Cudowny retinol, jedyny składnik kosmetyczny o tak efektywnym działaniu odmładzającym. Jest wychwalany za skuteczność i krytykowany za podrażnienia, za które tak naprawdę odpowiadają retinoidy: niechlubne pochodne retinolu. Przyciąga kobiety, które pragną spowolnić upływ czasu na skórze i wygładzić zmarszczki. Jednak to nie jedyna funkcja retinolu. Ten dokładnie przebadany składnik kosmetyczny ma o wiele szersze działanie. Sprawdź, czym jest i jak go stosować, aby już nigdy nie powielać mitów, że retinol może szkodzić skórze.
Retinol to po prostu czysta forma witaminy A. Jej działanie przeciwstarzeniowe jest udowodnione naukowo. Retinol - jak żadna inna substancja - skutecznie stymuluje komórki do odnowy. Ponadto jest on najlepiej przebadaną substancją, stosowaną w kosmetykach. Ma silne działanie anti-aging i w widoczny sposób odmładza skórę oraz spłyca nawet wyraźne zmarszczki. W pożywieniu znajduje się głównie w: tranie, maśle, żółtku jaj, marchwi, owocach cytrusowych oraz zielonych warzywach. Aby silniej zadziałał na skórę - suplementacja jednak nie wystarczy. Należy stosować odpowiednie kosmetyki z retinolem.
Retinol tylko pozornie jest przeznaczony dojrzałej lub starzejącej się skórze. Jego działanie jest znacznie szersze. Warto pamiętać, że produkcja kolagenu i elastyny maleje od 25. roku życia, dlatego retinol warto zacząć stosować już przed trzydziestką. Jeśli zauważyłaś u siebie pogłębiające się zmarszczki mimiczne, trądzik, przebarwienia skóry lub nierównomierną pigmentację - retinol będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce o piękną cerę.
Reinol - do jakiego rodzaju skóry?
skóra dojrzała,
skóra tłusta,
skóra z rozszerzonymi porami,
skóra mieszana,
skóra z bliznami,
skóra z przebarwieniami.
Witamina A jest wytwarzana przez nasz organizm z beta-karotenu i pełni funkcję formowania i regulowania wzrostu komórek skóry, więc odpowiada za spowalnianie procesu starzenia. Niestety ilość tej “witaminy młodości” w naszym organizmie spada. Jest jej mniej nie tylko z wiekiem, ale też za sprawą szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Im mniej witaminy A, tym gorszy wygląd skóry - suchość, nadmierne łuszczenie się skóry i rogowacenie naskórka to pierwsze objawy jej niedoboru. Z czasem pojawiają się zmarszczki i zwiotczenie skóry oraz plamy pigmentacyjne, dlatego ta cenna witamina idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry z przebarwieniami i nierównym kolorytem. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny w skórze. Witamina A pomaga utrzymać odpowiedni jego poziom.
Mimo że retinol kojarzony jest głównie z odmładzaniem i walką ze zmarszczkami, a produkty z tym składnikiem dedykowane są głównie skórze dojrzałej to - jak wspomnieliśmy - jego działanie jest znacznie szersze.
Retinol zwiększa bowiem aktywność enzymatyczną i normalizuje keratynizację, czyli mówiąc prościej przyspiesza proces tworzenia nowych komórek i znacznie poprawia jakość skóry (trądzik, łuszczyca, fotostarzenie). Ponadto rozjaśnia on przebarwienia, ponieważ reguluje melanocyty.
FORMY WITAMINY A DOSTĘPNE W KOSMETYKACH
Pod nazwą 'witamina A' kryje się wiele związków chemicznych, często jej pochodnych, wykazujących aktywność biologiczną charakterystyczną dla tej witaminy. O ile w przypadku witaminy C jej pochodne bywały stabilniejsze i skuteczniejsze niż sam kwas askorbinowy, o tyle w przypadku witaminy A najskuteczniejszą i najdroższą formą jest po prostu czysty retinol. Pozostałe substancje to związki zaliczane do retinoidów, czyli substancji wykazujących aktywność charakterystyczną dla znanej wszystkim witaminy A.
- RETINOL - to główna forma witaminy A w czystej postaci, chętnie stosowana w kosmetykach. Stosowana w odpowiednim stężeniu i formule witamina A ulega w komórkach skóry przekształceniu do kwasu retinowego, wykazując wysoce efektywne działanie i nie podrażniając skóry, tak, jak robią to inne retinoidy.
Retinol należy do naturalnych retinoidów i jest prekursorem kwasu retinowego i retinalu. Działa wielokierunkowo. Wygładza skórę, zmniejsza przebarwienia i przyczynia się do zwiększenia ilości włókien kolagenowych, a to spłyca zmarszczki.
- RETINOID - to nowa, kosmetyczna (syntetyczna) generacja witaminy A. Jest estrową pochodną kwasu retinowego i ma wysoki stopień efektywności i stabilności. Retinoid jako jedyny jest obecnie stosowany w kosmetykach, ponieważ nie wykazuje działania drażniącego na skórę, a tak często się dzieje w przypadku retinoidów na receptę. Poniżej przedstawiamy popularne retinoidy.
PAMIĘTAJ!
Retinol to nie to samo co retinoidy. Dlatego, zanim kupisz wybrany kosmetyk z retinolem - sprawdź jego skład. Retinol to najlepsza dla skóry forma witaminy A w czystej postaci. Jest ona najbardziej efektywna i najlepiej wchłaniana przez skórę.
Pod określeniem „witamina A” producenci kosmetyków potrafią ukryć wiele związków chemicznych, które wykazują aktywność biologiczną, jednak nie są retinolem. Nazywane są one retinoidami i często powodują podrażnienia skóry. Zawsze sprawdzaj, czy dany kosmetyk ma w składzie retinol.
Jaka forma kosmetycznego retinolu jest najlepsza?
Najlepiej dla skóry, jeśli retinol ma postać przezroczystego, bezzapachowego olejku, ponieważ jest to składnik rozpuszczalny w tłuszczach. Szukasz dobrego kosmetyku z retiniolem? Sięgnij po serum olejkowe, ponieważ to właśnie tłuszcze, a więc naturalne oleje doskonale stabilizują retinol, a także ułatwiają jego wchłanianie. Serum jako kosmetyk o specyficznym działaniu również transportuje retinol głębiej w skórę, niż robiłby to krem.
Witamina A dłużej zachowa trwałość, jeśli będzie zamknięta w cząsteczkach oleju i wtłoczona w ciemną butelkę.
Naturalne olejki warto stosować zawsze, niezależnie od retinolu. Mają one w składzie szereg witamin w tym witaminę A, często w komplecie z C oraz E i z niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Największą ilością witamin cechuje się olejek z awokado Nanoil - nazywany olejkiem siedmiu witamin (A-B-D-E-H-K-PP). Jest nierafinowany i tłoczony na zimno, więc skrywa w swoim wnętrzu szereg naturalnych substancji pielęgnujących skórę i włosy.
Retinol mimo swojego doskonałego działania, może na początku powodować przesuszenia skóry a niekiedy nawet podrażnienia. Dlatego panuje powszechna opinia, że kosmetyki z retinolem uczulają i nie mogą być stosowane przez wszystkich. Ten pogląd jest jednak błędny, a retinol wystarczy po prostu odpowiednio stosować, aby zapobiec nieprzyjemnym dla skóry sytuacjom. Jak to robić?
Najlepiej przy pierwszych aplikacjach przyjrzeć się swojej skórze i odpowiednio dostosować częstotliwość stosowania kosmetyku. Produkty z retinolem możemy stosować codziennie, ale na początek warto ograniczyć częstotliwość do 3-dniowych przerw, aby przyzwyczaić skórę do nowego składnika. Zalecane jest powolne zwiększanie dawki – tzw. retynizacja skóry, która stopniowo przyzwyczaja się do retinolu.
Warto też wiedzieć, że występujące na początku kuracji retinolem łuszczenie się skóry jest normalnych objawem – to właśnie wtedy pozbywamy się starego, zrogowaciałego naskórka odsłaniając nową skórę. Dlatego przy stosowaniu serum z retinolem bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrem - przynajmniej SPF 30, a najlepiej SPF 50, by ochronić ją przed promieniowaniem UV.
Stężenie retinolu określa siłę działania danego produktu, dlatego najlepiej zacząć od mniejszych dawek i stopniowo zwiększać jego ilość sięgając po kosmetyki z większą zawartością retinolu.
Jakoś nigdy nie byłam przekonana do retinolu i chyba się nie przekonam. Wolę witaminę C.
mozna przy cerze naczynkowej? ktoś wie? troche mam obawy…
Używam i nie podrażnia. Może na początku pojawiało się lekkie zaczerwienienie, ale to i po zwykłym kremie czasami miałam.
ktoś poleci takie dobre serum z retinolem? chciałam wypróbować
Ja swoim klientkom polecam retinol, ale uczulam, żeby stosowały pod krem z filtrem UV, bo może trochę uwrażliwiać na światło. Poza tym jest bezpieczny.
Uwielbiam serum z retinolem, to najlepsze serum jakie miałam, efekty są nieziemskie, WSZYSTKIM polecam, mi SPŁYCIŁY się zmarszczki, bratu zniknął trądzik
oj bo ktoś wymyślił 50 lat temu że retinol podrażnia... kosmetologia trochę już się od tego czasu rozwinęła
Jeśli kupi się dobrej jakości retinol najlepiej jako serum i stosuje pod krem na noc lub z olejkiem to nie jest ani groźny ani drażniący, działa doskonale. WYPRÓBOWAŁAM!
Ale świetny post, nie zdawałam sobie sprawy czym są retinoidy i że są gorszą odmianą retinolu, że to one podrażniają skórę... ciekawy i pomocny wpis. Nie pozostaje nic innego jak KUPIĆ dobre serum z retinolem!
Opinie: #9