Pielęgnacja włosów to coś więcej niż tylko mycie, czesanie i stylizacja. Pielęgnacja to celowe działanie, ukierunkowane na odżywienie, regenerację i wzmocnienie włosów. Jeśli marzysz o pięknej fryzurze i włosach pełnych zdrowia i witalności – spraw im dobrą maskę pielęgnacyjną. Jak ją wybrać? Po tym artykule będzie to dziecinnie łatwe. Nastaw się na pielęgnację na najwyższym poziomie i podaruj włosom to, co najlepsze.
Maska do włosów jest kosmetykiem, który najsilniej regeneruje, odżywia i wzmacnia włosy. To kuracja, która dociera nieco głębiej w struktury włosów, nie działa jedynie na ich powierzchni. Dobra maska do włosów działa też na skórę głowy. Jest gęsta, treściwa i zawiera szereg odpowiednio dobranych substancji aktywnych. Aby maska do włosów zadziałała – należy ją trzymać na głowie dłużej niż odżywkę czy balsam. Często stosuje się ją przed myciem włosów – wówczas jej działanie jest intensywniejsze.
Maska na włosy transportuje do ich wnętrza składniki odżywcze – jet to jej główne zadanie. Istnieją też maski, które zawierają składniki poprawiające wygląd włosów, ich kolor, blask, nadające gładkości. W przypadku masek do włosów możemy zatem mówić o intensywnej, poważnej pielęgnacji oraz regeneracji.
W opozycji do maski stoi odżywka do włosów – ma ona działać jedynie na zewnętrzną część włosa. Doskonale nawilża, wygładza i upiększa włosy, jednak działa powierzchniowo, a efekty po jej stosowaniu nie są długotrwałe – odżywcze składniki wypłukują się z włosów i działają jedynie od jednego do drugiego mycia włosów.
Odżywka to kosmetyk głównie kondycjonujący, ale również dosyć istotny: to dzięki jej okluzyjnym właściwościom składniki z masek utrzymują się w głębszych warstwach włosa. Odżywka działa jak „kołdra” dla bazowych substancji z masek do włosów. Dobrze jest stosować ją bezpośrednio po masce i we wszystkie inne dni, kiedy maski nie stosujemy.
Odżywki używane są głównie jako domykające łuski, wygładzające i kondycjonujące nabłyszczacze. Pomagają one w rozczesywaniu i stylizacji oraz chronią włosy przed uszkodzeniami, toksynami, smogiem. Większość odżywek bazuje na silikonach, a ich konsystencja jest dosyć rzadka. Odżywkę na włosach trzyma się najkrócej, bo tylko kilka minut.
Maska do włosów różni się zatem od odżywki czterema aspektami:
Nie istnieje jedna idealna maska do wszystkich typów włosów. Zawsze należy dobierać ją do ICH rodzaju i potrzeb. Dla przykładu: osoby z włosami farbowanymi, ciemnymi potrzebują innej maski niż panie z fryzurą w odcieniu blond. Kręcone, cienkie, grube i ciężkie, przetłuszczające się czy matowe – każde włosy będą potrzebowały nieco innej maski, ukierunkowanej na potrzeby włosów. Jak dzielimy takie maski?
Są przeznaczone dla włosów po koloryzacji, a zatem po intensywnym zabiegu chemicznym. Po pewnym czasie każde farbowanie odbija się niekorzystnie na włosach – zaczynają się one przesuszać, matowieją, tracą kolor (pigment stopniowo wypłukuje się z wnętrza). Takie włosy potrzebują wzmocnienia, nawilżenia, silnej ochrony i regeneracji. Maski do włosów farbowanych często zawierają szereg aktywnych składników wpływających na ich kolor oraz domykających łuski. Tworzą na powierzchni włosa okluzyjną warstwę, która zapobiega szybkiej utracie koloru. Takimi maskami są: maska z keratyną oraz maska z olejkiem arganowym.
To osobna kategoria masek, które – ze względu na skład i działanie – z powodzeniem mogą być dedykowane zarówno włosom farbowanym na określony odcień, jak i naturalnym, które wymagają wzmocnienia i podkreślenia naturalnej barwy. Maski do włosów o różnych odcieniach (ciemnych i brązowych, rudych czy blond) oprócz składników pielęgnacyjnych zawierają ekstrakty roślinne wzmacniające określony kolor. Częstym ich składnikiem jest również henna roślinna, która wspiera barwę i doskonale wzmacnia odcień włosów. Innymi składnikami masek wspierających (podbijających) kolor włosów są: rumianek, wyciąg z liści orzecha włoskiego, olej rycynowy, kora cynamonu, korzeń rzewienia.
Zniszczone włosy wymagają intensywnej terapii. To włosy wysokoporowate – ich łuski są mocno odchylone, a ogólna kondycja nadwątlona. Tego typu włosy są często bardzo wysuszone, mogą mieć rozdwojone końce i uszkodzoną strukturę. Dobra maska na włosy jest w ich przypadku koniecznością. Powinna zawierać szereg składników aktywnych, o zdolnościach regenerujących, np. budulec włosa, czyli keratynę, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, szereg witamin, emolientów i humektantów, które odpowiednio je nawilżą. Maski do zniszczonych włosów odpowiadają za ich wzmocnienie; często zawierają wyciągi i ekstrakty w kiełków oraz hydrolizowane proteiny i białka (w tym królową każdej poważnej pielęgnacji, czyli wspomnianą keratynę).
Maski do włosów kręconych
To gama produktów, które zawierają substancje podkreślające skręt włosów, a jednocześnie dyscyplinujące i zapobiegające puszeniu, co w przypadku loków bywa częstym problemem – zwłaszcza podczas częstej koloryzacji, wysokich temperatur lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Maski do kręconych włosów są jednocześnie dosyć lekkie: nie obciążają fryzury, a także przygotowują pasma do dalszych zabiegów stylizacyjnych. Mogą po nie sięgać osoby, które na co dzień mają proste włosy, lecz czasem stylizują je, tworząc loki lub miękkie fale. Maska do włosów kręconych nałożona przed stylizacją sprawi, że włosy będą dłużej trzymały skręt.
To grupa masek, która pielęgnuje nie tylko włosy, ale i skórę głowy – tylko w ten sposób zahamuje ich wypadanie. Maski do włosów osłabionych (np. zmianą pór roku i sezonowym wypadaniem włosów) są oparte na naturalnych i bezpiecznych składnikach. Ich zadanie to przede wszystkim odżywienie i wzmocnienie włosów oraz cebulek. Zawierają przede wszystkim dobre kwasy tłuszczowe, witaminy i aminokwasy. Wspierają procesy zachodzące w cebulkach i sprawiają, że pasma są mocniej osadzone w mieszkach, a z czasem – hamują nadmierne wypadnie włosów, o ile nie jest to problem natury hormonalnej lub inny, wymagający profesjonalnego wsparcia ze strony trychologa.
Maski na porost włosów
To maski, które pobudzają do pracy uśpione cebulki, a ich składniki aktywne mają na celu przyspieszyć podziały komórkowe w macierzy włosa. Tego typu maski nadają się idealnie do włosów, które osłabiły się na skutek zmiany pór roku, niekorzystnego działania czynników zewnętrznych, lub okresowo zażywanych leków (antybiotyków). W ich składzie odnajdziemy naturalne substancje, znane jako stymulujące i pobudzające wzrost włosów, np. drożdże piwne, sok z brzozy, naturalne olejki na porost włosów, m.in. rycynowy, oraz olej z orzeszków cedrowych lub sosny syberyjskiej.
To lekkie maski, które delikatnie otulają cienkie i delikatne włosy – tworzą na ich powierzchni okluzyjną warstwę i poprawiają strukturę włosa, a tym samym wzmacniają ich grubość. Efekt nie jest długotrwały, a warstwa nadbudowana po jakimś czasie wypłukuje się z włosów, jednak faktem jest, że dobra maska do włosów cienkich poprawia ich wygląd, a jednocześnie nie obciąża pasm. Często mocno odżywia i nawilża nie przeciążając włosów, np. algowa maska do włosów z morskimi minerałami.
Te maski silnie odżywiają, doskonale nabłyszczają i jednocześnie nie przeciążają włosów. Ich działanie jest ukierunkowane nie tylko na wewnętrzne struktury włosów, ale również na ich zewnętrzną powłokę. Maski do włosów matowych mają szereg składników nabłyszczających, wygładzających i domykających łuski. Najpopularniejszą grupą są tutaj naturalne olejki, nieoceniony, wygładzający jedwab, ekstrakty z lnu i naturalne substancje nabłyszczające, m.in. chmiel, ocet jabłkowy lub malinowy.
To specjalna grupa masek do włosów, które nie tylko powinny wspierać włosy na całej łodydze, ale też równoważyć sebum i skutecznie oczyszczać skórę głowy, by fryzura nabrała lekkości i nie przetłuszczała się w nadmiarze. Maski do włosów grubych i ciężkich nakłada się często na skórę głowy, aby dobrze oczyściły skalp i podstawę włosa; w ich składzie dominują często naturalne glinki np. zielona lub biała, a także nieoceniony węgiel, wyciąg z pokrzywy, łopianu czy szałwii. To one absorbują nadmiar sebum, a jednocześnie zawierają szereg minerałów odżywiających skórę i pasma na całej długości i doskonale odbijają włosy u nasady, aby dłużej pozostały świeże i puszyste.
To najprostsza, a jednocześnie najbardziej istotna klasyfikacja wszelkiego rodzaju masek, szamponów i odżywek do włosów. Aby wybrać dobrą maskę do włosów, najpierw zawsze sprawdzaj, do której grupy należy. Dlaczego? Okazuje się, że włosy łatwo przeciążyć stosując nadmierną ilość składników z określonej grupy. Najbardziej newralgiczną grupą są proteiny, których nadmiar może znacznie przesuszyć włosy – zamiast miękkich, sprężystych pasm zyskamy sztywne i pozbawione blasku.
Emolientowe maski na włosy - działają odżywczo, pomogą utrzymać nawilżenie, świetnie wygładzają, nabłyszczają i chronią włosy przed utratą wilgoci oraz zniszczeniem. Emolienty są tłuste, ale nadają się do każdego rodzaju włosów. Ich źródłem są naturalne olejki.
Humektantowe maski na włosy - to produkty typowo nawilżające, które sprawdzą się na włosach suchych i odwodnionych – stosowane przy dużej wilgotności powietrza mogą napuszać włosy.
Proteinowe maski na włosy – regenerują i odbudowują struktury włosów, uzupełniają niedobory keratyny, są doskonałe do zniszczonych i łamliwych włosów. Należy je stosować z umiarem, ponieważ nadmiar protein usztywnia włosy i nadbudowuje się na ich powierzchni.
Aby pielęgnacja włosów przyniosła doskonałe rezultaty – najlepiej stosować maski, które są połączeniem wyżej wymienionych grup, czyli zawierają zarówno oleje, jak i substancje nawilżające czy regenerujące, lub stosować naprzemienną pielęgnację i w ciągu tygodnia poświęcić czas na olejowanie włosów oraz na nałożenie wybranej maski.
Zastanawiasz się, jak działają określone składniki maski do włosów i czego w nich szukać, aby pielęgnacja przyniosła doskonałe rezultaty? Kluczowymi składnikami, które są nie tylko istotne, ale wręcz niezbędne włosom są:
Maseczki często zawierają roślinne wyciągi – dotyczy to zwłaszcza tych, które należy nakładać nie tylko na włosy, ale i na skórę głowy – takie nie mają w sobie silikonów, które mogłyby podrażnić skalp. Roślinne ekstrakty są cenne, gdyż należą do substancji aktywnych – to one odżywiają, naprawiają i regenerują włosy, intensyfikują ich wygląd i wzmacniają kolor. Są cennym źródłem witamin i minerałów, zawierają karoteny, fitosterole, dostarczają włosom aminokwasów, a także pobudzają cebulki do wzrostu oraz pielęgnują i koją skórę głowy. Które należą do najpopularniejszych? Wszystko zależy od regionu, kraju, kontynentu. Inaczej wygląda azjatycka, inaczej europejska pielęgnacja włosów. Jednak istnieje grupa roślin chętnie wykorzystywana na całym świecie.
Olejki stanowią osobną, niezwykle ważną grupę składników pielęgnujących włosy. Ich obecność w masce znacznie podnosi jej skuteczność i zwiększa efektywność, Dlaczego? Okazuje się, że naturalne olejki zawierają komplet najistotniejszych w pielęgnacji włosów oraz skalpu składników: są źródłem mnóstwa cennych witamin, minerałów, flawonoidów i steroli roślinnych, a często również karotenów oraz skwalanu. Jeden olejek może dostarczyć włosom tego, co kilkanaście różnych składników roślinnych.
Naturalne olejki w pielęgnacji włosów odgrywają kluczową rolę – jeśli nie znajdziesz ich w swojej masce do włosów – możesz używać ich samodzielnie i nakładać na włosy oraz skórę głowy w postaci specjalnej, dogłębnie odżywiającej i regenerującej, olejowej maski. Takie olejowanie włosów robione minimum raz na tydzień szybko i skutecznie zregeneruje włosy, zahamuje wypadanie, przyspieszy ich wzrost, poprawi wygląd i zagęści fryzurę. Najlepiej stosować specjalnie skomponowaną mieszankę olejów, dobraną do ich porowatości – przykładem skutecznej, doskonale skomponowanej kuracji jest olejek do włosów Nanoil – wydany w trzech wersjach, dostosowany do trzech najczęściej występujących rodzajów włosów.
Każdą, zarówno domową, jak i drogeryjną maskę do włosów można wzmocnić, dodając do niej kilka kropli naturalnego olejku do włosów. Oleje są naturalnymi emolientami, a więc zapobiegną przeproteinowaniu włosów, wzmocnią ich strukturę, zapobiegną przesuszaniu, zabezpieczą przed niszczeniem, poprawią ich ogólny wygląd, kondycje i blask. Naturalne olejki doskonale wygładzają włosy i nadają im blasku. Jeśli nakładasz maskę na skórę głowy – obecność olejków doskonale oczyści skalp, uwolni go od zanieczyszczeń, wzmocni cebulki włosowe i pobudzi je do pracy. Oleje zapobiegają wypadaniu włosów i mają działanie anty-aging.
Prawidłowa aplikacja masek na włosy to klucz do sukcesu. Maskę nakładamy na umyte wcześniej pod letnią wodą włosy. Wilgotny włos staje się bardziej chłonny, więc pozwoli przeniknąć składnikom odżywczym z maski w głąb. Następnie należy w osuszone ręcznikiem, wilgotne pasma starannie wmasować maskę. Należy ją trzymać na włosach ok. 20 min (chyba, że producent zaleca inaczej). Maski skomponowane z naturalnych składników są bezpieczne, więc ten czas można śmiało wydłużyć: wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Przy bardzo zniszczonych włosach, zaleca się nawet, by maseczkę zostawić na całą noc – można ją wzbogacić o kilka kropli naturalnego olejku. Rano należy umyć włosy i wystylizować fryzurę jak zwykle. Aby kuracja maską przyniosła oczekiwane efekty – najlepiej stosować ją 1-2 razy w tygodniu.
Najlepsza maseczka na włosy? Co do tego zgodni są wszyscy: niezależnie od tego, czy jest to profesjonalny kosmetyk zakupiony w salonie fryzjerskim, czy domowa maska na włosy – powinna być dobrana do rodzaju pasm, ich stanu, kondycji, wyglądu i potrzeb. Opinie na temat tego, jak powinna wyglądać najlepsza maska na włosy często zawierają pogląd, że jednymi z najlepszych są te skomponowane z naturalnych olejków. Grupa zwolenników olejowania wysnuwa opinie, że najlepszą metodą wzmacniającą włosy jest rezygnacja z maseczek i zastąpienie ich dobrym olejem, lub specjalną mieszanką do olejowania włosów.
Ja kiedyś jak bylam bardzo mloda regularnie spalam w masce całą noc i miałam piękne długie kręcone włosy… Teraz mi jest za bardzo niewygdnie i musze wstawac rano zeby suszyc wiec to bez sensu.
Ja zawsze nakładam maski przed myciem. Po umyciu włosy są bardziej odżywione, błyszczące i ogólnie ładniej się prezentują, a przede wszystkim są puszyste i uniesione u nasady. Jeśli używam maski po myciu to włosy są klapnięte i brak im objętości i puszystości.
Oooo wreszcie! Jako ta początkująca bardzo dziękuję za wpis. Niby takie oczywistości, ale potrzebowałam tego, by rozwiać wątpliwości. I nie wiedziałam, że jest aż tyle rodzajów masek.
Co poradzić na przetłuszczające się włosy? Przeczytałam wiele postów, jednak kompletnie nie radzę sobie z włosami. Jaka maska będzie dla mnie odpowiednia?
Bardzo mi się na pewno przyda ta lista domowych masek na różne problemy z włosami :)
Mam pytanie które raczej nie dotyczy posta, ale nie wiem gdzie zapytać więc... Mam długie proste włosy lecz niedawno zauważyłam że z jednej strony twarzy moje baby hair rosną proste a z drugiej kręcone. Co może być tego przyczyną?
a nakładać maskę na całą długość włosów czy tylko na końce? pozdrawiam, aga
Czy są jakieś maski do włosów, których nie trzeba spłukiwać?
Opinie: #8