Włos ma głos, cz. 9. Pielęgnacja włosów wypadających

Włos ma głos, cz. 9. Pielęgnacja włosów wypadających

Wypadanie włosów to naturalny proces, który dotyczy każdego. Staje się problemem, dopiero gdy tracimy więcej niż 100 włosów dziennie. Nie trzeba ich liczyć – wystarczy obserwacja. Jak dbać o wypadające włosy, skoro przyczyny tego problemu są bardzo różne?

Warto obserwować nasze włosy, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, kiedy wypadanie włosów jest niepokojące. Zapoznanie się z przyczynami tego problemu to najprostszy sposób na określenie, co stosować na wypadające włosy. Każda sytuacja jest inna, dlatego tak ważne jest zebranie szczegółowych informacji na ten temat.

WYPADAJĄCE WŁOSY – CHARAKTERYSTYKA

Podobnie jak łupież, wypadanie włosów to równie wstydliwa dolegliwość. Bez odpowiedniej pielęgnacji problem się nasila, gubimy coraz więcej włosów, a nasza fryzura jest bardziej przerzedzona. Tak naprawdę wypadanie włosów jest naturalnym procesem. Mimo że normą jest dzienna utrata około 100 włosów, nie musimy ich liczyć, żeby określić, kiedy wypadanie włosów jest niepokojące. To przede wszystkim problem estetyczny, więc zauważymy, że po myciu lub czesaniu zostaje więcej włosów, a my mamy coraz rzadszą fryzurę.

Warto jednak pamiętać, że wypadające włosy mogą wróżyć różne problemy zdrowotne i nie należy bagatelizować problemu. Nawet jeśli nie przeszkadza nam, że mamy trochę mniej włosów, warto poznać przyczyny wypadania włosów, bo być może jest to zła wróżba.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Równie ważne, jak określenie, kiedy wypadanie włosów jest niepokojące, jest znalezienie przyczyny wypadania włosów. Każdy przypadek jest inny. Ale to właśnie odpowiedź na pytanie, czemu wypadają włosy, może dostarczyć nam cennych wskazówek na drodze do rozwiązania tego problemu. Świadoma pielęgnacja to najlepsze działanie, kiedy zaczynają wypadać włosy.

1. Czynniki chemiczne – bardzo często włosy wypadają, ponieważ ich struktura osłabia się pod wpływem preparatów do farbowania, rozjaśniania lub ondulacji włosów; nadmierne wypadanie włosów to problem zwłaszcza osób farbujących się na ciemne kolory, ale może również oznaczać, że nasz organizm źle reaguje na używane leki lub… kosmetyki.

2. Czynniki mechaniczne – do tej grupy zaliczamy wszystkie nasze działania z włosami, które mogą osłabiać cebulki np. ciasne upinanie i zaplatanie włosów, noszenie tresek, spinek, grzebyków lub gumek, przedłużanie włosów różnymi metodami, a nawet nieumiejętne czesanie.

3. Czynniki fizyczne – przyczyny wypadania włosów to również bardzo wysoka lub niska temperatura; utracie włosów sprzyja mróz lub upalne lato, stylizacja termiczna, stosowane w medycynie naświetlania, a nawet podwyższona temperatura ciała np. w chorobie.

4. Czynniki bakteryjne i grzybice – wpływ na to, że włosy zaczynają wypadać w nadmiarze, ma również naruszenie równowagi kwasowo-zasadowej skóry głowy, prowadzące do rozwoju szkodliwych bakterii, grzybów lub mikroorganizmów; ogólnie można powiedzieć, że wszystkie choroby skóry głowy (łupież, zapalenie mieszków włosowych) powodują wypadanie włosów.

5. Uwarunkowania genetyczne – trzeba pogodzić się także z tym, że wypadanie włosów jest dziedziczne i możemy tę przypadłość przejąć „w spadku” po rodzicach lub dziadkach.

6. Zmiany hormonalne – znaczny wpływ na kondycję naszych włosów mają również hormony np. poziom estrogenów, który podwyższa się w organizmie kobiet w ciąży; wypadanie włosów po ciąży oraz w jej trakcie związane jest ze zmianami cyklu życia włosów w wyniku działania hormonów.

7. Inne przyczyny – jedną z wielu przyczyn jest również wypadanie włosów ze stresu: przewlekłe narażanie się na stresujące sytuacje może powodować zatrzymanie wzrostu włosa, uszkodzenie cebulek lub stany zapalne; inne przyczyny wypadania włosów to również nadużywanie alkoholu, nałóg tytoniowy, choroby całego organizmu (nie tylko skóry głowy) lub uboga dieta.

Czy powinnyśmy panikować, kiedy nadmiernie wypadające włosy stają się również naszym problemem? Nie ma sensu przejmować się, kiedy „nasze włosy są wszędzie”, bo często jest to niemiarodajna obserwacja. Jeśli mamy dłuższe włosy, może się wydawać, że tracimy ich dużo więcej. Podobnie, jeśli mamy kręcone włosy, które rzadko rozczesujemy lub nie myjemy włosów codziennie – w każdym z tych przypadków wypadnie nam jednorazowo więcej włosów, które skumulowały się od ostatniego czesania lub mycia. Pamiętajmy, że włos, który wypada nie od razu spada na podłogę, ponieważ przez pewien czas jest jeszcze zaplątany w inne włosy. O problemie możemy mówić, kiedy tracimy dużo ponad setkę włosów dziennie lub, gdy towarzyszy mu łupież, łamliwość paznokci albo przesuszenie skóry.

Czy wypadające włosy odrastają?

Często pojawia się wątpliwość, czy wypadające włosy odrastają i odpowiednia pielęgnacja przywróci je do stanu „sprzed”. Niestety nie da się uratować tych kosmyków, które już wypadły lub mają bardzo słabe cebulki. Jednak dostarczenie odpowiednich składników odżywczych może sprawić, że zapobiegniemy dalszej utracie włosów, a wszystkie wyrastające będą mocniejsze, grubsze i mniej podatne na szkodliwe czynniki. Włosy ponownie mogą być gęste i mocne.

Czas na odpowiedź na pytanie, co stosować na wypadające włosy. Bez wiedzy na temat tego, co pomaga na wypadające włosy, nie będziemy w stanie dobrać odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych i nie określimy, jaka pielęgnacja będzie dla nas najlepsza. Różne są sposoby przeciwdziałania wypadaniu włosów, więc warto je testować.

Najważniejsze powinno być wyeliminowanie przyczyn wypadania włosów, o ile jest to możliwe. Wiadomo, że nie odstawimy antybiotyków, jeśli chorujemy, ale z łatwością ograniczymy choćby część tego, co nam szkodzi. Dopiero potem możemy zastanowić się, jak dbać o wypadające włosy.

Co pomaga na wypadające włosy? Na początek:

  • wprowadźmy do diety więcej produktów bogatych w NNKT,
  • unikajmy częstego i ciasnego związywania lub spinania włosów,
  • stosujmy preparaty do pielęgnacji wypadających włosów,
  • dajmy włosom odpocząć od farbowania lub przedłużania.

Mycie włosów wypadających

W codziennej pielęgnacji warto sięgać po szampony bez SLS-ów, ponieważ nie wysuszają i nie wywołują podrażnień. Łagodny szampon bez silnych detergentów, konserwantów i alkoholi to najlepsze, co możemy zaoferować osłabionym włosom. Dobry szampon do włosów wypadających powinien zawierać składniki takie jak: rzepa, skrzyp polny, pokrzywa, wyciąg z arniki, chmielu lub zapobiegający łysieniu korzeń tataraku.

Żeby nie wypadać, włosy potrzebują odpowiedniego poziomu nawilżenia, który może zmniejszyć się np. pod wpływem wysokiej temperatury. Zaleca się mycie włosów w letniej wodzie i pozostawianie ich do wyschnięcia bez pomocy suszarki. Ilość wypadających włosów może się zwiększyć także ze względu na to, jak osuszamy włosy zaraz po wyjściu spod prysznica – niewskazane jest tarcie ręcznikiem i zaplątywanie włosów w ciasny turban. Tak niewiele zmian już może pomóc ograniczyć wypadanie włosów.

Jak wzmocnić wypadające włosy?

Najprościej jest stosować specjalistyczne preparaty przeciw wypadaniu włosów. Nie muszą to być leki, choć suplementacja też może przyczynić się do poprawy sytuacji. Najlepiej sięgnąć po odżywki, balsamy, maski lub wcierki do włosów – wybór zależy od naszych preferencji. Ważne, żeby wybrany kosmetyk zawierał naturalne składniki odżywcze, nawilżające i wzmacniające włosy od cebulki aż po końcówki. Co jest dobre na wypadające włosy?

Wypadanie włosów – przeciwdziałanie

Idealny środek na wypadające włosy ma w składzie substancje takie, jak:

  • czarna rzepa – działa jak witaminowo-mineralny zastrzyk energii dla włosów,
  • skrzyp polny – poprawia kondycję włosów, dzięki dużej zawartości krzemu,
  • pokrzywa – jest naszpikowana cennymi substancjami odżywczymi i wzmacniającymi,
  • arnika – łagodzi stany zapalne skóry głowy i zawiera silne przeciwutleniacze,
  • chmiel – wzmacnia włosy na całej długości, zapobiegając ich wypadaniu,
  • korzeń tataraku – tatarak wzmacnia wypadające włosy i leczy skórę głowy,
  • algi morskie – moc niezbędnych mikroelementów m.in. wapnia oraz magnezu.

Zawsze, gdy zastanawiamy się, jak wzmocnić wypadające włosy, rysuje nam się przed oczami specjalistyczna kuracja i drogie ampułki przeciwdziałające łysieniu. Tak naprawdę problem można rozwiązać także domowymi sposobami, stosując:

  • maseczki na wypadające włosy,
  • wcierki na wypadanie włosów,
  • olejki do włosów wypadających.

Szczególnie istotnym elementem pielęgnacji są wcierki na wypadanie włosów. Największa zaleta wcierek to fakt, że działają na źródło problemu (wzmacniają cebulki). Nakładanie wcierki to tak naprawdę delikatny masaż, dzięki czemu nie tylko odżywiamy cebulki, ale również pobudzamy krążenie w skórze głowy. To wszystko korzystnie wpływa na kondycję włosów i pozwala widocznie zmniejszyć wypadanie włosów. Zwłaszcza gdy wcierka ma wymienione wyżej składniki.

Olejowanie włosów wypadających

Jeśli zastanawiamy się, jak dbać o wypadające włosy, wskazane jest również olejowanie włosów. Naturalne oleje to uniwersalny kosmetyk, którego zaletą jest wielozadaniowość i możliwość stosowania zarówno na włosy, jak i skórę głowy. Wmasowywanie oleju w skórę głowy przed każdym myciem włosów to świetny sposób na pobudzenie mikrokrążenia, ustabilizowanie pH skóry głowy, ograniczenie łojotoku, odżywienie i wzmocnienie cebulek. Wszystko to z korzyścią dla włosów, które stają się nie tylko zdrowsze, ale również piękniejsze.

Najlepsze olejki do włosów wypadających to:

  • indyjskie olejki np. brahmi, amla,
  • olejek rycynowy (najlepiej w duecie z innymi olejami).
  • olej z korzenia łopianu,
  • olejek arnikowy.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #6

D0RIS

Jak miałam problem z wypadającymi włosami po antybiotykach, to zastosowałam specjalistyczną kurację ampułkami. Owszem, pomogło, ale uszczupliło znacznie mój budżet… Dobrze wiedzieć, że można zastąpić ampułki innymi produktami, które są tańsze i równie skuteczne!

Palinka

Moje włosy wypasają sezonowo i nie bardzo mogę sobie z tym poradzić :/ Spróbuję zastosować kilka rad z tego artykułu, bo do tej pory nie stosowałam ani żadnych wcierek ani olejków.

Evela

I ja polecam olejek rycynowy! Lubię go mieszać z jakimś lżejszym olejkiem, np. migdałowym albo macadamia, wtedy konsystencja jest przyjemniejsza i nie mam problemów przy nakładaniu. Robię przy ty masaż głowy takim śmiesznym gadżetem podobnym do tangle teezer i mam wysyp baby hair <3 Przy rozczesywaniu widzę też zdecydowanie mniej włosów na szczotce ;)

mrs.sandra

oj tak, ja też kupiłam kiedyś amlę, bo blogerki bardzo zachwalają, ale nie dałam rady wytrzymać z tym skunksem na głowie więcej niż 5 minut ;p stosowałam jednak wcierki i olejki, też dawały fajne efekty ;)

Inga

Amla działa cuda, naprawdę, ale trzeba mieć uszkodzony węch, żeby używać tego indyjskiego olejku xD Ja miałam poważne problemy z wypadaniem włosów i jakoś wytrzymałam, ale to było ciężkie xD Dopiero potem sięgnęłam po nasz zwykły rycynowy i powiem jedno – do amli już przenigdy nie wrócę xD

jolka

Na wypadające włosy to tylko i wyłącznie rycyna! Wcierajcie olejek rycynowy w skórę głowy, a włosy będą rosły jak grzyby po deszczu!


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności