Sposób na młodość, czyli masaż twarzy. Czym masować twarz?

Sposób na młodość, czyli masaż twarzy. Czym masować twarz?

Regularnie wykonywany masaż twarzy to alternatywa dla botoksu – ujędrnia, odmładza i ułatwia wchłanianie się składników odżywczych np. z serum do twarzy. Na co pomaga masaż twarzy, jak go zrobić i jak często powtarzać ten  „mikrotrening”?

Choć nie da się zachować młodego wyglądu na zawsze, od wieków stosuje się różne sposoby na opóźnienie starzenia się skóry – jednym z nich jest właśnie regularny masaż twarzy.

Ten rodzaj zabiegu upiększającego kochają zwłaszcza Azjatki, dla których masaż twarzy wałkiem jadeitowym to codzienny rytuał odmładzający. Co nie oznacza, że to jedyny sposób na skuteczny masaż twarzy. Szczypanie jej określonych partii, używanie derma rollera lub masaż twarzy bańką chińską to równie popularne metody.

Czas poznać tajniki skutecznego masażu twarzy!

Masaż twarzy, czyli „mikrotrening”

Coraz popularniejsze są naturalne metody pielęgnacji. Inwazyjne zabiegi kosmetyczne zamieniamy na takie, które możemy wykonać w domu. Masaż twarzy jest tutaj świetnym zamiennikiem np. dla botoksu. Nie tylko relaksuje, ale też odmładza. Jak to możliwe?

Dobrze wykonany masaż twarzy to nic innego jak trening mięśni, które odpowiadają za elastyczność cery. Daje efekty tylko, jeśli stosujemy go regularnie – jeśli zapominasz o treningu (masażu), skóra traci jędrność. To właśnie mięśnie są jej rusztowaniem, na które składa się od 43 do 57 pojedynczych mięśni twarzy. Dużo, prawda? Odpowiadają nie tylko za mimikę, ale również utrzymanie prawidłowego owalu twarzy i napięcie skóry. Jeśli mięśnie twarzy są wytrenowane, nie mamy zmarszczek.

Warto pamiętać, że po 25. roku życia spowalnia produkcja kolagenu i elastyny – one też odpowiedzialne są za utrzymanie napięcia skóry. Masaż twarzy to świetny trening również dla komórek, które produkują te elastyczne białka, poprawia poprawia mikrokrążenie skórne, ułatwia wchłanianie się składników odżywczych i pobudza ją do odnowy.

Na co pomaga masaż twarzy?

Co daje masaż twarzy? Przede wszystkim pomaga się zrelaksować i wyciszyć np. po ciężkim dniu. Działanie relaksacyjne masażu to jego najważniejsza zaleta. Ale masaż twarzy pomaga na coś jeszcze – ułatwia wchłanianie się kosmetyków takich jak krem lub serum z witaminą C i retinolem. To główne powody, dla których warto robić masaż twarzy.

Wskazania do masażu twarzy są proste – taki trening powinien robić każdy, kto ma na to czas i ochotę. A warto ten czas znaleźć, ponieważ regularny masaż twarzy (niezależnie od metody):

  • pomaga dotlenić i odżywić skórę,
  • usuwa zastoje limfatyczne i poprawia ukrwienie,
  • napina i ujędrnia skórę, wygładzając zmarszczki,
  • zapobiega wiotczeniu i starzeniu się skóry,
  • wspomaga usuwanie toksyn,
  • przyspiesza złuszczanie skóry i wygładza ją,
  • energetyzuje, rozświetla i rozjaśnia skórę.

Prawidłowy masaż twarzy krok po kroku

Istnieją różne techniki masażu twarzy, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Warto dobrać sposób do potrzeb i czasu, jakim dysponujemy na taki zabieg. Jeśli dopiero zaczynasz i zastanawiasz się, jak się robi masaż twarzy, szyi i dekoltu, poznaj kilka prostych zasad.

Jak często robić masaż twarzy?

Najważniejsze, żeby masować twarz codziennie. Najlepiej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Czas, jaki powinno się poświęcić na masaż, to każdorazowo 5 minut. Jeśli nie chcesz się w tym czasie zanudzić, możesz połączyć przyjemne z pożytecznym: weź trochę serum do twarzy, włącz ulubiony film lub serial i masuj twarz podczas oglądania.

Jakie kosmetyki do masażu wybrać?

Masaż twarzy najlepiej połączyć z aplikacją produktów pielęgnacyjnych. To korzystne, ponieważ masaż poprawia działanie kosmetyków – ułatwia wchłanianie i transport składników odżywczych do głębokich warstw skóry. Z drugiej strony kosmetyki ułatwiają masowanie, ponieważ zapewniają odpowiedni poślizg na skórze i zapobiegają podrażnieniom.

Idealne kosmetyki do masażu twarzy to:

  • naturalne olejki – nie eteryczne i tylko tłoczone na zimno, nierafinowane, 100% organiczne np. arganowy, migdałowy, jojoba;
  • serum do twarzy – najlepiej z witaminą C, retinolem, witaminą młodości (E) i nawilżającym kwasem hialuronowym;
  • krem do twarzy – niezbyt tłusty, o lekkiej konsystencji, na bazie olejków i z bogatym, naturalnym składem;
  • peeling do twarzy – może być drobnoziarnisty peeling z drogerii lub zrobiony samodzielnie np. na bazie oleju i cukru.

Jak wykonać masaż twarzy, szyi i dekoltu?

Jak każdy dobry trening, również „mikrotrening” (czyli masaż twarzy) trzeba zacząć od rozgrzewki. Na początek wystarczy kilka ruchów delikatnie masujących od dołu szyi ku górze, od linii żuchwy do policzków, a następnie od skroni do skroni przez czoło. To wystarczy, żeby pobudzić krążenie.

Kolejny krok to właściwy masaż twarzy, czyli uciskanie odpowiednich miejsc. Zaczynamy od łuków brwiowych w kierunku skroni, które masujemy kolistymi ruchami. Następnie okolice oczu, gdzie ruchy powinny być delikatniejsze i mogą przypominać subtelne opukiwania skóry. Potem przechodzimy do brody, policzków, czoła itd.

Ostatni etap to faza relaksacyjna, która ma uspokoić, wyciszyć i zakończyć masaż. Ten krok polega na delikatnym głaskaniu i muskaniu skóry twarzy oraz szyi. Zaczynamy od dołu szyi i kierujemy się aż do czoła.

Czym masować twarz?

Oczywiście najprostszy jest masaż twarzy dłońmi – nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów, dzięki czemu można wykonać go praktycznie w każdej chwili. Co ważne, pracując dłońmi, łatwiej jest kontrolować siłę nacisku i sposób, w jaki masujemy określone partie twarzy.

Jeśli jednak chcemy wypróbować masaż twarzy za pomocą różnego typu akcesoriów, oto przegląd tych najpopularniejszych.

  1. WAŁEK JADEITOWY

Jadeitowy masażer do twarzy to hit ostatnich miesięcy. Czy masaż twarzy jadeitowym rollerem, czyli tzw. masaż żadowy, naprawdę jest tak skuteczny? Wiele zależy od regularności – im częściej wykonujemy taki masaż żadowy, tym lepiej.

Wałek do masażu twarzy może być wykonany z jadeitu, nefrytu lub kwarcu, czyli tzw. kamieni żadowych, które w Azji uznawane są za „kamienie młodości”. Ich działanie opiera się chłodzie (zaleca się je nawet specjalnie schładzać w lodówce) – zamykają pory, poprawiają krążenie i drenaż limfy, działają przeciwzmarszczkowo, redukują cienie i worki pod oczami. Masażer do twarzy z jadeitu jest przy tym bardzo poręczny, a sunąc po twarzy daje uczucie odprężenia.

Jadeitowy wałek do masażu nie jest drogi, a jego użycie nikomu nie powinno przysporzyć kłopotu. To gadżet, który nie tylko ładnie wygląda, ale też skutecznie odpręża, rozświetla i odmładza.

  1. BAŃKA CHIŃSKA

Kolejny sposób to odmładzający masaż twarzy bańką chińską, którego inna funkcjonująca nazwa to cupping. Brzmi dziwnie, ale… działa! Na czym polega masaż bańką chińską i co można dzięki niemu zyskać?

Ten azjatycki rodzaj masażu opiera się na właściwościach próżni. Używa się do niego baniek chińskich, silikonowych lub szklanych pojemniczków przypominających nieco różnej wielkości i grubości probówki – do twarzy najlepsze są te najmniejsze. Taka niepozorna bańka umożliwia próżniowe zasysanie skóry w miejscu przyłożenia, a jej przesuwanie po skórze stymuluje przepływ krwi i limfy, redukuje stany zapalne, wygładza i rozluźnia mięśnie. Do tego oczyszcza pory z zanieczyszczeń.

  1. PŁYTKA GUA SHA

Niektórzy twierdzą, że masaż gua sha to następna jadeitowych wałeczków do masażu – podobieństwem jest to, że również płytka gua sha wykonana jest z kamienia żadowego, najczęściej jadeitu. Podobne jest też działanie obu akcesoriów, choć płytkom gua sha przypisuje się silniejsze działanie.

Jakie są różnice między gua sha a wałkiem jadeitowym? Masaż wałkiem opiera się na rolowaniu, podczas gdy płaska kamienna płytka wymaga użycia większego nacisku i bardziej przypomina drapanie. Wskazuje na to choćby nazwa: gua oznacza pocieranie, a sha czerwoną wysypkę (efekt masażu terapeutycznego płytką jadeitową). Masaż twarzy gua sha nie jest trudny, ale wymaga cierpliwości. Co ciekawe, ta technika masażu znana była już w starożytności i uwielbiana przez chińskie kobiety.

Co daje masowanie płytką gua sha? Przede wszystkim rozluźnia i zmniejsza stany zapalne, dzięki wyzwalanemu przez pocieranie wewnętrznemu ciepłu. Jadeitowe płytki często wykorzystuje się także w leczeniu bólu.

  1. ROLLER i DERMA ROLLER

Masaż twarzy w domu możemy wykonać także za pomocą rollerów i derma rollerów. Jaka jest między nimi różnica? Tylko derma rollery pokryte są drobnymi igiełkami, które nadają im działanie podobne do działania mikrodermabrazji – pobudzają krążenie i regenerację skóry za pomocą setek mikronakłuć na jej powierzchni. Rollery są mniej inwazyjne, ale ich działanie jest słabsze, chyba że wykonane są z chłodzącego jadeitu (patrz pkt 1).

  1. MASAŻERY DO TWARZY

Osobna kategoria to wszystkie masażery do twarzy. Jest ich naprawdę wiele, a każdy z nich ma nieco inne działanie. Wszystkie opierają się jednak na tym samym, czyli stymulowaniu krążenia krwi i limfy. Pobudzają odnowę komórkową i ujędrniają, jeśli tylko są stosowane regularnie. Możemy wybierać między trzema rodzajami masażerów do twarzy:

  • masażer kulkowy – jest poręczny, a kulki umieszczone na jego głowicy (najczęściej z chłodnego metalu) ułatwiają manewrowanie nim po twarzy;
  • masażer pulsacyjny – ma głowicę w kształcie litery T (w niektórych wersjach wzbogaconą o 24-karatowe złoto), która za pomocą wibracji poprawia ukrwienie skóry i pobudza odnowę.
  • masażer ultradźwiękowy – to przenośne urządzenie, które zapewnia mikromasaż za pomocą ultradźwięków (fal o częstotliwości 1 MHz), które działają na powierzchni jak peeling kawitacyjny, a także jak sonoferaza, docierając do głębokich warstw skóry.
  1. SZCZOTECZKA SONICZNA

Choć szczoteczki soniczne służą przede wszystkim do oczyszczania twarzy bez użycia chemii, to przy okazji mają też świetne działanie jako masażery. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się też ich starsze siostry, czyli elektryczne szczoteczki do oczyszczania twarzy. Regularne mycie twarzy takimi szczoteczkami to sposób na jej wygładzenie, zwiększenie wchłaniania składników odżywczych, pobudzenie odnowy komórkowej. Trzeba jednak przyznać, że są dość drogie i trudniejsze w użyciu niż tradycyjny roller do masażu twarzy.

Ciekawostka! 

Popularny za sprawą viralowych filmików zamieszczanych w sieci stał się także masaż twarzy szczoteczką do zębów. Polega na masowaniu twarzy oczyszczoną i osuszoną szczoteczką do zębów – ma to pobudzać krążenie i pomagać w złuszczaniu naskórka. Czy masaż twarzy szczoteczką do zębów jest skuteczny? Pewnie tak, ale o wiele prostsze i bezpieczniejsze jest użycie do tego specjalnego masażera lub… masaż dłońmi.

Masaż twarzy. Czy warto?

Regularny masaż twarzy to coś, czego powinna spróbować każda kobieta. Zamiast marzyć o pięknej i młodej cerze, weźmy sprawy w swoje ręce. Masażery w dłoń – dla odrobiny relaksu i przyjemności, a także profilaktyki antystarzeniowej. Największą zaletą masażu twarzy jest fakt, że jest to całkowicie naturalna metoda i praktycznie bezkosztowa.

Zanim jednak sięgniesz po jadeitowy wałeczek do twarzy lub derma roller, zapoznaj się z przeciwwskazaniami do zastosowania tego typu masażerów. Masaż twarzy może nie być dobrym pomysłem dla osób, której mają:

  • przewlekły, ropny, nasilony trądzik,
  • powiększone węzły chłonne lub migdałki,
  • otwarte rany lub opryszczkę,
  • tendencję do pękających naczynek,
  • stany zapalne jamy ustnej np. dziąseł.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #11

HaniaeS

uważajcie, żeby nie kupić jakiejś podróbki, bo te wałki jadeitowe są teraz dość popularne i podrabiane. taki masażer musi być z dobrych materiałów, czasami warto zapłacić więcej

amisza

jak wy znajdujecie czas na te masaże, olejowania itd.?

Karolina

ja szczoteczkę soniczną mogę polecić. dostałam w tym roku na gwiazdkę od siostry, bo ona ma taką samą i poleca. świetnie działa, łatwo się jej używa, skóra jest wymasowana, a do tego mam wrażenie, że jeszcze nigdy nie była tak czysta

beti

to ja już nie wiem :( który sposób najlepszy??

anonimowa

Nie polecam masażu szczoteczką do zębów! Naczytałam się u jakiej blogerki, że tak świtnie działa i głupia dałam się wciągnąć. Namęczyłam się, zdarłam sobie tylko skóre i mnie piekła, a efektów żadnych.. Beznadzieja!

elwira-89

masaz dobry na wszystko ale trzeba czesto i poprawnie bo jak sobie za mocno poszorujecie twarz to podraznicie tylko

Olivia

Czy taki masaż wałkiem albo płytką kamienną pomoże na podwójny podbródek? Walczę z nim jak mogę, a słyszałam, że polecają właśnie masowanie.

miśka

Mikrotrening co za super określenie, z pewnością wypróbuję taki trening dla cery!

Adrianna38

hej! Stosuję już od dawna masaż twarzy, nie potrzebny wam żaden wałek, DŁOŃMI też możecie robić doskonały masaż twarzy. Polecam też JOGĘ twarzy, w internecie jest mnóstwo filmików na ten temat. Jedyne co wam potrzeba to dobry olejek do twarzy. Widzę tu kilka ciekawych:)

paulina R

Jak to gdzie kupić wałek? Chińczycy mają wszystko :)

jadzia29

Ale świetny wpis! Nie wie ktoś moze gdzie kupić taki wałek?


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności