Fryzura a kształt twarzy. Jak ścinać i upinać włosy, aby wyglądać dobrze?

Dobór fryzury do kształtu twarzy jest kluczowy. Odpowiednie uczesanie może wyszczuplić naszą twarz i wpłynąć korzystnie na nasz wygląd. Niestety działa to także w drugą stronę – nietrafione upięcie może dodać kilka lat lub kilogramów. Poznaj sekrety stylizacji włosów. Dowiedz się, jaka fryzura pasuje do Twojego kształtu twarzy.

Podstawowe zadanie w pracy stylistów fryzur to dobieranie takich fryzur, w których wyglądamy i czujemy się komfortowo. Nie jest łatwo, aby jednocześnie sprostać oczekiwaniom w kwestii uczesania i zaoferować takie strzyżenie, które zaakcentuje zalety naszego wyglądu. Problem w tym, że nadal niewiele wiemy na temat tego, jak dobrać fryzurę do twarzy. Po pierwsze, nie potrafimy określić, jaki kształt ma nasza twarz. Po drugie, nie wiemy, jakie fryzury będą dla danego kształtu najkorzystniejsze. W związku z tym nie jesteśmy skłonni zaufać wizji fryzjera.

Czemu przy wyborze fryzury warto brać pod uwagę geometrię twarzy?

Powiązanie między fryzurą a kształtem twarzy to prosta zależność, która pozwala podkreślić atuty, a zarazem ukryć mankamenty naszego wyglądu. Dobrze dopasowana fryzura może poszerzyć podłużną twarz i wyszczuplić tę szeroką, odwrócić uwagę od zbyt szeroko osadzonych oczu, dużego nosa lub odstających uszu. Także dzięki tej metodzie w prosty sposób odejmiemy sobie lat lub złagodzimy rysy naszej twarzy.

Dobór fryzury do kształtu twarzy jest niezwykle ważny. Zanim jednak to zrobimy, przede wszystkim musimy wiedzieć, jaki kształt ma nasza twarz. Możemy to określić jedną z trzech domowych metod, tak jak jest nam najwygodniej. Jeśli już zabierzemy się do tego odpowiednio, określanie kształtu twarzy nie jest trudnym zadaniem.

Fryzura a kształt twarzy

JAKI MASZ KSZTAŁT TWARZY?

Rozróżniamy cztery podstawowe kształty twarzy (kwadratowa, trójkątna, krągła, prostokątna), ale wśród nich możemy wymienić jeszcze przynajmniej kilka podtypów. Poniżej znajdują się opisy tych najważniejszych, które są najistotniejsze pod kątem stylizacji fryzur.

1. Twarz trójkątna (in. w kształcie serca) – szerokie czoło, wystające kości policzkowe i dolna część twarzy węższa od górnej, często ze spiczastym podbródkiem.

2. Twarz kwadratowa – szerokie czoło i równie szeroka żuchwa, które połączone są bocznymi partiami twarzy w linii prostej.

3. Twarz owalna – twarz wzorcowa, o takiej samej długości i szerokości, a przy tym bez kanciastego wykończenia, choć może mieć wysokie czoło i długi podbródek.

4. Twarz okrągła – poszerzona na wysokości policzków, nad wyraz wypełniona, przytłaczająca na linii ust, o owalnym lub kanciastym konturze.

5. Twarz podłużna (in. pociągła, prostokątna) – widocznie wydłuża, o długości o wiele większej niż szerokość, często z wysokim czołem, o mniej owalnym konturze.

6. Twarz w kształcie diamentu – bardzo podoba do twarzy trójkątnej, węższa na dole, szersza na linii kości policzkowych, ale zwężająca się też w okolicach czoła.

7. Twarz w kształcie trapezu (in. w kształcie gruszki lub rombu) – podobna do twarzy prostokątnej, kanciasta, węższa w okolicy czoła, szersza w okolicy policzków, z szeroką żuchwą.

JAK OKREŚLIĆ KSZTAŁT TWARZY?

  • Na podstawie zdjęcia – zepnij włosy wraz z grzywką do tyłu w taki sposób, aby twarz była całkowicie odsłonięta. Zrób zdjęcie z przodu, na którym będziesz ustawiona en face. Dla ułatwienia możesz takie zdjęcie wydrukować i zaznaczyć sobie kontury twarzy.
  • Za pomocą miary – zmierz długość twarzy w trzech odcinkach: od linii włosów do oka, od oka do końca nosa oraz od nosa do końca brody, a następnie jej szerokość: w strefie czołowej, w miejscu kości policzkowych oraz na wysokości żuchwy (odcinki te są równe tylko w przypadku twarzy owalnej). Ułatwić wizualizację kształtu może rozrysowanie odcinków na kartce.
  • Przy pomocy lustra – stań przed lustrem z mokrymi włosami i zaczesz je na gładko do tyłu. Przyjrzyj się swojemu odbiciu w lustrze i określ, co najbardziej przykuwa uwagę np. szeroka żuchwa. Spróbuj określić kształt twarzy, w czym może pomóc obrysowanie odbicia twarzy szminką na tafli lustra.

JAK DOBRAĆ FRYZURĘ DO TWARZY?

Fryzury dla twarzy trójkątnej

Inspiracji na fryzury szukaj u: Victorii Beckham

Jeśli masz twarz w kształcie serca postaw na dobrze wycieniowane i strzępione fryzury, najlepiej o średniej długości. Idealny będzie klasyczny bob lub bob w wersji z lokami. Pasować będzie Ci grzywka schodząca na jeden bok twarzy (krótsza, dłuższa, gęsta, rzadsza – bez znaczenia) lub jej alternatywa, czyli luźne pasma po bokach zasłaniające skronie. W stylizacjach niesymetrycznych, opadających na policzki ginie zbyt ostry kształt brody.

Nie polecane fryzury dla twarzy w kształcie serca to np. fryzury męskie, uczesania całkowicie odsłaniające czoło, wysokie upięcia, dłuższe włosy lub wyraźny bob z prostych włosów.

Fryzury dla twarzy kwadratowej

Inspiracji na fryzury szukaj u: Keiry Knightley

W przypadku, gdy masz twarz w kształcie kwadratu, najlepsze będą włosy falowane długie lub przynajmniej średnie, które łagodzą rysy twarzy. Najlepiej, jeśli fryzura jest delikatnie asymetryczna, wycieniowana i lekko nachodząca na twarz, bo wówczas odciąga wzrok od wydatnej żuchwy. Choć dobrze jest też zebrać włosy całkowicie do tyłu, co również wysmukła rysy. Przy twarzy kwadratowej można pozwolić sobie też na rozwichrzoną, postrzępioną grzywkę.

Jako fryzury dla twarzy kwadratowej nie zaleca się np. fryzur z prostą grzywką, krótszych niż do linii brody, geometrycznych, prostych, przylegających do twarzy lub fryzur w stylu paź.

Fryzury dla twarzy owalnej

Inspiracji na fryzury szukaj u: Jessiki Alby

Posiadając klasyczną twarz owalną, możesz pozwolić sobie niemal na każde upięcie. Pasować będą zarówno krótkie, średnie, jak i długie włosy. Nie ma żadnych przeciwwskazań do upinania koków i kucyków. Idealne dla takiej twarzy są fryzury z równo ciętą, gęstą grzywką, ale również bez niej. Najlepiej sprawdzają się klasyczne, niecieniowane fryzury z włosów prostych np. dłuższy bob.

Niekorzystne fryzury dla twarzy owalnej to np. asymetryczne i typowo męskie cięcia oraz wszystkie fryzury zasłaniające idealny kształt twarzy.

Fryzury dla twarzy okrągłej

Inspiracji na fryzury szukaj u: Drew Barrymore

Jeśli Twoja twarz jest okrągła, najlepsze cięcie w takim przypadku to wydłużony bob bez grzywki lub z grzywką na skos, która optycznie wyszczupli boki twarzy. Postaw raczej na długie i finezyjne fryzury, ale bez mocnego cieniowania. Dobrym pomysłem są delikatne pazurki, które wyszczuplą twarz, nachodząc na policzki. Przy twarzy okrągłej można nosić także włosy krótkie, ale tylko odpowiednio stylizowane i nieulizane – mocno zwichrzone, podniesione i natapirowane, przy których twarz będzie wydawała się mniej pulchna. Najważniejsza w tym przypadku jest objętość.

Omijaj np. uczesania bez objętości, do linii policzków, z prostą grzywką na całe czoło, prostych i ciężko opadających oraz klasycznego boba, których nie uznaje się za dobre fryzury dla twarzy okrągłej.

Fryzury dla twarzy podłużnej

Inspiracji na fryzury szukaj u: Sary Jessiki Parker

Jeżeli masz twarz pociągłą, w kształcie prostokąta, powinnaś zdecydować się na krótsze włosy w stylu boba, które sięgają mniej więcej linii brody. Nadasz tym samym właściwych proporcji twarzy. Dobrze jest zadbać w tym przypadku o objętość włosów np. nosząc loki. Natomiast gęsta grzywka zasłaniająca czoło, o równej linii, optycznie skróci twarz. Jeśli masz twarz prostokątną wybierz raczej włosy półdługie, odpowiednio wycieniowane lub pofalowane.

Nie najlepsze fryzury dla twarzy pociągłej to np. uczesania zasłaniające twarz, włosy o równej długości, gładko przylegające do twarzy, bez objętości i bez grzywki.

Fryzury dla twarzy w kształcie diamentu

Inspiracji na fryzury szukaj u: Halli Berry

Mając twarz w kształcie diamentu, warto nosić raczej krótkie lub średnie fryzury. Idealne rozwiązanie to bob, ewentualnie dłuższe włosy założone za uszy – wszystko, aby uwydatnić piękne kości policzkowe. Nosząc krótkie i rozwichrzone fryzury również podkreślamy ten obszar. Odciągnąć uwagę o szerokiego czoła możemy np. krótką, postrzępioną grzywką ściętą na prosto lub na bok. Najważniejsze jest, aby fryzura zakrywała okolice żuchwy.

Zdecydowanie niepolecane fryzury dla twarzy w kształcie diamentu to np. bujne fryzury na czubku, odsłaniające szeroką żuchwę, gładko zaczesane do tyłu i bez objętości.

Fryzury dla twarzy w kształcie trapezu

Inspiracji na fryzury szukaj u: Kelly Osbourne

Jeśli masz twarz w kształcie gruszki, powinna nosić krótsze włosy np. boba lub włosy o średniej długości, ale tylko, jeśli są wycieniowane. Równowagę w proporcjach twarzy uzyskuje się przy większej objętości włosów np. falach lub lokach, które są najlepsze przy takim kształcie. Warto zrobić sobie przedziałek z boku głowy albo czesać włosy w duży koczek na czubku głowy, które optycznie wyciągnie twarz. Długie włosy będą pasowały tylko wówczas, kiedy nie zakryjemy nimi twarzy np. zaczesując wszystkie do tyłu.

Najgorsze fryzury dla twarzy w kształcie gruszki to np. proste, długie i opadające na twarz włosy, wszystkie proporcjonalne i geometryczne uczesania, a także brak grzywki.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #10

Baśka

Oj no wiadomo, że dobry fryzjer doradzi najlepiej. Ale uważam, że ten artykuł jest tak czy siak bardzo pomocny. Przed wizytą możesz odrzucić konkretne fryzury, zastanowić się, nie idziesz do „profesjonalisty” całkiem zielona, tylko będziesz sobie mogła z nim podyskutować. Ja jakoś nie ufam nikomu na tyle, żeby całkowicie oddać moją fryzurę w obce ręce, lubię mieć kontrolę :P

Roksana

Oczywiście kształt twarzy ma duże znaczenie, ale jest chyba jeszcze wiele innych czynników, które trzeba brać pod uwagę przy wyborze fryzury? Nie wiem, ja to wolę iść do profesjonalisty, który się na tym, zna i doradzi najlepiej.

Kitti

Aż sobie z ciekawości patrzę teraz na fotki Kelly i jej twarz ma serio taki kształt xD

Kitti

Że co? Twarz w kształcie trapezu? Pierwsze słyszę xD

Marla

@Kinga a możesz podesłać jakieś fajne apki? Tyle się tego teraz narobiło, że nie wiem, od jakiej zacząć :D A chętnie bym się pobawiła w stylistkę :P

Margaret

Dobry fryzjer potrafi doradzić w jakiej fryzurze będzie nam najlepiej i która będzie do nas pasowala, bo samej z takiego opisu raczej trudno to zrobić..

Kinga

Ja polecam aplikacje i programy do stylizacji fryzur, wystarczy wkleic zdjecie swojej twarzy i dzięki temu możecie zobaczyć nie tylko jaka fryzura wam pasuje ale też jaki kolor włosów

ivory

ja mam okrągłą twarz i noszę grzywkę na skos :) taka fryzura najbardziej mi pasuje. Szkoda, że w prostej grzywce źle wyglądam, bo taka fryzura najbardziej mi się podoba :(

KaśkaD

Nie miałam pojęcia jaki mam kształt twarzy, zawsze myślałam że okrągły, ale ta metoda z pomiarem jest super według niej wyszło mi, ze mam twarz owalną, więc powinnam nosic zupełnie inne fryzury

Karina_1717

wiedziałam o twarzy owalnej, trójkątnej czy okrągłej ale kształt serca czy diamentu to dla mnie wyższa szkoła jazdy;) fajny artykuł, bo podaje przykłady osób o określonym kształcie
twarzy


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności