Jak zrobić ekoloki bez użycia ciepła? Naturalne metody kręcenia włosów

Jak zrobić ekoloki bez użycia ciepła? Naturalne metody kręcenia włosów

Wiedziałaś, że możesz zakręcić loki na chusteczki nawilżane, słomki albo opaskę? Metody kręcenia są różne w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Sprawdź, jak zakręcić włosy bez lokówki!

Fryzjerzy ostrzegają, że zbyt częste stylizowanie włosów jest szkodliwe. Prostownice, lokówki i termoloki dają szybkie, trwałe i piękne efekty, jednak kosztem osłabienia włosów. Spada ich poziom nawilżenia, stają się bardziej uwrażliwione, szorstkie, suche i kruche.

Czy to oznacza, że musisz zapomnieć o lokach? Oczywiście, że nie!

Rozwiązaniem są ekoloki. To określenie efektu kręconych włosów, który uzyskuje się bez użycia ciepła (bez lokówki lub prostownicy), a więc bez niszczenia włosów. Takich naturalnych sposobów na loki jest wiele, a oto najpopularniejsze z nich.

KRĘCENIE LOKÓW NA PAPILOTY

Nasze babcie kochały papiloty. To najprostszy i najbardziej znany sposób na loki bez lokówki. Wiele z nas ma papiloty, ale schowane na dnie szafy. Czas wrócić do tej nieco zapomnianej metody kręcenia włosy, bo efekty mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Co warto wiedzieć o papilotach?

Papilot to ukryty w elastycznym i miękkim wałku drucik. Wyróżnia się dwa rodzaje papilotów fryzjerskich:

 • papiloty z gąbki, miękkie i lekkie, dostępne w różnych rozmiarach,
 • papiloty z neoprenu, odporniejsze na działanie środków do stylizacji, używane np. do trwałej ondulacji.

Zaletą papilotów jest ich łatwość użycia i delikatność. Nawinięcie pasma włosów na papilot nie jest trudne, a jego zabezpieczenie przed rozwinięciem to tylko kwestia zgięcia na krzyż drucika znajdujące się w środku. Plusem jest to, że miękkie papiloty nie przeszkadzają podczas snu.

Jak kręcić włosy na papiloty?
 1. Wieczorem umyj włosy albo zwilż je np. mgiełką lub wodą termalną.
 2. Wydzielaj pojedyncze pasma i zawijaj je od dołu na papiloty.
 3. Przy skórze krzyżuj końce papilotów, aby włosy nie rozplątywały się.
 4. Następnego dnia rano delikatnie zdejmij papiloty z włosów.
 5. Przeczesz loki palcami lub grzebieniem o szerokim rozstawie zębów.

Pamiętaj! Wielkość papilotów (a konkretnie ich średnica) determinuje późniejszą grubość loków i puszystość fryzury. Im cieńsze papiloty i mniejsze partie włosów, tym drobniejsze loki.

LOKI NA WAŁKI / RODZAJE WAŁKÓW

Drugim równie popularnym sposobem na loki bez lokówki jest kręcenie ich na wałki. To mniej wygodna alternatywa dla papilotów. Wałki dają jednak więcej możliwości. Dzięki nim możesz wyczarować klasyczne, regularne loki na długich włosach, a te krótkie efektownie unieść u nasady.

Do wyboru mamy następujące rodzaje wałków:

 • wałki z rzepami, mniejsze lub większe (od 3 do 6 cm średnicy), wykonane z tworzywa sztucznego i powleczone rzepem, który mocuje wałek na włosach bez dodatkowe zapięcia; to lekkie wałki, które ładnie odbijają włosy od nasady, ale niestety mogą je wyrywać podczas zdejmowania;
 • wałki stożkowe, wyglądem przypominają trochę pionki do gry; włosy nawija się na nie zaczynając od węższej strony wałka, a kończąc na najszerszej z rzepem; dodatkowym zabezpieczeniem jest specjalna szpilka, którą wsuwa się w wałek, aby przytwierdzić go do włosów;
 • wałki na zatrzaski, plastikowe wałki o różnych średnicach, które stosuje się tak samo jak wałki z rzepami; różnicą jest sposób zabezpieczania wałka przed przemieszczaniem się, bo zamiast rzepa jest wygodny zatrzask;
 • cienkie wałki z gumką, z reguły wykonane z drewna lub plastiku, to specjalne wałki do trwałej ondulacji lub fryzur typu afro; stosuje się je na mokre lub wilgotne włosy, które zawija się bardzo ciasno tuż przy skórze;
 • wałki spiralne/skrętne, mogą być lewo– lub prawoskrętne; są najrzadziej używane (prawdopodobnie ze względu na trudność w założeniu na włosy); każdy spiralny wałek wyposażony jest w haczyk, dzięki któremu łatwo zaczepić go u nasady włosów oraz plastikową przypinkę na końcu; pozwalają uzyskać naturalnie wyglądające, drobne loki.

INNE AKCESORIA DO KRĘCENIA WŁOSÓW

Przy okazji papilotów i wałków warto zwrócić uwagę na nowinki fryzjerskie, takie jak magic leverag. Znajdziesz je także pod takimi nazwami jak: magiczne papiloty, curlsformers, spiralne papiloty, spirale magic pro.

To spiralki wykonane z miękkiego, elastycznego tworzywa sztucznego, w które wciąga się włosy, aby nadać im pożądany skręt. Trudno jednoznacznie sklasyfikować je jako papiloty lub wałki, ponieważ nie służą do nawijania włosów. W zestawie otrzymujemy haczyk do przeciągania włosów, który ułatwia założenie magicznych papilotów na wydzielone pasma.

Oczywiście papiloty magic leverag występują w różnych długościach, dzięki czemu można dopasować je do długości swoich włosów. Są bardzo łatwe w użyciu, nie przeszkadzają podczas snu, nie szarpią i nie splątują włosów.

Jak przedłużyć trwałość loków?

FALE Z WARKOCZY (EFEKT KARBOWANYCH WŁOSÓW)

Jeśli chodzi o domowe sposoby na kręcenie włosów, bardzo popularną metodą jest także karbowanie włosów przez zaplecenie ich na noc w warkocz. Pewnie niejedna dziewczynka miała taką fryzurę, kiedy dzień wcześniej mama zaplotła jej długie włosy w wygodne warkocze.

Jak uzyskać fale z warkoczy?

To proste! Wystarczy wieczorem umyć włosy i pozwolić im delikatnie przeschnąć – mają być wilgotne, a nie mokre. Można też zwilżyć je wodą termalną, mgiełką lub specjalnym sprayem poprawiającym skręt włosów. Potem trzeba zapleść zwykły warkocz angielski (a najlepiej dwa warkocze po lewej i prawej stronie) i pójść spać. Po rozpleceniu warkocza uzyskamy efekt karbowanych włosów. Piękne, naturalne fale!

NATURALNE LOKI NA KOCZKI

Czy wiesz, że piękne koki również mogą być sposobem na naturalne kręcenie włosów bez użycia ciepła? Efekt jest co prawda inny niż po spaniu w warkoczach, ale również warto go przetestować.

Jaki rodzaj koka jest najbardziej odpowiedni do kręcenia włosów? Zdecydowanie nie sprawdzi się tutaj dopracowany kok angielski lub francuski, za to bardziej niedbały kok hiszpański lub double buns już tak. Jeśli chodzi o loki na koczki, najczęstszą metodą na zakręcenie włosów w ten sposób jest zwinięcie ich w tzw. ślimaczki.

Kręcenie włosów na koki daje różne efekty:

 • im więcej mniejszych koków, tym drobniejsze loki,
 • im ciaśniej zwinięte w kok włosy, tym mocniejszy skręt.

EKOLOKI – METODA NA WSUWKI

Co robią kobiety, które chcą mieć naturalne loki, a nie mają pod ręką lokówki? Sięgają po wsuwki. To kolejna metoda kręcenia włosów bez użycia ciepła. Niestety nie nadaje się (jak większość) do stosowania na noc, ponieważ wsuwki mogą wbijać się w głowę. Chodzi nie tylko o wygodę, ale też bezpieczeństwo, dlatego kręcenie włosów na wsuwki warto zaplanować za dnia np. 2 godziny przed wyjściem na imprezę.

Jak zakręcić włosy na wsuwki?

 1. Umyj włosy, zwilż je lub nałóż piankę, a następnie rozczesz.
 2. Podziel włosy na trzy sekcje, aby łatwiej wydzielać pojedyncze pasma.
 3. Zaczynając od góry bierz cienkie pasma i nawijaj je na palec aż do nasady.
 4. Każde zwinięte pasmo upinaj w niewielki pierścień przy nasadzie głowy.
 5. Włosy mocuj i zabezpieczaj przed rozplątaniem właśnie wsuwkami.
 6. Całość możesz podsuszyć suszarką lub pozwolić wyschnąć im naturalnie.
 7. Po rozpleceniu włosy przeczesz palcami, nie szczotką.

KRĘCENIE WŁOSÓW NA OPASCE

Loki na opasce? Są romantyczne i piękne, choć nie zakręcone od samej nasady włosów. Najpiękniejsze w tej metodzie jest, że pozwala na bardzo kobiece i eleganckie wywinięcie grzywki do boku.

Do zakręcenia włosów tą metodą potrzebna jest oczywiście miękka opaska – im szersza, tym większe będą loki. Możemy zaopatrzyć się także w specjalną opaskę do kręcenia włosów The Aurora Band Night Roller.

Jak zrobić loki na opasce krok po kroku?

 1. Umyj lub zwilż, a następnie dokładnie rozczesz włosy.
 2. Zakładamy opaską na włosy (nie pod nie).
 3. Wydzielane po kolei od lewej do prawej pasma przeciągamy od góry pod opaską i powtarzamy, aż całe pasmo oplecie opaskę.
 4. Analogicznie postępujemy z każdym kolejnym pasmem.
 5. W takiej fryzurze możecie pójść spać lub poczekać aż włosy wyschnąć.
 6. Po zdjęciu warto włosy rozczesać i utrwalić żelem, aby nie puszyły się.

KRĘCENIE WŁOSÓW NA BANDANĘ

Do zrobienia ekoloków można wykorzystać także bandanę, apaszkę lub inną chustkę. To sposób na naturalne loki zaczynające się od wysokości uszu, a nie od nasady. Efekt jest bardzo piękny, a potrzebujemy tylko trzech apaszek.

Loki na bandanę krok po kroku:

 1. Standardowo umyj lub zwilż włosy, a następnie je rozczesz.
 2. Podziel je na trzy równe części (lewa, prawa i tył).
 3. Każde pasmo przewiąż bandaną na wysokości, od której mają zaczynać się loki (może to być wysokość ucha lub trochę niżej).
 4. Przewiązane pasmo podziel na dwa i owiń wydzielone włosy wokół jednego, a następnie wokół drugiego luźnego końca bandany.
 5. Zabezpiecz na dole oba zwinięte na bandanę pasma gumką.
 6. Powtórz z dwiema pozostałymi sekcjami włosów.
 7. Idź spać lub odczekaj aż włosy wyschną.
 8. Po zdjęciu apaszek rozczesz włosy palcami.

ROMANTYCZNE LOKI NA MOKRE CHUSTECZKI

Bardzo ciekawy sposób na ekoloki bez użycia ciepła to także kręcenie włosów na chusteczki nawilżane. Choć brzmi dość dziwnie, to metoda jest naprawdę warta przetestowania. Efekt zależy od tego, jak duże pasma włosów wydzielimy – im mniejsze, tym gęstsze i drobniejsze loki uzyskamy.

Metoda jest bardzo prosta! Wystarczy podzielić włosy na kilka pasm tak, jak do metody z wsuwkami lub koczkami, a następnie zawijać je na nawilżane chusteczki zrolowane w podłużny pasek. Zabezpieczamy przed rozwinięciem przez zawiązanie chusteczki lub przypięcie włosów wsuwką. Taki sposób na ekoloki z pewnością należy do tych łatwiejszych.

Jakie są zalety kręcenia włosów na mokre chusteczki?

 1. To naturalna metoda kręcenie włosów, która im nie szkodzi.
 2. Substancje, którymi są nawilżone chusteczki, pielęgnują włosy.
 3. Metodę można stosować także na noc (jest wygodna).
 4. Daje możliwość dopasowywania efektu, wielkości i gęstości loków.

NA CO JESZCZE MOŻNA ZAKRĘCIĆ WŁOSY?

Tak właściwie w roli wałków lub papilotów może wystąpić wiele rzeczy, które mamy pod ręką. Ekoloki uzyskamy także, zawijając włosy na:

 • kawałki starego bawełnianego t-shirtu,
 • zwinięte w paski ręczniki papierowe,
 • ołówki, kredki lub długopisy (niewygodne, ale działa),
 • pojedyncze skarpety lub oponkę z rajstop,
 • podłużne paski gazety.

Tak naprawdę ogranicza nas tylko kreatywność!

AFRO, CZYLI DROBNE LOKI NA SŁOMKI

Większość z tych domowych sposobów na ekoloki daje efekt cieńszych lub grubszych fal i romantycznych loków. Co, jeśli chcemy uzyskać drobne i bardzo gęste loczki w stylu afro? Wcale nie musimy sięgać po preparaty do trwałej ondulacji i działać na włosy bardzo wysoką temperaturą.

Efekt afro loków uzyskamy za pomocą… zwykłych słomek do picia. Warto wykorzystać zalegające gdzieś w szufladzie plastikowe słomki i spożytkować je do zrobienia pięknych, drobnych loczków.

Jak zakręcić loki na słomki?

To proste! Na początek standardowo trzeba włosy delikatnie zwilżyć – naprawdę delikatnie, bo ciasno zwiniętym na słomki pasmom trudno będzie wyschnąć. Krok drugi to żmudne wydzielanie cienkich pasm włosów i ciasne zawijanie ich od końcówki aż do nasady na słomkę, którą na koniec zawiązujemy, aby włosy nie rozplątały się. W takiej „fryzurze” najlepiej iść spać, choć do zakręcenia powinna wystarczyć godzina lub dwie.

Efektem takiego czasochłonnego zaplatania są przepiękne, cudowne loki na słomki. Przypominają nieco fryzurę w stylu afro, choć to zależy od tego, jak cienkie pasma włosów nawiniemy i czy mamy włosy kręcone (a właściwie podatne na kręcenie). Przy odpowiednim przygotowaniu tą metodą da się uzyskać urocze loki-sprężynki!

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #7

angel-of-my-life

jak zwykle super porady :)

Laniette

kocham moje naturalne loki nie musze się męczyć <3

elijas

Uwielbiam kręcenie włosów na miękkie wałki! <3

kamilanowak

zrobiłam te loczki na słomki w domu i wyszło idealnie

lemon-day

wypróbowałam loki na chusteczki, działa i wygląda fajnie! dzięki, pozdrawiam

agnieszka_pe

mam koleżankę co na skarpetki sobie włosy kręciła :)

Janies

Spróbowałam. Wyszły super loczki. Dzięki za super pomysły!


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności