Pielęgnacja to wyzwanie, któremu trzeba sprostać, jeśli chcesz mieć piękną, zdrową cerę bez skazy. Jak zrobić to odpowiednio? Teoretycznie wiemy, jak używać określonych kosmetyków, niestety nie zawsze wiemy których, ani w jakiej kolejności nakładać je na twarz. Wiele osób kończy swoją pielęgnację na zmyciu makijażu płynem micelarnym błędnie sądząc, że zastąpi on kosmetyk oczyszczający, tonizujący i pielęgnujący. Tymczasem skóra potrzebuje czegoś więcej, aby była zdrowa, piękna i zachowała młodość na dłużej. Dowiedz się, jak wygląda pielęgnacja idealna. Tylko 5 kroków dzieli Cię od doskonałej cery.
Większość z nas myśli, że krem do twarzy jest najważniejszym składnikiem pielęgnacji. To błąd: jest nim oczyszczanie. To podstawa zdrowej skóry i kluczowy aspekt pielęgnacji, dzięki któremu może ona poprawnie funkcjonować. Źle oczyszczona skóra ma mniejszą wchłanialnosć, a zatem nawet najepszy krem nie zadziała na niej prawidłowo. Ponadto nagromadzone i niedokładnie usunięte toksyny, resztki kosmetyków i fragmenty martwego naskórka blokują (czopują) ujścia gruczołów, przez co skóra nie oddycha, czyli nie następuje wymiana tlenowa w komórkach, tworzą się krosty i zaskórniki, funkcje skóry stają się rozregulowane. Wówczas zaburza się bariera hydrolipidowa, a skóra zaczyna się nadmiernie przetłuszczać lub przesuszać. Zadbaj o nią prawidłowo już w tym pierwszym kroku i wybierz oczyszczanie na najlepszym poziomie. Oto najlepsze metody oczyszczania skóry:
Kolejnym błędem pielęgnacji skóry jest rezygnacja z toniku. Ten kosmetyk nie jest reliktem minionej epoki, lecz istotnym składnikiem pielęgnacji. Jego działanie jest niedocenione, a to właśnie tonik przywraca skórze prawidłowe pH, zakwasza ją odpowiednio, delikatnie zmiękcza naskórek i zwiększa chłonność skóry, a zatem doskonale przygotowuje ją na przyjęcie następnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Dobry tonik do twarzy nie tylko tonizuje ale i pielęgnuje skórę, ponieważ zawiera roślinne ekstrakty i inne składniki istotne dla zachowania cery w doskonałej formie.
Wodnista i lekka formuła pozwala cząsteczkom z kosmetyku wnikać w głębsze partie naskórka, dlatego tonik to kosmetyk o dużej skuteczności w pielęgnacji.
Najlepiej, jeśli będzie naturalny, bez silikonów, wysuszających alkoholi krótkołańcuchowych, PEG-ów, czy pochodnych ropy naftowej. 100% naturalne są hydrolaty, czyli roślinne wody powstałe w wyniku destylowania rośliny parą wodną; są niezastąpione w pielęgnacji skóry.
Innym dobrym tonikiem jest woda termalna - nagromadzenie wielu cennych pierwiastków czyni z niej jeden z najlepszych naturalnych toników. Woda termalna zawiera żelazo, sód, selen, lit, krzem, potas oraz magnez.
Woda termalna działa na skórę kojąco i łagodząco, wzmacnia, regeneruje i łagodzi wszelkie stany zapalne, a także hamuje rozwój wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia. Jednocześnie doskonale tonizuje i poprawia kondycję skóry.
Serum do twarzy to jeden z najsilniejszych kosmetyków pielęgnacyjnych, który w swym założeniu ma zapewnić nam intensywną rewitalizację skóry.
Wodnista, dość ciekła i lekka konsystencja to sekret skuteczności serum: aktywne składniki docierają do głębszych warstw skóry - czyli tam, gdzie krem nie ma szans dotrzeć. Dzięki serum mamy szansę zadziałać na skórę efektywniej i mocniej. Efekt? Silna regeneracja, odżywienie, nawodnienie, odmłodzenie i wsparcie w leczeniu wielu kłopotliwych chorób skórnych.
Serum to produkt, który nie zawiera składników pielęgnujących zewnętrzne warstwy skóry - w jego składzie przeważają składniki aktywne, które mają działać głębiej. Dlatego takie produkty mają bogaty skład, a do najpopularniejszych komponentów serum zalicza się substancje o potwierdzonym działaniu i skuteczności; są to m.in naturalne olejki (głównie olej arganowy i jojoba, będące bogactwem NNKT, fitosteroli i flawonoidów, a także cennych dla skóry witamin A, C, E), kwas hialuronowy (wiążący cząstki wody składnik pozwalający zachować młodość skóry), koenzym Q10 - działanie silnie antyrodnikowe, komórki macierzyste (najczęściej pochodzą ze specjalnej odmiany jabłek, ale często pozykuje się je z drzew arganii żelaznej), kolagen - "białko młodości", które odpowiada za elastyczność skóry.
Dobre serum do twarzy to po prostu doskonałe efekty i dobrej jakości składniki, które wspierają w codziennej walce o piękną cerę. Nie szukaj wymyślnych kosmetyków o długim, zawiłym składzie. Postaw na najlepsze substancje aktywne o udowodnionym działaniu. Kwas hialuronowy, retinol, witamina C czy przepełniony minerałami aloes to ogromny krok w stronę pięknej cery. Wszystkie te składniki znajdziesz w serum Nanoil. Wybierz swoje ulubione serum do twarzy i poczuj, jak dużą różnicę na korzyść wprowadzają składniki najlepszej klasy. Na co dzień zawsze zwracaj uwagę na dobór substancji aktywnych, które sprawiają, że kosmetyk działa tak, jak opisuje to producent.
Pielęgnacja skóry pod oczami jest dosyć istotnym aspektem, ponieważ to właśnie w tym rejonie twarzy najszybciej pojawiają się pierwsze zmarszczki. Lekki, nawilżający krem pod oczy można stosować już po 20 roku życia.
Z pewnością skórę pod oczami wspomoże delikatna pielęgnacja za pomocą naturalnych olejów - to one tworzą na powierzchni mikroskopijną okluzję, zabezpieczającą wrażliwe, delikatne rejony twarzy przed zniszczeniem. Jeśli wdrożysz naturalną pielęgnację skóry pod oczami już w młodym wieku - zmarszczki pojawią się na Twojej buzi dużo później. Dobry olejek pod oczy, w połączeniu z kwasem hialuronowym to inwestycja w młodość i sprężystość skóry.
Krem do twarzy to klasyka pielęgnacji. Znany jest od pradawnych czasów: pierwszy tego typu kosmetyk, zamknięty w pojemniczku, znaleziono w grobowcu Tutenchamona; już w XIV wieku p.n.e. w Egipcie preparowano kremy z tłuszczu zwierzęcego i urozmaicono je... krwią gadów. W późniejszym czasie powstawały receptury przeciwzmarszczkowych kremów na bazie wosku i cyprysu oraz oliwy z oliwek (którą szybko zastąpił ceniony po dziś dzień olejek migdałowy).
Dziś składniki kosmetyków do twarzy są doskonalsze i komponują się w bardziej zawiłe receptury, jednak naturalnych olejków w kremach po dziś dzień nie da się zastąpić niczym innym: są nieocenionym źródłem flawonoidów i roślinnych steroli, NNKT, skwalenu i karotenoidów, naturalnych filtrów UV. Chętnie wykorzystuje się właściwości pielęgnacyjne olejków zarówno w kremach na dzień, jak i na noc. Skąd taki podział, czym różni się krem dzienny od tego “do snu”?
To produkt, który wpisuje się w nasze potrzeby i specyficzną aktywność skóry, o której jeszcze do niedawna nikt nie myślał. Dobry krem do twarzy nie tylko powinien ją odżywiać i nawilżać, ale również chronić przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Krem na dzień jest lżejszy, mniej obfituje w aktywne składniki regenerujące, swoje działanie skupia przede wszystkim na tym, by zabezpieczyć skórę. Stąd często ma swoim składzie naturalne olejki o właściwościach ochronnych, i kojących i okluzyjnych. To one podnoszą prestiż kosmetyku. Jeśli brakuje ich w Twoim kremie - nic straconego: możesz połączyć swój krem z 2-3 kroplami wybranego olejku kosmetycznego, zanim nałożysz porcję kremu na skórę.
Współczesne kremy do twarzy wychodzą naprzeciw problemom cery i idą z duchem czasu - dlatego powstaje tak wiele “miejskich” kremów na dzień, które oprócz ochrony przed słońcem czy mrozem zawierają też składniki tworzące tzw. mikroskopijną tarczę antysmogową, chroniącą skórę przed zanieczyszczeniami środowiska.
To bogatsza i bardziej zaawansowana pielęgnacja skóry. Krem na noc jest cięższy, mocniej pielęgnuje i silniej oddziałuje na skórę, ponieważ ma w składzie wiele substancji silnie odżywczych, które czuwają nad kondycją skóry właśnie wtedy, kiedy zachodzą w niej najintensywniejsze procesy naprawcze, czyli podczas snu.
Oprócz pięciu podstawowych kroków w pielęgnacji skóry dużą rolę odgrywają też regularne rytuały, o nieco intensywniejszym działaniu na skórę. Peelingi do twarzy i maseczki to uzupełnienie pielęgnacji, które przyniesie doskonałe efekty. Znaczącą rolę odgrywają w takich kosmetykach enzymy, czyli substancje nieocenione w perfekcyjnym usuwaniu mieszaniny łoju i płytki rogowej naskórka.
Enzymy w celach kosmetycznych pozyskuje się z owoców. Jak działają na skórę? Wyobraź sobie inną rodzinę enzymów, odpowiedzialną za trawienie pokarmu w Twoim żołądku - na bardzo podobnej zasadzie działają enzymy kosmetyczne, np. papaina, która - mówiąc obrazowo - “trawi” martwe komórki na powierzchni Twojej skóry. Dzięki temu odkrywają się nowe, zdrowe komórki na powierzchni, a skóra zyskuje świeży i młodzieńczy wygląd.
Innymi składnikami peelingów i kosmetyków odpowiedzialnych za intensywne oczyszczenie oraz rewitalizację naskórka są kwasy AHA. Zabiegi z nimi do niedawna dostępne były wyłącznie w salonach kosmetycznych. Dziś kurację z kwasami możemy już wykonać w domu. Po takim oczyszczaniu warto zastosować maseczkę do twarzy - to równie intensywna forma pielęgnacji, która w kilka chwil poprawia kondycję i wygląd cery.
Wszystkie powyższe zabiegi są kluczem do zdrowej, pięknej i młodej skóry, pod warunkiem, że wybierzesz dobrej jakości, naturalne produkty. Sprawdzaj jakość olejków i sięgaj po certyfikowane produkty. W podobny sposób dobieraj hydrolaty, a także sprawdzaj skład INCI danego kremu. Twoja pielęgnacja ma szansę stać się idealna, podobnie jak Twoja skóra.
Kwasy nie są dla każdego!! A jeśli już to tylko niektóre i zdecydowania pod okiem kosmetyczki.
Woda termalna najlepsza i to nie tylko jako tonik, ale do zmywania makijażu i na lato zamiast mgielki
To w końcu Ile? Koreanki mówią, że 10 a tutaj czytam, że 5.. pogubiłam się
Zamiast kremu do twarzy na noc można też olejek np. Arganowy. Lubię bardzo!
skoro tonika zakwasza to można użyć wody z cytryną? dodatkowo rozjaśni przebarwienia
Super art! Ja bym tylko jeszcze dodała od siebie, żebyśmy pamietały, że każda z nas ma inną cerę i nie u każdej taka pielęgnacja kropka w kropkę się sprawdzi. Oceniajcie stan swojej skóry obiektywnie i dobierajcie pielęgnacja pod siebie. pozdrawiam, kasia
Krok 6. Siądź i delektuj się tym, jaka ładna jest Twoja buzia! <3
Ja to zamiast toniku z drogerii używam naturalnych hydrolatów i nie mam problemów z nazewnictwem :p Rano hydrolat różany, bo jest delikatny i cudnie pachnie, a wieczorem oczarowy :D
Dobre pytanie, Ariadne. Ja kiedyś spotkałam napis na toniku: emulsja. Ciekawe czy to to samo co tonik
Dobre pytanie, Ariadne. Ja kiedyś spotkałam napis na toniku: emulsja. Ciekawe czy to to samo co tonik
Bardzo pomocny artykuł. chciałam zacząć i kupiłam tonik i na butelce zobaczyłam, że po angielsku napisane jest 'bubbling lotion'. teraz zastanawiam się czy tonik i lotion jest to samo? czy warto poszukać jednak toniku? Będę wdzięczna za podpowiedż
Opinie: #11