Kąpiele to doskonały sposób na jędrną i piękną skórę. Czy wiesz, jak dbać o ciało podczas kąpieli i tuż po niej? Znasz zalety regularnych kąpieli? Poczuj się jak Kleopatra i zanurz ciało w odżywczej kąpieli z mleka i miodu lub wykorzystaj inny przepis na relaks w wannie.
Po ciężkim dniu każdy zasługuje na chwilę relaksu i wyciszenia, a to najlepiej zapewnia kąpiel – i wcale nie musi to być zabieg SPA, bo wystarczy zwyczajna kąpiel w domu. Sekretem jest, aby wybrać odpowiednie dodatki do kąpieli (np. naturalne olejki kosmetyczne), wówczas relaks w wannie przyniesie korzyść nie tylko dla duszy, ale też dla ciała. Nasza skóra uwielbia kąpiele i tego się trzymajmy!
Znane japońskie powiedzenie brzmi: ‘weź kąpiel, a poczujesz się jak w niebie’. Japończycy nadają kąpielom bardzo symboliczne znaczenie – w Nowy Rok obmywają się w zimnej wodzie, aby zapewnić sobie pomyślność. W ich tradycji woda oznacza nie tylko czystość cielesną, ale też duchową.
Z kolei w Azerbejdżanie popularne są rytualne kąpiele w… ropie naftowej! Uważane są za panaceum na różne problemy skórne. Dla Węgrów kąpiele w basenach termalnych są sposobem na całodzienny relaks, podobnie jak dla Duńczyków, dla których kąpiel jest po prostu hygge.
Jednak najbardziej poważnie do kąpieli podchodzą Turcy, dla których rytuał Hammam to przeżycie metafizyczne – kąpiel w łaźni tureckiej trwa nawet kilka godzin i składa się z wielu etapów o konkretnym znaczeniu.
W moc kąpieli wierzono już w starożytności. Najbardziej znany pielęgnacyjny zwyczaj to kąpiel w oślim mleku i miodzie, której każdego dnia zażywała Kleopatra. Miało to zapewnić jej wieczną młodość i piękno. Ciekawostką jest, że jedną wannę wypełniało mleko z 700 oślic! A Katarzyna Wielka zażywała kąpieli z żółtkiem, mlekiem migdałowym, wodą różaną i… wódką!
Dziś kąpiele są coraz popularniejsze, bo doceniamy ich wielowymiarowe działanie. Jeśli tylko mamy możliwość, to zamieniamy prysznic na wannę i oddajemy się błogiemu relaksowi w ciepłej wodzie z dodatkiem aromatycznych olejków. Czy słusznie?
Zanurzanie się w kąpieli to przede wszystkim sposób na relaks i odprężenie np. po męczącym dniu. Tak prosty zabieg może znacznie zminimalizować ryzyko depresji, ponieważ koi nerwy i eliminuje skutki stresu.
Kąpiel to przyjemność, ale także zabieg terapeutyczny – moczenie się w wodzie o odpowiedniej temperaturze łagodzi napięcia mięśniowe, redukuje skurcze, a także zmniejsza ból np. stawów, głowy. Niektórzy porównują efekty po kąpieli do tych, które daje masaż ciała.
Zaletami kąpieli jest też to, że detoksykuje organizm i dostarcza do skóry niezbędne składniki odżywcze. Do tego poprawia krążenie krwi i limfy, dzięki czemu może mieć m.in. działanie antycellulitowe, a nawet wysmuklające sylwetkę.
Jeśli chcemy uniknąć przeziębienia, kąpiel wzmocni odporność, natomiast przy problemach z zasypaniem wystarczy ciepła kąpiel przed snem: zwalczy bezsenność, ułatwiając zaśnięcie.
Jedną z większych zalet kąpieli jest też jej działanie anti-age. Wystarczą antyoksydanty i relaks w wannie opóźnia proces starzenia się, uelastycznia skórę, a także zmniejsza przebarwienia, zmarszczki i inne oznaki upływającego czasu.
Żeby skorzystać z dobroczynnego działania kąpieli, wcale nie trzeba wybierać się do SPA. Taką relaksującą, odmładzającą albo energetyzującą kąpiel można przygotować sobie w domu.
Niezbędna do przygotowania kąpieli jest oczywiście wanna, ale nie tylko ona. O czym warto pamiętać?
Bez wody nie zrobimy kąpieli i co do tego nie ma wątpliwości. Dobrze, jeśli nie jest zbyt twarda, bo może pogarszać kondycję skóry. Można pokusić się o przefiltrowanie wody, ale nie jest to konieczne. Ważniejsza jest jej temperatura:
Różnorodność dodatków do kąpieli może zaskoczyć. Produkty mogą być dopasowane do potrzeb różnych rodzajów skóry i nastawione na rozwiązywanie określonych problemów. Warto jednak pamiętać, że żadne płyny do kąpieli, sole, mleczka, kule, pianki i inne produkty nie zastąpią naturalnych ziół i olejów, jedynych pozbawionych konserwantów i sztucznych substancji.
Najprościej wlać do wanny płyn do kąpieli. Jednak czasem warto nie iść na skróty i przygotować domową kąpiel z naturalnymi dodatkami. To daje więcej możliwości – to, co dodamy do wody, ma wpływ na to, jakie właściwości i działanie będzie miała domowa kąpiel. Możemy dowolnie łączyć i mieszać dodatki, aby stworzyć sobie kąpiel szytą na miarę.
Co warto dodać do kąpieli, aby lepiej wypielęgnować skórę?
Najlepsze wśród naturalnych dodatków do kąpieli są olejki, które wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową skóry, zapewniają prawidłowe nawilżenie, odżywiają, nadają miękkość, gładkość i elastyczność. Oczywiście każda kąpiel z olejkami może mieć inne właściwości, co zależne jest od tego, jaki olejek do kąpieli wybierzemy:
Jeśli chcemy nadać kąpieli aromaterapeutyczne właściwości, warto sięgnąć po olejki eteryczne – nie tylko poprawiają samopoczucie, relaksują lub pobudzają (w zależności od tego, który z nich wybierzemy), ale także mają właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i pielęgnujące. Oto najpopularniejsze olejki eteryczne, których można użyć:
Dodanie do ciepłej wody świeżych lub suszonych ziół (ewentualnie naparu ziołowego) to doskonały sposób na wzbogacenie kąpieli o dodatkowe właściwości. To, w jaki sposób zadziała nasza kąpiel ziołowa, jest uzależnione od tego, jakie zioła wybierzemy:
Oprócz olejów i ziół do wody można dodać też szereg innych substancji, które także mają pozytywny wpływ na skórę. Wiele z nich mamy pod ręką i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie mają działanie:
Jeśli nie wiesz, co dodać do kąpieli, aby osiągnąć określone efekty, możesz skorzystać z gotowych przepisów na kąpiele. Oto najlepsze domowe kąpiele, jakie możesz przygotować samodzielnie!
Kąpiel to nie tylko sposób na relaks duszy i ciała, a także pielęgnację skóry. Czy tylko? Wystarczy kilka prostych trików, żeby zamienić zwyczajną kąpiel w domowe SPA i kompleksowo zadbać o siebie.
Na początek pielęgnacja włosów podczas kąpieli. Wystarczy, że – przed wejściem do wanny wypełnionej aromatycznymi olejkami – nałożymy na włosy maskę lub olejek. Wilgotne powietrze i podwyższona temperatura sprawią, że olejowanie włosów będzie efektywniejsze i zadziała jak sauna na włosy. Podczas, gdy my będziemy korzystać z dobroczynnych właściwości kąpieli, składniki odżywcze będą wnikać w nasze włosy, regenerując i odżywiając je od środka.
W podobny sposób możemy zadbać o cerę podczas kąpieli. Wystarczy nałożyć na twarz maseczkę (kupioną drogerii lub zrobioną samodzielnie) i oddać się chwili relaksu, podczas której składniki maseczki skutecznie zadbają o naszą cerę. Oczywiście maski do twarzy także warto dobierać do aktualnych potrzeb swojej skóry.
Takie kąpiele to chyba tylko na wyjeździe do SPA. Zawsze sobie powtarzam, że taką zrobię w domu i nigdy potem nie mam na to czasu
ja często wlewam do kąpieli mleko ale ZAMIAST z miodem mieszam je z olejem arganowym i kilkoma kroplami olejku lawendowego
dlaczego od długiej kąpieli skóra na palcach się marszczy?
Kurde, wszystko fajnie z tym olejowaniem włosów podczas kąpieli, ale jak się ma dlugie włosy to trudne. plączą się za bardzo i ciężko je dobrze wypłukać, jak się siedzi w wannie
Olejki w kąpieli to złoto dla mojej skóry. Jeszcze nigdy taka nawilżona i gładka nie była
bardzo mi się przyda relaksująca kąpiel, chętnie wypróbuję też olejki do kąpieli i masażu. mam nadzieję że można użyć ten sam rodzaj oleju i do KĄPIELI i do masażu? czy muszą być różne?
KOCHAM takie artykuły, gdzie wszystko jest tak ładnie rozpisane. Dzisiaj lecę robić kąpiel!
Najgorszy ból: kiedy czytasz o tych wszystkich zaletach kąpieli, a potem sobie uświadamiasz, że Ty przecież nie masz wanny...
ale super wpis, aż mi SIĘ che ZANURZYĆ w pachnącej kąpieli
zawsze chciałam spróbować kąpieli w mleku!
Opinie: #10