O włos od zniszczenia: 5 stadiów uwrażliwienia włosa - przewodnik po pielęgnacji

O włos od zniszczenia: 5 stadiów uwrażliwienia włosa - przewodnik po pielęgnacji

Czy czujesz, że Twoje pasma są o mały włos od zniszczenia?

Wszystko przez ich... wrażliwość. O ile jest ona ceniona w świecie emocji, o tyle w pielęgnacji włosów bywa bardzo źle widziana. Im bowiem większa wrażliwość włosów, tym szybciej i mocniej niszczeją.

Włosy mają 5 stadiów uwrażliwienia, w zależności od tego jak głęboko w ich strukturę sięgają zniszczenia. Sprawdź, na którym poziomie są Twoje i naucz się je pielęgnować tak, by już nigdy nie przysparzały problemów.

Czym są uwrażliwione włosy?

Wspomnieliśmy już, że włosy uwrażliwione to innymi słowy włosy, które mają zaniżoną odporność: są wrażliwe w dość nietypowy sposób, ale co to tak naprawdę znaczy? Okazuje się, że uwrażliwione włosy niemal bezustannie są na drodze do zniszczenia. Nie zawsze są już zniszczone, ale ryzyko, że takie się staną jest bardzo wysokie.

Ich dewastacja zachodzi bowiem łatwiej i szybciej.

Najprościej rzecz ujmując - są to włosy, które jest łatwiej zniszczyć niż każde inne. Kolejnym problemem jest taki, że nie tylko łatwo je zniszczyć, ale i trudno je naprawić. Są bardziej podatne na zniszczenia i wszelkie uszkodzenia. Mocno uwrażliwione włosy nie muszą być zniszczone - jednak niszczeją na skutek wielu czynników, które dla włosów o lepszej kondycji są na ogół łagodne i niegroźne. Dlatego np. uwrażliwione włosy mogą zniszczyć się już po jednym farbowaniu, prostowaniu, termo-lokach czy rozjaśnianiu włosów, bardzo szkodzi im mocne słońce, wysokie temperatury czy nieodpowiednia pielęgnacja.

Dlaczego włosy stają się uwrażliwione?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. jako główną przyczynę uwrażliwienia włosów wymienia się geny, oraz niewłaściwą pielęgnację. uwrażliwionym włosom mocno daje również w kość niedelikatne codzienne traktowanie (np. gwałtowne rozczesywanie, mocne wycieranie w ręcznik, wiązanie włosów w ciasnego kucyka lub koka itd.).

Trzeba pamiętać, że najbardziej narażone są kobiety, które często poddają się koloryzacji, regularnie suszą i prostują włosy przy użyciu wysokiej temperatury, prowadzi to do przesuszania, łamliwości, wypadania i rozdwajania końcówek.

Jak poznać, że włosy są uwrażliwione?

  • są matowe i szorstkie,
  • są przesuszone, a w ekstremalnym przypadku sztywne,
  • są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, w tym wszelkie zabiegi fryzjerskie oraz stylizacje.

5 stadiów uwrażliwienia włosa

1. MAŁO UWRAŻLIWIONE - zdrowe, dosyć gładkie, bez większych niepokojących objawów, mało podatne na zniszczenia

Gładkie i lśniące włosy, które trzymają odpowiedni stopień nawilżenia, ich skóra głowy jest czysta i zadbana, nie grozi im nadmiar sebum / nie przetłuszczają się, nie są ciężkie i oklapnięte, mają dobrą objętość. To włosy średnioporowate w stronę niskoporowatych (z tendencją do niskiej porowatości).

2. UWRAŻLIWIONA SKÓRA GŁOWY, WŁOSY NISKO UWRAŻLIWIONE - zdrowe na długości, z kłopotliwą skórą głowy, praktycznie nie podatne na zniszczenia

Mocne, gładkie, dość grube i lśniące, ale z nadmiernym łojotokiem, często przetłuszczają się u nasady, są ciężkie i niskoporowate.

3. LEKKO UWRAŻLIWIONE - zdrowe, z tendencją do niszczenia na końcach, lub od połowy długości.

Na ogół dosyć zdrowe u nasady, lekko szorstkie, często się elektryzują, ich końce po zimie lub lecie bywają zaniedbane/przesuszone, czasem lekko spuszone lub matowe. To włosy średnioporowate.

4. ŚREDNIO UWRAŻLIWIONE - z tendencją do niszczenia na długości i mocniejszego na końcach, podatne na zniszczenie

Często matowe, pozbawione sprężystości, z nasilonym puszeniem się, trudne w stylizacji, lekko wypłowiałe, z bardzo wyraźnymi ubytkami na końcach. Łatwo tracą nawilżenie. To włosy średnioporowate z tendencją do zwiększenia porowatości.

5. MOCNO UWRAŻLIWIONE - bardzo podatne na zniszczenia (mogą być mocno zniszczone na całej długości)

Nieustannie matowe, łamliwe i kruche, z rozdwojonymi końcami, sztywne, nie podatne na stylizację, całkiem pozbawione wody z wnętrza, słabo przyjmują składniki odżywcze. To włosy wysokoporowate.

5 stadiów uwrażliwienia włosa - pielęgnacja

JAK DBAĆ I ODBUDOWAĆ UWRAŻLIWIONE WŁOSY?

1. MAŁO UWRAŻLIWIONE

CODZIENNIE - zabezpieczaj końcówki (sięgnij po olejek lub specjalne serum) a latem stosuj mgiełki do włosów chroniące pasma przed szkodliwym promieniowaniem UV.

CZĘSTO - kąpiel i mycie włosów dostosuj do ich kondycji, myj je tak często jak tego potrzebują, stosuj do tego delikatne, ziołowe szampony, które nie działają komedogennie na skórę głowy i dobrze oczyszczają włosy, dodatkowo sięgaj po odżywcze balsamy do włosów, które wspomogą ich kondycję i zapobiegną niszczeniu.

RAZ W TYGODNIU - pielęgnacja dodatkowa dla włosów mało uwrażliwionych to m.in. lekka, multiwitaminowa maseczka do włosów Llub (głównie zimą) dobry olejek do włosów. Nie musisz olejować włosów na noc - wystarczy, że nałożysz olej na pół godziny, po czym dokładnie go spłuczesz i umyjesz głowę. Wypróbuj w swojej pielęgnacji olejek Nanoil do włosów średnioporowatych.

2. NISKO UWRAŻLIWIONE / UWRAŻLIWIONA SKÓRA GŁOWY

CODZIENNIE - myj włosy nawet codziennie, jeśli to konieczne. Wybierz szampon do pielęgnacji włosów przetłuszczających się u nasady. Doskonale oczyszcza skórę głowy wa przy tym pielęgnuje włókno włosów, nie przesuszając ich. Do codziennego odżywienia włosów sięgnij po lekkie, ziołowe mgiełki oraz wcierki do włosów - wmasowane w skórę głowy pozwalają uregulować nadprodukcję sebum szukaj takich, które zawierają w składzie ekstrakty z pokrzywy, skrzypu, łopianu, brzozy czy szałwii. Równie dobrze podziała na skalp hydrolat z jałowca.

CZĘSTO - jeśli masz wyjątkowo grube włosy, nie musisz codziennie stosować odżywki, jednak co drugie lub trzecie mycie włosów warto wesprzeć ich pielęgnację i sięgnąć po delikatną odżywkę do włosów, która dostarczy im witamin i minerałów. Wybieraj balsamy, które nie przeciążą włosów, o lekkiej konsystencji, za to z filtrem UV oraz panthenolem, który wzmacnia włosy.

RAZ W TYGODNIU - Twoja włosy również wymagają olejowania. Sekretem jest odpowiedni dobór naturalnych olejków - takich, które nie przeciąża włosów, odbiją je od nasady, nadadzą lekkości i blasku a dodatkowo - oczyszczą skórę głowy. Idealnie nadaje się do tego olejek Nanoil do włosów niskoporowatych. Raz na dwa tygodnie możesz też sięgać po peeling skóry głowy, aby lepiej oczyścić skalp z toksyn i sebum.

3. LEKKO UWRAŻLIWIONE

CODZIENNIE sięgaj po serum lub olejek pielęgnujący i chroniący końce włosów przed niszczeniem. Jeśli Twoje włosy mają tendencje do wysychania od połowy długości - nakładaj olejek właśnie na te miejsca, które mogą niszczeć. Przy włosach, których struktura jest nieco cieńsza stosuj olejkową mgiełkę, która jest lżejsza i nie obciąży włosów.

CZĘSTO stosuj intensywniejsze odżywianie: po każdym myciu włosów szamponem wzmacniającym (obfitującym w składniki pielęgnujące, witaminy, minerały, olejki, lanolinę) sięgaj po odpowiednią odżywkę, która nie tylko je ochroni przed zniszczeniem, ale również wspomoże kondycję: zapobiegnie przesuszeniu, puszeniu i nada pasmom jedwabiście miękkie wykończenie. Jeśli suszysz włosy suszarka nie zapomnij wetrzeć w nie specjalnego, termoochronnego serum, które zabezpieczy je przed niszczeniem i utratą wody z wnętrza.

RAZ W TYGODNIU sięgaj po rewitalizującą, nawilżającą maseczkę do włosów. Sprawdź, czy obfituje w ceramidy oraz wzmacniające, roślinne wyciągi (np. hydrolizowane proteiny pszenicy i owsa). Maskę do włosów możesz też nakładać po olejowaniu włosów (wybieraj oleje do włosów średnioporowatych) - zemulguje ona olejek i będzie dodatkowym wsparciem zapobiegającym niszczeniu włosów.

4. ŚREDNIO UWRAŻLIWIONE

CODZIENNIE - chroń je przed zniszczeniem, czyli wszelkimi urazami mechanicznymi, wysoką temperaturą oraz promieniowaniem UV. Nakładaj na nie specjalne serum, olejek lub odżywkę bez spłukiwania. Sprawdź, czy ma ona w składzie ceramidy i czy posiada właściwości termoochronne, które uchronią pasma nie tylko przed temperatura, ale też zdyscyplinują i zapobiegną nadmiernemu działaniu wilgoci, od której włosy bywają spuszone i niezdyscyplinowane.

CZĘSTO myj włosy produktami o właściwościach wzmacniających i nawilżających, a także kojących skórę głowy skórę głowy. Po myciu zawsze stosuj produkty do włosów osłabionych, np. te, które zawierają ceramidy, keratynę oraz naturalne oleje. Możesz dodawać naturalne olejki do ulubionej odżywki lub maski do włosów.

RAZ, DWA RAZY W TYGODNIU

Sięgaj po produkty bogatsze w substancje odżywcze i regeneracyjne. Maskę do włosów możesz też nakładać po olejowaniu włosów (wybieraj oleje do włosów średnioporowatych lub przy mocniejszym zniszczeniu włosów - sięgnij np. po Nanoil do wysokoporowatych włosów). Maska zemulguje olejek, przez co łatwiej zmyjesz go z włosów a dodatkowo zapewnisz pasmom ekstra wsparcie i mocniej ochronisz je przed zniszczeniem.

Postaraj się też przynajmniej raz w tygodniu nie suszyć umytych włosów suszarką. Daj im wyschnąć samodzielnie, a w końce wetrzyj delikatne, zabezpieczające serum lub olej.

5. MOCNO UWRAŻLIWIONE

CODZIENNIE - stosuj olejek do włosów. Wcieraj go nie tylko w końce, ale we włosy an całej długości. Ochronisz pasma przed zniszczeniem, zapobiegniesz utracie wilgoci, nadasz i miękkości i połysku. Takie włosy potrzebują silnego wsparcia i olejków, które maja zdolności rewitalizujące oraz wzmacniają. w ciągu dnia możesz wcierać w nie termoochronna odżywkę lub stosować olejową mgiełkę tak często, jak tego potrzebujesz

CZĘSTO - oprócz szamponu do włosów o właściwościach regenerujących sięgaj po odżywki, które mają w składzie szereg substancji wspomagających odbudowę włókna włosów (ceramidy, lipidy, witaminy E i A oraz kompleksy olejowe). Możesz dodawać kilka kropli wybranych, naturalnych olejków do swojej odżywki (sięgaj po oleje do włosów wysokoporowatych). Staraj się, by włosy wysychały samodzielnie lub susz je chłodnym nawiewem suszarki. Unikaj prostownicy i często olejuj włosy - przy wyjątkowo zniszczonych pasmach możesz to robić nawet codziennie. Pamiętaj, by dobrze spłukać olej i umyć pasma po każdej kuracji. Idealny rozwiązaniem na mocno uwrażliwione pasma będzie Nanoil do włosów wysokoporowatych.

Działaj prewencyjnie: zabezpieczaj włosy już po każdym myciu i nakładaj na wilgotne pasma specjalne serum lub odżywkę bez spłukiwania, które zawierają składniki odżywcze, typu oleje lub roślinne analogi silikonów które zmiękczą i wygładzą włosy.

RAZ W TYGODNIU - skuś się na całonocne olejowanie włosów - pozostaw wybrany olejek na noc i zmyj go dopiero o poranku. Przed zmyciem możesz zastosować maskę przeznaczoną do dogłębnej regeneracji włosów. Sięgnij też po ampułki do włosów i dbaj o skórę głowy - nie podrażniaj jej silnymi kosmetykami do stylizacji.

UNIKAJ - włosy mocno uwrażliwione oprócz odpowiedniej pielęgnacji musza mieć zapewnioną również stosowną ochronę dlatego unikaj wszystkiego, co może je zniszczyć: nie trzyj ich i nie szarp, uważaj z farbowaniem i rozjaśnianiem, unikaj wysokiej temperatury suszarki, nie prostuj włosów prostownicą, a także staraj się nie przebywać za dużo na słońcu i chroń je przed promieniowaniem słonecznym. Olejki zawierają naturalny filtr UV, który wspomoże pielęgnację mocno uwrażliwionych włosów.

UWRAŻLIWIONE WŁOSY KONTRA OLEJOWANIE

W przypadku włosów średnio i mocno uwrażliwionych olejowanie włosów jest koniecznością. To kuracja, która najlepiej sprawdza się jako regenerujący rytuał dla zniszczonych pasm. Sięgaj po naturalne oleje do włosów o wysokiej porowatości, lub dobierz im odpowiednio zestawione komponenty, które silnie regenerują i zapobiegają niszczeniu włosów. Im mocniej zniszczone są włosy, tym częściej należy je olejować. Ważny jest również dobór odpowiedniej metody olejowania:
Olejowanie na sucho - na włosach rozprowadź olejek i dokładnie go wmasuj. Ważne, aby kosmetyk nie ściekał, lecz otulił włosy delikatną mgiełką. Olejek trzymaj minimum 30 minut, po czym spłucz i umyj głowę. To nieco delikatniej działająca kuracja.

Olejowanie na mokro - procedura jest praktycznie identyczna, co w olejowaniu na sucho, jednak przed przystąpieniem do zabiegu włosy należy zwilżyć lub po prostu umyć, by pozbyć się zanieczyszczeń, sebum i resztek kosmetyków. Mokre włosy lepiej i głębiej chłoną olej, dlatego staraj się przynajmniej raz w tygodniu wykonać ten rodzaj olejowania.

Po olejowaniu na mokro włosy są bardziej nawilżone i zregenerowane.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #7

nutka

Jak moje, są tak delikatne, że muszę je chować pod płaszczyk by chłopak mi nie obcierał ramieniem, siedząc obok mnie...chronie je przed wiatrem, mrozem itd. traktuje je jak jajko a nawet lepiej

Kristine

O, witajcie moje włosy ... :)))

Naturalia

Rivolve, a próbowałaś jojoby lub awokado? :)

Rivolve

Moje włosy z jednej strony są wrażliwe, ale zarazem wytrzymałe :D Chociaż tak ogólnie to sądzę, że są po prostu suche i przez to są bardziej podatne na uszkodzenia.

Marcelina Z.

Moje włosy kiedy są mocno wycieniowane (tak jak ostatnio) z grubych i mocnych stają się właśnie wrażliwe. To słowo idealnie je teraz określa. Raz wyglądają świetnie a raz wystarczy rozczesać je na mokro czy zakręcić lokówką i wyglądają na bardzo zniszczone.

olinka

ja wlasnie takie mam, bo co by dobrego dla nich nie robilam,efektow tak nadal i nie widze. :(

Eliza22

Jak się cieszę, że moje włosy nie są zbyt wrażliwe :)


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności