Olejki do twarzy. Jak dobrać olejek do rodzaju cery?

Olejki do twarzy. Jak dobrać olejek do rodzaju cery?

Naturalne olejki sprawdzają się nie tylko w pielęgnacji włosów. Mają świetny wpływ na naszą skórę i są sprzymierzeńcami w walce o piękną cerę. Po jakie olejki do twarzy warto sięgnąć? Dużo zależy od typu cery i jej potrzeb. Sprawdź sama!

Krem, mleczko, serum, żel, maść, płyn – każdy ten kosmetyk do twarzy można zastąpić jednym, naturalnym, podarowanym nam przez naturę olejkiem. Jeśli tylko dobierzemy go odpowiednio do rodzaju i potrzeb naszej cery, możemy być pewne, że odmieni nasz wygląd o 180 stopni.

Czas na pielęgnację w zgodzie z naturą!

Olejki w pielęgnacji twarzy

Doskonale znane olejowanie to zabieg, który można wykonać także na skórę – olejowanie twarzy jest naturalnym sposobem pielęgnacji, który z powodzeniem może zastąpić stosowanie kremu na dzień i na noc. Właściwie dobrane olejki do twarzy przywracają cerze odpowiednie nawilżenie, normalizują gospodarkę kwasowo-zasadowej, odbudowują płaszcz hydrolipidowy i mają wiele właściwości, o których większość z nas nie wie.

Oczywiście najlepsze są olejki do twarzy tłoczone na zimno, nierafinowane i organiczne. Jeśli pochodzą z naturalnego i pewnego źródła (jak olejki Nanoil), mamy pewność, że działają o wiele skuteczniej i są bezpieczniejsze dla naszej skóry, nawet jeśli jest wrażliwa.

Czy warto stosować olejki do twarzy?

Jak najbardziej! Bez dwóch zdań naturalne olejki są o wiele skuteczniejsze niż gotowe kosmetyki, ponieważ:

  • poprawiają nawilżenie skóry w naturalny i trwały sposób,
  • nie zawierają żadnych substancji potencjalnie szkodliwych,
  • nadają się do użycia na każdym typie cery, także wrażliwej,
  • zawierają cenne dla skóry kwasy tłuszczowe i antyoksydanty,
  • są uniwersalne i można stosować je na wiele sposobów.

Oczywiście warto przy tym zachować rozwagę, bo olejki do twarzy są skuteczne tylko, jeśli są właściwie dobrane do potrzeb naszej skóry. Źle dobrany olej może spowodować, że skóra będzie zapchana i obciążona. Zdarza się to jednak wyjątkowo rzadko.

Jak wybrać najlepszy olejek do twarzy?

W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się ponad 100 różnych olejków roślinnych. Skąd możemy wiedzieć, który naturalny olej wybrać do pielęgnacji swojej cery? Najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować, jest zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. W zależności od tego, jaka jest zawartość NNKT w oleju, będzie odpowiedni dla określonej cery.

Podstawowy podział zakłada, że mamy: 

  1. Oleje schnące (ponad 50% kwasów wielonienasyconych) – olejki o najlżejszej konsystencji, szybko wchłaniające się, które nie pozostawiają tłustego filmu na skórze. Nadają się do cery tłustej i problematycznej, a także jako olejkowa baza pod makijaż.
  2. Oleje półschnące (od 20 do 50% kwasów wielonienasyconych) – mają lekką konsystencję i nie powinny obciążać skóry, choć skórę tłustą mogłyby zapchać. Polecane są dla cery normalnej lub mieszanej.
  3. Oleje nieschnące (poniżej 20% kwasów wielonienasyconych) – ich konsystencja jest dość ciężka, wolniej się wchłaniają, mogą zapychać i zostawiać tłustą warstwę na skórze. Są przyjazne tylko skórze suchej i dojrzałej bez skłonności do zaskórników.
Jak dobrać olejek do cery?

Olejki do cery tłustej i problematycznej

Zgodnie z powyższym idealne olejki do cery tłustej i skłonnej do trądziku to oleje schnące. Tzw. ‘oleje suche’ mają odpowiednią konsystencję i wchłaniają się na tyle dobrze, że nie zapychają skóry i nie rozregulowują pracy gruczołów łojowych. Jakie olejki do twarzy warto stosować przy cerze tłustej, problematycznej, trądzikowej?

  • Olej jojoba – nierafinowany i tłoczony na zimno olejek jojoba jest w swojej budowie bardzo podobny do ludzkiego sebum, chroniącego m.in. przed utratą nawilżenia i innymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu wchłania się lepiej niż niektóre kremy do twarzy. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ ma właściwości antybakteryjne, łagodzi podrażnienia i oczyszcza. Cerze problematycznej przynosi ukojenie.
  • Olej różany – naturalny olej z dzikiej róży poleca się przede wszystkim cerze dojrzałej, ale również naczynkowej. W niewielkich ilościach sprawdzi się także na tej problematycznej, skłonnej do podrażnień i zaczerwienień. Jest źródłem witaminy C, ma działania rozjaśniające, antyoksydacyjne i łagodzące. Wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, wspiera regenerację i zmniejsza zaczerwienienia.
  • Olej winogronowy – bogaty w antyoksydanty olej z pestek winogron to prawdziwe bogactwo kwasów NNKT, które stanowią ponad 90% jego składu. To wyróżnia go na tle innych olejów i sprawia, że jest prawdziwym remedium na wiele problemów skórnych m.in.  przetłuszczanie się, zaskórniki, a nawet trądzik. Uważany jest za jeden z najbardziej odżywczych olejków, z uwagi na bogactwo witamin (A, E, D i K).
  • Olej lniany – charakteryzują go doskonałe proporcje kwasów omega-3 oraz omega-6, a także zawartość rzadko spotykanego kwasu omega-9. Dobrze się wchłania, więc sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie wyprysków, przynosi ukojenie i przywraca równowagę poziomu sebum.

Olejki do cery normalnej i mieszanej

Cerze normalnej, bez większych problemów lub mieszanej, łączącej w sobie trochę z cery suchej i trochę z tłustej najlepiej odpowiadają oleje półschnące. Ich konsystencja jest najlepsza do tego, żeby działać we wnętrzu skóry, ale również na jej powierzchni (bez obciążania i zapychania). Które olejki do twarzy warto przetestować, gdy mamy cerę normalną lub mieszaną?

  • Olej arganowy – jest najpopularniejszym i zdecydowanie najbardziej cenionym olejem kosmetycznym, bogatym w silny antyoksydant: witaminę E. Ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji cery mieszanej lub trudnej do jednoznacznego sklasyfikowania. Nie tylko ochrania i poprawia nawilżenie, ale też ujędrnia, spłyca zmarszczki, zmniejsza trądzik, łagodzi podrażnienia, przywraca skórze witalność i piękno.
  • Olej migdałowy – nierafinowany olejek ze słodkich migdałów kusi nie tylko swoim pięknym zapachem, ale również działaniem. Sprawdza się na skórze normalnej i mieszanej, w którą świetnie się wchłania bez pozostawiania tłustej warstwy. Działa jak dobry krem przeciwzmarszczkowy, skutecznie uelastyczniając skórę, wygładzając i upiększając cerę. Do tego odżywia i dba o prawidłowe nawilżenie.
  • Olej morelowy – to naturalny emolient tłoczony z pestek moreli, którego lekka konsystencja pozwala na stosowanie go przy normalnej lub mieszanej cerze właściwie bez ograniczeń. Ma sporo witamin (A, B, E i F), dzięki którym dba o odżywienie, opóźnia proces starzenia się, wspiera regenerację skóry i nadaje jej jedwabistą miękkość.
  • Olej bawełniany – dobrej jakości olej z nasion bawełny to substancja, której potrzebuje zwłaszcza skóra mieszana z większą skłonnością do suchości i z pierwszymi oznakami starzenia się np. drobnymi zmarszczkami. Doskonale dba o nawilżenie, skutecznie regeneruje, działa przeciwzapalnie i przede wszystkim poprawia elastyczność skóry, nie zapychając porów.

Olejki do cery suchej i dojrzałej

Przy skórze wyraźnie przesuszonej lub dojrzałej najlepiej wybierać oleje nieschnące, które są najbardziej treściwe i mają zdecydowanie cięższą konsystencję, dzięki której tworzą na skórze nieprzepuszczalną warstwę ochronną i skutecznie walczą z nadmierną utratą nawilżenia. Które olejki do twarzy można stosować przy cerze suchej i dojrzałej?

  • Olej z awokado – z powodzeniem wykorzystywany jest w wielu kosmetykach naturalnych przeznaczonych dla suchej skóry, ponieważ jest jednym z lepiej dbających o nawilżenie olejów. Ceniony jest za właściwości ochronne (także przed wolnymi rodnikami, czyli przedwczesnym starzeniem się skóry), skuteczne zapobieganie zmarszczkom i ujędrnianie. Regularne stosowanie oleju z awokado na skórę poprawia jej wygląd.
  • Olej makadamia – naturalny olej z orzechów makadamia to z kolei doskonały kosmetyk dla skóry starzejącej się i zmęczonej. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery, ponieważ wygładza ją, nadaje miękkość, chroni przed słońcem, odżywia, poprawia nawilżenie, a do tego działa antybakteryjnie i wspiera regenerację. To olejek o kompleksowym i skutecznym działaniu.
  • Olej kokosowy – bardzo popularny olejek, który przepięknie pachnie, jeśli tylko jest nierafinowany i zimnotłoczony. Dba o prawidłowe nawilżenie skóry, zapobiegając utracie wody, a do tego zmiękcza i wygładza. Niestety stosowanie oleju kokosowego na twarz bywa problematyczne ze względu na jego naturalnie gęstą, maślaną konsystencję.
  • Oliwa z oliwek – na co dzień częściej spotyka się ją w kuchni, ale oliwa z oliwek to niesamowite źródło składników odżywczych również dla skóry. Pomaga ją zregenerować, pobudzając naskórek do odbudowy. Zapobiega starzeniu się skóry i odwodnieniu, dzięki czemu cera stale jest dobrze nawilżona, odżywiona i elastyczna.

Jak stosować oleje na twarz?

Wiedza na temat tego, jaki olejek do twarzy wybrać, jest cenna i pozwala uniknąć rozczarowań w pielęgnacji. Dobrze dobrany olejek będzie dobrze dbał o nawilżenie cery i nie przetłuści jej. Ale oprócz znajomości olejów, musimy wiedzieć też, jak stosować olejki do pielęgnacji cery, żeby wyciągnąć z nich 100% właściwości.

Metod jest wiele. Jedną z nich jest OCM, czyli oczyszczanie twarzy olejami – stosowane zamiast płynu do demakijażu lub płynu micelarnego pomagając oczyścić skórę z wszelkich zanieczyszczeń. Łatwo i w naturalny sposób. Oprócz tego olejki warto stosować po oczyszczaniu jako kosmetyk pielęgnujący – zamiast kremu, na krem lub serum, ewentualnie jako składnik domowej maseczki. Jeśli olejek jest lekki i schnący, sprawdzi się jako baza pod makijaż, która nie tylko zadba o cerę, ale również utrwali makijaż i zapewni skórze ochronę. Bardzo dobrym pomysłem jest także masaż twarzy olejkami: poprawia krążenie, intensyfikuje pielęgnację, uelastycznia skórę i modeluje rysy twarzy.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #7

Jowita87

Kochane, ja polecam mieszankę rycynowego i arganowego - chyba każdemu powinna pasować, najbardziej uniwersalna i mega skuteczna

Ula Petryka

A jaki olejek, gdy mam cerę trądzikową? Boję się że problem się pogorszy, bo cera będzie tłusta..

Zuzka12

Kocham olejki! A najbardziej kocham to, że mogę jednego oleju używać i do twarzy i do włosów, a nawet do ciała <3

Natka

Kokosowy u mnie na suchej skórze się nie sprawdzał

Asia_em

Ja najbardziej lubię olejki migdałowe i arganowe. Nawet nie wiem, jaki mam typ skóry, ale mi po prostu pasują i moja skóra się po nich bardzo dobrze czuje.

Iwona Maj

Czy można mieszać ze Sobą Oleje Schnące i Nieschnące? Czy Raczej Wybierać Tylko Oleje z Tej Samej Grupy?

Agnieszka P.

Wow! Pierwszy i chyba jedyny tak kompleksowy poradnik na temat doboru olejków do cery. Chciałam przerzucić się na pielęgnację olejami, ale nie wiedziałam jakie wybrać. Wbrew pozorom to nie jest łatwe. Dzięki, że jesteście i pomagacie. <3


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności