Olejki eteryczne. Czy można je stosować na włosy i skórę głowy?

Olejki eteryczne. Czy można je stosować na włosy i skórę głowy?

Są ich dziesiątki. Olejki eteryczne. Oprócz tego, że niosą ze sobą najpiękniejsze zapachy i działają aromaterapeutycznie, mogą pielęgnować skórę i włosy. Jakie właściwości mają olejki eteryczne? Sprawdź i dowiedz się, jak najlepiej stosować je w pielęgnacji, aby uniknąć niechcianych podrażnień.

Coraz chętniej sięgamy po naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry głowy, bo zdajemy sobie sprawę, że najlepsze jest właśnie to, co z natury. Jednak czy naturalne zawsze oznacza bezpieczne? Wiele kontrowersji krąży między innym wokół olejków eterycznych – choć są popularne w kosmetyce i znajdziemy je w wielu produktach do włosów, część osób ostrzega przed ich szkodliwym działaniem. Jaka jest prawda?

Żeby dowiedzieć się więcej na temat działania olejków eterycznych, trzeba poznać ich właściwości i sprawdzić, czym różnią się od innych olejów.

Czym są olejki eteryczne?

To mocno skoncentrowane substancje zapachowe, które pozyskuje się ze świeżych lub suszonych roślin. Olejek eteryczny można uzyskać z liści, kwiatów, nasion, łodyg, korzeni, a nawet kory. Jak to możliwe? Z uwagi na to, że nie wytłacza się go, ale wytwarza poprzez destylację wybranych części roślin parą wodną. Choć nie tylko. Możliwe jest również pozyskanie olejku eterycznego w wyniku filtracji, fitolizacji lub wyciskania.

To, w jaki sposób pozyskuje się olejki eteryczne, ma wpływ na ich konsystencję. Nie są one oleiste, ale ciekłe i przypominające raczej wodniste serum. Ciekawostką jest, że produktem ubocznym produkcji olejków eterycznych są hydrolaty.

Właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne można wykorzystywać w pielęgnacji włosów, ponieważ są one skoncentrowaną mieszanką różnego rodzaju związków. Choć zdecydowanie nie takich, jakie znajdziemy w naturalnych olejach. Zamiast lipidów, witamin i minerałów skład każdego olejku eterycznego to głównie aldehydy, estry, ketony, alkohole i terpeny.

Mimo tego olejki eteryczne charakteryzują się bardzo interesującymi właściwościami terapeutycznymi i leczniczymi. Wykorzystuje się je nie tylko w aromaterapii (są koncentratem zapachu), ale też w kosmetyce, ponieważ:

  • mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
  • poprawiają mikrokrążenie w skórze,
  • jednocześnie działają rozluźniająco i odprężająco,
  • regulują pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum.

Jeśli omawiamy właściwości olejków eterycznych, warto wiedzieć też, że nie rozpuszczają się w wodzie, ale świetnie łączą się z tłuszczami oraz alkoholami. Właśnie dlatego bardzo chętnie wykorzystuje się je w przemyśle perfumiarskim.

Olejki eteryczne - czy można je stosować na włosy

Olejki eteryczne w kosmetyce

Naturalne olejki eteryczne najczęściej znajdziemy w perfumach, a to z uwagi na to, że w nich zamknięta jest esencja danej rośliny, jej cudowny zapach. To dzięki tej właściwości olejki eteryczne bardzo chętnie stosuje się też w aromaterapii, do kąpieli albo masażu, aby zrelaksować się i ukoić nerwy po ciężkim dniu.

Coraz częściej sięgamy jednak po olejki eteryczne w pielęgnacji ciała i włosów. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze są szczególnie polecane do skóry i włosów problematycznych.

  1. Na skórę: odpowiednio stosowane olejki eteryczne widocznie poprawiają wygląd skóry, także tej z trądzikiem lub przebarwieniami. Mogą rozjaśniać lub przyciemniać według potrzeb, a także wygładzać i zmniejszać dolegliwości skórne typu alergie lub łojotok.
  2. Na włosy: warto stosować je także do włosów wypadających, przetłuszczających się lub z łupieżem. Olejki eterycznie bardzo dobrze zadziałają na swędzącą skórę głowy i osłabione cebulki, które wzmocnią, zapobiegając łysieniu i przyspieszając wzrost włosów.

Czy olejki eteryczne są bezpieczne?

Niektórzy ostrzegają, że olejki eteryczne w kosmetyce należy stosować bardzo rozważnie, ponieważ mogą działać drażniąco. To niestety prawda.

Wszystkie olejki eteryczne trzeba stosować w niedużej ilości. Są bardzo aktywne i zawierają duże ilości skoncentrowanych substancji, przez co mogą działać drażniąco zwłaszcza na wrażliwą skórę i skalp. Żeby mieć pewność, że konkretny olejek eteryczny nam nie zaszkodzi i możemy go stosować bez obaw, warto:

  • zrobić próbę uczuleniową na nadgarstku dzień przed użyciem,
  • rozcieńczyć olejek eteryczny w innym oleju np. arganowym, migdałowym,
  • używać w bardzo małych ilościach, ewentualnie stopniowo je zwiększając.

NAJPOPULARNIEJSZE OLEJKI ETERYCZNE

Olejek z drzewa herbacianego – działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo, dlatego wykorzystuje się go w preparatach oczyszczających do włosów przetłuszczających się, z łupieżem.

Olejek eukaliptusowy – również działa przeciwbakteryjnie, ale daje też bardzo przyjemne uczucie odświeżenia, dzięki czemu najchętniej dodawany jest do szamponów.

Olejek lawendowy – prawdopodobnie najpopularniejszy olejek eteryczny, który działa antyseptycznie, łagodzi podrażnienia skóry głowy, leczy stany zapalne, zakażenia grzybiczne i łupież, a także może ograniczać wypadanie włosów.

Olejek z mięty pieprzowej – oprócz działania antyseptycznego, działa też ściągająco, łagodząco i odświeżająco, dzięki czemu równie często dodawany jest do szamponów silnie oczyszczających.

Olejek rozmarynowy – choć rozmaryn kojarzy się kulinarnie, w pielęgnacji włosów działa antyseptycznie i pobudza krążenie skórne, dzięki czemu może ograniczać łysienie.

Olejek cytrynowy – obłędnie pachnie cytrusami, ale oprócz tego wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, ściągające i odświeżające, dlatego warto szukać go w szamponach i płukankach do włosów z łupieżem.

Olejek pomarańczowy – kolejny cytrusowy olejek eteryczny, które ma działania bakteriostatyczne, dlatego polecany jest w leczeniu infekcji skórnych, chroni skalp przed wysuszeniem i regeneruje, dzięki czemu sprawdza się w zabiegach fryzjerskich.

Olejek neroli – trochę zapachu cytrusów i trochę kwiatów, a do tego działanie łagodzące i normalizujące, dzięki któremu idealnie hamuje łojotok.

Olejek tatarakowy – jest jednym z rzadziej stosowanych olejków eterycznych, a niesłusznie, ponieważ ma silne właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, a także poprawia mikrocyrkulację, pielęgnując włosy przetłuszczające ze skłonnością do wypadania.

Olejek cedrowy – to eteryczny brat oleju z sosny syberyjskiej, od którego ma silniejsze działanie aromaterapeutyczne i antyseptyczne.

Olejek z szałwii – ten pozyskiwany z liści szałwii lekarskiej olejek eteryczny świetnie sprawdza się w szamponach do włosów przetłuszczających się, ponieważ nie tylko działa przeciwzapalnie, ściągająco i antyseptycznie, ale też hamuje wydzielanie potu i rozwój patogennych drobnoustrojów.

Olejek bergamotkowy – wspomaga leczenie łupieżu i łojotoku, dzięki działaniu bakteriobójczemu, przeciwgrzybiczemu i antyseptycznego, ale też przyspiesza gojenie uszkodzonego naskórka np. u osób chorujących na łuszczycę.

Olejek rumiankowy – doskonale znany rumianek w formie olejku eterycznego zmniejsza stany zapalne i przynosi ukojenie, dlatego chętnie stosowany jest w produktach łagodzących zaczerwieniania i podrażnienia skalpu.

Jakie olejki eteryczne wybierać?

Wiele osób nie wie, jak wybierać olejki eteryczne. Właściwości niektórych z nich są bardzo podobne i nie zawsze wiemy, który z nich jest lepszy w naszym przypadku.

Najprościej wybierać gotowe kosmetyki z olejkami eterycznymi – szampony, odżywki, wcierki i płukanki do włosów. Często jest to lepsze rozwiązanie, bo zakup pojedynczego olejku eterycznego bywa kosztowny, co wynika z trudności w pozyskaniu tego składnika – dla przykładu wytworzenie 1 litra dobrej jakości olejku różanego wymaga poświęcenia aż 200 kg kwiatów! Poza tym, kupując gotowiec, nie trzeba się martwić o właściwy wybór.

Jak stosować olejki eteryczne na włosy?

W pielęgnacji warto jednak stosować też pojedyncze, czyste olejki eteryczne. Można rozwiązać dzięki nim bardzo wiele problemów z włosami, jeśli tylko pochodzą z dobrego źródła i są stosowane prawidłowo. No właśnie, jak stosować olejki eteryczne na włosy i skórę głowy? Oto najprostsze sposoby.

Olejowanie włosów olejkiem eterycznym

Kiedy decydujemy się na olejowanie włosów, zazwyczaj wybieramy naturalne oleje tłoczone na zimno. Olejki eteryczne też nadają się do olejowania, choć nie wolno stosować ich samodzielnie – powinny być raczej dodatkiem. Bazą takiej mieszanki do olejowania włosów może być np. olejek kokosowy albo olej arganowy; oba są doskonałymi nośnikami składników odżywczych i sprawdzają się w pielęgnacji włosów niskoporowatych (kokos) oraz średnio- i wysokoporowatych (argan). Olejki eteryczne można stosować zarówno do olejowania skalpu, olejowania tylko włosów, jak i miksu obu tych domowych kuracji pielęgnujących.

Olejek eteryczny jako dodatek do szamponu

Już podczas mycia włosów możemy wprowadzić olejki eteryczne, które będą pielęgnowały skórę głowy i pomagały ją oczyszczać. Jeśli szampon nie zawiera olejów eterycznych, możemy je dodać samodzielnie. Na 100 ml dowolnego szamponu do włosów wystarczy 10 kropli dowolnego olejku eterycznego – ten z mięty pieprzowej nadaje mentolową świeżość.

Płukanka do włosów z olejkiem eterycznym

Bardzo popularne płukanki ziołowe są o tyle problematyczne, że zioła trzeba najpierw odpowiednio zaparzyć, a potem wystudzić napar. Zrobienie domowej płukanki do włosów z olejkiem eterycznym jest banalne. Wystarczy dodać do 1 litra letniej wody kilka kropel wybranego olejku eterycznego i trochę mleka (zadziała jak emulgator, dzięki któremu olejek nie będzie unosił się na powierzchni wody). Taką płukanką należy spłukiwać włosy po każdym myciu, wcierając ją w skórę głowy.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #6

karmelkowa.ona

Wiele osób utożsamia olejki eteryczne ze zwykłymi olejami. Wczoraj czytałam recenzję jakiegoś kosmetyku. Jej autorka twierdziła, że szampon nawilża włosy, ponieważ zawiera olejek lawendowy...

Anonim

Interesujący post. Ja kiedyś miałam olejek z bergamoty, ale nigdy nie mogłam zebrać się do poczytania na ten temat w sieci. Nie próbowałam niczego więcej, bo olejki zawsze wydawały mi się jakieś takie... nie za bardzo odpowiednie do włosów.

agnieszka olech

ja staram się używać zwykłych olejków,nie eterycznych

dr Agnes

Większość olejków eterycznych dobrze też konserwuje kosmetyki.

shine like diamond

dobrze dowiedzieć się co nieco o olejkach eterycznych, sama stosuję pomarańczowy, ale w celu poprawiania samopoczucia - ten zapach pozytywnie wpływa na mój nastrój!

o.darinka

olejek z drzewa herbacianego to mój ulubieniec, dawałam go do wszystkiego dosłownie. po pół roku się skończył i teraz zrobiłam sobie od niego dwumiesięczną przerwę


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności