Piramida pielęgnacji włosów. Jak osiągnąć szczyt piękna?

Piramida pielęgnacji włosów. Jak osiągnąć szczyt piękna?

Jak stworzyć idealny schemat pielęgnacji włosów? Zainspiruj się piramidą: kompletną i doskonałą formą, w której wszystkie elementy pielęgnacji znajdują się na ściśle określonym miejscu. Ta swoista „taksonomia piękna” ilustruje Ci, na co należy zwrócić uwagę, dbając o swoje włosy. Czego i jak często potrzebują, by były zdrowe i zachwycająco piękne?

Czym jest piramida pielęgnacji włosów?

Piramida pielęgnacji włosów to precyzyjny schemat, zbliżony do piramidy żywieniowej: u jej podstawy znajdują się czynności, które powinniśmy robić dla włosów najczęściej (czyli każdego dnia). Bez nich nie powiedzie się dalsza pielęgnacja, umieszczona na wyższych segmentach.

Piramida idealnie ilustruje plan, który przyniesie sukces w pielęgnacji włosów. Dzięki niej możemy łatwo określić, co jest dla nich najważniejsze, co powinniśmy robić rzadziej, a co tylko sporadycznie, aby rosły one mocne i zdrowe - stąd podział na segmenty określające co należy robić każdego dnia, co raz w tygodniu, a co jeszcze rzadziej, by zapewnić fryzurze pełnię zdrowia i piękny wygląd.

Dzięki piramidzie łatwo zdiagnozujesz też, czy dbasz o swoje włosy w prawidłowy sposób. Jeśli często poddajesz je stylizacji na gorąco (lokówka, termo-wałki, prostownica) w szybkim tempie zaczną niszczeć i przesuszać się w nadmiarze. Jeśli widzisz, że włosy stały się ciężkie i przyklapnięte, a także szybciej się przetłuszczają – sprawdź, czy nie stosujesz zbyt często masek na włosy. Może zamiast nich warto wprowadzić do pielęgnacji peeling skóry głowy?

Plan pielęgnacji włosów – dlaczego piramida?

Piramida odzwierciedla harmonię i jest symbolem bryły idealnej. W takim kontekście najlepiej wyraża ona dążenie do ideału, czyli do zdrowych, mocnych i lśniących włosów. Doskonale symbolizuje też sposób, w jaki powinnaś je pielęgnować: bez podstawy jej wyższe kondygnacje nie mają racji bytu – są niemożliwe do uzyskania. Dlatego aby zadbać o włosy jak należy – warto prześledzić ów schemat i dostosować do niego pielęgnację swoich włosów. Nie można osiągnąć szczytowej formy włosa, bez logicznej i uporządkowanej systematyczności, która pozwoli odpowiednio zadbać o włosy i uchroni je przed zniszczeniem. Jak powinna wyglądać prawidłowa piramida pielęgnacji włosów?

Piramida pielęgnacji włosów

PIRAMIDA PIELĘGNACJI WŁOSÓW – ZWIEDZANIE PIRAMIDY, CZYLI TEORIA I PRAKTYKA

Piramida pielęgnacji włosów – codziennie: strefa wsparcia

SUPLEMENTY, ZIOŁA, WCIERKI, ZABEZPIECZENIE KOŃCÓWEK, ODŻYWKA W SPRAYU, CZESANIE

▲ To „piętro” jest podstawą pielęgnacji włosów i skóry głowy. Do tej kategorii należy przede wszystkim suplementacja, czyli… zdrowe odżywianie, oraz przyjmowane witaminy, biotyna, kwasy tłuszczowe typu tran, a także napary ziołowe, które warto wypijać codziennie, aby stale dostarczać organizmowi składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji. Na włosy najlepiej zadziałają napary z pokrzywy i skrzypu polnego.

▲ Kolejną cenną, lecz niezwykle rzadko stosowaną metodą pielęgnacji są ziołowe wcierki i hydrolaty na włosy. Dzięki nim nie tylko odżywiasz włosy u podstawy, wzmacniając jego „najmłodsze”partie, ale również wspierasz skórę głowy i wzmacniasz cebulki włosów. Dzięki wcierkom skóra głowy pozostaje czysta i zadbana, włosy stają się mocniejsze, ładnie odbijają od nasady i nie gromadzą tyle zanieczyszczeń. Regularne stosowanie wcierek we włosy może zahamować ich łojotok i wspomóc walkę z ich wypadaniem.

▲ Bardzo „newralgiczną” częścią włosów są ich końcówki. Bez odpowiedniej pielęgnacji stają się bezbronne i szybciej się rozdwajają – dlatego tak istotne jest, aby je ochronić przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i uszkodzeniami mechanicznymi. W końce włosów możesz wcierać specjalne silikonowe serum zabezpieczające, lub sięgnąć po olejek do pielęgnacji włosów.

▲ Ochrona włosów przed toksynami, niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i promieniowaniem słonecznym jest istotnym czynnikiem, bez którego nie będą zdrowe, dlatego na co dzień warto zabezpieczyć je delikatną odżywką do włosów w sprayu – nie przeciąży włosów, lecz ochroni przed zniszczeniem i nada pasmom blasku, a także zdyscyplinuje niesforne kosmyki.

Piramida pielęgnacji włosów – co 2-3 dni: strefa najsilniejszej regeneracji

OLEJOWANIE WŁOSÓW, MASAŻ, MYCIE WŁOSÓW, SUSZENIE WŁOSÓW, ODŻYWKA DO WŁOSÓW ZE SPŁUKIWANIEM

▲ „Drugie piętro” w pielęgnacji włosów jest równie ważne – to tu znajdują się wszystkie najistotniejsze zabiegi, jakie powinno się stosować, by mieć zdrowe i mocne włosy. Ten segment odpowiada za stałą regenerację i to właśnie on utrzymuje je w doskonałej formie. Należy powiedzieć to dosadnie: bez tego elementu włosy nie mają szans na zdrowie i ładny wygląd.

▲ Najistotniejszą sprawą w pielęgnacji jest mycie włosów – pasma z nasilonym łojotokiem warto myć nawet codziennie, lecz najpowszechniejsza jest metoda „złotego środka”, czyli mycie włosów co 2-3 dni. Dzięki temu skóra głowy odpoczywa między jednym myciem a drugim; ma również czas, aby wróciła do równowagi i aby wyrównała się jej bariera hydro-lipidowa, czyli naturalny płaszcz ochronny skóry.

▲ Odżywka ze spłukiwaniem powinna być stałym elementem pielęgnacji, połączonym z myciem włosów. Na wilgotne, umyte pasma nałóż wybraną odżywkę i potrzymają ją przez około 3 minuty zanim spłuczesz ją z włosów. To dzięki niej włosy stają się odżywione, mniej splątane, z domkniętymi łuskami i wygładzoną strukturą.

▲ Ponieważ odżywka do włosów jedynie poprawia ich kondycję na całej długości i nie pielęgnuje skóry głowy – jednym z ważniejszych elementów pielęgnacji na tym poziomie jest olejowanie włosów. Przy ekstremalnie zniszczonych, suchych i wypadających włosach można je robić nawet codziennie, zaś grubym i ciężkim włosom wystarczy w zupełności olejowanie włosów wykonane raz w tygodniu. Podobnie jak częstotliwość olejowania, również olejki dobiera się do stanu i kondycji włosów, czyli do ich porowatości. Dzięki temu, że olejek nakłada się na całą długość włosów oraz skórę głowy – jest on najdoskonalej działającą, wielowymiarową pielęgnacją: regeneruje, wzmacnia i poprawia wygląd włosów. Olejowanie łączy się również bezpośrednio z masażem skóry głowy, który poprawia jej ukrwienie, wzmacnia cebulki oraz nasila absorpcję składników do skóry i mieszków włosowych.

▲ Po umyciu włosów najczęściej sięgamy po suszarkę – rzadko mamy czas na to, by wyschły one samodzielnie. Wybierając suszarkę pamiętaj, aby miała ona opcję chłodnego nawiewu i susz włosy używając temperatury około 40 stopni Celsjusza – wysokie temperatury nie tylko osłabiają pracę skóry głowy, ale również wytrącają wodę z wnętrza włosów, a te zaczynają się przesuszać i niszczeć.

Piramida pielęgnacji włosów – raz w tygodniu: strefa porządków

MASKA NA WŁOSY, OCZYSZCZANIE SZAMPONEM, SUCHY SZAMPON, PEELING SKÓRY GŁOWY

▲ Trzecie piętro pielęgnacji włosów to zabiegi, które nie wymagają aż takiej częstotliwości, jednak dla pełnego efektu zdrowych i zadbanych włosów – nie powinno się z nich rezygnować. Należą do nich przede wszystkim te, które łączą się z dokładnym oczyszczaniem włosów i skalpu po to, by w ciągu następnych dni chłonęły więcej składników odpowiadający za regenerację.

▲ Peeling skóry głowy nie tylko pobudza krążenie i wymianę tlenową w komórkach, ale również pomaga dokładnie oczyścić skalp, oraz usunąć resztki kosmetyków (głównie tych do stylizacji), które mogły nadbudować się u podstawy włosa i hamować jego wzrost. Wystarczy go robić raz w tygodniu, aby zachować równowagę w skórze i dobrze oczyścić włosy z toksyn, zanieczyszczeń i wszelkich zbędnych kosmetycznych złogów.

▲ Szampon oczyszczający to z kolei idealny kosmetyk, który intensyfikuje każdy zabieg pielęgnacyjny. Nie tylko oczyszcza dokładnie skórę głowy i włosy z pozostałości po wszelkich kosmetykach, nadmiaru sebum, toksyn i zanieczyszczeń, ale również otwiera łuski włosa, dzięki czemu zwiększa się ich chłonność: składniki z masek lub olejków głębiej wnikają w strukturę włosa i silniej je odżywiają.

▲ Po umyciu włosów oczyszczającym szamponem najlepiej zadziała na nie odpowiednio dobrana maska na włosy – wybierając ją pamiętaj, aby miała dobry skład, a zatem była pozbawiona parabenów, wysuszających, jednowodorotlenowych alkoholi krótkołańcuchowych oraz ciężkich, szkodzących włosom silikonów. Wiele osób łączy kurację maską razem z olejowaniem włosów, ponieważ to właśnie maska nałożona na włosy tuż przed zmyciem olejku doskonale go emulguje i nie tylko świetnie uzupełnia pielęgnację i regenerację pasm, ale również sprawia, że olejek da się szybko i łatwo zmyć z włosów.

Taka pielęgnacja wymaga więcej czasu, więc wystarczy robić ją raz w tygodniu. Umyj włosy szamponem oczyszczającym, naolejuj wilgotne włosy, pozostaw olej na minimum 30 minut, tuż przed jego zmyciem zaaplikuj na włosy maskę, potrzymaj kwadrans, po czym spłucz z włosów i umyj je tradycyjnym szamponem.

▲ Zdarza się, że nie mamy kiedy myć włosów. Wówczas z pomocą przychodzi suchy szampon. Zawarty w nim talk, lub skrobia ryżowa w jednej chwili odświeżają, kondycjonują i redukują nadmierny łojotok. Suchy szampon osadza się jednak na włosach i blokuje dostęp powietrza do skóry głowy, dlatego nie powinno się go używać często: raz w tygodniu to maksimum. Warto pamiętać również o tym, by następnego dnia po takim odświeżaniu nie dokładać włosom kolejnej porcji szamponu.

Piramida pielęgnacji włosów – raz w miesiącu: retusz i korekta

ZIOŁOWA KOLORYZACJA WŁOSÓW, SAUNA NA WŁOSY

▲ Kobiety uwielbiają koloryzację włosów. Bezpośrednio po farbowaniu włosy wyglądają ładnie, ale z upływem tygodni słabną, blakną i wysuszają się w nadmiarze. Niestety farbowania włosów nie da się uniknąć, jeśli pragniemy wzmocnić kolor naszych włosów lub mieć na głowie całkiem nowy odcień. Pamiętaj, aby koloryzację stosować jak najrzadziej, by nie zniszczyć zbyt mocno włosów. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u fryzjera: profesjonalne farby do włosów są mniej szkodliwe, a efekt po koloryzacji dłużej utrzymuje się na pasmach. Innym dobrym pomysłem jest wykorzystanie henny do koloryzacji: jest to ziołowa farba, która nie niszczy włosów. Trzeba jednak obchodzić się z nią umiejętnie – w tej kwestii również pomocny może okazać się fryzjer.

▲ Farbowanie włosów warto połączyć z określonym zabiegiem odżywiającym i regenerującym. Salony fryzjerskie oferują ich bardzo dużo. Największą popularnością cieszy się sauna na włosy, oraz intensywny zabieg witaminowy na włosy. Można je wykonać dwa tygodnie po farbowaniu i powtarzać mniej więcej co miesiąc, aby pasma stale były odpowiednio odżywione i nie zniszczyły się po zabiegach koloryzujących.

Piramida pielęgnacji włosów – okazjonalnie: intensyfikacja i design włosa

PODCINANIE, LAMINOWANIE, KERATYNA, STYLIZACJA NA GORĄCO

▲ Ostatnie „piętro” piramidy to swoisty pielęgnacyjny penthouse. Znajdują się tu zabiegi, których nie robi się z przypadku. Każdy z nich może być uzupełnieniem pielęgnacji, lub okazjonalnym zabiegiem, który ma upiększyć włosy i na który (dzięki dobrze zadbanym włosom) możemy sobie pozwolić.

▲ Wszelkie rodzaje stylizacji na gorąco (nakręcanie włosów na gorące wałki, prostownica czy lokówka) niszczą włosy, natychmiast wyzbywając je wody, a nawet zrywając wiązania siarczkowe we wnętrzu włosa. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy po prostu musimy wyglądać nienagannie. Warto pamiętać, że prostownica użyta okazjonalnie nie jest złem – jeśli włosy na co dzień otrzymują odpowiednią pielęgnację – raz na jakiś czas zabieg z użyciem wysokiej temperatury im nie zaszkodzi. Dlatego tak ważne jest, aby każdy etap w piramidzie pielęgnacyjnej znalazł się na swoim miejscu.

▲ Idealnym zabiegiem, który nie wymaga częstego powtarzania jest keratynowe prostowanie włosów. Taki zabieg jest doskonałą kuracją odbudowującą nawet wyjątkowo uszkodzone pasma (keratyna jest podstawowym budulcem włosa, więc wbudowuje się w jego strukturę i uzupełnia ubytki na jego powierzchni). W zależności od kondycji włosów keratyna jest w stanie utrzymać się w ich wnętrzu od 2-4 miesięcy. Po tym czasie wypłukuje się z włosów, a zabieg można wykonać ponownie.

▲ Aby włosy były piękne, zdrowe i zadbane od nasady aż po same końce – należy regularnie podcinać ich końcówki. Dzięki temu pasma zyskują świeżość i ładny wygląd, a ich pielęgnacja staje się łatwiejsza (grzebień czy szczotka nie zatrzymuje się na splątanych, suchych końcach włosów: podcięte końcówki sprawiają, że czesanie przebiega gładko, a my szarpaniem nie uszkadzamy sobie mechanicznie włosów). Końcówki wystarczy podcinać raz na 2-3 miesiące.

▲ Laminowanie włosów to kolejny zabieg, który służy wygładzeniu i nadaje pięknego wyglądu włosom. Dzięki niemu stają się one błyszczące, gładkie, sypkie, oraz elastyczne. Laminowanie nie odżywia włosów, lecz jedynie domyka łuski i poprawia ich wygląd, oraz doskonale kondycjonuje cienkie, puszące się pasma. Warstwa laminatu ochrania tez włosy przed zniszczeniem na słońcu, mrozie czy wietrze oraz przed toksynami ze środowiska. Efekty laminowania włosów utrzymują się do 3 miesięcy.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #0


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności