Najlepsze płukanki po olejowaniu włosów – przepisy, efekty

Najlepsze płukanki po olejowaniu włosów – przepisy, efekty

Olejujesz włosy? Wzbogać ten rytuał i sięgnij po płukankę do włosów. Będzie ona doskonałym zwieńczeniem całej pielęgnacji – to jak ostatni rozdział doskonałej książki. Płukanki wyglądają niepozornie, ale ich działanie na włosy jest nieocenione. Efekty widać od razu: pasma zyskują blask, elastyczność i gładkość, a skóra głowy uspokaja się i leczy. Najlepsze jest to, że płukankę do włosów można zrobić w jedną chwilę, z ogólnie dostępnych, domowych składników.

Czym są płukanki do włosów?

Płukanki do włosów to napary i mieszanki na bazie wody, którymi po prostu spłukujemy włosy po myciu i po ostatnim „tradycyjnym” płukaniu ich wodą. Płukankę wylewa się na włosy i pozostawia tam aż do następnego mycia. Jest to wodny, lekki roztwór, który nie obciąża włosów i działa jak odżywka bez spłukiwania. Płukanki do włosów mogą składać się z jednego lub kilku różnych składników.

Dlaczego warto stosować płukanki do włosów?

Regularnie stosowane płukanki do włosów nadają pasmom blask, elastyczność, lekkość, wygładzają, dyscyplinują, podkreślają barwę i refleksy na włosach, dbają o ich kolor, pobudzają wzrost, a nawet leczą łupież i podrażnienia skalpu. Są doskonałym uzupełnieniem olejowania włosów. Dlaczego? Do wytworzenia płukanek stosuje się najczęściej substancje tak różne od olejków, a zatem o całkiem odmiennym składzie i zróżnicowanych komponentach. Dostarczamy zatem włosom tego, czego nie ma w olejkach.

Płukanki do włosów - korzyści

Kiedy stosować płukanki do włosów?

Płukanki do włosów można stosować po każdym myciu włosów, ale najlepiej robić je po olejowaniu włosów, ponieważ uzupełniają one właściwości naturalnych olejków i sprawiają, że ten rytuał zyskuje na skuteczności. Płukanki są jak ostatni szlif na drogocennym kamieniu. Sprawiają też, że włosy nabierają lekkości i odbijają od nasady, a zatem zapobiegają przeciążeniu pasm zabiegami pielęgnacyjnymi. Są też doskonałym remedium na elektryzowanie i puszenie się włosów – dlatego powinno się je włączyć jako stały element pielęgnacji szczególnie w okresie zimowym.

Jak nakładać płukanki na włosy?

Płukanki można aplikować na dwa sposoby:

  1. Wylać bezpośrednio na wilgotne włosy i skórę głowy (tuż po myciu), wykonując delikatny masaż skalpu. Ta metoda jest szybsza, ale też mniej dokładna: większość płukanki po prostu spłynie z włosów, a zabieg będzie mniej efektywny.
  2. Wlać płukankę do zlewu lub miski i zanurzyć w niej włosy na 2-3 minuty, masując jednocześnie skórę głowy, aby mikstura dotarła również tam.

Włosy przed takim płukaniem powinny być wilgotne, ale odsączone z nadmiaru wody (suche włosy mają mniejszą chłonność, a zatem „wypiją” one mniej składników z płukanki): najpierw najlepiej osuszyć je delikatnie ręcznikiem.

Najlepsze płukanki po olejowaniu włosów – domowe przepisy

PŁUKANKA Z KAWY DO CIEMNYCH I BRĄZOWYCH WŁOSÓW

Jest to płukanka, która doskonale działa zarówno na włosy, jak i skórę głowy, ponieważ pobudza mikrokrążenie: dzięki temu włosy szybciej rosną. Ponadto płukanka z kawy nabłyszcza, ożywia i zmiękcza. Kawa ma intensywny zapach, który długo utrzymuje się na włosach. Ta płukanka jest doskonała dla włosów ciemnych brąz i czarnych, ponieważ dodatkowo je przyciemni i zadba o ich kolor.

  1. 3 łyżki mielonej kawy zaparzaj przez kilka minut pod przykryciem.
  2. Odcedź fusy i wlej napar do miski lub umywalki, połącz z około 500 ml przegotowanej wody.
  3. Zanurz włosy w miksturze, nie spłukuj.

PŁUKANKA Z OCTU JABŁKOWEGO DO WSZYSTKICH RODZAJÓW WŁOSÓW

Ta płukanka to doskonała metoda na wygładzenie włosów bez prostownicy lub silnie silikonowego serum. Ocet zakwasza, a tym samym domyka łuski włosów: efektem jest blask i miła w dotyku gładkość.

Płukanki octowe są doskonałe dla osób, które farbują włosy. Dzięki regularnemu domykaniu łusek włosa i wygładzaniu ich struktury kolor będzie się utrzymywał dłużej, a włosy będą mniej porowate.

  1. Łyżkę octu jabłkowego lub winnego zmieszaj z 2 szklankami letniej wody.
  2. Wlej płukankę do miski lub umywalki albo po prostu powoli wylewaj na włosy po ostatnim płukaniu.

Płukanka octowa może lekko matowić włosy, dlatego należy pamiętać, aby nie zakwasić ich zbyt mocno i nie przesadzić z ilością octu zmieszanego z wodą.

PŁUKANKA Z PIWA DLA WŁOSÓW POZBAWIONYCH MIĘKKOŚCI I OBJĘTOŚCI

Chmiel jest od dawna znany i ceniony jako naturalna odżywka. Sprawia, że włosy stają się miękkie, w doskonałej formie i sprężystości, sypkie i pełne objętości. Piwo zawiera też alkohol, który wzmacnia krążenie w skórze głowy i pobudza cebulki włosów do pracy, a jednocześnie doskonale oczyszcza skalp z nadmiaru toksyn i łojotoku. Rozrobiony z wodą będzie łagodnym, ale skutecznym środkiem pielęgnacyjnym.

  1. Otwórz piwo i poczekaj, aż uleci z niego większość gazu (możesz je delikatnie podgrzać, wówczas CO2 zniknie bardzo szybko).
  2. Zmieszaj szklankę piwa ze szklanką wody. Wylej płukankę na wilgotne włosy lub wypłucz je w misce napełnionej piwną płukanką.

Płukanka piwna działa doskonale na osłabione, pozbawione objętości włosy z tendencją do przetłuszczania się: zawiera bowiem dużą ilość witamin z grupy B.

PŁUKANKA Z SIEMIENIA I CYTRYNY DLA WŁOSÓW NIEZDYSCYPLINOWANYCH I POZBAWIONYCH BLASKU

Siemię lniane to kosmetyczny hit, który sprawdza się w pielęgnacji włosów, twarzy, paznokci, ciała. Jego zasługi w dziedzinie regeneracji, odżywienia i nawilżenia oraz kondycjonowaniu włosów są nieocenione. Okazuje się, że lniany żel można z powodzeniem wykorzystać do sporządzenia płukanki, która odżywi i nada blasku włosom matowym, puszącym się, niezdyscyplinowanym.

  1. 2-3 łyżeczki siemienia wsyp do garnka z wrzącą wodą; mieszaj przez mniej więcej minutę aż do uzyskania lekko gęstej konsystencji.
  2. Ostudź wytrącony żel, odsącz go z pestek. Dodaj łyżkę soku z cytryny i szklankę przegotowanej wody.
  3. Wlej miksturę do umywalki i płucz włosy około 2-3 minuty.

PŁUKANKA RUMIANKOWA DLA JASNYCH WŁOSÓW

To delikatna płukanka, która łagodzi podrażnienia skóry głowy, a jednocześnie wspaniale podkreśla blask i jasne refleksy na blond włosach. Rumianek ma też właściwości rozjaśniające, więc dobrze chroni blond pasma przed żółknięciem.

  1. Zalej wrzątkiem 3 łyżki suszu z rumianku i zaparzaj pod przykryciem, dopóki napar całkiem wystygnie.
  2. Odcedź napar i spłukuj nim wilgotne włosy po myciu.

MIĘTOWA PŁUKANKA DLA PRZETŁUSZCZAJĄCYCH SIĘ, CIĘŻKICH WŁOSÓW

Mięta doskonale odświeża skórę głowy, oczyszcza ją z toksyn i z nadmiaru sebum, a dodatkowo delikatnie odbija włosy od nasady i dodaje im objętości. Jeśli Twoja skóra głowy często ulega podrażnieniom – mięta będzie doskonałym środkiem kojącym podrażnienia lub swędzenie.

  1. Zaparz około 3 łyżki miętowego suszu lub 3 torebki miętowej herbaty.
  2. Ostudź i połącz z około litrem wody. Spłucz naparem włosy lub wlej go do miski i zanurz w nim głowę.

PŁUKANKA Z HERBATY ROOIBOS DLA WŁOSÓW RUDYCH

Rudy odcień włosów jest niezwykle trudny w „utrzymaniu”: wypłukuje się bardzo szybko i przechodzi z głębokiej miedzi w niezbyt twarzowy pomarańcz. Jak wzmocnić ich kolor?

  1. Zaparz około 3-4 saszetki herbaty Rooibos w około litrze wody.
  2. Ostudź napar i płucz w nim włosy po każdym myciu.

PŁUKANKA Z CZARNEJ HERBATY DLA CIEMNYCH WŁOSÓW

Ta płukanka – podobnie jak kawowa – wzmacnia kolor ciemnych włosów. Regularnie stosowana nie tylko zintensyfikuje ich odcień, ale również zadba o farbowane pasma: zapobiega bowiem szybkiemu wypłukiwaniu się koloru, a dodatkowo podkreśla naturalny blask włosów.

  1. Zaparz w litrze wody około 3-4 torebki czarnej, mocnej herbaty (lub zalej litrem wody 3 łyżki herbaty liściastej).
  2. Odczekaj, aż napar przestygnie, przecedź herbatę, a powstałą płukankę wylej na włosy i skórę głowy.

PŁUKANKA Z WODĄ BRZOZOWĄ DO WŁOSÓW PROBLEMATYCZNYCH

To dwuskładnikowa płukanka, która jest niezwykle łatwa w wykonaniu: nie potrzeba do niej zaparzać żadnych ziół ani wywarów. Wystarczy połączyć kupioną w sklepie wodę brzozową z wodą destylowaną. Sok z brzozy zawiera szereg witamin, aminokwasów i soli mineralnych, które wzmacniają cebulki, doskonale odświeżają skórę głowy, regenerują i nabłyszczają włosy, a także zapobiegają powstawaniu łupieżu. Płukanka z wodą brzozową jest też doskonałym remedium na wypadające włosy. Po umyciu głowy użyj płukanki i pozostaw włosy do całkowitego wyschnięcia.

Płukanki do włosów – jaka woda do płukanek?

Aby płukanki do włosów działały efektywniej – stosuj do nich zawsze przegotowaną wodę – nie jest tak twarda, jak woda z kranu, a więc włosy spłukane destylowaną wodą nabiorą miękkości i większej elastyczności; będą się też lepiej układały i staną się zdyscyplinowane oraz miłe w dotyku.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #8

Agnieska

Mam naturalnie falowane włosy. Niestety przez kilkuletnie rozjaśnianie z fal zrobiło się jakieś siano. Puszą się i nie mają żadnego konkretnego kształtu. Czy stosował ktoś może tę płukankę z siemienia? Działa?

Grażka

Moja ulubiona to zdecydowanie rumiankowa!

Dosia

Działają! Najlepsza według mnie to ta z siemienia :)

gimme.more

Swoja drogą to jestem ciekawa, czy te płukanki to coś dają?

Paulina P.

Poleca płukankę rozmarynową. Idealna dla mnie, bo walczę teraz z szybszym porostem włosów.

Agnes Beauty

Moje włosy nie przepadają niestety za płukankami. Próbowały już ich w wielu odsłonach, ale za każdym razem marudzą :(

Toleńka

Nigdy nie stosowałam płukanek do włosów. Jakoś wydawało mi się, że płukanie wodą wystarcza. Ale po tym poście mam ochotę na przetestowanie kilku propozycji.

misza

stosowałam jak na razie tylko tą z octu jabłkowego, a resztę mam w planach


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności