Jak szybko pozbyć się cellulitu? Odpowiedzią jest masaż bańką chińską. Zabieg jeszcze do niedawna kojarzony z zastosowaniem leczniczym, a dziś podbijający szturmem gabinety urody. Czym jest i jak działa bańka chińska? Czy naprawdę modeluje sylwetkę? Poznaj tajniki masażu bańką chińską i odkryj piękno swojego ciała.
O zdrowotnych właściwościach masażu wiemy od dawna. Przez wieki to właśnie masaże były najczęściej wykorzystywane do uzdrawiania nie tylko ciała, ale też relaksu duszy. Dziś coraz chętniej sięgamy po różne ich odmiany m.in. masaż ciała olejami albo właśnie masaż bańką chińską, aby zadbać o siebie i poprawić swój wygląd. I nie ma w tym nic złego, bo w końcu masaże są po to, żeby sprawiać nam przyjemność!
Zacznijmy od początku. Bańka chińska do masażu. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, dużo mówi się o jej zdrowotnych zastosowaniach, a mimo to mało kto potrafi ją zdefiniować. Czym jest bańka chińska? To odmiana tzw. bańki zimnej czy bańki próżniowej, która zasysa skórę pod wpływem ciśnienia, poprawiając w ten sposób ukrwienie tkanek.
Wykorzystywane do masażu bańki chińskie najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego. Gumowa bańka chińska jest łatwiejsza do użycia niż wersja szklana lub bambusowa. Niezależnie od rodzaju bańki działają tak samo – przykłada się je do wybranych miejsc na ciele, zasysając skórę, a następnie przesuwając nimi po ciele.
Na czym polega masaż bańką chińską i co nam właściwie daje? To metoda pobudzania krążenia krwi i limfy znana od wieków. Tego typu masaż wykorzystywano w tradycyjnej medycynie chińskiej – leczono nim przeziębienia, zwiększano odporność organizmu, a z czasem zmniejszano też dolegliwości mięśniowe, czy bóle kręgosłupa. Właśnie stamtąd zaczerpnęliśmy inspirację do tego, jak wykorzystujemy ten zabieg teraz.
Dziś najczęściej robimy masaż bańką chińską na cellulit. Odkryliśmy, że stosowanie baniek próżniowych nie tylko pobudza krążenie, ale też uelastycznia i ujędrnia skórę. Zastosowanie antycellulitowego masażu bańką chińską jest coraz popularniejsze – zarówno u kosmetyczki, jak i w domu. To naturalny sposób modelowania sylwetki, poprawiania odżywienia skóry i stymulowania odnowy komórkowej.
Co daje masaż bańką chińską? W każdym przypadku coś innego, bo wiele zależy od problemu, z jakim się zmagamy. Działanie baniek chińskich zawsze ukierunkowane jest na potrzeby naszej skóry – jeśli mamy cellulit, pomoże go rozbić i zlikwidować, ale może też pomóc schudnąć.
Próżniowy masaż bańką chińską to zabieg o działaniu relaksacyjnym i leczniczym, zaczerpnięty do salonów urody wprost z medycyny ludowej. Można wykonać go w domu. Żeby jednak na nim skorzystać, trzeba wiedzieć, jak poprawnie używać baniek próżniowych. Oto instrukcja masowania bańką chińską krok po kroku – ułatwienie dla tych, którzy zabierają się do tego po raz pierwszy i nie wiedzą, jak wykonać taki masaż.
Zanim sięgniemy po bańki i zaczniemy masaż, skóra powinna być odpowiednio przygotowana. Najlepiej zacząć od prysznica i dokładnego oczyszczenia ciała. Następnie należy nanieść na miejsca, które będą masowane, oliwkę lub olejek do masażu – może być to mieszanka wzbogacona o składniki działające antycellulitowo np. kofeinę, algi morskie, czarny bez, mentol, białą herbatę czy kapsaicynę.
Wielkość bańki powinna być odpowiednia do masowanego miejsca i potrzeb. Jeśli będziemy wykonywać masaż twarzy bańka chińską, powinna ona być jak najmniejsza. Podobnie, jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z tego zabiegu. Im poważniejszy problem i większa powierzchnia (np. uda, brzuch), tym większą bańkę chińską można wykorzystać. Najlepsza jest bańka, która wygodnie dopasowuje się do dłoni – będzie optymalnej wielkości i nie wyślizgnie się podczas intensywnego masażu.
KROK 1. Bańkę należy podgrzać do temperatury ok. 40°C, zanurzając ją na kilka chwil w gorącej wodzie. Osuszyć z wody przed użyciem.
KROK 2. Czas na przyssanie bańki do skóry. Aby to zrobić, należy ucisnąć palcami jej wierzchołek, przyłożyć do wybranego miejsca na ciele i puścić, cały czas dociskając bańkę do skóry. Wytworzy się podciśnienie, za którego sprawą bańka zassie skórę i przyczepi się do niej.
KROK 3. Masaż polega na przesuwaniu bańką po wybranym fragmencie ciała, bez odrywania jej od skóry. Siła, jaka działa na skórę w wyniku zassania i podczas przesuwania bańki, poprawia krążenie i rozbija tkankę tłuszczową. Należy to robić w kilku kierunkach:
KROK 4. Aby zakończyć masaż, należy odessać bańkę od skóry, podważając ją np. palcami i wpuszczając do środka powietrze. Warto potem rozluźnić jeszcze skórę delikatnym masażem okrężnymi ruchami dłoni.
Masaż bańką chińską w domu to zabieg, który należy regularnie powtarzać. Efekty pojawią się dopiero po mniej więcej trzecim masażu, ale warto wykonać serię 10 takich zabiegów. Masaż każdej części ciała (brzuch, uda, pośladki itp.) powinien trwać od 15 do nawet 30 minut. Między kolejnymi zabiegami należy zrobić minimum 3-dniowy odpoczynek.
Aby masaż za pomocą bańki próżniowej był prostszy i efektywniejszy, warto zastosować odpowiedni olejek. Może to być specjalny olejek do masażu ciała, który często wzbogacony jest o dodatkowe substancje przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej i ujędrniające. Warto jednak wypróbować też naturalne, tłoczone na zimno oleje roślinne. Jakie olejki do masażu bańką chińską mogą się sprawdzić? Na pewnie takie, które nie są zbyt gęste (jak olej rycynowy) i nie wchłaniają się zbyt szybko (jak olej makadamia), ponieważ nie spełnią swojej funkcji. Faworyci są dwaj.
Często pojawiającym się pytaniem, przy okazji rozmów o masażu bańką chińską, jest pytanie: „czy to boli?”. Wiele zależy od tego, jaka jest nasza wrażliwość na ból. Podczas zabiegu da się odczuć pewnego rodzaju dyskomfort, który pojawia się podczas zasysania skóry bańką. U osób, które korzystają z tego typu masażu po raz pierwszy, może być to silniejsze niż u tych, u których skóra jest już bardziej elastyczna i odporna.
Aby zmniejszyć dyskomfort podczas masażu bańką chińską, zaleca się zaczynanie od baniek mniejszych rozmiarów i przechodzenie z czasem do większych – można w ten sposób stopniowo przyzwyczajać skórę do masażu. Innym sposobem na to, żeby zmniejszyć ból po masażu bańką chińską, jest wzięcie gorącego prysznica. Pomaga on zrelaksować ciało i zmniejszyć ryzyko pojawienia się ewentualnych siniaków.
Antycellulitowy masaż bańką chińską. Dla kogo jest tego typu zabieg? Jak sama nazwa wskazuje, warto po niego sięgać, gdy chcemy zlikwidować skórkę pomarańczową i ujędrnić ciało. To jednak nie jedyne wskazanie do masażu bańką chińską. Komu może opłacić się taki zabieg?
Mogłoby się wydawać, że bańki chińskie to opcja idealna dla każdego. Jest jednak kilka takich sytuacji, w których masaż bańką chińską nie jest dobrym wyborem. Jak w każdym zabiegu, również tutaj są pewne przeciwwskazania.
Jeśli nie wiesz, czy masaż bańką chińską jest dla ciebie, możesz skonsultować się przed jego wykonaniem ze swoim lekarzem. Podpowie, czy schorzenia lub niepokojące objawy, które masz, kwalifikują się jako przeciwwskazania do masażu bańką chińską.
Uwielbiam takie masaże, na początku myślalam, że to boli albo że nie da żadnego efektu. Ale miałam tak giga cellulit, że postanowiłam spróbować. Masuję miejsca dotknięte cellulitem, łącząc ze sobą w równych proporcjach olejek migdałowy i olejek arganowy. Ja dodaję jeszcze dosłownie 2 krople olejku eterycznego z grapefruita. Wszystko to działa, a cellulit maleje i to się liczy!
Opinie: #1