Co to jest i jak działa laminowanie włosów? Do tej pory laminowaliśmy głównie dokumenty, żeby ochronić je przed zniszczeniem. Cel fryzjerskiego zabiegu laminowania jest podobny. Odkryj tajemnice laminowania włosów, sposobu na miękkie, gładkie i pełne blasku włosy.
Laminowanie do niedawna funkcjonowało głównie w poligrafii – to pokrywanie powierzchni druku laminatem, aby ochronić go przed wilgocią lub uszkodzeniami mechanicznymi. Dziś znaczenie tego słowa się poszerza. Laminować można również szkło, podłogi, czy też płyty meblowe. Przeniesione zostało również na grunt fryzjerstwa i dziś laminacji możemy poddać swoje włosy, a nawet rzęsy. Choć sam proces wygląda nieco inaczej, ogólne założenie się nie zmienia.
To coraz popularniejszy zabieg fryzjerski, któremu można poddać się w profesjonalnym salonie lub wykonać go samodzielnie w domu. Bywa nazywany ostatnią deską ratunku dla włosów zniszczonych i matowych. Laminowanie włosów polega na pokryciu ich cienką powłoczką laminatu, którym w tym przypadku najczęściej jest żelatyna, keratyna lub olejki.
Celem jest przede wszystkim ochrona włosów przed utratą nawilżenia i uszkodzeniami np. mechanicznymi, w wyniku działania słońca lub toksyn. To założenie, które przyświecało pierwszym próbom wykonania tego zabiegu. Dziś decydujemy się na laminowanie włosów raczej, aby nadać im jedwabistą gładkość, miękkość i blask. Coraz częściej laminowanie wykonuje się, aby zminimalizować puszenie się włosów, wyprostować je, ułatwić rozczesywanie i upiększyć.
Efekty laminowania włosów to:
Koncepcja laminowania została zaczerpnięta z zupełnie innej dziedziny niż fryzjerstwo, ale zasada działania w każdym przypadku jest taka sama.
Włosy pokrywa się specjalnym materiałem (profesjonalnym kosmetykiem lub domową mieszanką), który tworzy na nich niewyczuwalną, ochronną otoczkę. Laminowanie włosów działa, a jednocześnie nie obciąża włosów. Warstwa laminatu domyka łuski włosów, zapewnia gładkość i staje się tarczą ochronną naszych pasm. Chroni nie tylko przed uszkodzeniami, ale również zatrzymuje wilgoć we wnętrzu włosów. Wykorzystanie takich składników, jak żelatyna lub keratyna ma na celu dodatkową regenerację włosów. To proteiny, które są naturalnym budulcem włosów, więc są niezbędne dla ich odbudowy.
Nieznajomość tego rodzaju zabiegów często rodzi pytania o bezpieczeństwo i przeciwwskazania. Czy laminowanie włosów jest bezpieczne, zwłaszcza gdy używamy do tego żelatyny? Jak najbardziej. Laminowanie włosów to zabieg bezpieczny, ponieważ nie zmienia struktury włosów, nie wnika w nie, tylko działa na powierzchni. Należy z nim uważać jedynie przy włosach bardzo cienkich lub zdrowych, które może przeproteinować.
Jak w przypadku większości zabiegów fryzjerskich, również laminowanie włosów można wykonać samodzielnie albo oddać się w ręce specjalisty. Obie opcje mają swoje wady i zalety.
Zdecydowanie najpopularniejsze jest laminowanie włosów w domu. To tańsza wersja tego zabiegu, ale też dająca mniej trwałe efekty. Na punkcie tego sposobu pielęgnacji włosów oszalały blogerki. Niestety popularność sprzyja mitomanii, dlatego trzeba ostrożnie podchodzić do porad z niesprawdzonych źródeł.
Jak prawidłowo wykonać laminowanie włosów w domu? Potrzebna jest żelatyna spożywcza, gorąca woda, odżywka do włosów i akcesoria (miseczka, czepek kąpielowy, ręcznik).
Laminowanie włosów krok po kroku:
Istnieje jeszcze jeden sposób laminowania włosów. Laminat przygotowuje się na bazie rozpuszczonej w wodzie żelatyny i odżywczego olejku do włosów. Najczęściej polecana do laminowania włosów jest oliwa z oliwek, ale może to być również olejek arganowy lub gotowa mieszanka olejków. Ważne, aby olej był lekki i dopasowany do porowatości włosów.
Jeśli decydujemy się na laminowanie włosów z olejem, pomijamy punkt 2 i mieszankę nakładamy na włosy od razu po przygotowaniu. Po odczekaniu zalecanego czasu spłukujemy resztki żelatyny i oleju, a następnie myjemy włosy łagodnie oczyszczających szamponem.
Opcja droższa, ale dzięki temu trwalsza i mniej obciążająca dla naszej fryzury, to laminowanie włosów u fryzjera. Zabieg trwa od 45 do 60 minut i polecany jest dla kręconych włosów. Efekty laminowania włosów u fryzjera utrzymują się nawet do 3 miesięcy.
To wersja zabiegu, którą polubią weganie i wegetarianie, ponieważ w profesjonalnym salonie fryzjerskim nie wykorzystuje się żelatyny. Do laminowania używa się specjalnych preparatów, które zapewniają gruntowną odbudowę włosów i zabezpieczają je od zewnątrz. To profesjonalne kosmetyki, które zawierają nierozpuszczalne w wodzie białka fibrylarne. Profesjonalna laminacja może opierać się również na preparatach keratynowych.
Efekty laminowania włosów są tymczasowe, dlatego należy stosować ten zabieg jako doraźną pomoc w pielęgnacji. Jeśli chcemy mieć stale gładkie, pełne blasku i miękkie włosy, należy powtarzać laminowanie włosów co 2-3 tygodnie. Nie wolno poddawać włosów laminowaniu częściej – zabieg wykonywany przy każdym myciu włosów sprawia, że stają się wysuszone i matowe ze względu na zbyt dużą ilość dostarczonych protein. Dużo lepsze rozwiązanie to regularne olejowanie włosów, które również zapewnia pasmom miękkość i blask.
A ja jakoś wolę wydać „torchę” mniej „pieniążków” i dbać o włosy olejkami =) Odkąd mam całą gamę Nanoilków, to nie potrzebuję żadnych innych kosmetyków. Może ten zabieg z żelatyną wydaje się ciekawy, może go nawet kiedyś wypróbuję, ale na razie nie mam takiej potrzeby, a raczej moje włosy nie mają =)
A ja jakoś nie mam zaufania do takich zabiegów w domu, wolę wydać torchę pieniążków i pójść do profesjonalnego salonu.
same konkrety i takie wpisy to ja lubię, a nie jakieś lanie wody, że jak przeczytam to wiem mniej niż wcześniej xd
Ooo, dziękuję za ten artykuł! Wreszcie ktoś mi wyjaśnił, na czym polega to całe laminowanie <3
No pewnie! Ja próbowałam laminowania żelatyną i olejkiem arganowym. Efekty były super, włosy takie mięciutkie w dotyku i czuć było, że są mocno odżywione :) A to tego się ładnie błyszczały i przestały plątać :) Tylko trzeba dokładnie pokryć włosy laminatem i porządnie potem wypłukać.
Moje włosy się strasznie puszą, nie mogę sobie z nimi poradzić. Ciekawe, czy żelatyna pomoże???
yhym, nawet nie wiedziałam, że nakładając olejek laminuję sobie włosy, ile to się człowiek może dowiedzieć, dzięki!
Opinie: #7