Jak zorganizować domowe SPA? Praktyczne porady i doskonałe przepisy

Jak zorganizować domowe SPA? Praktyczne porady i doskonałe przepisy

Jesień to dość nostalgiczna pora roku, a zimowe wieczory często dłużą się w nieskończoność… chcesz umilić sobie te refleksyjne pory roku? Urządź profesjonalne, domowe SPA! Nie dość, że doskonale wpisuje się w klimat spokoju jesieni i magii zimy, to jeszcze pozwoli Ci na relaks i regenerację a także “podkręci” wewnętrzny zegar biologiczny, doda energii i doskonale wypielęgnuje skórę. Zabieg SPA wcale nie musi być wykonany w uzdrowisku - z powodzeniem skorzystasz jego dobrodziejstw w domowym zaciszu - podpowiadamy, jak urządzić doskonałe, domowe SPA.

Czym właściwie jest SPA?

SPA to skrót utworzony z łacińskiego sanus per aquam (zdrowy przez wodę). Już setki lat temu modne były podróże do kurortów z wodami leczniczymi. Belgijskie miasto Spa, słynne ze swoich gorących źródeł stało się kolebką prozdrowotnych zabiegów i pomogło stworzyć dla nich nazwę, która dziś określa szereg czynności relaksacyjno - upiększających związanych z kąpielą

Dawne zwyczaje korzystania z leczniczych właściwości wody są popularne i cenione po dziś dzień. Zdrowotne i relaksacyjne kąpiele, masaże wonnymi olejami, peelingi i zabiegi na ciało określane są dziś mianem SPA. Służą temu, by odzyskać siły witalne, zdrowie i urodę. Profesjonalne SPA wymaga sporego nakładu finansowego i wolnych terminów w kurortach, jednak to domowe równie dobrze pomoże Ci się zrelaksować.

Istota SPA - kąpiel ciała i temperatura wody

Zdecydowanie najprzyjemniejszym momentem w całym rytuale SPA jest ten, kiedy zanurzasz się w wannie po brzegi wypełnionej pachnącą, ciepłą wodą. No właśnie... gorącą, czy ciepłą? Jaka woda powinna otulić Twoje ciało podczas zabiegów SPA? Oczywiście wszystko jest kwestią upodobań, ale pamiętaj, że temperatura kąpieli zależy także od oczekiwanych efektów oraz tego, jak długo pragniesz leżakować w wannie:

  •  ciepła kąpiel (37°C – 39°C) to doskonały, ale krótki relaks dla aktywnych; rozgrzewa i łagodzi bóle mięśni, zaś optymalny czas takiej kąpieli to 15-30 minut
  •  letnia kąpiel (31°C – 36°C) wciąż doskonale odpręża i łagodzi zmęczenie, lekko rozleniwia i relaksuje. 15 minut w takiej temperaturze w zupełności wystarczy
  • zimna kąpiel (25°C – 30°C) to orzeźwienie, którego też często nam potrzeba. zimna kąpiel działa pobudzająco, poprawia krążenie i metabolizm; w takiej kąpieli spędź nie więcej niż 5 minut.

Jak gorąco wpływa na organizm, czy kąpiel w wysokiej temperaturze jest zdrowa? Wiemy, że ciepło jest przyjemne, a gorąca kąpiel bywa miła, ale nie należy do najzdrowszych, dlatego trzeba wystrzegać się wody o temperaturze powyżej 40°C. Zbyt ciepła woda powoduje wysuszenie skóry i jej przedwczesne starzenie. Skóra może zacząć się łuszczyć i swędzieć.

Przepis na domowe, doskonałe SPA czyli alfabet pięknej skóry w kilku krokach

1. Wyznacz czas
Okazuje się, że pora, w jakiej decydujesz się na rytuał SPA ma znaczenie. Najlepiej, jeśli będzie to wieczór, w ciągu którego nikt i nic nie zakłóci Twojego relaksu. Dlatego uprzedź domowników i przyjaciół, że jesteś nieosiągalna, wyłącz telefon i pozwól sobie na bycie tylko ze sobą i swoimi odczuciami i zmysłami.

2. Stwórz nastrój
Doskonała atmosfera to sekret udanego rytuału SPA. Postaraj się o nastrojowość, romantyzm i zabierz do łazienki wszystko, co działa na zmysły. Wonne świece, kwiaty, olejki, włącz relaksacyjną lub nastrojową muzykę, nagrania z dźwiękami natury (odgłosy deszczu, szum morza, dźwięki lasu).

Zawieś lub porozstawiaj w łazience romantyczne, migoczące lampki lub cotton balls, a może wolisz, by w tle rozbrzmiewała poezja puszczona z audiobooka? Do łazienki możesz też zabrać kieliszek wina, książkę, kakao, ziołową herbatę, truskawki, słowem: wszystko, co uprzyjemni Ci wypoczynek i pielęgnację.

3. Zadbaj o ciało w duchu SPA - czym i jak? 
Im bliżej natury, tym lepiej i bardziej w duchu SPA. Dlatego to właśnie domowe kosmetyki DIY dopełnią całego rytuału. Urzekają zarówno działaniem, jak i składnikami, fakturą, barwą, zapachem, który działa na zmysły i dodatkowo relaksuje. 
Podczas jednego zabiegu SPA możesz użyć wielu domowych kosmetyków: od olejków i maseł, przez sole aż po mleko, miód, zioła, hydrolaty, fusy z kawy, eteryczne esencje zapachowe lub glinki kosmetyczne.

4. Przygotuj aromatyczną kąpiel 
W tym zakresie masz nieograniczone możliwości i tak naprawdę każde Twoje SPA może wyglądać i pachnieć inaczej. Do wanny możesz dodawać zarówno naturalne, jak i aromatyczne olejki, a także wrzucić sól lub musującą kulę do kąpieli, wlać mleko, lub umieścić w odmętach wody szczelnie zawiązany, lniany woreczek pachnący ziołami o właściwościach aromaterapeutycznych i pielęgnacyjnych.

Pamiętaj, aby woda nie była za gorąca. Jeśli chcesz pobyć w wannie dłużej - unikaj też niskiej temperatury. Optymalna waha się między 36-39 °C

5. Wykonaj peeling doskonały
Domowy peeling z kawy lub cukru okazuje się genialnym kosmetykiem, jeśli dodatkowo połączysz go z naturalnym olejem o dobrej jakości i urozmaicisz odpowiednim olejkiem eterycznym. Domowy peeling do ciała bywa często skuteczniejszy niż niejeden drogeryjny. Pamiętaj, by wykonywać go regularnie, a wkrótce będziesz mogła poszczycić się jędrnym i gładkim ciałem bez cellulitu.

6. Pamiętaj o twarzy - zrób naturalną maseczkę 
Kąpiel w domowym SPA to idealny moment na domową maseczkę do twarzy, ponieważ pod wpływem ciepła skóra staje się bardziej chłonna i miękka, lepiej wchłania składniki odżywcze a rozszerzone pory i zmiękczony naskórek sprawiają, że doskonale się oczyszcza.

Leżąc w kąpieli nie zapominaj o dobrej maseczce - najlepiej, jeśli ją także wykonasz sama. Wybierz taką, która jednocześnie odżywia, pielęgnuje i oczyszcza skórę. idealnym składnikiem będzie biała lub różowa glinka kosmetyczna. Można ją łączyć z wybranymi hydrolatami, sokiem aloesowym, olejkami, ziołowymi naparami - wszystko po to, by uzyskać kosmetyk idealnie dobrany do potrzeb Twojej cery.

7. Zadbaj o włosy z doskonałym olejem 
Olejowanie włosów to rytuał, który - podobnie jak SPA - ma swoje korzenie w dawnych wiekach, dlatego wspaniale dopełnia pielęgnację w duchu wellness. Polega na dogłębnym odżywieniu włosów oraz (co ważne) ich cebulek za pomocą naturalnego oleju lub dobrze skomponowanej mieszanki do olejowania. Olejek nakłada się na wilgotne włosy, pokrywając również skórę głowy. Po skończonym rytuale SPA należy dokładnie spłukać go z włosów i umyć głowę.

8. Pielęgnuj skórę naturalnym balsamem DIY
Naturalne olejki to Twoi najwięksi sprzymierzeńcy, dlatego sięgaj po nie zawsze, kiedy tylko możesz. Naturalny balsam do ciała, którego głównym komponentem jest masło shea do spółki z olejem makadamia będzie jednym z tych kosmetyków, które dają widoczne efekty w postaci doskonale nawilżonej, sprężystej i gładkiej skóry.

Balsam nadaje się również jako krem do dłoni czy stóp, dlatego możesz nosić go przy sobie w niewielkim pojemniczku i w razie potrzeby kremować suche dłonie. Własna kompozycja zapachowa z pewnością wprowadzi Cię w dobry nastrój i przypomni o chwilach relaksu w domowym SPA.

domowe spa

Przepis na domowe spa - proste i skuteczne kosmetyki DIY

Aromatyczny olejek do kąpieli

Zmieszaj 25 ml olejku jojoba i 25 ml oleju z awokado oraz około 10 kropli olejku eterycznego z lawendy (możesz wybrać inny relaksujący olejek eteryczny o przyjemnym dla Ciebie zapachu, lub połączyć ze sobą kilka różnych olejków. Upewnij się jednak, że jest to olejek bezpieczny, który cię nie uczula i nie podrażnia skóry.

Domowe SPA - relaksująca, odżywcza sól do kąpieli DIY

Połącz ze sobą: po szklance soli morskiej, sól różową himalajską, sól gorzką (znaną też jako sól z Epsom). Sól morska może być gruboziarnista lub drobnoziarnista. Jeśli chcesz, wymieszaj różne rodzaje ziarnistości, żeby otrzymać ciekawszy wygląd kąpielowego pachnidła. Weź jednak pod uwagę, że grube ziarna będą się wolniej rozpuszczamy w kąpieli.

Sól - zwłaszcza tzw. angielska, siarkowo-magnezowa (Epsom) jest cennym źródłem minerałów i słynie z właściwości odtruwających, relaksujących i regenerujących skórę. Idealna w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, wyzbywa ciało wszelkich niedoskonałości i pozostawia je gładkie oraz doskonale odżywione. Sól wchłaniana przez skórę podczas kąpieli utrzymuje się w organizmie od 4 do 9 godzin. 

Jeśli nie lubisz kryształków soli zalegających na dnie wanny - sól możesz umieścić w niewielkim woreczku (lnianym lub z organzy) i zanurzyć go w wodzie podczas kąpieli. Dzięki temu sól będzie się rozpuszczać i uwalniać pielęgnacyjne składniki.

Domowe SPA - ziołowe woreczki do wanny DIY

Oprócz soli kąpielowej, w lnianym woreczku możesz zamknąć inne składniki pielęgnujące. Wśród nich prym wiodą zioła i otręby. Możesz je wymieszać i uzupełnić kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego (one także mają silne działanie pielęgnacyjne i relaksacyjne), a także dodać skórki z cytrusów, suszone kwiaty (lipa, nagietek, macierzanka) oraz korę cynamonu lub wanilię.

Domowe SPA - peeling kawowy DIY

Pół szklanki fusów po kawie zmieszaj z olejkiem awokado (tak, by uzyskać dobrą, niezbyt płynną konsystencję). Całość uzupełnij łyżeczką cynamonu i dodaj 5 kropli olejku eterycznego (najlepiej z grapefruita lub pomarańczy, wtedy peeling zyska dodatkowo działanie antycellulitowe). 
Składniki przełóż do ozdobnego słoika i zabierz peeling do łazienki. Wcieraj go w skórę przez kilka minut, po czym dokładnie spłucz. Zamiast kawy możesz użyć zmielonych otrębów lub drobinek cukru - wówczas masujesz ciało aż kryształki cukru rozpuszczą się.

Domowe SPA - peeling solny DIY

Peeling solny najlepiej nie robić z największych kryształów soli, aby nie podrażnić skóry, dlatego wybierz sól średnio ziarnistą i połącz ją z wybranym naturalnym olejkiem (najlepiej zmieszać ze sobą naturalny olejek rycynowy oraz olej awokado). Następnie dodawaj powoli i stopniowo olejki eteryczne - 10 kropli to maksimum, ponieważ większe stężenie może podrażnić skórę. Całość delikatnie i dokładnie wymieszaj. Przełóż gotową sól do ozdobnego słoika lub innego szczelnie zamykanego naczynia. Zamknij szczelnie pojemnik, aby aromat się nie ulotnił.

Domowe SPA - olejek do masażu ciała

Masaż jest nieodłączną częścią SPA - nic tak nie relaksuje mięśnie i nie koi nerwów. Sama również możesz go wykonać, zwłaszcza jeśli ma on mieć właściwości pielęgnujące. Do masażu ciała najlepiej użyć naturalnych olejków - unikaj przesyconych syntetykami olejków z drogerii (często mają w składzie parabeny i alkohol, który nie wpływa dobrze na rozgrzaną po kąpieli skórę).

Olejek kosmetyczny zmieszaj z kilkoma kroplami eterycznego - wiele z nich pielęgnuje skórę, pobudza krążenie, detoksykuje, odkaża i ma działanie kojące. 
Masuj skórę lekko ją uciskając. Jeśli chcesz - możesz sięgnąć po specjalny masażer do ciała. Taki zabieg uwalnia toksyny z komórek, pobudza przepływ limfy i doskonale ujędrnia oraz zwalcza cellulit.

Domowe SPA - puszysty balsam pielęgnacyjny do ciała z olejem makadamia

Około 200 g masła shea i 15 g wosku pszczelego umieść w garnuszku i ogrzewaj na kuchence tak, by składniki się roztopiły ale nie zaczęły wrzeć. Zdejmij mieszankę z ognia i lekko ochłodź (ale tak, by nie zaczęła tężeć). 
Dodaj około 50 g oleju makadamia oraz olejek jojoba (20 g). Aby balsam miał piękny zapach wzbogać go o ulubiony, pachnący olejek eteryczny. 

Następny krok to miksowanie składników: rób to, gdy mieszanka jeszcze bardziej ostygnie i ustoi się nieco, ale będzie odpowiednio miękka. Miksuj całość kuchennym mikserem aż balsam stanie się puszysty jak chmurka. 
Całość przełóż do słoiczka i wcieraj w ciało po każdej kąpieli. Możesz stosować go również na dłonie i stopy.

Domowe SPA - maseczka do twarzy z glinki i oleju DIY

Glinka kosmetyczna to kondensacja cennych minerałów i doskonałe oczyszczenie skóry najdelikatniejsza jest biała, ale możesz wybrać inną, dopasowaną do skóry i jej potrzeb. Jest sypka, dlatego trzeba ją rozrobić tak. Najlepiej z olejkiem (jojoba, arganowym, awokado) - wówczas zyskuje dodatkowe właściwości: ujędrnia, regeneruje, poprawia wygląd i kondycję skóry, działa przeciwzmarszczkowo.

Maseczkę możesz trzymać na twarzy przez całą kąpiel i zmyć po wyjściu z wanny. Jeśli masz roślinny hydrolat - po zmyciu maski spryskaj nim twarz - hydrolat odżywia, równoważy pH skóry i doskonale ją tonizuje.

Domowe SPA - idealna maska olejowa do włosów

Jeśli Twoje włosy wymagają regeneracji, a skóra głowy odżywienia i oczyszczenia - nic nie zadziała lepiej, niż naturalny olejek. Dobierz go do porowatości lub sięgnij po te, które pasują do każdych włosów (olejek arganowy, olejek makadamia, olej rycynowy). 

Jeśli marzy Ci się pielęgnacja na najwyższy poziomie - wykorzystaj profesjonalne, olejkowe mieszanki do olejowania włosów. Nanoil to specjalistyczne, doskonale skomponowane olejki na porost i odżywienie włosów. Hamują wypadanie, wzmacniają, pielęgnują zarówno włosy, jak i skórę głowy. Zrób test na porowatość włosów i dobierz jeden olejek Nanoil, który profesjonalnie zajmie się Twoją fryzurą.

Olejki eteryczne w SPA, czyli krótka ściąga z aromaterapii

Eteryczne SPA - afrodyzjaki do kąpieli

  • olejek różany – nastraja zmysły, pobudza w przypadku obniżonego libido

  • olejek paczuli – stymuluje wydzielanie hormonów i zwiększa pożądanie

Eteryczne SPA - relaks do kąpieli

  • olejek sandałowy – idealny w walce z bezsennością, w stanach lękowych oraz napięciu nerwowym
  • olejek lawendowy – pomaga w leczeniu bólów głowy, lęków, depresji, łagodzi objawy stresu
  • olejek geraniowy – stosuje się go w leczeniu depresji i wahań nastroju

Eteryczne SPA - olejki witalne do kąpieli

  • olejek eukaliptusowy – poprawia koncentrację i samopoczucie, pobudza do działania
  • olejek bazyliowy – jego świeży zapach dodaje energii, pomaga w koncentracji
  • olejek rozmarynowy – rozjaśnia umysł i zwiększa poziom energii

Kąpiel z łąk i lasów - jakie zioła pasują do SPA?

Wybór jest bardzo duży i warto poświęcić trochę czasu, aby zgłębić działanie kosmetyczne ziół. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mieszanki, które możesz stworzyć sama na potrzeby swojego domowego SPA.

KĄPIEL W LUBCZYKU, MIĘCIE I MELISIE
Uspokaja, działa rozkurczowo, łagodzi napięcia związane z bolesnymi miesiączkami, ale także dba o relaks zmęczonych po siłowni mięśni.
Lubczyk ma też potwierdzone właściwości przeciwgrzybicze, a melisa kojące i odprężające.

KĄPIEL W SZAŁWII, DĘBIE I HYZOPIE
Kąpiel koi nerwobóle, bóle mięśni i stawów. Szałwia wpływa na układ nerwowy, poprawia samopoczucie i odgania stres, zaś kora dębu działa ściągająco, bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, wzmacnia skórę. Hyzop jest bogatym źródłem wielu bioaktywnych substancji, doskonale pielęgnuje i leczy skórę, pobudza zapachem i koi zmysły.

KĄPIEL W LAWENDZIE
To klasyka wszelkich kąpieli SPA. 
Lawenda ma charakterystyczny zapach, który ma wielu zwolenników. Uspokaja zarówno ciało, jak i umysł, przywraca równowagę organizmowi i łagodzi skutki stresu. Zapach lawendy relaksuje, a napar wpływa na mięśnie całego ciała i jest idealny po wzmożonym wysiłku fizycznym. Kąpiel lawendowa będzie idealna dla osób znerwicowanych i cierpiących na zaburzenia na tle nerwowym - przewlekłe bóle głowy i migreny.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #12

madzia

w moim domowym spa nie może zabraknąć kosmetyków od pat&rub, to moi zdecydowani ulubieńcy ostatnich miesięcy

minionka

zrobiłam sobie ten pachnący olejek do kąpieli z waszego przepisu, RE-WE-LAC-JA!

katarzyna Groniec

jak mi tego brakuje: książka do słuchania, relaks, kąpiel, piana, świece i masaż olejkiem!

babsi

polecam własnoręcznie wykonane kule do kąpieli z olejkami kosmetycznymi i eterycznymi, u mnie najbardziej SIĘ sprawdza olejek migdałowy i awokado nanoil

natasza

Genialny sposób na relaks, juz samo słowo "wonne olejki" jakoś mnie rozluźnia. Dziś wieczorem robię kąpiel z solą , peeling z kawy i masaż olejkiem arganowym :)

Dosia

Tak, też polecam nadmanganian. Cudnie pielęgnuje skórę i zabarwia wodę na różowo, więc kobiecy klimat jest.

Ewcia_waw

dla mnie i moich dzieciaków z problemami skórnymi najlepsza kąpiel z nadmangananiem potasu!

małgosia

Ja polecam domowe kule do kąpieli z sody oczyszczonej. 1-2 szklanki sody oczyszczonej, do tego szklanka kwasku cytrynowego, 5 łyżek oleju np. arganowego i ewentualnie dodatki jak olejki eteryczne, suszona lawenda itp. Mieszamy wszystko i ugniatamy w kulki (można rekami, jak ktoś nie ma foremek). Po wrzuceniu do wanny pięknie musują i pachną

Ania Ania

jak SPA to tylko z dobra muzyką, bo książke to można utopić

margole

różany pobudza libido? ooo, dobrze wiedzieć co te kąpiele mogą zrobić z człowiekiem heh

piśka

ech a ja tak kocham mega GORĄCE kąpiele...

fitlover

uwielbiam domowe spa nie tylko jesienią, staram się je robić co weekend ale oczywiście nie zawsze mam czas. olejki nanoil bardzo mi pomagają w tym relaksie! <3


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności