WŁOSOLOGIA cz.8 - hydrolaty na włosy

WŁOSOLOGIA cz.8 - hydrolaty na włosy

Hydrolaty podbijają świat kosmetyczny. Stosuje się je powszechnie na twarz, ale mało kto wie, że są one doskonałe również na włosy i skórę głowy. Czym dokładnie są, jak powstają i dlaczego warto włączyć je do codziennej pielęgnacji włosów? Poniższy artykuł zawiera najważniejsze informacje na temat hydrolatów, opisuje najpopularniejsze z nich i podpowiada, jaki hydrolat do włosów kupić.

Hydrolaty na włosy

Czym są hydrolaty do włosów?

Chyba każdy zna olejki eteryczne, powszechnie stosowane w aromaterapii. Powstają one przez destylację parą wodną wybranych ziół i kwiatów. Oprócz olejków powstaje wówczas coś jeszcze – tzw. woda podestylacyjna, czyli właśnie hydrolat danej rośliny. Hydrolaty są zatem ubocznymi produktami powstałymi podczas tworzenia olejków eterycznych. Są one nieco bardziej delikatne, wodniste, bezbarwne i nie posiadają zapachu, ale – co znamienne – zachowują wszystkie cenne właściwości rośliny, z której pochodzą, a ponadto nie tracą minerałów i witamin. Są zbawieniem w pielęgnacji, ponieważ o ile olejek eteryczny nie nadaje się do nakładania na skórę ani włosy, o tyle hydrolat z danej rośliny jest znakomitą formą pielęgnacji.

Jak działają hydrolaty na włosy?

Hydrolaty są bardzo delikatną, ale niezwykle skuteczną formą pielęgnacji włosów. Cząsteczki hydrolatu rozpylone na włosy działają nie tylko na ich powierzchni, ale wnikają do środka transportując do wnętrza odżywcze substancje. Znamienne jest to, że są w pełni naturalne i nie powodują podrażnień. Stanowią doskonałe uzupełnienie odżywek, szamponów lub olejków. Dobrze dobrany hydrolat do włosów jest w stanie zatrzymać przetłuszczanie się włosów, nawilżyć, nabłyszczyć, zadbać o prawidłowy poziom sebum na powierzchni głowy, ochronić włosy i skalp, pobudzić krążenie pod skórą, a zatem wzmocnić cebulki, a ponadto hydrolat działa antyseptycznie, dostarczając jednocześnie włosom szeregu witamin i minerałów. Wiele z hydrolatów zawiera fitoncydy – składniki antybiotyczne o działaniu przeciwbakteryjnym, które działają odkażająco na skórę głowy, pomagają w łagodzeniu infekcji i zmian zapalnych oraz oczyszczają skórę głowy.

Jak stosować hydrolaty na włosy?

Hydrolat jest tak lekką i delikatną substancją, że można go używać nawet kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia – doskonale nawilży włosy, zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i przyniesie ulgę np. w wyjątkowo upalne dni. Są one bardzo proste w użyciu, szybko wchłaniają się we włosy, a ponieważ ich treścią kompozycyjną jest woda – nigdy nie przeciążają one fryzury. Co więcej – nie trzeba poprzestawać na jednym hydrolacie, można używać kilku na zmianę. Aplikacja jest bardzo komfortowa: wystarczy rozpylić dany hydrolat na włosy i (przede wszystkim) skórę głowy. Jednak ta forma aplikacji nie jest jedyna, a działanie hydrolatu można zintensyfikować.

Sposoby stosowania hydrolatów do włosów

1. Hydrolat na włosy w formie płukanki

W tej formie hydrolat należy wymieszać z octem jabłkowym lub malinowym (3 porcje hydrolatu na 1 porcję octu). Taka płukanka doskonale nabłyszcza włosy, sprawiając ponadto, że świetnie się układają, przestają elektryzować i stają się bardzo miękkie i miłe w dotyku.

2. Hydrolat na włosy w formie wcierki

Wcierka do włosów znana jest od stuleci jako forma pielęgnacji włosów i skalpu. Wcieranie w skórę głowy wybranego hydrolatu zapewnia skórze głowy masaż, a zatem pobudza krążenie i ułatwia wnikanie zawartym w hydrolacie pierwiastkom do wnętrza cebulek włosów.

3. Hydrolat na włosy jako baza przed olejowaniem

Olejowanie włosów na mokro można wzmocnić za pomocą hydrolatu. Zamiast zwilżać włosy wodą można to po prostu zrobić za pomocą hydrolatu. Po takim olejowaniu pasma będą bardziej nawilżone i dodatkowo odżywione, zyskają sprężystość, a ponadto zwiększy się chłonność zarówno skóry głowy jak i cebulek włosowych.

4. Hydrolat na włosy jako składnik maseczki

Osoby, które stosują naturalne glinki do włosów z pewnością docenią moc hydrolatów, które świetnie nadają się do rozrobienia sypkiej formy glinki. Hydrolaty potęgują działanie glinki i uzupełniają maseczkę o szereg składników odżywczych. Do maseczki z glinki warto dodać również kilka kropli ulubionego olejku do włosów, tworząc tym samym swój własny, indywidualny eliksir na włosy.

Jaki hydrolat do włosów wybrać?

Każdy z hydrolatów ma inne właściwości – należy wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiadał potrzebom włosów. Oto najpopularniejsze i najlepiej działające na włosy hydrolaty:

hydrolat różany na włosy

Idealny dla włosów, które utraciły sprężystość, witalność i nawilżenie. Hydrolat różany działa ponadto antystarzeniowo, usuwa zanieczyszczenia, odświeża skórę oraz włosy, przywraca im miękkość i wygładza, a przy tym wzmacnia naczynia krwionośne i potęguje blask matowych włosów. Warto wiedzieć, że hydrolat z róży jest powszechnie stosowany w kuchni – wodę różaną dodaje się do deserów i napojów. Hydrolat z róży damasceńskiej to najpopularniejsza woda destylowana stosowana do pielęgnacji włosów i twarzy.

hydrolat oczarowy na włosy

Hydrolat z oczaru wirginijskiego jest doskonałym antyoksydantem, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Może być stosowany latem ponieważ łagodzi wszelkie podrażnienia i poparzenia słoneczne, przynosząc natychmiastową ulgę skórze głowy. Ma działanie nawilżające. Hydrolat oczarowy zawiera dużo przeciwutleniaczy, garbniki i flawonoidy, dzięki czemu pozwala włosom dłużej zachować młodość chroniąc również skalp przed działaniem wolnych rodników. Hydrolat oczarowy stanowi też tarczę dla całego włókna włosa – nie pozwala on toksynom wnikać pod łuski.

hydrolat lawendowy na włosy

Hydrolat lawendowy działa na włosy i skórę głowy niczym kojący kompres. Uspokaja podrażnioną skórę, łagodzi poparzenia spowodowane słońcem, a ponadto reguluje wydzielanie sebum i regeneruje naskórek. Osoby z przetłuszczającymi się włosami z pewnością docenią działanie hydrolatu z lawendy. Jest to jedna z delikatniejszych wód destylowanych na włosy. Delikatny zapach sprawia, że hydrolat z lawendy będzie idealny na noc, ponieważ uspokaja i relaksuje, pozwalając połączyć pielęgnację włosów z aromaterapią.

hydrolat rozmarynowy na włosy

Hydrolat rozmarynowy to jedna z najpopularniejszych wód destylowanych przeznaczona do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Doskonale wzmacnia cebulki, przyspiesza wzrost włosów i hamuje ich wypadanie. Najskuteczniej działa w zestawieniu z naturalnymi olejkami, potęgując ich działanie. Hydrolat rozmarynowy stymuluje włosy do szybszego wzrostu i pomaga w walce z łupieżem. Doskonały do pielęgnacji problematycznej skóry głowy, ogranicza łojotok i równoważy poziom sebum na powierzchni. Hydrolat rozmarynowy wzmacnia nie tylko cebulki, ale również włókna włosów na całej ich długości, nadając blask i zabezpieczając przed toksynami zawartymi w powietrzu. Ma właściwości przeciwzapalne, oczyszczające i antyseptyczne, dlatego jest doskonałym, delikatnie działającym detoksem dla skalpu.

hydrolat z jałowca na włosy

Hydrolat z jałowca doskonale wzmacnia działanie olejków, zwłaszcza tych przeznaczonych do włosów o niskiej porowatości: nadaje bowiem włosom lekkości i delikatnie odbija je od nasady. Reguluje poziom sebum i hamuje łojotok. Hydrolat z jałowca jest źródłem fitoncydów, które działają przeciwbakteryjnie, oczyszczając skórę głowy. Hydrolat z jałowca jest źródłem witaminy A, C, E, które spowalniają procesy starzenia cebulek i dbają o ładny, głęboki kolor włosów. Doskonale oczyszcza włosy np. po dostarczeniu im nadmiernej ilości keratyny.

hydrolat z czystka na włosy

Hydrolat z czystka jest doskonały do każdego rodzaju włosów. Oczyszcza i tonizuje skórę głowy, a przede wszystkim ujędrnia i poprawia mikrokrążenie, dlatego doskonale wzmacnia cebulki i stymuluje włosy do wzrostu. Hydrolat z czystka dba o kolor włosów farbowanych, doskonale dba o przesuszony naskórek, nawilża i spowalnia procesy starzenia. Nadaje się do „włosów w każdym wieku”, wzmacnia sprężystość i przywraca witalność włosów pozbawionych energii.

hydrolat z werbeny na włosy

Hydrolat z werbeny jest doskonały dla włosów ze skłonnością do łupieżu, przetłuszczających się pozbawionych lekkości. Ogranicza wydzielanie sebum i powstrzymuje nawet bardzo silny łojotok. Działa antyseptycznie, odblokowuje pory w skórze, neutralizuje działanie wolnych rodników. Hydrolat z werbeny ma piękny zapach, który długo utrzymuje się na włosach. Dobrze łagodzi podrażnienia, nadaje włosom miękkości i lekkości.

hydrolat z rumianku na włosy

Niezwykle delikatny hydrolat, po który mogą sięgać również osoby z wyjątkowo wrażliwą, atopową lub podrażnioną skórą głowy. Hydrolat z rumianku łagodzi podrażnienia i koi skórę po długiej ekspozycji na słońce. Zapobiega on nadmiernemu przesuszaniu włosów, chroni przed gorącym nawiewem suszarki. Hydrolat z rumianku jest również doskonały do pielęgnacji włosów blond, przywraca pasmom blask i miękkość.

hydrolat z neroli (kwiatów gorzkiej pomarańczy) na włosy

Hydrolat z neroli jest świetny do pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Nawilża, odświeża i tonizuje skórę głowy, ma świeży i lekko słodkawy zapach. Zapobiega rozpadowi koenzymu i elastyny. Hydrolat z neroli spowalnia procesy starzenia i dba o gospodarkę hydro-lipidową skóry, a jednocześnie normalizuje poziom sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych.

hydrolat z nieśmiertelnika (kocanki włoskiej) na włosy

Hydrolat z nieśmiertelnika – mimo swoich właściwości nawilżających i wygładzających włosy – nie jest bardzo popularnym produktem, ponieważ jego intensywny zapach nie wszystkim odpowiada. Większość kobiet stosuje go wyłącznie na noc, ponieważ do rana zapach kwiatów kocanki włoskiej nieco słabnie. Hydrolat z nieśmiertelnika ma działanie przeciwzapalne i jest doskonały przy zwalczaniu dolegliwości skórnych typu egzema, łuszczyca, trądzik, łupież. Dobrze łagodzi również wszelkie zmiany alergiczne.

Czy warto stosować hydrolaty na włosy?

Z całą pewnością są one doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji włosów i skóry głowy. Oczyszczają, odświeżają, tonizują, zapobiegają starzeniu się włosów i chorobom skóry, niektóre z nich przyspieszają wzrost pasm i zapobiegają wypadaniu włosów. Hydrolaty działają delikatnie, więc należy nico dłużej czekać na efekty ich stosowania, na szczęście aby spotęgować ich działanie można połączyć destylaty z naturalnymi olejkami do włosów.

Znamienne jest to, że hydrolaty są substancjami i wszechstronnym działaniu: zastępują nie tylko mgiełkę do włosów, ale również tonik do twarzy i balsam do ciała.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #7

Aneta

Czy hydrolaty na włosy, problem z łupieżem i skórą atopową można stosować u dzieci (9 lat) ?? Hydrolaty z nieśmiertelnika pasuje z opisu, ale czy to nie zaszkodzi dziecku?
Dylemat drugi - osoba starsza, problemy z tarczycą, włosy bardzo się osłabiły, skóra głowy zaczerwieniona, przesuszona, wypadanie w kierunku plackowatego. Który hydrolat byłby wskazany?
Będę wdzięczna za doradzenie :-):-)

Małgonia

@Luśka pomyśl, czego w ogóle potrzebują Twoje włosy. Tutaj fajnie opisali właściwości każdego hydrolatu, więc na pewno dopasujesz bez problemu jakiś produkt do Twaoich potrzeb ;)

Luśka

Ale spory wybór i na co się tu zdecydować? :D

Andżelika

No pewnie, jako mgiełka do włosów i ciała też są świetne, polecam!!!

iza k

hm, taki hydrolat byłby fajny jako taka naturalna mgiełka do włosów latem …

Tosiaaa

Uwielbiam hydrolaty! Odkąd je odkryłam, to dodaję praktycznie do każdego kosmetyku! Podobnie miałam z naturalnymi olejkami :P

Aga

Doskonale opisana treść działania każdego hydrolatu. Dziękuję.


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności