Czesanie włosów bez tajemnic. Jak dobrać szczotkę lub grzebień do rodzaju włosów?

Czesanie włosów bez tajemnic. Jak dobrać szczotkę lub grzebień do rodzaju włosów?

Za dbałość i codzienną pielęgnację włosy zawsze odpłacają się pięknem. Kluczowe – oprócz dopasowanych kosmetyków i olejków – jest stosowanie odpowiednich akcesoriów pielęgnacyjnych. Szczotki lub grzebienie to duże ułatwienie, ale bardzo ważny jest ich wybór. Jak dopasować je do rodzaju naszych włosów?

Jedna szczotka to za mało, żeby zadbać o swoje włosy prawidłowo. Zwłaszcza jeśli jest to standardowa szczotka kupiona w pierwszym lepszym hipermarkecie. Nasze włosy zasługują na coś o wiele lepszego, dlatego każda kobieta powinna mieć w posiadaniu przynajmniej dwie różne szczotki – jedną do stylizacji, a drugą do czesania włosów.

Jak dobrać szczotkę lub grzebień do rodzaju włosów?

Czesanie włosów – zalety

Szczotkowanie to nie tylko konieczność, ale również bardzo istotny dla naszych włosów zabieg. Nie należy lekceważyć tego, że czesanie włosów jest niezwykle ważne w utrzymaniu prawidłowej kondycji włosów oraz dla ich szybkiego wzrostu. Czas obalić jeden z popularnych mitów, ponieważ szczotkowanie włosów wcale nie jest szkodliwe i nie wzmaga ich wypadania. Regularne i prawidłowe czesanie włosów:

  • pomaga w rozprowadzeniu ochronnego sebum na włosach i usunięciu jego nadmiaru,
  • to sposób na masaż skóry głowy, poprawiający jej ukrwienie i odżywiający cebulki,
  • zapewnia delikatny peeling skóry głowy i złuszcza martwy naskórek,
  • pomaga w usunięciu martwych włosów, które wypadły z mieszków,
  • oczyszcza włosy oraz skórę głowy z zanieczyszczeń, kurzu, łupieżu itp.

Jak prawidłowo szczotkować włosy?

W tym miejscu warto powiedzieć kilka słów na temat tego, jak należy czesać włosy, bo wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste. Nawet wyposażeni w najlepszej jakości grzebień lub szczotkę możemy uszkodzić swoje włosy mechanicznie.

Jak często czesać włosy? Przyjmuje się, że optymalna częstotliwość to przynajmniej dwukrotnie każdego dnia. Można to robić np. rano i wieczorem przed pójściem spać, najlepiej przez jedną minutę lub dłużej. Jeśli używamy szczotki do włosów o odpowiednich wypustkach, czesanie może być dla nas przyjemną chwilą relaksu. Najważniejsza zasada odnosi się do kierunku szczotkowania włosów, które zawsze należy czesać od szyi do czoła z głową w dół. Wzmagamy w ten sposób krążenie w skórze głowy. Ogólnie przyjęta jest również zasada, że nie należy czesać włosów mokrych, jeśli nie mamy odpowiedniego grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Wilgotne włosy są najbardziej delikatne i podatne na uszkodzenia.

Trudności w rozczesywaniu włosów najlepiej pokonywać z pomocą dodatkowego kosmetyku. Naturalne olejki do włosów pomagają rozczesywać skołtunione włosy bez szarpania, ciągnięcia i wyrywania, ponieważ wygładzają, dodają miękkości i ułatwiają poślizg szczotki na włosach.

Czym się kierować przy wyborze szczotki do włosów?

Każdy zakup powinien być poprzedzony dokładnym porównaniem swoich oczekiwań z tym, jakie akcesoria do czesania włosów są dostępne. Pomocne w dokonaniu wyboru może być kierowanie się kilkoma zasadami i zwracanie uwagi na przedstawione niżej szczegóły. Co jest ważne przy wyborze szczotki do włosów?

  1. Przeznaczenie. Inna szczotka będzie potrzebna do czesania, a inna do układania włosów, gdzie najlepiej sprawdzają się okrągłe szczotki do modelowania.
  2. Tworzywo. Najpopularniejsza jest szczotka z naturalnego włosia np. dzika lub drewniany grzebień. Należy uważać z używaniem plastikowych (wyjątek to Tangle Teezer) i metalowych akcesoriów, ponieważ mogą one mieć nierówne i ostre krawędzie, które uszkadzają włosy.
  3. Włosie. Rodzaj igiełek jest bardzo ważny, ponieważ ostro zakończone lub takie, w których z czasem odpadają zabezpieczające kuleczki, mogą podrażniać i kaleczyć skórę głowy. Włosie powinno być jak najbardziej delikatne np. naturalne lub silikonowe, nigdy z metalu.
  4. Rodzaj włosów. Szczotka musi być dopasowana do typu naszych włosów, ponieważ zupełnie inaczej należy rozczesywać włosy gęste, długie lub kręcone, a inaczej cienkie i delikatne.
  5. Problemy. Wybór akcesoriów powinien być związany także z problemami, jakie dotykają nasze włosy. Zupełnie inne potrzeby mają włosy elektryzujące się, przy których nie sprawdzi się plastikowa szczotka, natomiast inne te, które mają tendencję do łupieżu lub przetłuszczania.

JAKĄ SZCZOTKĘ DO WŁOSÓW WYBRAĆ?

Marzenie każdej kobiety? Szczotka do włosów, która nie ciągnie. Grzebień, który dobrze rozczesuje włosy. Wielu osobom wydaje się to poza zasięgiem ich możliwości, bo dotychczas nie trafili na swojej drodze na akcesoria dopasowane do rodzaju swoich włosów.

Najlepsza szczotka do włosów niezależnie od ich rodzaju to popularny Tangle Teezer. Silikonowe włosie świetnie rozczesuje każdego typu włosy, ponieważ jest delikatne, elastyczne i rozstawione w optymalnych odległościach od siebie. Jeśli chcemy czesać włosy na mokro, musimy zaopatrzyć się w drewniany grzebień o szeroko rozstawionych i dość grubych zębach. Idealne dopasowanie szczotki do włosów to dużo bardziej skomplikowana sprawa.

Szczotka do włosów kręconych

Kręcone włosy są trudne w rozczesywaniu dlatego, że lubią się puszyć i kołtunić, a także są bardzo delikatne. Przy tym typie włosów najlepiej sprawdzi się grzebień albo szczotka z drewna lub bambusu o szeroko rozstawionych i grubych zębach. Odpowiednie odległości między wypustkami pozwolą na gładkie przejście przez nie loków bez obaw o złamanie, wyrwanie lub zaplątanie włosów. Materiał, z którego wykonana jest szczotka do włosów kręconych, również jest ważny. Drewno skraca czas suszenia, ponieważ jest naturalnym przewodnikiem ciepła, a do tego neutralizuje ładunki elektrostatyczne, a więc ogranicza elektryzowanie się włosów. Dokładniejsze czesanie włosów kręconych zapewni np. szczotka z naturalnego włosia, ale jej gęstość jest dużym utrudnieniem przy naprawdę gęstych i mocno skręconych lokach.

Szczotka do włosów cienkich i delikatnych

Włosy cienkie i delikatne wymagają bardzo subtelnej pielęgnacji. Oprócz wzmacniania ich naturalnymi olejkami i regenerującymi kosmetykami warto pobudzać krążenie w skórze głowy odpowiednią szczotką. Najlepsza dla włosów cienkich jest gęsta szczotka z naturalnego włosia dzika (to najpopularniejszy typ, choć znajdziemy też akcesoria wykonane z innego rodzaju szczeciny). W trakcie czesania dostarcza włosom keratyny, która jest naturalnym budulcem zarówno ludzkich, jak i zwierzęcych włosów. W ten sposób czesanie delikatnych włosów skutkuje ich wzmocnieniem, a pobudzone mikrokrążenie skórne przekłada się na lepsze odżywienie cebulek włosów i zahamowanie nadmiernego wypadania.

Szczotka do włosów długich

Długie włosy w przeważającej większości są proste i pozbawione objętości, ponieważ jest ich dużo i są cięższe. Czesanie włosów długich powinno łączyć się z modelowaniem. Idealna w tym przypadku jest duża i okrągła szczotka ceramiczna do modelowania włosów. Pozwala ona unieść włosy u nasady i dodać im objętości, a do tego bardzo dobrze rozczesuje długie pasma, które lubią się plątać. Materiał, z jakiego wykonano szczotkę, jest ważny także w tym przypadku, ponieważ ceramiczna powłoka przyspiesza suszenie włosów bez szkody dla nich, a także zapobiega elektryzowaniu się. Unikać należy szczotek metalowych lub plastikowych, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą powodować zniszczenie włosów.

Szczotka do włosów grubych i puszących się

Do tej samej kategorii wrzucamy akcesoria dla włosów z tendencją do puszenia się oraz tych grubych. W obu przypadkach chodzi bowiem o to, aby włosy wygładzić i dobrze rozczesać. Świetne rozwiązanie to płaska i podłużna szczotka z nylonowym lub syntetyczno-naturalnym włosiem. Wykorzystanie szczotki z włosia dzika może być problematyczne w przypadku splątanych i grubych włosów, ponieważ nie będą one chciały gładko przechodzić pomiędzy wypustkami. Płaska szczotka ze sztucznego włosia lub naturalnych włosów z wypustkami rozczesującymi to lepsze rozwiązanie. Droższe, ale równie skuteczne wyjście, to jonizująca szczotka do włosów, której zakup może ułatwić walkę o gładkość, miękkość i sypkość grubych włosów.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #9

Beata_90

Ja tam też się nie rozstaję z Tangle Teezerem. Ta szczotka to mega prosty, ale naprawdę genialny wynalazek. Na moich cienkich, lekko falowanych i wiecznie poplątanych włosach sprawdza się niesamowicie. ;) Szczególnie, jak je wygładzę olejkiem albo jedwabiem przed rozczesywaniem ;)

ann.

Nie miałam nigdy drewnianego grzebienia, też zawsze jakieś plastikowe, tanie badziewie, chyba czas najwyższy zainwestować. Bardzo droga taka impreza?

TaMaRa

TT świetnie rozczesuje włosy i jeszcze do tego tak przyjemnie masuje głowę, mój numer jeden!

mandarynka

wiecie co? mam strasznie cienkie włosy i wieczne problemy z roczesywaniem. przeczytałam ten artykuł o deski do deski i mam dylemat- powinnam kombinować z tym włosiem dzika, czy jednak postawić na tangle teezer? ta druga jest polecana do każdego rodzaju włosów i tak ją polecacie, że chyba sobie daruję dzika, sama nie wiem..

Lucy

Wielkie dzięki za ten artykuł! <3 Właśnie błądzę po odmętach internetu w poszukiwaniu dobrych akcesoriów do włosów i natknęłam się na ten tekst. Teraz wiem, czego konkretnie szukać :D

Katarzyna

już wiem, czemu tykle włosów znajduję na swojej szczotce - po prostu mam jakieś plastikowe dziwadło ;) zamawiam drewniany grzebień

eve_ee

drewniany grzebień jest idealny dla każdego rodzaju włosów.

Daria

Podobno najlepszy drewniany grzebień jest wykonany z drzewa neem... ktoś go używa? przeczytałam, ze drzewo neem przyspiesza porost włosów

crazy girl

tangle teezer to dla mnie najlepszy wynalazek :) żadna szczotka do tej pory nie była tak delikatna :)


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności