Naturalny, pełen cennych składników odżywczych, nierafinowany, w pełni kompletny jednoskładnikowy kosmetyk: tak można w skrócie określić kosmetyczny olejek roślinny. Jeśli masz dobrej jakości olej - inne kosmetyki wydają się zbędne i często nie dorównują mu w działaniu. Jak pielęgnować skórę naturalnymi olejkami? Czy wiesz, jak można je wykorzystać do pielęgnacji ciała? W tym wpisie znajdziesz wszystko, co powinnaś wiedzieć o olejkach w pielęgnacji skóry.
Oleje roślinne to nic innego, jak ciekłe (w większości przypadków) tłuszcze, które otrzymywane są z nasion, owoców, kiełków lub innych części danej rośliny. Nie bez powodu ważne jest to, w jaki sposób pozyskuje się, czyli wytłacza roślinny olej.
Kosmetyczne oleje roślinne to dar natury dla naszej skóry - to wcale nie jest górnolotne hasło, tylko fakty znane od stuleci i potwierdzane przez ekspertów. Dlaczego olejki są takie doskonałe? Przede wszystkim składem chemicznym zbliżone są do warstwy tłuszczowej naszej skóry, dlatego są przez nią bardzo dobrze tolerowane i mogą przenikać w jej głębsze warstwy.
Olejki zawierają szereg składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Pod względem bogactwa witamin, minerałów, steroli roślinnych, karotenów czy flawonoidów deklasują niejeden kosmetyk. Ponadto są w pełni bezpieczne: nie uczulają, nie wywołują podrażnień, a w zamian za to leczą, poprawiają, uelastyczniają. Można śmiało rzec, że z naturalnymi olejami zbudujesz nową, lepszą jakość swojej skóry.
Oleje to tłuszcze, zatem obfitują w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, omega-7 oraz omega-9 w różnych proporcjach. Oprócz tego zawierają szereg witamin i minerałów oraz inne, często unikatowe składniki, które decydują o ich prestiżu i wyjątkowości.
Cenną ich zaletą jest to, że dostarczają one budulca potrzebnego do odnowy i wzmocnienia naturalnej bariery lipidowej naskórka. Nic nie przyczynia się do nawilżenia skóry równie doskonale co naturalne olejki roślinne.
Są w stanie uelastycznić naskórek i zapobiegają utracie wody z wnętrza, ale to tylko namiastka tego, co potrafią. Olejki leczą, koją i goją, działają antyseptycznie, a niektóre są w pełni bezpieczne dla delikatnej skóry noworodka (w tej dziedzinie najdoskonalej radzi sobie olejek migdałowy).
Jeśli chcesz zapewnić skórze poważną pielęgnację - sięgnij po odżywcze, bogate w antyoksydanty, naturalne olejki, które wzmogą elastyczność i zlikwidują blizny, rozstępy czy przebarwienia skóry.
Olejki są bogate w składniki przeciwzapalne, wiec nawet osoby borykające się z wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi skóry w pełni docenią moc i skuteczność naturalnych olejków. Oleje doceniane są w pielęgnacji skóry dlatego, ze wiele z nich zawiera w składzie kwasy tłuszczowe omega GLA i SDA. Dzięki temu hamują procesy zapalne w skórze, goją i zapobiegają przykrym niespodziankom skóry.
Cenną właściwością olejków naturalnych jest to, że zawierają składniki antybakteryjne i odkażające, dlatego są bardzo pomocne w przypadku problemów z trądzikiem, krostkami czy potówkami na skórze. Chętnie sięgają po olejki osoby, które uprawiają sport, gdyż olejki hamują namnażanie się bakterii, które na spoconej skórze może być nasilone.
Kwas oleinowy z grupy omega-9 ułatwia wchłanianie innych cennych składników aktywnych, transportuje witaminy i minerały wgłąb i dba o poprawność procesów zachodzących w komórkach.
Okazuje się, że nie każdy olejek nadaje się jako kosmetyk. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest on pozyskiwany i oczyszczany. Najcenniejsza metoda uzyskania dobrego i wartościowego oleju jest mechaniczne wytłaczanie. Wówczas właśnie przy odzyskiwaniu takiego olejku nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych ani nie stosuje się podgrzewania oleju - temperatura tłoczenia jest w pełni kontrolowana tak, aby nie stracić cennych składników, z których olej jest skomponowany. W taki właśnie sposób otrzymuje się najwyżej jakości, zimnotłoczone oleje roślinne.
Zachowują one często naturalny, dosyć intensywny zapach, kolor od zielonego przez bursztynowy po miodowy, a nawet rubinowy oraz - przede wszystkim - pełne cennych składników w tym kwasów tłuszczowych NNKT.
Jeśli szukasz wartościowego kosmetyczne naturalnego surowca, wiedz, że tylko zimnotłoczony, nierafinowany olejek, który nie jest poddany żadnym rygorystycznym obróbkom, jest najcenniejszym kosmetykiem, wprost z “apteki matki natury”.
Czy zastanawiasz się, gdzie i jak kupić dobry olej? Naturalne, zimnotłoczone olejki o najwyższym standardzie trudno dostać, ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać ich składu ani pochodzenia. W tym wyborze znacznie pomaga znak jakości Ecocert, który jest wyznacznikiem dla wysokich standardów, spełnionych przez dany produkt. Tym znakiem jakości opatrzone są olejki kosmetyczne Nanoil - dzięki temu wiesz, że kupujesz produkt najwyższej klasy.
Naturalne olejki to Najlepsze kosmetyki jednoskładnikowe, ale nie znaczy to, że nie można ich łączyć z innymi naturalnymi substancjami kosmetycznymi. W pielęgnacji ciała nie mają sobie równych, a sposobów ich użycia jest tak wiele, że jedyne co Cię może ograniczać, to wyobraźnia. Aby ją podsycić, sprawdź poniższe sposoby pielęgnacji skóry olejkami - być może zainspirują Cię do tworzenia własnych doskonałych receptur pielęgnacyjnych, dzięki którym skóra dzień po dniu będzie odzyskiwała formę i świetny wygląd.
Najlepszy do maażu banka chinską jest jojoba!
Dziękuję wam bardzo za taki świetny wpis. Odkryliście przede mną dużo nowych ciekawostek na temat olejków, bo chociaż stosuję je od dawna, to o kilku rzeczach jeszcze nie wiedziałam. Pozdrawiam, Aga
szukam olejków z dużą zawartością nietypowych kwasów omega 7 i nie wiem które wybrać
Chyba nie każdy olejek ma właściwości antybakteryjne, ale mogę się mylić
o jak fajnie :) nie wiedziałam, że można olejków używać na tak wiele sposobów. rewelka! dzisiaj będą testy :)
Czy wszystkie olejki działają tak samo i każdy można dodawać do balsamu?
Opinie: #6