Olejowanie włosów u fryzjera kontra olejowanie w domu – różnice, efekty, opinie

Olejowanie włosów u fryzjera kontra olejowanie w domu – różnice, efekty, opinie

Chcesz olejować włosy jak należy?

Zastanawiasz się, czy lepiej zrobić je w domu, czy oddać się w ręce profesjonalisty? Czym olejowanie włosów w salonie różni się od domowego? Zanim zaczniesz szukać fryzjera, który zna tajniki olejowania, zastanów się - jesteś o krok od bycia ekspertką w tej dziedzinie! Spełnij swoje marzenia o pięknych włosach i weź sprawy w swoje ręce – dziś zdradzamy Ci sekrety profesjonalnego olejowania włosów w domu i w salonie. Które z nich wybierzesz?

Pewnie nieraz zastanawiałaś się, czy olejowanie włosów w domu może być równie profesjonalne co zabieg przeprowadzony w salonie. Czym różnią się te dwie kuracje? Które olejowanie włosów jest lepsze i które z nich wybrać? Dziś rozwieją się Twoje wątpliwości.

Jak wygląda olejowanie włosów w salonie fryzjerskim?

Olejowanie włosów w salonie wzięło swą tradycję z rejonów Azji – wspomniany zabieg jest tam wykonywany w niemal każdym salonie. Fryzjer ma za zadanie nie tylko pokryć włosy odpowiednią, indyjską mieszanką olejów, maceratów i ziół znanych od wieków, wnikliwie zbadanych i opisanych w Ajurwedzie – czyli „świętej księdze” hindusów. To specyficzny rytuał, który – dzięki masażowi skóry głowy – relaksuje, wyzbywa nas zmartwień i trosk oraz ma moc uzdrawiania.

Olejowanie włosów na innych kontynentach przebiega nieco bardziej prozaicznie – fryzjer ocenia stan i kondycję włosów, dobiera do nich odpowiedni olej i intensywność kuracji, a masaż skalpu ma wzmocnić krążenie podskórne, zapewniając olejom szybsze wchłanianie, a skórze głowy – lepszą chłonność.

Przed zabiegiem fryzjer używa specjalnych kosmetyków, które otwierają łuski włosa i oczyszczają go tak, by olejki mogły wniknąć mocniej w jego strukturę. Następnie pokrywa włosy i skalp olejem, okrywa głowę czepkiem lub ciepłym ręcznikiem o ogrzewa turban ciepłym nawiewem powietrza, aby zintensyfikować kurację i wzmocnić efekty olejowania włosów (najczęściej spędzamy ten czas pod tzw. kopułą, czyli specjalną suszarką fryzjerską).

Olej trzyma się na włosach w zależności od ich stanu i kondycji (najczęściej jest to około 30 minut). Po zabiegu spłukuje się olejek, a włosy myje specjalnym szamponem domykającym łuski włosa i wzmacniającym blask.

Olejowanie włosów w salonie fryzjerskim – efekty

Efekty profesjonalnego olejowania włosów są na ogół bardzo zadowalające – włosy stają się gładkie, lśniące i ładnie się układają. Pasma są zdyscyplinowane i ładnie odbite od nasady – pełne wigoru i sprężyste. Na taki efekt wpływ ma nie tylko olej, ale również profesjonalnie wykonany masaż i nałożona po skończonym zabiegu specjalna odżywka lub lotion nabłyszczający.

Jak wygląda olejowanie włosów w domu?

Olejowanie włosów w domu wygląda podobnie (nakłada się olej na włosy i skalp, trzyma określoną ilość czasu, spłukuje i myje włosy). Olejowanie włosów sposobem aplikacji przypomina po prostu nakładanie maski na włosy, z tą różnicą, że maska „omija” skórę głowy, a dla olejku jest to najważniejszy element olejowania.

To drobiazgi mają wpływ na zakończone sukcesem olejowanie, ale wszyscy wiemy doskonale, że „diabeł tkwi w szczegółach”. Bywa, że nie myjemy głowy przed olejowaniem i nakładamy olej na suche włosy (ta metoda nie sprawdzi się, jeśli używamy wielu kosmetyków do stylizacji). Nie myślimy o oczyszczaniu włosów specjalnymi kosmetykami ani o odchylaniu łusek. Często niedokładnie zmywamy olej, więc włosy przeciążają się i tracą lekkość. Nałożony na włosy olejek nie jest ogrzewany, więc jego działanie jest słabsze, a dobierając olej do olejowania często działamy po omacku – efekt zależy więc od łutu szczęścia, a nie od faktycznych potrzeb włosa.

Olejowanie włosów w domu – efekty

Efekty olejowania włosów w domu mogą być naprawdę różne. Wszystko zależy od przestrzegania łatwych, ale dosyć istotnych reguł olejowania i doboru odpowiednich olejków. Profesjonalnie wykonane olejowanie włosów w domu może zakasować to oferowane w salonie i coraz częściej tak się właśnie dzieje. Dobry olej do olejowania włosów sprawia, że włosy stają się mocne, grube, lśniące, poprawia się ich struktura, przestają wypadać i zaczynają szybciej rosnąć.

Olejowanie włosów u fryzjera kontra olejowanie w domu

Bądź profesjonalistką! Jak doskonale olejować włosy w domu?

Chcesz stać się ekspertem od olejowania włosów? Weź sprawy w swoje ręce – kilka istotnych zasad, które znają i stosują fryzjerzy, całkowicie odmieni efekty olejowania w domu, a nawet sprawi, że Twoje włosy zyskają więcej, niż po profesjonalnym zabiegu w salonie. Jakie to zasady?

  1. Poznaj porowatość swoich włosów (zrób dostępny w sieci test, by ocenić ich kondycję i dobrze dobrać olej).
  2. Wybierz dobry olejek do olejowania włosów – taki, który współgra z ich porowatością i da się nałożyć na skórę głowy, oraz jest zgodny z ich kondycją (olej do włosów wysokoporowatych, średnioporowatych lub niskooporowych – każdemu z tych trzech rodzajów włosów idealną pielęgnację zapewni jeden z trzech olejków Nanoil).
  3. Przed olejowaniem dobrze oczyść włosy i skalp (wykonaj peeling skóry głowy, zastosuj szampon oczyszczający).
  4. Wykonaj delikatny masaż skóry głowy – usprawnia on krążenie podskórne i sprawia, że olej wnika głębiej, docierając do „serca” włosa, czyli cebulki.
  5. Ogrzewaj pokryte olejkiem włosy – ciepło aktywuje cząsteczki olejku i wzmacnia chłonność włosów.
  6. Dokładnie spłucz i zmyj olej z włosów, stosując delikatny szampon. Zastosuj lekką odżywkę w sprayu lub w piance, która wzmocni efekty olejowania i nie przeciąży włosów (odżywka może również bazować na naturalnych olejkach – dzięki temu włosy zyskają termoochronę i blask).

Olejowanie włosów w domu - zalety

  • zabieg wykonujesz w zaciszu domowym, w komfortowych warunkach i miłym, relaksującym otoczeniu
  • olejowanie włosów w domu możesz połączyć z innymi zabiegami upiększającymi (wziąć ciepłą, pachnącą ziołami, relaksującą kąpiel, nałożyć maseczkę na twarz, zadbać o stopy itd.)
  • dobrze dobrany olej wystarczy Ci na kilkanaście zabiegów olejowania – dzięki temu zapewniasz włosom stałą, ekstremalną regenerację i działasz cyklicznie, dając im pielęgnację na najwyższym poziomie
  • regularnie wykonywane olejowanie włosów połączone z masażem skalpu doskonale wzmacnia cebulki i odpręża, opóźnia proces siwienia i obumierania cebulek oraz wzmacnia włosy od samego korzenia
  • olejowanie włosów w domu jest bardzo ekonomiczne – oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale i czas: sama decydujesz, kiedy i jak często robić olejowanie włosów, nie musisz stosować się do wolnych (często odległych) terminów i niewygodnych godzin, jakie narzuca salon
  • olej możesz trzymać na włosach tyle, ile chcesz (nawet całą noc) – tego nie zaoferuje niestety żaden salon fryzjerski
  • możesz dowolnie zmieniać i testować kosmetyki używane po olejowaniu włosów, aby uzyskać najlepszy efekt (nie skazujesz się na produkty „narzucone” przez dany salon)

Olejowanie włosów w salonie – czy ma jakieś wady?

Czy olejowanie włosów w salonie ma jakieś wady? Okazuje się, że miewa ich wiele. Nie każdy salon dysponuje różnorodną gamą produktów odpowiednią dla rodzaju (porowatości) Twoich włosów. Najczęściej jest to jedna, określona (dominująca) marka kosmetyków – to właściwie nie świadomy wybór, ale jego brak – i to ten aspekt decyduje o tym, jaki produkt znajdzie się na Twojej głowie.

Bywa, że fryzjer nie jest w stanie po krótkiej rozmowie profesjonalnie ocenić porowatości włosów – najlepiej wiedzieć to, zanim wybierzesz się do salonu (sprawdź kondycję swoich, pasm wykonując dostępny w sieci test na porowatość włosów).

Ponadto olejowanie włosów w salonie łatwo pomylić z upiększającą i kondycjonującą kuracją olejkami, która pomija tak ważny aspekt zabiegu, jakim jest skóra głowy – tak wykonane olejowanie nie regeneruje, a jedynie kondycjonuje i upiększa włosy. Nie ma wpływu na poprawę ich zdrowia.

Kuracja w salonie jest kosztowna – często za tą kwotę można kupić profesjonalny olejek do olejowania włosów, który wystarczy na kilkanaście zastosowań. Wizyty w salonie należy regularnie powtarzać, aby przyniosły oczekiwane efekty – z ekonomicznego punktu widzenia to również znaczna wada olejowania włosów u fryzjera.

Olejowanie włosów w domu i w salonie – opinie

Olejowanie włosów w salonie zbiera dobre opinie – jest to kuracja przeprowadzona przez i pod czujnym okiem profesjonalisty. Kosmetyki stosowane u fryzjera muszą być najwyższej jakości – i nie mówimy tylko o olejkach, ale również o produktach przed i po olejowaniu. Niestety, jeśli zdecydujemy się na zabieg raz lub wykonujemy go co jakiś (odległy) czas – efekt nie utrzyma się długo na włosach. Tylko regularnie wykonywane olejowanie włosów przyniesie rezultaty.

Olejowanie włosów w domu może zbierać różne opinie – wszystko zależy o wiedzy na temat włosów, olejów i porowatości. Im więcej wiesz o olejowaniu włosów i im lepiej dobierzesz do nich olejek, tym piękniej i zdrowiej będą wyglądały włosy. Na szczęście reguły olejowania nie są skompilowane i znając je – możesz stać się profesjonalistką w tej dziedzinie. Powodzenia!

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #8

agnieszka peret

Olejowanie włosów to w zasadzie podstawowa czynność wykonywana względem włosów. Olejek, podobnie jak szampon czy odżywka, powinien stać na półce każdej kobiety. Warto używać olejku z oliwek i olejku arganowego.

piękna-ona

Olejuję włosy od niecałego roku, nie suszę, nie prostuję, nie trę ręcznikiem itp, a one i tak wyglądają jak zaniedbane, suche... Chyba jednak zostanę przy zabiegach fryzjerskich...

veronicca

Ja mam ciągle mieszane uczucia. Nadal ciężko mi dobrać olej... na razie doszłam do wniosku ze trzymanie oleju dłużej niz 40 min mi nie służy a to juz coś :)

17sweetgirl

Mam taki problem że włosy przetłuszczają mi się od nasady a końce mam dalej suche. Myślałam że to wina olejowania ale teraz zaprzestalam i dalej to samo. Słyszałam że są olejki które pomagaja na przetłuszczaje się włosy.

Beata W.

A czy można olejować włosy farbowane? Bo słyszałam różne zdania na ten temat. Fryzjerka ma w ofercie i poleca. Boję się, że tylko dlatego, żeby wyciągnąć ode mnie kasę.

martusiowa

Dziękuję za super poradnik!

Ania O.

Jak długo trzymać olej na włosach? Czy to w ogóle ma znaczenie?

Unknown

Olejowanie (tu też musiałam dobrać odpowiedni olej do włosów, bo hitowy kokosowy u mnie się nie sprawdził) to był mój sposób na zadbane włosy, jeszcze do niedawna elektryzujące się i puszące. Ale trzeba dobrać pod siebie i swoje włosy.


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności