Jaki olejek na rozstępy jest najlepszy? Pielęgnacja skóry z rozstępami

Jaki olejek na rozstępy jest najlepszy? Pielęgnacja skóry z rozstępami

Masz rozstępy? Nie jesteś sama! Skłonność do rozstępów to bardzo powszechny problem – zmaga się z nim aż 70% kobiet i (co ciekawe) 40% mężczyzn. Jednym ze sposobów walki z tymi niechcianymi gośćmi jest masaż ciała olejami. Czy wiesz, które olejki są najlepsze w pielęgnacji skóry skłonnej do rozstępów?

Łyżka oleju dziennie – podobno tyle potrzeba skórze, aby miała niezbędne składniki odżywcze i była zrewitalizowana na tyle, żeby rozstępy pozostały jedynie wspomnieniem.

Zacząć wypada jednak od tego, czym są rozstępy. To powszechny problem, który nadal niewiele osób potrafi jasno zdefiniować. Czy zawsze wyglądają tak samo? Skąd się biorą? I przede wszystkim: jak z nimi walczyć?

Wrogowie naszej skóry: rozstępy

Rozstępy to rodzaj blizn, które pojawiają się, gdy skóra zaczyna się zbyt szybko rozciągać. Nic dziwnego, że jest to najczęstsza przypadłość kobiet w ciąży, osób z otyłością, a także sportowców budujących swoje mięśnie. W efekcie tego rozciągania następuje przerwanie włókien elastynowych i kolagenowych, odpowiadających za elastyczność skóry i jej strukturę. Miejsca najbardziej narażone na pojawienie się rozstępów to: brzuch, pośladki, uda, piersi, a także (co ciekawe) plecy i ramiona.

Wyróżnia się dwie fazy powstawania rozstępów:

  • faza zapalna – skóra staje się napięta, zaczyna swędzieć i szczypać, a na koniec pęka pod wpływem napięcia (nie na powierzchni), przez co pojawia się zaczerwienienie i obrzęk;
  • faza zanikowa – podrażnienie ustępuje miejsca blednącym wgłębieniom powstałym w wyniku uszkodzenia białek strukturalnych w skórze: to właśnie rozstępy.

Przyczyny powstawania rozstępów

Pierwszy i najważniejszy powód to zbyt szybkie rozciąganie się skóry, która nie wytrzymuje napięcia i uszkadza się na poziomie warstwy wewnętrznej. To właśnie dlatego często za przyczyny powstania rozstępów uznaje się: ciążę, otyłość oraz szybki przyrost masy mięśniowej. Podłużne blizny na ciele mogą pojawiać się także u młodych osób w okresie dojrzewania, które rosną zbyt szybko.

Nie można jednak mówić, że to np. ciąża jest powodem rozstępów. Bezpośrednia przyczyna to brak elastyczności skóry i słabość włókien kolagenowych oraz elastynowych, do czego przyczyniać mogą się:

  • niekorzystne zmiany hormonalne,
  • dieta uboga w witaminy i minerały,
  • nadmierna ilość stresu,
  • różnego rodzaju choroby ogólne,
  • predyspozycje genetyczne,
  • nadmierna, długotrwała suchość skóry,
  • urazy mechaniczne skóry.

Raz, dwa, trzy. Rozstępy masz… Ty?

Czy jesteś narażona na powstawanie rozstępów? U kogo najczęściej pojawiają się te nieestetyczne, psujące wygląd (i nastrój) blizny?

Szacuje się, że 9 na 10 przyszłych mam ma predyspozycje do powstawania rozstępów. Co nie oznacza, że każda z nich będzie miała po ciąży skórę „ozdobioną” prążkami. Takim zmianom można zapobiec, wprowadzając odpowiednią pielęgnację skóry np. olejami.

Ciężarne kobiety to jednak nie jedyna grupa, która powinna szczególnie obawiać się rozstępów. Mogą pojawiać się także u osób związanych ze sportem – rozstępy bardzo często tworzą się u kulturystów, u których następuje szybki przyrost mięśni w dość krótkim czasie.

Warto wiedzieć, że w grupie ryzyka są także osoby w okresie dojrzewania oraz kobiety przechodzące menopauzę. W obu tych przypadkach niekorzystnie działają zmiany hormonalne, które w drugim przypadku łączą się też z przyspieszonym wzrostem.

Zapobieganie rozstępom – zasady

Możemy uchronić się przed rozstępami, stosując się do kilku prostych zasad w codziennej pielęgnacji skóry.

  1. ZASADA. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, działaj od razu. Im świeższe rozstępy, tym większa szansa na ich szybkie pozbycie się np. za pomocą olejków lub specjalistycznych preparatów.
  2. ZASADA. Dbaj o nawilżenie i odżywienie organizmu, a więc też skóry – od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Picie wody, zbilansowana dieta i suplementacja zmniejszają ryzyko pojawienia się rozstępów.
  3. ZASADA. Nie zapominaj o tym, jak wiele dobroczynnych właściwości ma regularny masaż. Profilaktycznie możesz wykonywać go, wcierając olejki w skórę lub robiąc peeling skóry.

Jeśli jednak rozstępy już się pojawią, nic straconego! Wystarczy zastosować jeden z wielu sposobów na zmniejszenie blizn i przywrócenie skórze odpowiedniej elastyczności. Fakt, że wymaga to więcej pracy niż działania profilaktyczne, ale nie jest niemożliwe.

Czy wiesz, jak pozbyć się rozstępów?

Zmniejszanie rozstępów, które pojawiły się już na ciele, to trudny i długotrwały proces. Nie da się tego zrobić szybko jak za dotknięciem magicznej różdżki. Jakie są sposoby na rozstępy?

Usuwanie rozstępów u kosmetyczki

Rozstępy to jedna z częstszych pobudek do wizyty w gabinecie medycyny estetycznej. Aktualnie mamy do wyboru cały wachlarz zabiegów, których celem jest zregenerowanie skóry i poprawa jej wyglądu. Najpopularniejsze profesjonalne zabiegi na rozstępy to: mezoterapia, zabieg cellucare, peeling chemiczny, mikrodermabrazja, karboksyterapia, zabieg falami radiowymi, a także laser frakcyjny – specjaliści twierdzą, że najskuteczniejsza jest tzw. terapia łączona, czyli wykorzystanie właściwości ich wszystkich.

Domowe zabiegi zmniejszające rozstępy

O elastyczną skórę bez rozstępów można zadbać także w domu. Jak to zrobić? Serię zabiegów niwelujących rozstępy można wykonać w swojej łazience – pomocne są regularne peelingi złuszczające (najlepiej te kawowe, znane z właściwości ujędrniających) i stosowanie balsamów nawilżających. Odżywiona i dobrze nawodniona skóra będzie piękniejsza. Warto też wykonywać regularne masaże ujędrniające np. specjalną rękawicą lub masażerem, dzięki którym poprawi się krążenie i sprężystość skóry. Pomocne są też domowe kąpiele np. z naturalną solą morską i olejkami.

Zdecydowanie najlepsze w pielęgnacji skóry z rozstępami są naturalne olejki kosmetyczne. Dostarczają niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Wygładzają, nadają elastyczność, poprawiają krążenie i wspierają regenerację. To dlatego przyszłe mamy tak często je wybierają.

TOP LISTA. Najlepsze olejki na rozstępy

Podobno najlepsza kuracja na rozstępy to oliwa z oliwek połączona ze świeżym sokiem z cytryny i kilkoma kroplami witaminy E – prawda jest taka, że to nie jedyna mieszanka i nie jedyny olejek, który można zastosować. Jakie są najlepsze olejki na rozstępy? Sprawdź!

OLEJ MIGDAŁOWY

Zdecydowanym faworytem, jeśli chodzi o profilaktykę i usuwanie rozstępów, jest zimnotłoczony i nierafinowany olejek migdałowy. To on jest najchętniej wybierany przez kobiety planujące ciążę i spodziewające się dziecka, ponieważ regularne wcieranie go w miejsca najbardziej narażone na pojawienie się rozstępów, pomaga uelastycznić i zrewitalizować skórę, a także poprawia jej naturalną gęstość.

Dobrej jakości olej ze słodkich migdałów, taki jak 100% organiczny, naturalny Nanoil Sweet Almond Oil:

  • poprawia nawilżenie skóry i zapewnia jej odżywienie,
  • wspiera produkcję kolagenu i elastyny,
  • regeneruje skórę i pobudza proces odnowy komórkowej,
  • zapewnia więcej elastyczności i sprężystości,
  • rozjaśnia przebarwienia i blizny takie jak rozstępy,
  • wygładza skórę, nadaje jej miękkość i blask.

OLEJEK RÓŻANY

Równie chętnie stosowany w pielęgnacji skóry z rozstępami jest olejek różany. Jest lekki i nietłusty, dzięki czemu dobrze się wchłania. Działając od środka, zwiększa wytrzymałość i elastyczność skóry. Warto wiedzieć, że olej z dzikiej róży jest źródłem kwasu trans-retinowego (wit. A), znanego ze swoich silnych właściwości regenerujących.

OLEJ ARGANOWY

Bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o olejki na rozstępy, to naturalny, tłoczony na zimno olej arganowy – tu również polecany jest ten z serii Nanoil, ponieważ zawiera 100% składników odżywczych z orzechów arganowych. Dzięki nim regeneruje, działa antyoksydacyjnie, uelastycznia i ochrania skórę przed czynnikami, które mogłyby pogłębiać problem rozstępów. Do tego stymuluje metabolizm komórek i pobudza produkcję kolagenu. Wystarczy stosować olej arganowy regularnie, wcierając go kolistymi ruchami w miejsca narażone na rozstępy.

OLEJ MAKADAMIA

Jeśli zauważamy, że na naszej skórze pojawiają się pierwsze rozstępy, możemy sięgnąć po olejek makadamia np. Nanoil. To naturalny kosmetyk, który w większości składa się z cennych kwasów tłuszczowych – m.in. palmitynowego, który wykazuje działanie antyutleniające. Olejek makadamia wcierany w skórę pomaga przywrócić elastyczność i działa antycellulitowo, co potwierdzają setki kobiet.

OLEJ KOKOSOWY

Łatwo dostępny i polecany właściwie na każdy problem ze skórą jest też olejek kokosowy. Zawiera dużo witamin (B, C i E) oraz minerałów (potasu, wapnia, magnezu), dzięki którym poprawia elastyczność i odżywia. Działa też jak tarcza ochronna – zapobiega utracie nawilżenia, co jest niezwykle istotne w przypadku pielęgnacji skóry z rozstępami.

OLEJ Z KIEŁKÓW PSZENICY

Mniej popularny, ale nadal skuteczny olejek na rozstępy, to olej tłoczony z kiełków pszenicy. On również wspiera regenerację i ujędrnia skórę, a to dzięki dużej ilości lecytyny oraz witaminy młodości (wit. E), które w nim znajdziemy. Jeśli już jest wybierany, to najczęściej do masażu.

OLEJEK LAWENDOWY

Ostatni z olejków przeciw rozstępom, które polecają sobie kobiety, to eteryczny olejek lawendowy. Jeśli jest stosowany rozważnie – w niewielkich ilościach, w połączeniu z innymi olejkami – pobudza mikrokrążenie skórne, a w konsekwencji zapewnia skórze więcej elastyczności. Warto stosować go jako dodatek do domowych i gotowych kosmetyków na rozstępy.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #11

Ania

Moja znajoma nazywa rozstępy efektem zebry, hahahha

Marcelina123

miałam po ciąży sporo rozstępow na brzuchu, ale zareagowałam szybko, jak jeszcze były świeże i wiecie co? wcale wam NIE POTRZEBNY jakiś drogi krem, na serio wystarczy dobry olejek no i oczywiście masaż codziennie :) sprawdzone!!

Dominika 34

niestety rozstępy są nie tylko od rozciągania naskórka ale i od kurczenia - oczywiście dowiedziałam się o tym po fakcie, czyli gdy nagle schudłam a skóra nie nadążała się kurczyć ... masaż olejami znacznie je złagodził, a dodatkowo oleje ujędrniają skórę. dlatego uważajcie i STOSUJCIE olejki nie tylko, gdy np zaczyna wam rosnąć brzuszek w CIĄŻY ale i wtedy kiedy np tracicie za szybko w obwodach! :)

Ewelina88

Zgadzam się, migdałowy the best. A peeling z fusów po kawie na bazie olejku ze słodkich migdałów to już w ogóle combo dobroci dla skóry narażonej na rozstępy. Polecam bardzo!

Ewelina88

Zgadzam się, migdałowy the best. A peeling z fusów po kawie na bazie olejku ze słodkich migdałów to już w ogóle combo dobroci dla skóry narażonej na rozstępy. Polecam bardzo!

Mama Stasia

Tylko olej migdalowy. <3 Najlepszy dla mamy i dla maluszka!

veronika haj

mi się wydaje, że w ogóle powinniśmy zaakceptować siebie takimi, jakie jesteśmy i wtedy wszystkie będziemy szczęśliwe

tajedyna

Przy rozstępach najwazniejsza jest profilaktyka. Jak tylko zaszlam w ciąże to smarowałam się olejkiem migdałowy jak szalona i teraz nie mam rozstępów. Warto zapobiegać, zamiast później płakać, że mam rozstępy.

aleksandra

a ja tam lubię być mamą tygrysicą haha

Bettie

Raz, dwa, trzy. Rozstępów już nie mamy! Wystarczy dobry olejek i po problemie

anula

ja stosowalam makadamia i faktycznie lekkie efekty byly, ale niestety nie takie jak oczekiwalam, dopiero dobry krem pomogl


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności