Zniszczone, suche i niesforne włosy potrzebują silnej, natychmiastowo działającej kuracji. Szampon i odżywka nie sprostają temu zadaniu. Wówczas do akcji wkracza serum do włosów – czy warto go używać i dlaczego? Czym jest i jak działa dobre serum do włosów? Czy jest w stanie szybko je naprawić? Jak zapewnić włosom intensywną regenerację i poprawić ich kondycję?
Serum do włosów to gęsta substancja, często o oleistej lub żelowej strukturze, zamknięta w niewielkiej butelce. Jest ono skondensowaną esencją składającą się z silnie działających składników odżywczych. Jego zadaniem jest natychmiastowa poprawa wyglądu włosów – serum działa nie tylko w łuskach włosów, ale również na ich powierzchni, ponieważ taki kosmetyk to w głównej mierze silikonowa bomba odżywiająca zniszczone, niesforne, puszące się lub przesuszone, osłabione włosy. Wiele kobiet sięga po serum, ponieważ chce uzyskać efekt zbliżony do laminowania włosów. Czy dzięki serum rzeczywiście uzyskamy taki rezultat?
Po serum do włosów powinnaś sięgać, gdy zauważysz, że wygląd Twoich włosów znacznie się pogorszył. Jest ono doskonałą kuracją poprawiającą wygląd pasm – kondycjonuje je, wygładza, nabłyszcza i zabezpiecza przed zniszczeniem.
Po serum do włosów może sięgać każdy – nie ma w tej kwestii żadnego ograniczenia. Istnieje wiele rodzajów serum, więc można je z powodzeniem dobrać do konkretnych potrzeb włosów. Kobiety najczęściej poszukują produktu, który działa już po pierwszym użyciu i po prostu poprawia wygląd włosów. Serum do włosów traktowane jest często jako kuracja upiększająca. Wśród tego typu kosmetyków istnieją specjalistyczne produkty, ukierunkowane na konkretne potrzeby włosów. Jakie rodzaje serum są najpopularniejsze?
Gdy wybierasz serum do włosów – przede wszystkim nie łudź się, że „scali” ono rozdwojone końce, lub silnie zregeneruje włosy. Regularnie stosowane może jednak zabezpieczyć pasma przed szybszym niszczeniem i w przyszłości zapobiec rozdwojonym końcom. Właściwości serum często ograniczają się do ochrony włosów przed niszczeniem i poprawy ich wyglądu. Najistotniejszą rzeczą, która świadczy o dobrej jakości serum, jest jego skład. Im więcej ciężkich silikonów i krótkich, jednowodorotlenowych alkoholi znajduje się w składzie serum, tym mocniej wysusza ono po pewnym czasie włosy.
Kupując serum, należy mieć zatem świadomość, że tego typu produkty poprawiają wygląd włosów jedynie powierzchownie i zmywają się już po pierwszym myciu. Dobre serum do włosów powinno zatem zawierać jak najwięcej substancji aktywnych, które są w stanie odżywić włosy i wpłynąć dodatnio na ich kondycję (naturalne olejki roślinne, kolagen, keratyna, witaminy, ceramidy, roślinne i ziołowe wyciągi oraz ekstrakty). Ważne, by serum do włosów zawierało lotne lub lekkie silikony, które nie wpływają negatywnie na strukturę pasm.
Serum do włosów może być używane nawet kilka razy na dzień, chyba że producent zaleci inaczej. Najczęściej serum stosuje się po prostu codziennie rano, przed stylizacją włosów. Dyscyplinuje ono pasma, poprawia ich wygląd, nabłyszcza i zabezpiecza oraz sprawia, że włosy dadzą się łatwiej ułożyć.
Serum do włosów nakłada się na suche włosy przed ułożeniem fryzury lub na wilgotne pasma zaraz po myciu. Zabezpieczy ono wówczas włosy przed wysoką temperaturą emitowaną przez suszarkę.
Serum do włosów jest gęstym kosmetykiem, o silnym stężeniu, dlatego aplikując je, należy pamiętać, aby nie przesadzić z jego ilością – najczęściej stosuje się jedną, dwie dawki zaaplikowane za pomocą dołączonej pompki lub zakraplacza.
Obalmy ten mit – żadne serum do włosów nie jest w stanie zahamować ich wypadania ani przyspieszyć wzrostu. Dlaczego? Odpowiedź jest dosyć logiczna. Skład serum do włosów dyskwalifikuje je jako środek, który nadawałby się do wcierania w skórę głowy, a tylko w ten sposób można zregenerować cebulki włosowe, wzmocnić je i pobudzić do pracy. Kosmetyk nakładany jedynie na końce lub na całą długość włosów ma działanie poprawiające ich wygląd, lub strukturę, ale nie zapewni im wzmocnienia od samych korzeni.
Serum do włosów zbiera różnorodne opinie – głównie dlatego, że można trafić na takie o bardzo dobrym składzie, które nie tylko upiększa, ale wpływa na włosy odżywczo, lub na serum, które zawiera dużo kontrowersyjnych substancji, które tylko doraźnie wpływają na poprawę wyglądu włosów, a często po dłuższym stosowaniu bezpośrednio przyczyniają się do niszczenia włosów.
Wybierając serum do włosów, zastanów się, jaki problem z włosami chcesz zwalczyć. Jeżeli zależy Ci na podkreśleniu blasku lub koloru – sięgnij po przeznaczone do tego serum. Włosy cienkie i splątane również znajdą wśród serum swojego „sprzymierzeńca” istnieją bowiem produkty, które budują na powierzchni włosów mikroskopijną powłokę, dzięki której włos staje się grubszy (niestety takie serum utrzymuje się jedynie do pierwszego mycia włosów i nie stają się one grubsze na długo). Tak pożądany u kobiet efekt włosów błyszczących, jak po laminacji również jest jedynie tymczasowy i znika po umyciu głowy.
Bardzo dobre na lato będzie serum termoochronne, które nie tylko zabezpieczy włosy przed wysoką temperaturą suszarki, ale również przed silnym słońcem i promieniowaniem UV.
Pamiętaj jednak, ze zbyt częste stosowanie silikonów i alkoholi sprawia, że włosy wysychają i niszczeją po długotrwałym używaniu serum. Innymi słowy, serum do włosów ma przede wszystkim właściwości upiększające i zabezpieczające włosy – jego „zdolności” regenerujące są często mocno ograniczone. To doskonały specyfik poprawiający wygląd włosów, lecz nie należy traktować go jako kurację naprawiającą zniszczone pasma.
Co możesz stosować zamiast silikonowego serum do włosów? Jeśli zależy ci na faktycznej regeneracji i odżywieniu pasm – warto sięgnąć po naturalne olejki do włosów. Tylko one są w stanie odbudować i zregenerować trzon włosów i wniknąć w ich wewnętrzne struktury. Olejki działają nie tylko na całej długości, ale również w wewnątrz włosa, oraz jego cebulki. Dobrze wykonane olejowanie włosów jest jak profesjonalny zabieg regenerujący włosy.
Można powiedzieć, że olejek do włosów to „serum stworzone przez naturę” - jest doskonałym i bezpiecznym remedium na wszelkie problemy z włosami, a jego skład sprawia, że olejek nadaje się do nakładania na skórę głowy, a zatem nie tylko upiększa, ale i naprawia włosy w ich wnętrzu. Oleje mają też zdolności ochronne – dzięki nim włosy są zabezpieczone przed niszczeniem i urazami mechanicznymi (mocne tarcie w ręcznik, szarpanie podczas czesania). Z tego względu deklasują one każde serum do włosów.
Opinie: #0