10 ważnych pytań o włosy, które mogą zaskoczyć odpowiedzią

10 ważnych pytań o włosy, które mogą zaskoczyć odpowiedzią

Jeśli chodzi o urodę, bywamy często jak ciekawe wszystkiego dzieci, które wciąż zadają wiele pytań: jaki, jak, czy i dlaczego… tu następuje kanonada wszelkich możliwych kombinacji na temat odżywiania, cięcia, pielęgnacji włosów itd. To bardzo dobrze, że chcemy dowiedzieć się jak najwięcej o własnych włosach, skórze, paznokciach, ponieważ oznacza, że otrzymują one odpowiednią pielęgnację..

Zapewne również bywasz dociekliwa i w kwestii pielęgnacji włosów chcesz wiedzieć jak najwięcej. Czy wciąż jeszcze istnieją pytania, które są dla Ciebie zagadką? Sprawdź, czy zadałaś już sobie kiedykolwiek poniższe – odpowiedzi mogą Cię bardzo zaskoczyć. Oto nie zawsze oczywiste odpowiedzi, na dosyć oczywiste pytania. Nie znać ich, to jakby nie wiedzieć nic o pielęgnacji włosów. Zapraszamy!

10 ważnych pytań o włosy, które mogą zaskoczyć odpowiedzią

1. Włosomaniaczki często stosują szampony dla dzieci. Dlaczego i czy dorośli mogą sięgać po dziecięce kosmetyki?

Przyjęło się, że szampony dla dzieci są niezwykle delikatne, a zatem dbają o skórę głowy i nie zawierają substancji drażniących (syntetyków, parabenów, SLS-ów). Po szampony dla dzieci sięgamy również wówczas, gdy mocno nadwyrężymy włosy lub skalp. To prawda, że szampony dla dzieci wykazują łagodniejsze działanie, delikatniej myją i lepiej zajmują się włosami wymagającymi szczególnej troski.

Jednak delikatnie działające kosmetyki dla maluszków mają swoją ciemną stronę i niestety nie są bez wad: w swoim składzie mają znikomą ilość substancji odżywczych, mogą plątać włosy, a ponadto nie oczyszczają ich wystarczająco. Jeśli zdecydujesz się na delikatną pielęgnację włosów – ogranicz jednocześnie komedogenne i ciężkie kosmetyki do stylizacji, a raz na tydzień sięgaj po mocniejszy szampon o właściwościach oczyszczających. Dobrym wyjściem jest też peeling skóry głowy połączony z olejowaniem włosów, ponieważ naturalne olejki doskonale oczyszczają skalp i przywracają równowagę skórze głowy.

2. Czy da się scalić rozdwojone końce włosów?

W drogeriach często spotyka się produkty, które opatrzone są hasłem „scala rozdwojone końcówki” - to niestety mit i zwyczajny chwyt marketingowy. Rozdwojonych końców włosów nie da się niestety niczym scalić. Nie istnieje „cudowny klej” spajający końcówki. Jedyne, co można zrobić, to podciąć włosy u fryzjera, oraz zabezpieczać je na co dzień naturalnym olejkiem lub nakładać specjalne serum na końce włosów. Dzięki temu owa newralgiczna część włosów zyska ochronę i nie będzie niszczeć w nadmiarze. Mówiąc najprościej: da się zapobiec rozdwajaniu włosów, zatrzymać je lub spowolnić, ale nie da się odwrócić nieodwracalnego, dlatego, jeśli końce Twoich włosów rozdwajają się – uratuje je tylko cięcie u fryzjera.

3. Czy to prawda, że w czasie ciąży lepiej nie farbować włosów?

Przyszłe mamy konsekwentnie wyrzekają się wszelkich chemicznych działań na włosach. Zalicza się do nich również farbowanie. Wszystko dlatego, że w społeczeństwie wciąż jeszcze funkcjonuje przekonanie, że składniki zawarte w farbie do włosów mogą wpłynąć na nienarodzone dziecko. Nic bardziej mylnego!

Badania nad przyswajaniem pigmentu i wpływem barwników obalają mit, że farbowanie podczas ciąży jest niebezpieczne czy szkodliwe. Przed wizytą u fryzjera możesz jednak zawsze odwiedzić lekarza i dokładnie wypytać go o farbowanie włosów w ciąży. Inny pomysłem dla przyszłych mam jest farbowanie włosów naturalnymi barwnikami, np. henną.

4. Czy chlor z basenu sprawi, że moje włosy... zielenieją?

Zaskakujące, ale to prawda. Nie trzeba być Anią Shirley, żeby dorobić się zielonych włosów. Jeśli często chodzisz na basen, a Twoje włosy mają kolor blond, (od bardzo jasnego po średni) pewnie zauważyłaś, że woda nadaje inny odcień Twoim włosom. Zdradzamy przyczynę: zanim zgonisz winę na chlor w basenie wiedz, że to nie on barwi włosy, lecz tlenki metali, które są w roztworze używanym do czyszczenia basenów. Przypomnij sobie Statuę Wolności, która ulega stopniowemu utlenieniu i z roku na rok zamiast brązowej staje się coraz bardziej zielona.

Metale oczywiście osadzają się na włosach i wbudowują między łuski – najbardziej widać to na jasnych pasmach. Na szczęście ten proces jest w pełni odwracalny: wystarczy użyć oczyszczającego szamponu, który wypłucze osadzające się między keratynowymi łuskami cząsteczki metali.

5. Czy mogę pożyczyć odżywkę od przyjaciółki i mieć pewność, że zadziała tak samo?

Nidy nie zyskasz takiej pewności, ponieważ włosy są unikatowe. Każdy z nas ma inny „kod”, czyli skład włosa, ten zaś jest niepowtarzalny zupełnie tak, jak linie papilarne. Dlatego nawet przy tym samym rodzaju i typie włosów (np. delikatne, farbowane, suche, cienkie) ta sama odżywka może zadziałać inaczej u dwóch różnych osób i dać inne efekty.

Najlepszym kryterium określającym rodzaj i kondycję włosa jest porowatość. To, w jakim stopniu rozchylają się ich keratynowe łuski na powierzchni, mówi wiele o tym, w jaki sposób zadziała dany kosmetyk i czego potrzeba włosom, aby były odżywione, mocne i błyszczące. Ponieważ jednak – jak wspomnieliśmy – nie ma dwóch identycznych rodzajów włosów, to nawet tak doskonale dopasowana rzecz, jak naturale olejki może zadziałać na Twoich włosach szybciej, niż np. na bardziej wymagających włosach przyjaciółki.

6. Czy słońce może uszkadzać włosy?

Zapewne nieraz zauważyłaś, że podczas pobytu na plaży włosy w zauważalny sposób zmieniają swój kolor – mają tendencję do jaśnienia – najczęściej bledną pojedyncze pasma, ale bywa, że cała fryzura w wyraźny sposób zmienia swój odcień. Tym „naturalnym rozjaśniaczem” włosów jest słońce, a dokładniej – promienie UV, które niestety niszczą pigment we włosach i powodują znaczną utratę protein oraz humektantów z wewnętrznych struktur włosa.

Ten słoneczny balejaż znacznie uszkadza włosy – powoduje ich przesuszenie, kruchość, łamliwość i narusza ich strukturę. Jak ochronić się przed tym rodzajem uszkodzeń?

W dni, w które planujesz dłużej przebywać na słońcu – sięgnij po kapelusz, który ochroni skórę głowy i podstawę włosów. Stosuj codziennie kosmetyki do włosów z filtrami UV – ich cennym, naturalnym źródłem są naturalne olejki. Latem często olejuj włosy i nakładaj oleje na pasma w ciągu dnia. Zabezpieczą one włosy nie tylko przed słońcem, ale i przed słoną wodą morską. Dobrym pomysłem są też odżywki w sprayu, które nie wymagają spłukiwania i są łatwe w aplikacji. Wśród nich z pewnością znajdziesz dwufazowe odżywki złożone z frakcji silikonowej i olejkowej.

7. Czy suplementy na włosy działają?

Włosy wymagają stałego odżywiania. Cały nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonował – wymaga stałego „dopływu” dobrych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Włosy w szczególności upodobały sobie biotynę, czyli witaminę B7, a także aminokwasy (alaninę, cysteinę, lizynę kwas glutaminowy, metioninę, a także argininę). Aby cieszyć się zdrowymi, mocnymi pasmami warto odżywiać je nie tylko na zewnątrz, ale i „od środka”. Suplementacja ma sens, ale nawet ona wymaga wsparcia odpowiednimi kosmetykami, które wzmocnią i ochronią włosy od zewnątrz. Tylko w taki sposób zapewnisz im profesjonalną opiekę i zadziałasz skutecznie.

8. Dieta a włosy. Jaki wpływ mają weganizm i wegetarianizm na wygląd i kondycję włosów?

Zdrowe odżywianie to oczywiście podstawa zdrowego organizmu. W przypadku wegan i wegetarian często zauważa się, że ich włosy słabną, a wzrost pasm znacznie zwalnia, mimo że wraz ze spożywanymi warzywami i owocami dostarczają organizmowi wiele witamin i minerałów. U osób praktykujących weganizm i wegetarianizm istnieją jednak niekorzystne dla włosów niedobory kolagenu (jest on pozyskiwany przede wszystkim z ryb). Aby zrekompensować organizmowi ten niedobór, warto suplementować krzem – jest on odpowiedzialny za budowę nowych połączeń kolagenowych, doskonale poprawia też kondycję włosów. Innym dobrym zamiennikiem rybiego kolagenu jest ajurwedyjski wyciąg z kadzidłowca

9. Czym różnią się kosmetyki do włosów dla mężczyzn i kobiet?

Kosmetyki dla mężczyzn są nakierowane na inne potrzeby i oprócz zapachu mają inny skład, dostosowany do męskich potrzeb. Warto pamiętać, że skóra kobiet i mężczyzn jest różna, przede wszystkim grubsza, wolniej się starzeje. Męskie kosmetyki bywają też wielofunkcyjne i proste w użyciu. Dotyczy to również kosmetyków do włosów. Męski włos bywa grubszy i sztywniejszy, często o dosyć niskiej porowatości. Modnym ostatnio trendem stało się zapuszczanie brody – jej pielęgnacja wymaga stosowania specjalnych olejków. Jednym z lepszych jest olejek Nanoil do włosów niskoporowatych. Zadba nie tylko o włosy ale i skórę, z której wyrasta broda czy wąsy. Dlaczego dbałość o brodę jest tak ważna? To nie tylko względy wizualne i estetyczne. Okazuje się, że u mężczyzn częstą dolegliwością jest zapalenie mieszków włosowych lub rogowacenie mieszkowe. Mężczyźni narażeni są również, ze względu na wpływ androgenów, na tzw. łysienie androgenowe oraz na choroby o podłożu łojotokowym. Dlatego panowie mają (i powinni) sięgać po kosmetyki ukierunkowane na ich potrzeby związane z pielęgnacją.

10. Czy włosy przyzwyczajają się do szamponu i odżywki? Jak często należy je zmieniać?

Jeśli dana odżywka czy szampon spełnia Twoje oczekiwania, nie potrzeba zmieniać go na inny. To mit, że włosy się „przyzwyczają” i kosmetyk przestaje na nie działać, ale ze względu na zmienność pór roku, warunków klimatycznych oraz hormonów, suplementacji i diety włosy mogą po prostu potrzebować innych składników.

Bywa, że wymagają dokładnego oczyszczenia skalpu lub silniejszego odżywienia – wówczas dobrze jest sprawdzić, czy składniki w Twoim szamponie odpowiadają potrzebom włosów. Pielęgnacja powinna być dostosowana do ich potrzeb. Czasami zmiana może być niewielka: wystarczy, że dodasz do odżywki kilka kropli naturalnego olejku, czyli wzbogacisz codzienną pielęgnację o dodatkowe składniki.

Innymi słowy: jeśli zauważysz, że szampon, który dobrze służył Ci do tej pory, przestał działać, zastanów się nad kondycją i potrzebami włosów, a kosmetyki zawsze dostosowuj do obecnego stanu Twoich pasm.

Jeśli ostatnio używasz dużo kosmetyków do stylizacji - zastosuj szampon oczyszczający. Zimą warto sięgnąć po szampon i odżywkę nawilżającą. Gdy często farbujesz włosy, pamiętaj, by zafundować im bombę witaminową w postaci maski odżywczej.

Fakty na temat pielęgnacji włosów

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #6

aga

o wielu rzeczach nie miałam pojęcia

Paulina P.

Nie ma jednej sprawdzonej drogi w pielęgnacji włosów. Nie warto też po paru złych doświadczeniach przekreślać niektórych metod - skóra głowy zmienia się podobnie jak włosy.

Xenia

Właśnie dlatego, że włosy przyzwyczajają się do specyfików a czasem nawet uodparniają na ich działanie staram się mieszać produkty. Nawet jak coś uwielbiam to po zdenkowaniu zazwyczaj robię przerwę wkraczam z innym kosmetykiem

Ange1a

U mnie szmpon dla dzieci sie nie sprawdzil. Mega świąd skalpu, włosy matowe i szorstkie, tępe. Obecnie moim hitem jest czarne mydło.

typowa ona

och, mi też wszyscy mówili, że w ciąży to absolutnie nie wolno farbować włosów, ale bez przesady. w zabobony nie wierzę, farby teraz są bezpiecznie, zresztą nic się nie stało, więc mam potwierdzenie, że to tylko takie gadania.

rysowniczka

hmm.. może nie tyle, co włosy, ale moja skóra ma skłonności do przyzwyczajania się do np. wcierek


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności