Stwierdzenie, że włos jest tkanką martwą, jest prawdziwe tylko w pewnym stopniu.
Łodyga włosa – czyli ta część, która wyrasta z głowy, którą widzimy i tak pieczołowicie pielęgnujemy – w istocie jest martwa.
Jednak w warstwach naskórka skrywa się najcenniejsza, ożywiona cześć włosa - mieszki włosowe. Są one ukrwione i unerwione, zależne od cyrkulacji w naszym ciele i od tego, jakie składniki do nich docierają. W mieszkach włosowych skrywają się cebulki włosa – te zaś są swoistym sztabem dowodzenia całą łodygą włosa. To cebulki w znacznej mierze odpowiadają za wygląd, grubość, siłę i prędkość wzrostu pasm. Częścią składową cebulki włosa są m.in. brodawki włosowe – ożywione i niezmiernie "pracowite twory", które chłoną wszelkie składniki odżywcze, dostarczając je do macierzy i dalej, czyli wpływając bezpośrednio na łodygę włosa.
Świadomość budowy włosa i sposobu jego funkcjonowania nie tylko w zewnętrznych, ale również wewnętrznych partiach jest niezwykle istotna podczas pielęgnacji włosów. Ta wiedza pozwala dobrać włosom odpowiednią pielęgnację i uświadamia, że należy dbać nie tylko o ich martwą, ale również (szczególnie) o ożywioną część. Włosy potrzebują szeregu składników odpowiadających za ich zdrowie, piękno i siłę.
Włosologia to swoista encyklopedia zdrowia włosów, która w sposób rzeczowy opisuje wszystko to, czym należy karmić włosy, aby rosły lśniące, zdrowe i pełne witalności.
Witaminy to organiczne związki o różnorodnej budowie i właściwościach. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponieważ nie są egzogenne (organizm nie jest w stanie ich wytworzyć) – muszą być nieustanie dostarczane z zewnątrz, m.in. wraz z pożywieniem. Od nich zależy nie tylko kondycja i ogólne samopoczucie, ale również piękno naszych włosów, skóry, paznokci.
WITAMINA A (retinol) – jest odpowiedzialna za cykl odnowy komórek w naszym organizmie, w tym również włosów. Pełni też funkcję ochronną, zabezpieczając pasma przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz toksynami ze środowiska. Niedobór witaminy A sprawia, że włosy przestają rosnąć i zaczynają wypadać w nadmiarze, a także bardziej się rozdwajają i przesuszają.
WITAMINY Z GRUPY B:
- WITAMINA B1 (tiamina) – dostarcza energię do komórek skóry, bierze udział w wytwarzaniu cegiełek budulcowych włosa – czyli aminokwasów. Dzięki niej włosy nie wypadają, a komórki macierzy włosa odpowiadające za jego przyrost otrzymują maksymalną dawkę energii.
- WITAMINA B2 (ryboflawina) – usprawnia tzw. „oddychanie komórkowe” i dostarcza tkankom wysokowydajną energię, która umożliwia m.in. proces wzrostu włosów. Pomaga również w metabolizmie komórkowym kwasów tłuszczowych – dzięki czemu zapobiega niszczeniu włosów i wzmaga ich regenerację. Wpływa ona również na syntezę aminokwasów biorących udział w podziale komórek w macierzy włosa. Innymi słowy: dba o to, aby włosy były cały czas pełne witalności i aby nie ulegały szybkiemu zniszczeniu.
- WITAMINA B3 (niacyna), zwana inaczej witaminą PP – dostarcza włosom energii „mobilizując” je do wzrostu, oraz odpowiada za prawidłową budowę łodygi włosa, ponieważ wpływa na odpowiednią kondycję tkanek budujących ową łodygę. Jest znakomitym dodatkiem do kosmetyków, ponieważ nie powoduje podrażnień.
- WITAMINA B6 (pirydoksyna) – jest niezbędna dla wzrostu włosa, ponieważ dostarcza „paliwo” do macierzy włosa, sprawiając, że kosmyki rosną zdrowe i mocne. Witamina B6 to swoista bomba energetyczna, biorąca udział w tworzeniu glukozy, czyli podstawowego surowca energetycznego. Dzięki pirydoksynie włosy rosną bez żadnych nieprawidłowości i są pełne zdrowia.
- WITAMINA B5 – (kwas pantotenowy) – pobudza do pracy komórki w macierzy odpowiedzialne za wzrost włosa oraz stymuluje budujące łodygę keratynocyty do sprawnego wytwarzania keratyny (głównego białkowego budulca włosa). Ponadto witamina B5 osłania włosy przed zniszczeniem, wpływając na metabolizm kwasów tłuszczowych i przyczyniając się do powstawania okluzyjnej, ochronnej warstwy na powierzchni pasemek.
- WITAMINA B9 (kwas foliowy) – nie odgrywa znaczącej roli w procesie odnowy i pielęgnacji włosów, ale ma niejako wpływ na wytrzymałość i kondycję cebulek. Należy jednak dbać o jego poziom w organizmie, ponieważ jego niedobór może powodować wzmożoną utratę włosów.
- WITAMINA B12 (cyjanokobalamina, kobalamina) – jej niedobór może powodować niedokrwistość, a w rezultacie: wzmożone wypadanie włosów. Witamina B12 jest ponadto jedyną, której znaczny niedobór może przyczynić się do rozjaśnienia, a nawet całkowitego odbarwienia naturalnego koloru włosów.
WITAMINA C (kwas askorbinowy) – jest niezwykle silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki w komórkach, spowalniając patologiczne procesy mogące zachodzić w organizmie. Zapobiega niszczeniu włosów, wzmacnia ich elastyczność i kondycję.
WITAMINA D (kalcyferol) – jej niedobór nasila wypadanie włosów zwłaszcza w fazie telogenowej, czyli tzw. fazie spoczynku włosa. Brak witaminy D w organizmie przyspiesza obumieranie włosa i usunięcie go ze skóry. Im zatem mniej witaminy D znajduje się w organizmie, tym więcej włosów przechodzi z fazy wzrostu w fazę spoczynku – takie zaburzenie proporcji skutkuje intensywną utratą włosów.
WITAMINA E (tokoferol) - zwalcza wolne rodniki i pomaga transportować ożywcze składniki do wszelkich komórek w organizmie. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu usprawnia pracę cebulek włosowych i sprawia, że włosy są mocniej zakorzenione w mieszkach. Jej niedobór sprawia, że pasma stają się matowe, kruche i pozbawione elastyczności.
WITAMINA F – to nic innego jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które są niezmiernie istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiadają za najważniejsze procesy zachodzące w komórkach, usprawniają ich funkcjonowanie, dbając nad ich poprawnością, wzmacniają odporność oraz korzystnie wpływają na stan skóry głowy i włosów, ponieważ wspaniale regenerują. NNKT zapobiegają też niedotlenieniu komórek ciała i zamiast tego sprawiają, że są one młode i w pełni sprawne. Witamina F dominuje przede wszystkim w naturalnych olejach, dlatego olejowanie włosów jest tak istotne dla ich zdrowia i piękna.
WITAMINA H (klasyfikowana również jako witamina B7) - powszechnie zwana biotyną. Biotyna zawiera znaczne ilości cząsteczek aktywnej siarki, te zaś są niezbędne w powstaniu keratyny (najważniejszego dla włosów białka, stanowiącego główny budulec macierzy). Biotyna wpływa bezpośrednio na proces keratynizacji. Dzięki niej przebiega on poprawnie, a włosy zyskują grubość, elastyczność i przestają się łamać oraz kruszeć.
WITAMINA K (filochinon) – nie ma znaczącej roli w pielęgnacji łodygi włosa, ale cebulki włosów bardzo cierpią z powodu jej niedoborów, ponieważ tracą wówczas swą moc i siłę. Włosy pozbawione witaminy K stają się słabiej osadzone w mieszkach – jest to szczególnie problematyczne, gdy włosy dotyka wzmożony łojotok – wówczas dociążony sebum włos może po prostu wyślizgnąć się z pochewki. Efektem jest wyraźne przerzedzenie fryzury.
Ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć witamin – należy nieustannie dbać o ich odpowiedni poziom. Warto wspomnieć, że w pierwszej kolejności wykorzystywane są one w procesach odpowiedzialnych za zdrowie i witalność, a dopiero później (jeśli ich nie brakuje) w celach pielęgnacyjnych. Jeśli witamin jest zbyt mało – cierpią na tym zarówno włosy, jak i skóra oraz paznokcie. Dlatego dobrze jest fundować włosom regularne kuracje odżywiające, np. w postaci naturalnych olejków, które są prawdziwym bogactwem witamin i minerałów. Naturalne olejki nakłada się zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. Zapewnia to włosom kompleksową pielęgnację oraz odżywia od cebulek aż po same końce.
dokladnie, tym bardziej, że taki olejek do włosów łatwiej nałożyć niż tę gęste, klęjące witaminy w kroplach :) i o wiele lepiej pachnie :p
@dziunia nie wiem czy jest sens, lepiej kupić jakiś dobry olejek np. awokado on ma mnóstwo witamin
ooo, nie wiedzialam, że można tez na wlosy. Ja wieczorem smaruje twarz wit c w kroplekach
słyszałam że w aptekach można kupic czyste witaminy w płynie - takie np. jak dla dzieci i nakładać na włosy, twarz skórę lub dodawać do kosmetyków, np. do o;lejków lub odżywek. Ktos to stosuje?
na włosy najlepsza A+E!
Opinie: #5