Piękno i zdrowie włosów leży w naszych rękach i tylko od nas zależy, jak zadbamy o swój wygląd. W dobie popularności olejków roślinnych najlepszym rozwiązaniem jest olejowanie włosów. Inspirację zaczerpnęliśmy z Azji i dziś jest to jedna z najczęściej polecanych metod. Olejowanie włosów jest nie tylko modne, ale maksymalnie skuteczne. Poznaj je lepiej i przekonaj się, ile dobrego mogą zdziałać naturalne olejki do włosów.
Na temat świetnych właściwości, jakie kryją się w naturalnych olejkach, można się długo rozpisywać. Warto o tym wspomnieć, ponieważ bardzo często traktujemy olejowanie włosów bardzo powierzchownie i nie dajemy wiary, że naprawdę może zastępować dotychczasowe metody pielęgnacji włosów. Czas to zmienić.
Na początek proste pytanie: co to jest olejowanie włosów? Odpowiedź jest równie łatwa i całkiem logiczna – wystarczy zebrać w całość cechy charakterystyczne dla tej metody pielęgnacyjnej. Olejowanie włosów to zabieg polegający na nakładaniu na włosy i (czasami) wcieraniu w skórę olejków roślinnych w celu nawilżenia, odżywienia, wzmocnienia, regeneracji i innych dodatkowych korzyści, które uzależnione są od wybranego oleju.
Znamienne dla tej metody jest to, że możemy wybierać pomiędzy dziesiątkami różnych olejków do włosów. Aktualnie do celów kosmetycznych wykorzystujemy się ponad 100 różnych olejów, maseł i maceratów roślinnych. Wybór jest zatem ogromny, a o dobry olej do włosów wcale nie trudno. Olejowanie włosów można bowiem wykonywać zwykłym olejem tzn. takim, który wykorzystuje się do celów spożywczych. Najpopularniejsze oleje do włosów, które znajdziemy także w kuchni, to m.in. olej kokosowy, olej rzepakowy, olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej winogronowy, olej kukurydziany, olej sojowy. Olejowanie włosów zwykłym olejem jest równie skuteczne, co nakładanie na nie olejków tłoczonych specjalnie z myślą o pielęgnacji skóry i włosów. Ważne jest tylko odpowiednie dopasowanie oleju do struktury (porowatości) naszych włosów.
Nie da się zaprzeczyć, że olejowanie włosów ma naprawdę wiele zalet. To jedna z niewielu tak kompleksowych i skutecznych metod pielęgnacyjnych, które można stosować w domu. Zabieg rekonstrukcji włosów, keratynowe prostowanie, olaplex albo botoks na włosy – wszystkie one przynoszą efekty, ale konieczna jest wizyta u fryzjera. Olejowanie włosów wykonasz w domu, bez niczyjej pomocy, a przy odrobinie systematyczność efekty będą jeszcze lepsze i (co najważniejsze!) długotrwałe. Olejowanie włosów w domu to rewelacyjna alternatywa dla wszystkich fryzjerskich zabiegów na włosy zniszczone, trudne do ujarzmienia i problematyczne.
Niekwestionowana zaleta olejków roślinnych to ich działanie. Codzienne olejowanie włosów przynosi naprawdę szybkie efekty ze względu na świetną wchłanialność olejków. Pod względem budowy oleje roślinne są bardzo podobne do warstwy lipidowej chroniącej naskórek i sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe w skórze głowy. Ze względu na to olejowanie włosów jest idealną metodą. Działa nie tylko na powierzchni włosów, otulając je warstwą ochronną, ale również w ich wnętrzu. Dociera do cebulek włosów i wzmacnia je, zapewniając im zdrowie od wewnątrz.
Można podsumować to krótko. Olejowanie włosów działa od pierwszego użycia i regularnie stosowane poprawia kondycję włosów od środka. Pierwsze efekty daje już po jednym użyciu, kiedy to pasma stają się gładsze, bardziej błyszczące i łatwiejsze w rozczesywaniu. Jednak to systematyczne i codzienne olejowanie włosów zapewnia im długoterminową poprawę kondycji, wzmocnienie, regenerację i pobudzenie do szybszego wzrostu.
Bez efektywności na nic zdałoby się to, że olejowanie włosów w domu jest wygodne i mało kosztowne. Olejki do włosów mają wszechstronne działanie i właśnie to zapewnia im taką popularność. Co daje olejowanie włosów? Poznaj 10 korzyści kuracji z wykorzystaniem olejów.
Olejki do włosów działają dogłębnie. Stosowane regularnie wzmacniają cebulki i odżywiają mieszki włosowe, a w efekcie zapobiegają utracie włosów. Mocna i dobrze zakorzeniona w zdrowej skórze cebulka wypadnie dopiero wówczas, kiedy zakończy się jej naturalny cykl życia.
Naturalne oleje działają u źródła problemu, czyli w cebulkach, dlatego mogą stymulować wzrost włosów. Najlepszy olej na porost włosów to nadal olej rycynowy. Przyspiesza wzrost włosów nawet kilkukrotnie i uaktywnia uśpione cebulki, z których wyrastają tzw. baby hair.
Zdrowie włosów zaczyna się w skórze, skąd czerpią one niezbędne do wzrostu i życia składniki odżywcze oraz wodę. Jeśli kondycja skóry nie jest dobra, odbija się to na włosach. Olejki do włosów zapewniają jej prawidłowe pH, regulują pracę gruczołów łojowych i łagodzą podrażnienia.
Olejowanie włosów to jedyny naturalny sposób pielęgnacji, dzięki któremu jesteśmy w stanie naprawić zniszczone włosy. Możliwa jest silna regeneracja, uszczelnianie nadwyrężonej struktury keratynowej włosów, wzmocnienie i odbudowa od nasady po końce.
Włosy po olejowaniu zyskują gładkość i elastyczność, ponieważ olejki domykają otwarte łuski na zewnętrznej warstwie włosów i otaczają je ochronną powłoką. Olejowanie włosów zapewnia im gładkość, miękkość i sprężystość, co przekłada się np. na łatwiejsze rozczesywanie.
Żadna odżywka do włosów nie zapewni tak kompleksowej pielęgnacji skóry głowy. Tylko olejki nawilżają, wzmacniają i regulują zachodzące w skórze procesy. Dzięki temu gruczoły łojowe pracują lepiej, włosy nie przetłuszczają się zbyt często i nie pojawia się łupież.
Olejki do włosów zapewniają naturalną i bardzo delikatną ochronę włosom. Odpowiednio dobrane mogą ochronić włosy nawet przed wysoką temperaturą, promieniowaniem UV, wiatrem, słoną wodą lub toksynami. Oleje sprawdzają się rewelacyjnie na końcówki włosów.
Trudności z ułożeniem fryzury, puszenie się, nieujarzmiony skręt włosów – wszystkie te problemy można zażegnać, stosując olejki do włosów. Regularne olejowanie na mokro i stosowanie olejów jako produktów do stylizacji sprawia, że praca z włosami jest przyjemniejsza, bo układają się lepiej.
Podstawowa zaleta olejowania włosów to silne działanie nawilżające i odżywcze. Olejki do włosów przywracają prawidłowy poziom nawilżenia, zapobiegają utracie wody, uzupełniają niedobory składników odżywczych i przywracają włosom witalność.
Olejowanie włosów daje zauważalne efekty przede wszystkim na zewnątrz. Poza poprawą kondycji włosów od środka, olejki do włosów upiększają także na zewnątrz. Dodają blasku, zapewniają aksamitną miękkość włosów, zapobiegają matowieniu i płowieniu, a także wzmacniają kolor (także po farbowaniu).
zaczynam olejować włosy, tez chce mieć takie włosy jak hinduski :D może przestaną mi się przetłuszczać
polecam takie gotowe mieszanki, bo każdy z olejków ma inne właściwości i razem bardzo dobrze działaja na włosy. No tylko trzeba je dobrze dobrać do swoich włosów.
@puderniczka123, to wcale nie jest trudne, wystarczy zrobić test na porowatość włosów a potem poszukać w inetrnecie najczęściej pod hasłem np.:olejki do srednioporowatych włosów jest cała lista różnych olejków są nawet podane kwasy tłuszczowe i to co zawiera każdy olej, można też kupić już gotową mieszankę olejków. Powodzenia! :)
na tej stronie pełno informacji jaki olejek pasuje do konkretnego typu włosów. Wszystko jest tu bardzo dokładnie opisane i wytłumaczone
...ale ja nie wiem jaki olejek dobrać do moich włosów :(
@puderniczka123, nic straconego, w domu można sobie zrobić olejowanie, nie dość ze mega komfortowe warunki, to jeszcze kasę oszczędzasz;)
Kiedyś fryzjerka w salonie mi zaproponowała olejowanie włosów, a ja nie wiedziałam co to takiego i odmówiłam, teraz załuję :(
Muszę powiedzieć, że zaczęłam od niedawna olejować włosy i kupiłam od razu nanoil nie bawiąc się w pojedyncze olejki. To był strzał w 10 po prostu nigdy wcześniej nie miałam tak ładnych zdrowych i gładkich włosów. Szczerze polecam wszystkim kobietom (ja mam wersję do średnioporowatych)
nie wiedziałam, że sukces zależy od rodzaju olejków i od metody olejowania… bardzo fajny i pomocny artykuł :)
Gdy byłam na urlopie w Indiach przekonałam się na własnej skórze, a raczej włosach jak świetne jest olejowanie włosów. Od tego czasu sama staram się to robić w domu, niestety z różnym skutkiem. Pobuszowałam trochę po tej stronce i trafiłam na artykuł o nanoil i porowatości włosów, teraz już wiem w czym tkwi "haczyk" Fajnie, że nanoil ma oleje tak dopasowane do rożnych rodzajów włosów. Czas zacząć kurację:)
Opinie: #10