Zrób to sama: najlepsze, domowe maseczki na włosy

Zrób to sama: najlepsze, domowe maseczki na włosy

Potrzebujesz maski do włosów, ale nie masz czasu, by wybrać się do drogerii? Rozwiązanie znajduje się w Twojej kuchni – czy wiesz, że to istne laboratorium urody? Z naturalnych składników takich jak miód, żółtko czy drożdże możesz wyczarować bardzo skuteczną, odżywczą i regenerującą maskę na włosy. Czym są domowe maski na włosy? Czy są lepsze od drogeryjnych? Jak wykonać dobrą, domową maseczkę do włosów rodem z własnej kuchni?

Czym są naturalne maski do włosów i czy są najlepsze?

Naturalne maski do włosów to te, które nie zawierają syntetyków, a zamiast tego obfitują w szereg naturalnych substancji aktywnych, które rewitalizują włosy. Te wykonane w domy są w 100% naturalne, natomiast te sklepowe mają w składzie tzw. „dobre” alkohole, stabilizatory i emulgatory, które przedłużają nieco trwałość maski. Kosmetyki tego typu można zazwyczaj przechowywać do 3-ch miesięcy od otwarcia słoiczka. Niestety takie maski zazwyczaj nie nadają się do nakładania na skórę głowy.

Naturalne maski mają dużo krótszy termin ważności – te, które wykonasz w domu lepiej zużyć od razu i nie przechowywać: następnym razem po prostu sięgnij do kuchennej szafki po świeże składniki i zrób nową maseczkę. Domowe maseczki do włosów można z powodzeniem nakładać na skórę głowy, nie tylko włosy. Dzięki temu jej działanie jest intensywniejsze.

Maski na włosy – domowe czy profesjonalne (drogeryjne)?

Domowe maseczki do włosów znacznie różnią się od drogeryjnych. Przede wszystkim od początku do końca kontrolujemy proces ich powstawania, a zatem wiemy dokładnie, co jest w jej składzie i jaką ma jakość.

Po drugie – domowa maska do włosów może być idealnie dobrana do ich rodzaju i kondycji. Nie ryzykujemy też, że kupimy ogromny słój maski, która nie sprawdzi się na włosach i zalegnie na dnie łazienkowej szafki. Domowe maseczki do włosów możesz wykonywać za każdym razem inaczej, czyli wybierać inne składniki i dobierać je, sprawdzając, co zadziała najlepiej na Twoje włosy. Jajeczna maska do włosów, a może następnym razem drożdżowa? Wybór jest nieograniczony.

Kolejną różnicą między maskami domowymi a profesjonalnymi jest w 100% naturalny skład. Maseczki drogeryjne czasami zawierają parabeny i silikony oraz powszechne w kosmetyce alkohole krótkołańcuchowe, które wysuszają i podrażniają. Jeśli nie jesteś biegłą w odczytywaniu i analizie składników INCI – lepiej, jeśli zamiast maski do włosów ze sklepu wybierzesz domową – będziesz miała świadomość tego, jakie substancje znajdują się w Twojej masce oraz czy skład maseczki jest bezpieczny i naturalny. Masz jeszcze jedno wyjście - możesz zaufać pielęgnacji z Nanoil.

NAJLEPSZE SKŁADNIKI DOMOWYCH MASEK NA WŁOSY – CO WYBRAĆ?

DROŻDŻE — źródło biotyny, witamin z grupy B, cynku, selenu, miedzi, potasu, wapnia, chromu i fosforu. Wzmacniają włosy, ukorzeniają cebulki, zapobiegają wypadaniu, przyspieszają wzrost włosów.

JAJKO — żółtka doskonale poprawiają kondycję włosów: zawierają lecytynę, wzmacniają i nawilżają włosy. Białko hamuje łamliwość włosów, dodaje objętości. Żółtko to naturalny emulgator, który wiąże składniki maski; ponadto zawiera dużo siarki, która wchodzi w skład keratyny, czyli naturalnego budulca włosów.

OLEJKI – są źródłem cennych dla włosów, dobrych kwasów tłuszczowych, fitosteroli i flawonoidów. Doskonale poprawiają ich stan i kondycję, odżywiają cebulki, zapobiegają wypadaniu i przyspieszają wzrost włosów. Najcenniejszymi olejami dodawanymi do masek są: olej kokosowy, rycynowy, arganowy i oliwa z oliwek, jednak nie ma tu żadnej reguły: olejki można dowolnie łączyć i mieszać sprawdzając, które najlepiej sprawdzą się jako składnik domowej maski na włosy. Wielu traktuje olejowanie włosów jako maskę. W tym celu stosuje dobrze dobrane mieszanki olejków, które – podobnie jak maskę – zmywa się z włosów po dłuższym czasie.

AWOKADO — zawiera ponad 20 różnych witamin i minerałów, między innymi witaminy: A, K, C, B1, B2, B3, B5, B6, E oraz potas, kwas foliowy, magnez, miedź, żelazo, cynk, fosfor. Jest doskonałą kuracją odżywczą do włosów: wzmacnia, hamuje wypadanie, zwalcza łamliwość i pobudza gęstość włosów. Warto pamiętać, że tłoczony na zimno olej z awokado zachowuje wszystkie składniki pozyskane z owocu.

ALOES – humektant, który nawilża, przyciąga wilgoć i zatrzymuje ją we włosach. Wygładza włosy i domyka ich łuski, ułatwia rozczesywanie, wzmacnia zniszczone pasma i doskonale nabłyszcza, oraz powstrzymuje elektryzowanie się włosów. Dobrze radzi sobie w walce z łupieżem. To źródło polisacharydów, witamin A, B, C, karotenów, minerałów (chrom, magnez, mangan, wapń, sód, żelazo, miedź, fosfor, cynk).

SIEMIĘ LNIANE — zawiera bardzo dużo witamin (A, B1, B2, B3, B6, C, D, E, K), białka, błonnika i składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, wapń i cynk. Dzięki dużej zawartości składników odżywczych siemię lniane sprawia, że włosy są maksymalnie wzmocnione, nawilżone, gęste i błyszczące. Szybciej rosną oraz zyskują naturalny blask, a ich kolor nie płowieje.

MIÓD – silny antyoksydant, który wzmacnia i regeneruje zniszczone włosy. Pobudza ich wzrost, zmniejsza łamliwość, zapobiega infekcjom skóry głowy, działa antyseptycznie, naprawia i przywraca kondycję włosom farbowanym, mocno przesuszonym i osłabionym.

KWAS HIALURONOWY – to kluczowy składnik zarówno w pielęgnacji skóry, jak i włosów. Doskonale nawilża i wiąże cząsteczki wody, dzięki czemu chroni przed zniszczeniem i przesuszeniem włosów. Jest naturalnym składnikiem wszystkich tkanek w organizmie człowieka. Idealny do włosów suchych, chroni pasma przed zniszczeniem. Dodawany do drogeryjnych kosmetyków ogranicza wysuszające działanie detergentów.

BANAN - źródło witamin A, B, C oraz E w dużych dawkach; regenerują one włosy i stymulują mieszki włosowe; zapewniają dobrą kondycję skóry głowy. Banany zawierają również sporo minerałów jak cynk, żelazo, wapń i potas – zwalczają suchość wypadanie włosów. Doskonale regenerują zniszczone pasma, są silnym przeciwutleniaczem.

NAFTA KOSMETYCZNA – wciąż bardzo popularna, ponieważ natychmiast poprawia wygląd włosów: wygładza, nabłyszcza, kondycjonuje włosy i sprawia, że dobrze się układają, a na ich powierzchni nadbudowuje się mikroskopijna otoczka, która delikatnie pogrubia strukturę, zwiększa objętość i zmniejsza splątanie pasm. Nafta kosmetyczna zapobiega też elektryzowaniu się włosów. Może niestety przeciążyć włosy podrażnić skórę.

ŻELATYNA – doskonały, naturalny „laminat” do włosów, który nabłyszcza, wygładza i nadaje pasmom sypkości oraz natychmiast poprawia ich wygląd. Żelatyna jest ponadto źródłem kolagenu białkowego – niezbędnego do wzmocnienia i odżywienia cebulek; zwalcza łamliwość i hamuje wypadanie włosów.

Domowe maseczki na włosy - jak wybrać najlepszą

DIY — NAJLEPSZE DOMOWE MASKI NA WŁOSY

Domowa maska drożdżowa na włosy

  • pół kostki drożdży spożywczych
  • 1 łyżkę stołową jogurtu naturalnego, kefiru, lub ciepłego mleka
  • małą łyżeczkę naturalnego miodu

Wszystkie składniki połącz i dokładnie wymieszaj, aż uzyskasz jednolitą konsystencję. Gotową maskę nałóż na włosy, pamiętając także o skórze głowy. Można ją nakładać zarówno na suche, jak i wilgotne pasma. Aplikując drożdżową maskę na włosy, wykonaj delikatny masaż skóry głowy, który pobudza mikrokrążenie – działa to odprężająco i przyspiesza wchłanianie składników odżywczych. Na koniec owiń włosy ręcznikiem, folią lub czepkiem i zostaw na około godzinę. Po minionym czasie umyj głowę.

Domowa maska olejowa na włosy

Maska olejowa to nic innego jak popularne na całym świecie olejowanie włosów. Olejki nakłada się na włosy i skórę głowy pamiętając o tym, by dobrać je do rodzaju włosów, czyli porowatości. Naturalne olejki można łączyć samodzielnie lub zdecydować się na dobrą, skomponowaną fachowo, gotową mieszankę olejków, np. jedną z trzech wersji olejku do włosów Nanoil.

Domowa maska jajeczna na włosy

Białko i żółtko z 1 lub 2 jajek kurzych (dłuższe włosy wymagają większej ilości maski) rozbełtaj razem tak, by się połączyły w jednolitą masę. Nałóż jajko na włosy i skórę głowy i pozostaw na około 20 - 30 minut. Następnie dokładnie spłucz domową maskę zimną wodą i umyj włosy szamponem. Na zakończenie możesz nałożyć ulubioną odżywkę do włosów lub zastosować domową płukankę do włosów.

Jajeczną maskę można łączyć z innymi naturalnymi składnikami, aby zintensyfikować jej działanie, np. z olejkiem, żelem lnianym, naturalnym jogurtem lub aloesem. Łącz składniki w takich proporcjach, by maska nie stała się zbyt rzadka.

Domowa maska z miodem na włosy

  • 1 łyżka miodu
  • 50 ml soku z cytryny

Połącz składniki i nałóż na włosy (jeśli mieszanki wyszło zbyt mało — zmieszaj ponownie taką samą ilość miodu i cytryny). Maskę z cytryny i miodu nałóż na wilgotne włosy. Pokryj również skórę głowy — ta domowa maseczka doskonale zakwasza skórę głowy i zadba o odpowiednie pH skalpu, dzięki czemu włosy przestaną się przetłuszczać, a skóra będzie czysta i świeża. Zmyj maseczkę miodową po około 15-20 minutach.

Maskę z miodem można też wzbogacić o inne domowe składniki, łącząc ją np. z rozgniecionym bananem lub oliwą z oliwek (zadziała lepiej, jeśli oliwę ogrzejesz w kąpieli wodnej do około 40 stopni Celsjusza), a także z kwasem hialuronowym, który wzbogaci maskę o właściwości nawilżające.

Domowa maska na włosy z awokado

Maska z awokado to doskonała odżywcza kuracja, która w dodatku wzmacnia połysk włosów i dobrze je wygładza. Przygotuj:

  • średniej wielkości awokado
  • 2-3 łyżki oliwy z oliwek
  • łyżka soku z cytryny
  • (opcjonalnie) 1-2 łyżki olejku rycynowego

Połącz wszystkie składniki: awokado rozgnieć dokładnie widelcem lub zmiksuj w blenderze na gładką masę. Nałóż domową maskę na włosy i skórę głowy, a po 20-30 minutach spłucz ją z włosów i zmyj delikatnym szamponem.

Domowa maska na włosy z aloesem

  • 2 łyżki soku lub żelu aloesowego
  • 2 łyżki olejku kokosowego
  • 2 łyżki miodu (opcjonalnie)

Połącz wszystkie składniki (olejek kokosowy jest stężały, dlatego najpierw rozpuść go w kąpieli wodnej i połącz z pozostałymi składnikami, gdy stopnieje i przybierze płynną formę). Domową maskę trzymaj na włosach przez około 30 minut, a następnie spłucz i dokładnie umyj włosy.

Domowa maska do włosów z siemienia lnianego (żelu lnianego)

Lniany żel to najprostsza, domowa maska do włosów. Dzień wcześniej, wieczorem, zalej ciepłą wodą około 4 łyżki siemienia lnianego. Im dłuższe włosy, tym więcej żelu i nasion lnu będziesz potrzebowała, by pokryć włosy i skórę głowy. Mieszankę odstaw na noc w chłodne miejsce. Rano żel lniany wytrąci się z nasion i będzie nadawał się do nałożenia na włosy. Ziarenka odsącz (możesz je wykorzystać jako peeling do ciała) a lniany żel nałóż na włosy i skórę głowy. Domowa lniana maska na włosy działa jak delikatny laminat. Możesz wzmocnić jej działanie i połączyć żel z miodem, naturalnym olejkiem, kwasem hialuronowym lub sokiem z cytryny.

Domowe maski na włosy — co jeszcze do nich dodać i jak je wzbogacić?

Przepisów na domowe maseczki do włosów jest mnóstwo i tak naprawdę wszystko zależy od inwencji tego, kto je sporządza. Wiele osób uzupełnia domowe maski do włosów o olejki eteryczne, roślinne hydrolaty, napary ziołowe, naturalne glinki lub płynne witaminy. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z domowymi maskami do włosów — na początek używaj niewielu składników — dzięki temu poznasz, czy Twoje włosy lubią się z określoną maską i łatwiej wykluczysz składnik, który może im nie sprzyjać.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #7

Kasiiowaa

Super blog , będę wpadać częściej !!! Tym czasem idę sobie zrobić maseczkę na moje wypadające włosy

Suzuu

A mam jeszcze pytanie, co do maseczki z siemienia lnianego, czy takie gotowe już przemielone siemię również by się nadawało?

Suzuuu

Ojej, dziękuję za rewelacyjny post . Postaram się wypróbować tą z siemieniem, który leży u mnie szafce kuchennej i po wykorzystaniu do granoli kompletnie nie wiedziałam co z nim zrobić

Unknown

Ja uwielbiam maskę z żółtka, oleju rycynowego i soku z cytryny! Włosy po niej są zdyscyplinowane i pięknie błyszczą. :)

Alexia

Brzmią apetycznie nie tylko dla włosów. Pewnie znając mnie zamiast trafić na włosy to taka mikstura trafiłaby do mojego brzucha, szczególnie ta miodowa.

bernadetta sznej

jesteście najlepsi! dziękuję bardzo za przepisy. już od dawna poszukiwałam takiego zbioru w jednym miejscu. i mam <3

anonimka

uwielbiam domowe maseczki, nic tak dobrze nie robi moim włosom :) no i portfelowi przy okazji


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności