Rodzaje warkocza, czyli najlepsze pomysły na plecione włosy

Rodzaje warkocza, czyli najlepsze pomysły na plecione włosy

Starannie zaplecione i eleganckie, czy luźne i pełne nonszalancji? W formie kłosa, dobierańca czy z klasycznym splotem? Warkocze są ponadczasowe, kobiece i bardzo uniwersalne – niezależnie od rodzaju. Sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz!

Definicja warkocza jest prosta – to forma uczesania, które zaplata się z reguły z trzech pasm długich włosów, zabezpieczając je przed rozplątaniem wstążką, gumką lub frotką. Dziś wariacji na temat warkocza jest wiele.

Warkocze w różnych kulturach

Skąd wzięła się ta fryzura? Warkocz pojawia się w wielu różnych kulturach. Znano go i noszono praktycznie od zawsze.

Egipcjanki zaplatały swoje długie włosy w warkocze, ponieważ było to dla nich wygodne, a fryzury w starożytności musiały być przede wszystkim praktyczne. W średniowieczu splot sprawdzał się, gdy długie włosy trzeba było ciasno zwinąć i ukryć pod nakryciem głowy. W kulturze Indian warkocze nosiło się i ścinało wrogom jako wojenne trofeum.

Warto wspomnieć też, że warkocz w kulturze słowiańskiej był symbolem dziewictwa. Włosy splecione w jeden lub dwa warkocze nosiły tylko panny aż do momentu zamążpójścia. Żegnały się z tą fryzurą podczas obrzędu rozplecin, czyli symbolicznego rozplatania włosów na dzień przed ślubem, a także późniejszych oczepin, podczas których obcinano ślubny warkocz na znak pożegnania z panieństwem.

Warkocz: modny, uniwersalny, ponadczasowy

Czy moda na warkocze wraca? Dziś za warkoczem nie kryje się tak wiele symboli. Zyskał on jednak miano ponadczasowej fryzury, po którą można sięgać zawsze, bo prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody (zupełnie tak jak różnego rodzaju koki).

Fryzury z warkoczami nieprzerwanie od lat pojawiają się na pokazach mody, choć w różnych wersjach. Uwielbiają je m.in. Alexander Wang, Valentino Garavani, czy Fatima Lopes – projektanci znani na całym świecie.

My same chętnie zaplatamy warkocze, ponieważ są wygodne, kobiece i pasują do każdej sytuacji. Fryzura z warkoczem sprawdzi się na codzienne wyjście na zakupy, do pracy, na siłownię, na randkę w kinie, na rodzinny obiad, a nawet na specjalne okazje takie jak ślub. Sprawdzą się w każdym stylu – boho, empire, glamour, a nawet rockowym.

Wszystko to kwestia tego, jaki rodzaj warkocza wybierzemy.

Rodzaje warkocza – klasyczne sploty

Oto najprostsze i najbardziej klasyczne warkocze, czyli sploty, które można wykorzystać jako bazę do stworzenia pięknych fryzur.

 1. Warkocz angielski – to tradycyjny rodzaj warkocza, w którym splata się ze sobą trzy równe pasm, przekładając je naprzemiennie (prawe pasmo nad środkowym, lewe pasmo nad środkowym, ponownie prawe pasmo nad środkowym itd. aż do zaplecenia włosów).
 2. Warkocz francuski – to jeden z dwóch rodzajów warkocza dobieranego, który plecie się podobnie jak klasyczny (na przemian lewe i prawe pasmo nad środkowym), z tym że zaczyna się od niewielkich pasm na czubku głowy i za każdym razem zewnętrzne pasmo uzupełnia się włosami dobranymi z tych, które jeszcze pozostały luźno.
 3. Warkocz holenderki – to drugi rodzaj warkocza dobieranego (rzadziej pleciony), który bywa nazywany odwróconym warkoczem, ponieważ plecie się go identycznie jak warkocz francuski, ale przekładając każde kolejne pasmo pod (a nie nad) środkowym; warkocz holenderski można zaplatać też bez dobierania włosów.
 4. Warkocz kłos – to rodzaj warkocz nazywany także jodełką ze względu na swój charakterystyczny splot, który uzyskuje się poprzez podzielenie włosów na dwie części i przekładanie pomiędzy nie cienkiego pasemka wydzielonego kolejno z lewej i prawej strony włosów.
 5. Dobierany kłos – to wersja warkocza jodełki, który zaczyna się od góry głowy z części włosów, które dzieli się na dwa pasma, a pomiędzy nie przeplata się cienkie pasemko wydzielone raz z lewej, raz z prawej strony, ale dobierając do niego cienkie pasmo z luźnych włosów.
Rodzaje warkocza

Rodzaje warkocza – nowoczesne wariacje

To, co dziś nazywamy warkoczami, to nie tylko klasyczne sploty, ale również różnego typu wariacje na temat warkocza. Oto najciekawsze z nich.

 1. Warkocz lina – (rope braid) to warkocz z dwóch części splecionych bez dobierania trzeciego pasma, który przypomina gruby sznur, a efekt ten uzyskuje się poprzez skręcenie obu pasm w lewo wokół własnej osi, a następnie skręcenia ich ze sobą w odwrotną, prawą stronę.
 2. Warkocz kabelek – (pipe braid) to warkocz przypominający kabel, który zaplata się dość specyficznie: wydzielamy środkową część włosów na czubku głowy (będzie rdzeniem fryzury), bierzemy pasmo z lewej strony, przekładamy pod spodem, wracamy nim na lewą stronę, robiąc pętelkę wokół pasma głównego i ponownie wracamy na prawo, a następnie powtarzamy te same kroki z pasmem dobranym z prawej strony.
 3. Warkocz wodospad – (waterfall braid) to piękny i delikatny splot, który łączy w sobie warkocz z rozpuszczonymi włosami, a robi się go z trzech pasm (zaczynając od skroni): najpierw przekładamy dolne pasmo nad środkowe, do górnego dobieramy trochę włosów i też przekładamy nad środkowe, następnie zostawiamy dolne pasmo i wybieramy zamiast niego kolejne z luźnych włosów, przekładając je nad pasmo środkowe itd.
 4. Warkocz bąbelkowy – (bubble braid) to nieco udawany warkocz bez plecenia, do którego zrobienia wcale nie trzeba mieć dużych umiejętności, bo włosów nie zaplata się, ale związuje w koński ogon i przewiązuje na całej długości, co kilka centymetrów delikatnymi gumkami.
 5. Warkocz nieskończoności – (infinity braid) to warkocz na dwóch pasmach, pomiędzy którymi przeplata się dodatkowe, cienkie pasemko, wykonując ruch ósemki (znaku nieskończoności), czyli przeplatając raz pod, a raz nad resztą włosów; warkocz nieskończoności można wykonać też na większej ilości pasm, wówczas dodatkowe pasemka tka się pomiędzy pozostałymi, raz górą, raz dołem, kierując się coraz niżej.
 6. Warkocz DNA – (DNA braid) to imponujący warkocz o bardzo oryginalnym splocie przypominającym skręcone nici DNA, który uzyskuje się przez ciasne zaplecenie jednej z szerszych wersji warkocza nieskończoności na związanych w kucyk włosach, a następnie skręcenie go wokół własnej osi i utrwalenie tej spirali lakierem.
 7. Warkocz syreny – (fishtail braid) to warkocz przypominający rybi ogon, stworzony na bazie tradycyjnego kłosa z bardzo cienkich pasm, lekko poluzowanego po zapleceniu, aby uzyskać efekt zwiększonej objętości.
 8. Warkocz wiklinowy – (zipper braid) to jeden z najbardziej skomplikowanych splotów, którego nie wykonamy bez wideo tutorialu, ponieważ wymaga pracy na kilku pasmach jednocześnie, które wydzielamy od czubka głowy, przeplatamy ze sobą, odkładamy na bok, żeby potem przepleść je z kolejnymi pasmami, a to wymaga wprawy.
 9. Warkocz chiński – (chinese braid) to efektowny warkocz, który należy zacząć od związania włosów w kucyk, wydzielenia cienkiego pasma z jego brzegu i zawiązania go na supeł wokół kucyka, aby następnie dobrać do niego kolejną część włosów z tego samego brzegu i powtórzyć kroki.
 10. Warkocz łańcuch – (chain braid) to rodzaj warkocza, będący połączeniem dwóch warkoczy przypominających linę, a wykonuje się go: dzieląc kucyk na cztery pasma, skręcając wszystkie pasma w lewą stronę wokół własnej osi, następnie dwa z nich skręcając ze sobą w przeciwnym kierunku w warkocz linę, aby na koniec oba powstałe warkocze raz jeszcze skręcić ze sobą, tym razem ponownie w lewo.
 11. Warkocz oszukany – (pull through braid) to kolejna wersja oszukanego warkocza bez zaplatania: wiążemy wysoko dwa kucyki z części włosów, górny kucyk dzielimy na pół, oplatamy nim dolny i związujemy od spodu, to samo powtarzamy z włosami, które teraz są na górze, dzieląc je na dwa i związując pod dolnym kucykiem (w międzyczasie dobieramy nowe pasma z obu stron, aby zapleść wszystkie włosy).
 12. Warkocz z 4 części – (4 strand braid) to rozszerzona wersja standardowego warkocza, z tym że plecie się go z czterech równych części włosów, przeplatając pasmo z lewej strony pod pasmem obok i nad kolejnym, a następnie powtarzając to samo z prawej strony itd.
 13. Warkocz z 5 części – (5 strand braid) to warkocz w wersji maksymalnie poszerzonej, który zaplata się aż z pięciu równych części włosów: pierwsze z brzegu pasmo przekładamy nad sąsiednim i pod kolejnym, a następnie powtarzamy to z drugiej strony i tak aż do zaplecenia warkocza.
 14. Warkocz wiązany – (knot braid) to wersja warkocza, który zapleciony ciasno przypomina nieco warkocz kabelek, ale różni się sposobem wykonania, ponieważ ze związanych w wysoki kucyk włosów wydziela się dwa cienkie pasma z lewej i prawej strony, związuje się je ciasno na górze, a następnie dobiera do nich kolejne cienkie pasma z prawej i lewej, żeby powtórzyć wiązanie u góry, i ponownie, i jeszcze raz.

To oczywiście nie wszystkie warkocze. Wariacji na temat klasycznych splotów jest wiele i trudno byłoby opisać wszystkie rodzaje warkocza, jakie kiedykolwiek były zaplecione.

Jak zagęścić warkocz i dodać mu objętości?

Na koniec kilka wskazówek, czyli sposoby na warkocz pełen objętości.

Jeśli chcemy optycznie zagęścić warkocz, musimy przede wszystkim zadbać o swoje włosy. Jeśli będą cienkie, osłabione i łamliwe, nigdy nie uzyskamy z nich pięknego, grubego splotu. Ratunkiem po raz kolejny jest olejowanie włosów, dzięki któremu możemy przywrócić im witalność, wygładzić i ułatwić ich zaplatanie. Warto sięgnąć zwłaszcza po:

 • olej rycynowy, który może zapobiec wypadaniu włosów, przyspieszyć ich wzrost i dzięki temu je zagęścić,
 • a także olej z nasion bawełny, który ochroni końcówki przed rozdwajaniem i zapewni warkoczom gładkość.

Pomocne, jeśli chcemy dodać fryzurze objętości, może być też użycie suchego szamponu u nasady lub delikatne tapirowanie włosów przed ich zaplataniem. Dzięki temu dodamy włosom więcej objętości, która utrzyma się nawet po zrobieniu warkocza.

Jeśli chcemy mieć warkocz pełen objętości, dobrym sposobem jest poluzowanie włosów po zapleceniu – im luźniejszy splot i więcej niesfornych kosmetyków, które z niego wychodzą, tym lepszy efekt.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #10

magdalenka

dobrze, że dodajecie angielskie nazwy, można znaleźć w sieci jakieś inspiracje i poszaleć z różnymi wariacjami warkocza na co dzień i od święta

Anennene

Co to znaczy "warkocz przypominający rybi ogon". Przyszłam się tu dowiedzieć, jak zrobić warkocza krok po kroku. Obrazki, instrukcje, plz

agnieszka

uwielbiam kłosa i jestem mu wierna

natasha

Wiklinowy warkocz jest rewelacyjny! Muszę kiedyś wypróbować, chociaż moje włosy są dosyć cienkie.

Joginka

już francuski mnie przerasta. oo reszcie nie wspominając ;)

Josephine

Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję! Od wielu lat noszę kitkę bo tylko tyle umiałam sobie zrobić, a teraz po ciemku pierwsza próba i zrobiłam holendra

julie

Zawsze miałam trudności z robieniem sobie warkoczyków, po wielu nieudanych próbach zawsze i tak pozostawałam na kitku.. Spróbuje teraz na spokojnie wypróbować każdą z fryzur

Doris De

Wow! A ja umiem tylko zwykłego warkocza zapleść... Te cuda z włosów są piękne!

omg

Piękne są te wszystkie warkocze. Nie przypuszczałam, że jest aż tyle możliwości! Zapuszczam włosy, jak nic!

beauty-bebe

warkocze są przepiękne! ale ja mam zdecydowanie za krótkie włosy


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności