Jak dbać o skórę podczas kąpieli? Kąpiel, czyli sposób na piękne ciało

Jak dbać o skórę podczas kąpieli? Kąpiel, czyli sposób na piękne ciało

Kąpiele to doskonały sposób na jędrną i piękną skórę. Czy wiesz, jak dbać o ciało podczas kąpieli i tuż po niej? Znasz zalety regularnych kąpieli? Poczuj się jak Kleopatra i zanurz ciało w odżywczej kąpieli z mleka i miodu lub wykorzystaj inny przepis na relaks w wannie.

Po ciężkim dniu każdy zasługuje na chwilę relaksu i wyciszenia, a to najlepiej zapewnia kąpiel – i wcale nie musi to być zabieg SPA, bo wystarczy zwyczajna kąpiel w domu. Sekretem jest, aby wybrać odpowiednie dodatki do kąpieli (np. naturalne olejki kosmetyczne), wówczas relaks w wannie przyniesie korzyść nie tylko dla duszy, ale też dla ciała. Nasza skóra uwielbia kąpiele i tego się trzymajmy!

Kąpiele w kulturze. To warto wiedzieć!

Znane japońskie powiedzenie brzmi: ‘weź kąpiel, a poczujesz się jak w niebie’. Japończycy nadają kąpielom bardzo symboliczne znaczenie – w Nowy Rok obmywają się w zimnej wodzie, aby zapewnić sobie pomyślność. W ich tradycji woda oznacza nie tylko czystość cielesną, ale też duchową.

Z kolei w Azerbejdżanie popularne są rytualne kąpiele w… ropie naftowej! Uważane są za panaceum na różne problemy skórne. Dla Węgrów kąpiele w basenach termalnych są sposobem na całodzienny relaks, podobnie jak dla Duńczyków, dla których kąpiel jest po prostu hygge. 

Jednak najbardziej poważnie do kąpieli podchodzą Turcy, dla których rytuał Hammam to przeżycie metafizyczne – kąpiel w łaźni tureckiej trwa nawet kilka godzin i składa się z wielu etapów o konkretnym znaczeniu.

W moc kąpieli wierzono już w starożytności. Najbardziej znany pielęgnacyjny zwyczaj to kąpiel w oślim mleku i miodzie, której każdego dnia zażywała Kleopatra. Miało to zapewnić jej wieczną młodość i piękno. Ciekawostką jest, że jedną wannę wypełniało mleko z 700 oślic! A Katarzyna Wielka zażywała kąpieli z żółtkiem, mlekiem migdałowym, wodą różaną i… wódką!

Zalety kąpieli. Co daje nam kąpiel?

Dziś kąpiele są coraz popularniejsze, bo doceniamy ich wielowymiarowe działanie. Jeśli tylko mamy możliwość, to zamieniamy prysznic na wannę i oddajemy się błogiemu relaksowi w ciepłej wodzie z dodatkiem aromatycznych olejków. Czy słusznie?

Zanurzanie się w kąpieli to przede wszystkim sposób na relaks i odprężenie np. po męczącym dniu. Tak prosty zabieg może znacznie zminimalizować ryzyko depresji, ponieważ koi nerwy i eliminuje skutki stresu.

Kąpiel to przyjemność, ale także zabieg terapeutyczny – moczenie się w wodzie o odpowiedniej temperaturze łagodzi napięcia mięśnioweredukuje skurcze, a także zmniejsza ból np. stawów, głowy. Niektórzy porównują efekty po kąpieli do tych, które daje masaż ciała

Zaletami kąpieli jest też to, że detoksykuje organizm i dostarcza do skóry niezbędne składniki odżywcze. Do tego poprawia krążenie krwi i limfy, dzięki czemu może mieć m.in. działanie antycellulitowe, a nawet wysmuklające sylwetkę.

Jeśli chcemy uniknąć przeziębienia, kąpiel wzmocni odporność, natomiast przy problemach z zasypaniem wystarczy ciepła kąpiel przed snem: zwalczy bezsenność, ułatwiając zaśnięcie.

Jedną z większych zalet kąpieli jest też jej działanie anti-age. Wystarczą antyoksydanty i relaks w wannie opóźnia proces starzenia sięuelastycznia skórę, a także zmniejsza przebarwienia, zmarszczki i inne oznaki upływającego czasu.

Zalety kąpieli

Jak przygotować kąpiel w domu?

Żeby skorzystać z dobroczynnego działania kąpieli, wcale nie trzeba wybierać się do SPA. Taką relaksującą, odmładzającą albo energetyzującą kąpiel można przygotować sobie w domu.

Niezbędna do przygotowania kąpieli jest oczywiście wanna, ale nie tylko ona. O czym warto pamiętać?

Woda do kąpieli

Bez wody nie zrobimy kąpieli i co do tego nie ma wątpliwości. Dobrze, jeśli nie jest zbyt twarda, bo może pogarszać kondycję skóry. Można pokusić się o przefiltrowanie wody, ale nie jest to konieczne. Ważniejsza jest jej temperatura:

  • 21-27ºC – kąpiel letnia o działaniu uspokajającym,
  • 34-37ºC – kąpiel ciepła, relaksująca i rozluźniająca,
  • 38-42ºC – gorąca kąpiel, pobudzająca krążenie.

Kosmetyki do kąpieli

Różnorodność dodatków do kąpieli może zaskoczyć. Produkty mogą być dopasowane do potrzeb różnych rodzajów skóry i nastawione na rozwiązywanie określonych problemów. Warto jednak pamiętać, że żadne płyny do kąpieli, sole, mleczka, kule, pianki i inne produkty nie zastąpią naturalnych ziół i olejów, jedynych pozbawionych konserwantów i sztucznych substancji.

Domowe SPA. Co dodać do kąpieli?

Najprościej wlać do wanny płyn do kąpieli. Jednak czasem warto nie iść na skróty i przygotować domową kąpiel z naturalnymi dodatkami. To daje więcej możliwości – to, co dodamy do wody, ma wpływ na to, jakie właściwości i działanie będzie miała domowa kąpiel. Możemy dowolnie łączyć i mieszać dodatki, aby stworzyć sobie kąpiel szytą na miarę.

Co warto dodać do kąpieli, aby lepiej wypielęgnować skórę?

Olejki do kąpieli 

Najlepsze wśród naturalnych dodatków do kąpieli są olejki, które wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową skóry, zapewniają prawidłowe nawilżenie, odżywiają, nadają miękkość, gładkość i elastyczność. Oczywiście każda kąpiel z olejkami może mieć inne właściwości, co zależne jest od tego, jaki olejek do kąpieli wybierzemy:

  • olej migdałowy – pomoże na rozstępy i cellulit,
  • olej kokosowy – poprawi nawilżenie skóry, ochroni ją,
  • olej arganowy – odżywi, zregeneruje, złagodzi podrażnienia,
  • olej lniany – zadziała przeciwzapalnie i zregeneruje,
  • olej jojoba – doda miękkości, złagodzi objawy np. egzemy,
  • masło shea – ukoi i zregeneruje skórę poparzoną słońcem.

Olejki eteryczne

Jeśli chcemy nadać kąpieli aromaterapeutyczne właściwości, warto sięgnąć po olejki eteryczne – nie tylko poprawiają samopoczucie, relaksują lub pobudzają (w zależności od tego, który z nich wybierzemy), ale także mają właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i pielęgnujące. Oto najpopularniejsze olejki eteryczne, których można użyć:

  • olejek bergamotkowy – zmniejsza potliwość, łagodzi objawy trądziku i opryszczki, obniża napięcie nerwowe;
  • olejek cytrynowy – sprawdza się przy reumatyzmie, wspomaga leczenie egzemy i może rozjaśniać przebarwienia;
  • olejek lawendowy – przynosi ukojenie, leczy bezsenność i relaksuje, a do tego zmniejsza stany zapalne skóry i rozstępy;
  • olejek pomarańczowy – poprawia nastrój, energetyzuje, łagodzi skurcze mięśni i uelastycznia skórę;
  • olejek różany – ma silne właściwości odmładzające, zmniejsza rozstępy, zapobiega pękaniu naczynek, idealny na suchą skórę;
  • olejek ylangowy – poprawia mikrokrążenie, zmniejsza przetłuszczanie się skóry i łagodzi stany lękowe;
  • olejek z mięty pieprzowej – zmniejsza podrażnienia skóry po depilacji lub ukąszeniach owadów, łagodzi bóle;
  • olejek z drzewa herbacianego – idealny w leczeniu grzybicy skóry lub paznokci, wspomaga leczenie oparzeń.

Zioła do kąpieli

Dodanie do ciepłej wody świeżych lub suszonych ziół (ewentualnie naparu ziołowego) to doskonały sposób na wzbogacenie kąpieli o dodatkowe właściwości. To, w jaki sposób zadziała nasza kąpiel ziołowa, jest uzależnione od tego, jakie zioła wybierzemy:

  • rumianek – działa antybakteryjnie, zmniejsza trądzik, ułatwia zasypiania,
  • kwiat lipy – przynosi ukojenie, uspokaja, łagodzi świąd i podrażnienia,
  • pokrzywa – oczyszcza z toksyn, łagodzi bóle i likwiduje obrzęki,
  • chmiel – łagodzi podrażnienia, uspokaja i likwiduje problem bezsenności,
  • lawenda – relaksuje, przywraca równowagę, zmniejsza stres i bóle głowy,
  • rozmaryn – łagodzi podrażnienia, koi nerwy i nadaje skórze gładkość,
  • mięta – działa antyseptycznie, łagodzi reumatyzm, koi nerwy.

Inne dodatki do kąpieli

Oprócz olejów i ziół do wody można dodać też szereg innych substancji, które także mają pozytywny wpływ na skórę. Wiele z nich mamy pod ręką i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie mają działanie:

  • mleko – (najlepiej kozie) kąpiel w mleku to królewski sposób na gładką, doskonale nawilżoną i odżywioną, młodą skórę;
  • miód – naturalny miód jest humektantem, więc warto dodawać go do kąpieli, jeśli zależy nam na nawilżeniu;
  • siarczan magnezu – (in. sól epsom) doskonała sól do kąpieli o właściwościach odprężających i detoksykujących;
  • siemię lniane – wywar z nasion siemienia lnianego doskonale łagodzi podrażnienia (także przy AZS) i nawilża;
  • drożdże – dzięki sporej zawartości witamin z grupy B łagodzi trądzik, łuszczycę i inne problemy skórne;
  • soda oczyszczona – jest bardzo silnym składnikiem oczyszczających, który oczyszcza z toksyn i innych zanieczyszczeń.
Przepis na domową kąpiel

Najlepsze przepisy na kąpiele

Jeśli nie wiesz, co dodać do kąpieli, aby osiągnąć określone efekty, możesz skorzystać z gotowych przepisów na kąpiele. Oto najlepsze domowe kąpiele, jakie możesz przygotować samodzielnie!

  1. Kąpiel nawilżająca – 50 g suszonego kwiatu nagietka zalej 0,5 l wrzątku, przykryj i odstaw na 20 minut. Przecedź napar, dodaj pół szklanki miodu, wymieszaj i wlej do wody. Wzbogać o kilka kropli kwasu hialuronowego.
  2. Kąpiel odmładzająca – pół szklanki miodu wymieszaj z 2 litrami tłustego mleka (najlepiej koziego). Dodaj do wody i wzbogać o 8 kropli olejku różanego i opcjonalnie świeże płatki róż (wyglądają pięknie!).
  3. Kąpiel kojąca – wymieszaj 100 g suszonego rumianku, 50 g kwiatów lipy, głogu i lawendy. Włóż susz do lnianego woreczka, zawiąż i wrzuć do gorącej wody. Wyciśnij kilkakrotnie podczas kąpieli, aby zioła oddały składniki.
  4. Kąpiel przeciwtrądzikowa – 1 kg otrąb pszennych wsyp do woreczka, zalej wodą i gotuj przez pół godziny. Odciśnij, a wywar dodaj do kąpiel wraz z 30 g świeżych drożdży i 10 kroplami olejku bergamotkowego.
  5. Kąpiel wygładzająca – przygotuj szklankę maślanki, 2 łyżki miodu i 0,5 szklanki oliwy z oliwek lub oleju migdałowego. Dodaj wszystko do ciepłej wody i wymieszaj. Możesz dodać więcej niż jeden olej.
  6. Kąpiel oczyszczająca – weź 200 g siarczanu magnezu i 3 łyżki sody oczyszczonej, a następnie dodaj oba składniki do ciepłej wody. Wzbogać kąpiel o napar z pokrzywy i kilka kropli olejku z drzewa herbacianego.

Co zrobić, żeby kąpiel miała więcej zalet?

Kąpiel to nie tylko sposób na relaks duszy i ciała, a także pielęgnację skóry. Czy tylko? Wystarczy kilka prostych trików, żeby zamienić zwyczajną kąpiel w domowe SPA i kompleksowo zadbać o siebie.

Na początek pielęgnacja włosów podczas kąpieli. Wystarczy, że – przed wejściem do wanny wypełnionej aromatycznymi olejkami – nałożymy na włosy maskę lub olejek. Wilgotne powietrze i podwyższona temperatura sprawią, że olejowanie włosów będzie efektywniejsze i zadziała jak sauna na włosy. Podczas, gdy my będziemy korzystać z dobroczynnych właściwości kąpieli, składniki odżywcze będą wnikać w nasze włosy, regenerując i odżywiając je od środka.

W podobny sposób możemy zadbać o cerę podczas kąpieli. Wystarczy nałożyć na twarz maseczkę (kupioną drogerii lub zrobioną samodzielnie) i oddać się chwili relaksu, podczas której składniki maseczki skutecznie zadbają o naszą cerę. Oczywiście maski do twarzy także warto dobierać do aktualnych potrzeb swojej skóry.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #10

Katija

Takie kąpiele to chyba tylko na wyjeździe do SPA. Zawsze sobie powtarzam, że taką zrobię w domu i nigdy potem nie mam na to czasu

pucia

ja często wlewam do kąpieli mleko ale ZAMIAST z miodem mieszam je z olejem arganowym i kilkoma kroplami olejku lawendowego

tola

dlaczego od długiej kąpieli skóra na palcach się marszczy?

qwerty

Kurde, wszystko fajnie z tym olejowaniem włosów podczas kąpieli, ale jak się ma dlugie włosy to trudne. plączą się za bardzo i ciężko je dobrze wypłukać, jak się siedzi w wannie

odmieniona

Olejki w kąpieli to złoto dla mojej skóry. Jeszcze nigdy taka nawilżona i gładka nie była

annitka

bardzo mi się przyda relaksująca kąpiel, chętnie wypróbuję też olejki do kąpieli i masażu. mam nadzieję że można użyć ten sam rodzaj oleju i do KĄPIELI i do masażu? czy muszą być różne?

Violetta

KOCHAM takie artykuły, gdzie wszystko jest tak ładnie rozpisane. Dzisiaj lecę robić kąpiel!

Sylwia N.

Najgorszy ból: kiedy czytasz o tych wszystkich zaletach kąpieli, a potem sobie uświadamiasz, że Ty przecież nie masz wanny...

woman

ale super wpis, aż mi SIĘ che ZANURZYĆ w pachnącej kąpieli

kleopatra

zawsze chciałam spróbować kąpieli w mleku!


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności