Nanoil
 

Podmuch piękna. Jak działa suszarka do włosów? Czy naprawdę szkodzi włosom?

Musisz umyć włosy, ale… znowu zaspałaś? Mimo że suszarka do włosów została owiana złą sławą, często sięgamy po nią w kryzysowych sytuacjach. Sprawdź, czy częste suszenie włosów to naprawdę zły pomysł. Czy suszarka niszczy włosy? Jak działa?

Zapewne nie skłamiemy, jeśli powiemy, że suszarka do włosów znajduje się niemal w każdym domu. To narzędzie, które ułatwia pracę z włosami, pozwala je odpowiednio wymodelować, ale przede wszystkim ekspresowo wysuszyć, kiedy brakuje nam czasu. Trzeba jednak wiedzieć, że suszarka to w miarę świeży wynalazek. Dawniej włosami rządził wiatr i przypadek.

Jak działa suszarka do włosów? Czy naprawdę szkodzi włosom?

Historia suszarki do włosów

Kiedy powstała suszarka do włosów? Tak naprawdę trudno określić dokładną datę, ponieważ różne były pierwowzory dzisiejszej suszarki. Przyjmuje się, że pierwsze narzędzie podobne do dzisiejszego powstało w 1890 roku we Francji.

Dużo łatwiej powiedzieć, kto wynalazł suszarkę do włosów. Podziękowania powinniśmy kierować do paryskiego fryzjera. Podobno to potrzeba rodzi wynalazki, i tak było w tym przypadku. Alexandre Godefoy skonstruował prasuszarkę, ponieważ chciał skrócić czas układania fryzur w swoim salonie. Korzyść była obustronna – zarówno dla klientek, jak i dla fryzjera. Niestety suszarka Godefoy’a nie była ideałem: masywna i ciężka konstrukcja wcale nie ułatwiała suszenia.

Przełom nastąpił w 1899 roku. Jeśli mówimy o tym, kto wynalazł suszarkę do włosów, nie sposób nie wspomnieć Michała Doliwo-Dobrowolskiego, inżyniera pracującego w niemieckich zakładach AEG. To on skonstruował pierwszą funkcjonalną suszarkę, której nadał bardzo romantyczną nazwę Fön (ciepły górski wiatr).

Kolejne próby stworzenia lekkiego i poręcznego urządzenia podejmowane były coraz częściej. Jedną z inspiracji była elektryczna miotła (Pneumatic Cleaner) reklamowana przez kobietę, która zamiast odkurzać… suszyła włosy! Tym sposobem na początku XX w. powstała suszarka do włosów Race, którą stworzono właśnie w zakładach produkujących odkurzacze.

Z czasem suszarki do włosów udoskonalano, aby zminimalizować wagę (pierwotnie ważyły nawet 2 kg!), zapobiec przegrzewaniu i ułatwić suszenie włosów. Poprawiono również design i dodano nowe funkcje, dlatego dzisiejsze suszarki zdecydowanie różnią się od pierwowzorów.

Jak działa suszarka do włosów?

Skoro wiemy już, kiedy powstała suszarka do włosów i znamy jej historię, warto dowiedzieć się, jak to właściwie działa. Wbrew pozorom bardzo prosto. Wewnątrz każdej suszarki do włosów znajduje się element, który nagrzewa się oraz wentylator, który kieruje powietrze tak, aby odprowadzać powstałe ciepło na zewnątrz.

Istnieją różne rodzaje suszarek do włosów. Podstawowy podział uwzględnia materiał, z którego wykonana jest grzałka emitująca ciepło. Wyróżniamy:

 • suszarki do włosów z metalowymi elementami grzewczymi,
 • suszarki do włosów z ceramicznymi elementami grzewczymi.

Początkowo funkcję grzałki w suszarkach odgrywał metalowy drucik, ale było to niezbyt rozsądne rozwiązanie – łatwo można było zaplątać w niego włosy i spalić je. Dzisiejsze suszarki są o niebo bezpieczniejsze i większości przypadków mają ceramiczne grzałki. To urządzenia wysokiej jakości, dzięki czemu trzeba byłoby się napracować, żeby spalić nimi włosy.

Ciekawostka! Czy to prawda, że można doznać porażenia prądem, kiedy wrzuci się włączoną suszarkę do wanny z wodą? Może dawniej było to możliwe i stąd wzięły się wszystkie te sceny filmowe. Dziś przed taką sytuację chroni nas system zabezpieczeń, które przerywają obwód w odpowiednim momencie. Nowoczesną suszarką nikogo nie uśmiercimy.

Czy suszarka niszczy włosy?

To jedno z najczęściej powtarzających się pytań dotyczących suszarki. Jak zwykle w przypadku tego typu zagwozdek, nie ma konkretnej odpowiedzi. Suszarka niszczy włosy, jeśli jest niewłaściwie używana. Nie da się jednak odmówić jej użyteczności.

Suszarka może niszczyć włosy tylko, gdy:

 • trzymamy ją zbyt blisko włosów,
 • suszymy, kierując suszarkę tylko na jedno miejsce,
 • zbyt mocno rozczesujemy lub targamy włosy podczas suszenia,
 • używamy zbyt wysokiej temperatury,
 • używamy zbyt silnego strumienia powietrza,
 • jest słabej jakości np. nagrzewa się nierównomiernie.

To ważne: o wiele bardziej wrażliwe na działanie suszarki są włosy zniszczone.

Warto jednak wiedzieć, że dobrej jakości suszarka do włosów, używana zgodnie z zaleceniami może pomóc zapanować nad włosami – utrwalić skręt, dodać objętości lub wyprostować! Dla przykładu suszenie włosów chłodnym nawiewem sprawia, że domykają się łuski włosów, dzięki czemu pasma stają się gładsze i bardziej lśniące. Suszarka do włosów nie wysuszy ich i nie zniszczy, jeśli będziemy używać delikatnego i chłodnego strumienia powietrza.

Jak chronić włosy podczas suszenia?

Mimo przestróg i tak zazwyczaj używamy ciepłego nawiewu suszarki, ponieważ dzięki temu włosy schną szybciej. Dlatego bardzo ważna jest ochrona włosów przed wysoką temperaturą. Jak to zrobić? Czy można zapobiec wysuszaniu i puszeniu się włosów podczas ich suszenia?

 1. Zdrowe włosy są mniej podatne na uszkodzenia i niestraszna im wysoka temperatura. Zadbajmy o ich zdrowie, stosując odżywki, maseczki i oczywiście olejki. Regularnie wykonywane olejowanie włosów pozwala wzmocnić cebulki, wygładzić strukturę włosów i zabezpieczyć je.
 2. Nie należy suszyć włosów bardzo mokrych, ponieważ są wówczas delikatniejsze i bardziej podatne na zniszczenia. Odczekajmy chwilę po umyciu, odsączmy włosy w ręcznik i sięgnijmy po suszarkę, dopiero gdy odrobinę przeschną.
 3. Bardzo ważne jest używanie do suszenia włosów odpowiednich kosmetyków. Może to być krem, mgiełka lub olejek – najlepszy jest olej arganowy albo mieszanka naturalnych olejków taka, jak Nanoil. Oleje nie tylko zapewniają włosom termoochronę i zapobiegają utracie nawilżenia, ale również dodają miękkości, blasku i ułatwiają stylizowanie.

Jaka suszarka do włosów jest najlepsza?

Wpływ suszenia na włosy zależy także od tego, jaką suszarkę do włosów wybierzemy. Pamiętajmy, że niesprawna lub stara suszarka to zwiększone ryzyko zniszczenia włosów. Na rynku dostępne jest tak wiele modeli, że wybór może być naprawdę trudny, ale warto poświęcić mu chwilę.

Dobra suszarka musi mieć ustawienie mocy i temperatury.

O wiele łatwiej zapanować nad całym procesem suszenia włosów, kiedy mamy wpływ na to, jaka jest temperatura i moc nawiewu. W zależności od rodzaju włosów możemy użyć innej konfiguracji np. do suszenia cienkich włosów użyć niskiej temperatury i mniejszej mocy. Praktycznie każda suszarka, która aktualnie dostępna jest w sklepach, ma takie opcje. Im jest ich więcej, tym lepiej. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą mieć nawet automatyczny czujnik temperatury – samodzielnie dobierają odpowiednią w danym momencie temperaturę suszenia.

Najlepsza opcja to suszarka do włosów z jonizacją.

Najczęstszym problemem pojawiającym się w trakcie suszenia jest włosów ich elektryzowanie i puszenie się. Jonizująca suszarka do włosów pozwala nad tym zapanować. Dzięki specjalnej opcji produkuje ujemne jony i działa antystatycznie. Suszarka do włosów z jonizacją doskonale wygładza, dyscyplinuje, nabłyszcza i upiększa włosy.

Warto wybierać suszarki z nasadkami modelującymi.

Elementy dodatkowe, takie jak dyfuzor lub specjalne nasadki modelujące, często wydają się nam zbędne. Niesłusznie. Suszarka do włosów z dodatkami jest świetnym rozwiązaniem, kiedy chcemy korzystać z niej nie tylko do suszenia, ale również modelowania włosów. Nasadki ułatwiają układanie bez obaw np. o przesuszenie pasm zbyt gorącym nawiewem.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #0


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.