzenia do stylizacji włosów, których możesz używać? A jeśli masz grube włosy, pewnie masz problem z ich okiełznaniem i szukasz czegoś naprawdę mocnego. Co wybrać w takim przypadku?

Dziś każdy może znaleźć coś dla siebie wśród gadżetów fryzjerskich. Trzeba tylko wiedzieć, jak szukać. To, co jest ważne przy wyborze lokówek, prostownic i suszarek, to:

  1. Regulacja temperatury – każde urządzenie do stylizacji włosów powinno mieć możliwość zmniejszania i zwiększania mocy, aby dopasować temperaturę to swoich potrzeb oraz rodzaju włosów;
  2. Ceramiczna powłoka – o wiele lepsze są urządzenia do stylizacji, których nagrzewające się elementy wykonano z dobrej powłoki np. ceramicznej, tytanowej lub mieszanej (powłoki teflonowe to najgorszy wybór);
  3. Funkcja jonizacji lub mineralizacji – dodatkowe właściwości urządzeń do stylizacji włosów zawsze są na plus, ponieważ dzięki nim możemy zapobiec elektryzowaniu się włosów lub przy okazji je odżywić.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #7

bułkę-przez-bibułkę

I teraz złapałam taką rozkminę, że przydałaby mi się nowa lokówka.. Będziecie odpowiedzialni za ubytek w moim portfelu, heh

doris_nature

a ja generalnie nie stylizuje wlosów, robię to od wielkiego wydarzenia...i raczej w salonie

Madzialenka

Super post! Zamierzam właśnie kupić prostownicę i chciałam zapytać, jaką najlepiej wybrać, żeby móc nią też kręcić loki?? Pozdrawiam

Mon Beti

Niedawno wymieniłam lokówkę na taką automatyczną. Super łatwo i szybko robi się nią loki, chociaż trochę się obawiałam, ze nie będę wiedziała jak dopasować pasma, żeby dobrze kręciła. Dzisiaj polecam, duże ułatwienie :)

tośka-tosieńka

są urządzenia w całkiem przystępnej cenie, które mogą się fajnie sprawdzać na co dzień, nie każdy potrzebuje wysokiej jakości prostownicy, suszarki, czy lokówki

Emejzing

Świetny blog!
Pozdrawiam!

Marcelina Omaj

A ja się nie mogę przekonać do lokówek. Jak byłam dzieckiem wkręciły mi się włosy w taką starą suszarko-lokówkę i mam traumę. W sumie nic wielkiego się nie stało, ale strach pozostał do dziś.


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności